Vodafone Bayilik Almak | Bayilik Şartları ve Başvuru Yapma

Vodafone Bayilik Açma Maliyeti

Vodafone Türkiye’nin en çok aboneye sahip olan 2. operatörü konumundadır. Ancak İngiltere merkezli olması ve dünyanın bir çok ülkesinde operatör sağlayıcısı olması onu en güçlü şirket konumuna getirmektedir. Çevrenizde bulunan Vodafone bayilerinin kazançları ile ilgili fikir sahibi olduğunuzu düşünüyorum. Ancak Vodafone Bayilik almak için araştırma yaptığınızda online ortamda kısıtlı bilgiler ile karşı karşıyasınız. Vodafone firmasının bayilik almak konusunda internet üzerinde paylaştıkları bilgi yok denecek kadar az. Sizler için Vodafone bayiliği almak, bayilik şartları, Silver bayi alma ve Vodafone prim sistemi gibi konularda detaylı bilgiler aktaracağım.

Vodafone Bayilik 2
Vodafone Bayilik 2

Öncelikle Vodafone, Turkcell ve Turk Telekom genellikle sektör ile ilgili bilgi sahibi olan girişimcilerle iş birliği yapmak ister. Sektör de bilgi sahibi olanlarda  vodafone bayilik şartları konusunda bilgi sahibidir. Bu nedenle online mecralar üzerinden pek bilgi paylaşılmaz. Genellikle bayi satış yöneticileri ve dağıtım merkezleri üzerinden bayilik verilir.

 

Vodafone bayiliği almak için dağıtım merkezleri tarafından öncelikle bayi alacak olan kişinin sektör tecrübesine bakılır. Kurumsal bir firmanın markasını temsil edeceğiniz için bu konuda yeterli olup olmadığınız önemlidir. Sizlere Vodafone Silver bayiliği, Shop bayiliği ve Store bayiliği gibi 3 seçenek sunulur. Tabi bunların dışında Vodafone Ana bayilik almak gibi bir seçeneğinizde olabilir. Bu bayilik seçenekleri arasındaki fark mevcut satış hedeflerini gerçekleştirme, sermaye yeterliliği ve dağıtım merkezi onayı gibi farklılıklar içerir.

 

Daha mobil operatörler ile ilgili herhangi bir tecrübeniz yok ise Vodafone bayilik başvurusu yapmak sizin için en mantıklı seçenek olacaktır. Zira bayi prim sistemi, aylık kazancı ve açılış maliyeti olarak diğer operatörlere göre daha avantajlıdır. Bir cep telefonu dükkanı açmak için önünüzde bir çok seçenek mevcut olacak. Şimdi alt başlıklar halinde Vodafone bayisi açmak mantıklı mı, başvuru ve sıfırdan bayi açılışı nasıl yapılır, onları inceleyelim.

Not: Farklı iş fikirleri konusunda bilgi almak istiyorsanız, 100 Adet Dükkan Açma Fikirleri başlıklı makaleyi inceleyebilirsiniz.

 

Vodafone Bayilik Almak

Vodafone Bayilik Almak
Vodafone Bayilik Almak

Vodafone bayiliği almak istiyorsanız sıfırdan ana cadde ya da yan cadde üzerinden bir dükkan tutmalısınız. Dükkan kiralama işlemini yaptıktan sonra Vodafone Dağıtım Merkezini arayın. İletişim bilgilerini alt başlıklarda bıraktım. Dağıtım merkezinden sizinle iletişime geçecek olan bayi kanal yöneticisi, bir takım sorular sorduktan sonra başvuru formunu doldurmanızı isteyecektir. Bu forum size mail üzerinden ya da verilen bir link üzerinden istenilebilir. Üzerinden temel bilgiler yer almaktadır.

 

Vodadone bayilik başvurunuz dağıtım merkezi tarafından incelendikten sonra sizlere olumlu ya da olumsuz olarak geri dönüş yapılır. Biz başvurunuzun kabul edildiğini varsayarak ilerleyelim. Yaptığınız bayilik başvurusu onaylandığından Vodafone tarafından işletme tasarımınız yapılır. Mobilyalar firma tarafından dizayn edilip işletmeye verilir. Tabi bunlar belirli bir teminat ve sözleşme karşılığında yapılır.

 

Sizin yapmanız gereken ise işletme açılışı yapıp çalışmaya başlamak olacaktır. Tabi teminat dışında bir takım ürünleri de işletmenizde bulundurmalısınız. Bunlar da sizin için ek sermaye gereksinimini ifade etmektedir. Hangi ürünleri bulunduracağınız konusunda cep telefonu dükkanı açmak başlıklı makale üzerinden detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Hepsi bu kadar kolay mı diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Hem evet, hem de hayır. Türkiye’de toplamda 1500’ün üzerinden Vodafone bayisi mevcut durumda. Artık her yerde cep telefonu dükkanı görmeniz mümkün. Bunun nedeni kazanç koşullarının iyi olması ve bayilik şartlarının esnek olmasıdır. Eğer kurumsal bir firmayı temsil edebilecek kabiliyete sahip iseniz, emin olun Vodafone tarafından bayilik başvurunuz kabul edilecektir. Tabi güncel başvuru şartlarında herhangi bir değişiklik yoksa.

 

Vodafone Bayi Nasıl Açılır

Vodafone Bayi Nasıl Açılır
Vodafone Bayi Nasıl Açılır
 • Ana cadde ya da yan cadde üzerinde en yakın Vodafone bayisine mesafeli olan bir konumda dükkan kiralayın.
 • Vodafone Dağıtım Merkezini arayın ve bayilik başvurusu yapmak istediğinizi belirtin.
 • Bölge satış yöneticisi tarafından istenilen evrakları teslim edin.
 • Başvuru sonucunu bekleyin.
 • Başvurunuz onaylandığında gerekli teminatı yatırın ve sözleşmeleri imzalayın.
 • Sözleşme imzalanması sonrasında Vodafone tarafından mobilyalar ve gerekli reklam malzemeleri size verilir. Dükkan kurulumunuz tabela ve tasarımı anahtar teslim yapılır.
 • Vodafone gerekli teslimatı yaptıktan sonra, siz ekstra hangi ürünleri satmak istiyorsanız, satın alıp işletmenizde listeleyin. Bilginiz var ise isteğiniz dahilinde 2. el cep telefonu dahi satabilirsiniz.
 • İşletmeniz açılış için hazır. Görkemli bir açılış yapmanıza gerek yok. Ancak işletme önü stand açarak kendi tanıtımınızı yapabilirsiniz.

 

Vodafone Silver Bayi Açmak

Vodafone Silver Bayi açmak
Vodafone Silver Bayi açmak

Şimdi ilk bayilