Waffle Dükkanı Açmak | Maliyeti ve Aylık Kazancı 2022

Waffle Dükkanı Açma 2

Ana vatanı Belçika olan Waffle dünya üzerinde bir çok farklı tariflere sahiptir.Gofret tarzında olan hamurun üzerine envai çeşit tatlı ürünleri eklenerek servise sunulur.Bu yazımızda size waffle nasıl yapılır sorusundan çok, waffle dükkanı açmak ile ilgili bilgiler aktaracağız.Türkiye’de İstanbul usulü olarak servis edilen waffle ile ilgili, yerel işlemeleri baz alarak detaylı bir araştırma yaptık.

Waffle Dükkanı Açmak
Waffle Dükkanı Açmak

Waffle yol üstü, özellikle Ortaköy, Bebek gibi semtlerde take away şeklinde satılmaktadır.Yani yol üstü noktalarda satılır.Tabi Alışveriş merkezleri ile, evlere servis hizmeti veren noktalar açılarak waffle tatlısı yayılmaya başlamıştır.

 

Sizde waffle dükkanı açmak istiyorsanız bir cafe açacakmış gibi düşünmelisiniz.Bir cafe açtığınızda iş yapabilme, iş tutturma olasılığınız bir market açmaya göre oldukça düşüktür.%10-%20 olasılıkla para kazanırsınız dersek doğru söylemiş oluruz. Waffle dükkanı içinde bu geçerli bir durum.

 

İş yapma potansiyelinizi bulunduğunuz lokasyon belirleyecektir.Ortalama waffle fiyatı 25’tir.İstanbul’da bu hizmeti verecekseniz, semt seçimini de ona göre yapmanız gerekiyor.Beşiktaş, Kadıköy, Bakırköy ya da işlek Avm’ler bu konuda altın noktadır.Diğer türlü mahalle ve semt aralarında iş yapmanız oldukça zor olacaktır.

 

Waffle dükkanı açmak konusunda kararlıysanız, yaptığımız araştırmalarla size yardımcı olacağınız.Yazımızı sonuna kadar okuduğunuzda maksimum potansiyeli elde etmiş olacaksınız.İstekli, hırslı ve başarıya olan inancınız işletmenizde para kazanmanızı sağlayacaktır.

 

Waffle Dükkanı Açmak

Çevrenizde bulunan waffle dükkanlarının nasıl iş yaptığını gördünüz ve waffle dükkanı açmaya karar verdiniz.İş yapma potansiyeliniz tamamen verdiğiniz kararlara bağlı evet.Tabi potansiyeli en çok etkileyecek unsur harcayabileceğiniz sermayedir.

Waffle Dükkanı Açma 2
Waffle Dükkanı Açma 2

Düşük sermaye ile waffle dükkanı açmak istiyorsanız, iş tutturma şansınız oldukça riskli olacaktır.Yanında sıcak ya da soğuk içeceğiyle birlikte tatlı  yenilen mekanlar genelde lüks olur.İnsanlar fotoğraf çelip, paylaşabileceği mekanlara gitmeyi tercih eder.Örneğin; Mado, Özsüt, Kahve Dünyası ya da Starbucks gibi.

 

Açacağınız işletmede her gelen müşteriden ortalama 30 TL ve üzerine hesap alacaksınız.Bu nedenle hem verdiğiniz hizmet hem de mekanın dekoru, müşteri tarafından harcanan bu paraya değmeli.Manzara, servis, hijyen ve lezzet konusunda üst düzey hizmet vermeniz gerekiyor.Bu şartları kapsadığınızda veya daha üstüne çıktığınızda başarı şansınız artacaktır.

 

Peki waffle yapmayı biliyor musunuz? Cevabınız hayır ise hiç endişelenmeyin.3 seçeneğiniz var.

 • Personel Çalıştırmak
 • Waffle eğitimi almak
 • Waffle bayiliği almak

Bu 3 seçenekte sizin başarılı olmanızı sağlar.Ancak kar marjınızı etkiler.Örneğin; bayilik aldığınızda, usta çalıştırdığınızda kar marjınız düşük olacaktır.Bu iki seçeneği değerlendirseniz bile mutlaka eğitimini alıp bilgi edinmeniz gerekiyor.

 

Not: Waffle orjinal olarak Brussel waffles ve liege waffles olarak bilinir.Dünyada bir çok ülkede farklı tarzlarda waffle yapılır.Sektöre farklı bir tat katmak için mutlaka tüm waffle yapım teknikleri ile ilgili genel bir bilgi edinmeye çalışın.

 

Waffle Dükkanı Nasıl Açılır

Waffle Dükkanı Nasıl Açılır
Waffle Dükkanı Nasıl Açılır
 • Waffle dükkanı açmak istiyorsanız, öncelikle ne kadar harcama yapabileceğinizi, ayırabileceğiniz sermaye miktarını belirleyin.

 

 • Dükkan açacağınız noktanın hareketli ve gösterişli olması gerekiyor.Aynı zamanda önüne masa sandalye atıp, cafe gibi işletebilmelisiniz.Bu şartları karşılayacak uygun kiralı boş bir dükkan bulun.

 

 • Waffle dükkanı için, bayilik mi alacaksınız yoksa kendiniz sıfırdan mı açacaksınız?Bu aşamada bunu belirleyin.Eğer bayilik alacaksanız, kiraladığınız boş dükkan için firmalar ile anlaşma yoluna gidin.

 

 • Bayilik almak yerine sıfırdan waffle dükkanı açacaksanız, mutlaka bir mimar ile ya da aklınızdaki tasarımları uygulayabilecek iyi bir usta ile anlaşın.

 

 • Mutfak tarzı bar ve ahşap renklerin hakim olduğu bir mekan tasarlayın.Tabela ve dış tasarıma da aynı derecede önem gösterin.İşletme için tüm malzemeleri alıp, dizaynı yaptıktan sonra açılışa hazırsınız.

 

 • Açılış yapmadan önce bir muhasebeci ile anlaşın.Vergi levhasını aldıktan sonra ise belediyeden ruhsat almaya gidin.Aksi taktirde işletmenize ceza yazılır ve mühürlenir.

 

 • Tüm evrak işlerini hallettikten sonra işletmeniz açılış için hazır.Görkemli bir açılış ile müşterilerinizi bekleyebilirsiniz.Tadım etkinlikleri, broşür reklamı ve eve servis ile isminizi duyurmanız daha kolay olacaktır.

Not: İlk aşamada eş, dost ve akrabalarınızın yanınızda olmasını ve işletmenizin kalabalık gözükmesini sağlayan.Böyle bir seçeneğiniz yok ise ajanslarla çalışıp, etkinlik gerçekleştirecek personeller bulun.

 

Waffle Dükkanı Açma Maliyeti

Waffle Dükkanı Açma Maliyeti
Waffle Dükkanı Açma Maliyeti

Waffle dükkanı için ne kadar çok harcarsanız, başarılı olma ihtimaliniz de bir o kadar yüksek.Cafe sektöründe iş yapacağınızdan mekan tasarımı, lüks gözükmesi, kalite ve lezzet işinizi etkileyecek.En düşük sermaye olarak 50 Bin TL ayırmanız gerekiyor.Bu şartlarda küçük bir dükkan kiralayarak iş yapmaya başlayabilirsiniz.

 

Tabi en düşük rakam bu.Bir anda iş yapma şansınız olmayacağından, sizi bir kaç ay idare edecek ek bütçeye de ihtiyacınız var.Bir çok waffle dükkanı bu gibi sorunlardan dolayı ayakta kalmakta zorlanır.Bu nedenle mutlaka ek sermaye ihtiyaçları için hazırlıklı olun.

 

Not: Waffle dükkanı açmak için yeterli sermayeniz yok ise, Dükkan Açma Fikirleri başlıklı makalemizi inceleyebilrsiniz.

 

Waffle Dükkanı Açmak İçin Gerekenler

Waffle Dükkanı Açmak İçin Gerekenler
Waffle Dükkanı Açmak İçin Gerekenler

Waffle dükkanı açmak için vergi levhası aldıktan sonra belediyeye başvurun.Her ilçe belediyesi ruhsat için farklı evraklar istemektedir.Gıda işletmesi olduğunuzdan sizden istenecek evraklar biraz teferruatlı olacaktır.Genellikle ortak olarak istenen evraklar aşağıdaki gibidir:

 

 • İmza sirküleri
 • 2 adet fotoğraf
 • İtfaiye uygunluk raporu
 • Tapu ve kira kontratı fotokopisi
 • Ticari sicil gazetesi ilanı
 • Oda kaydı faaliyet belgesi
 • Çevre temizlik vergisi ödeme makbuzu
 • Yangın tüpü faturası

 

Not: Bazı belediyeler ek olarak güvenlik kamerası ve lavabo zorunluluğu koyabilir.Bu nedenle bulunduğunuz belediyenin ruhsat işleri müdürlüğüne giderek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Waffle Dükkanı Açmak İstiyorum Diyenlere Tavsiyeler

Waffle dükkanı açmak istiyorum diyenlere tavsiyeler
Waffle dükkanı açmak istiyorum diyenlere tavsiyeler

Bu aşamada sizlere karşı objektif olacağız.Daha önce bir çok konuda dükkan açma fikirleri ile ilgili yazılar yazdık.Ancak bu fikirler arasında waffle dükkanı açmak en riskli olanlardan bir tanesi.Bunun nedeni hem ülkemizin ekonomik durumu hem de bizim kültürümüzde olmayan bir tatlı olması.Nüfusun yarısından fazlası hala waffle tatlısının ne olduğunu bilmiyor desek yeridir.

 

 • Waffle hamuru gofret tarzında tost edilerek yapılır.Bunun sade, tereyağı, süt reçeli, çikolatalı, fıstık ezmeli gibi çeşitli tatları mevcut.İşletmenizi açmadan önce hangi lezzetleri ön plana çıkaracağınıza mutlaka karar verin.

 

 • Dükkan açmadan önce çevrenizde bulunan tüm waffle dükkanlarını gezin.Hepsinde oturun ve waffle yiyin.Neyi iyi yaptıklarını, neyi kötü yaptıklarınızı kafanızda belirleyin.Optimum seviyede olacak bir dükkan açma fikri oluşturun.

 

 • İşlerin oturması, müşteri kitlesinin oluşması 1 yılı dahi bulabilir.Bu nedenle kredi çekmeden dükkan açmaya özen gösterin.Sektörün yavaş ilerlemesi sizi zor duruma sokabilir.

 

 • Yemeksepeti gibi firmalar ile anlaşma yapıp, mutlaka evlere servis modeline gitmeyi deneyin.Örneğin; Abbas Waffle bu konuda oldukça başarılı olan bir örnek.Lezzeti beğenen müşteriler zamanla işletmenize uğramaya başlayacaktır.

 

 • Canlı ve interaktif reklam malzemeleri kullanın.Bunu işletme dışında sergileyerek gel-geç müşterisinin dikkatini çekmiş olursunuz.

 

 • Tadım etkinliği oluşturmak, ufak kanepe tarzı waffle yapmak ya da çevrenizdeki esnaflara waffle ısmarlamak işinizi arttırabilir.Ya da tanıtıp yapıp, ağızdan ağza yayılmasını sağlar.

 

Waffle dükkanı Açmak ” başlıklı yazımızın sonuna geldik.İçeriğimizi beğendiyseniz yorum yaparak ya da paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz.

Scroll to Top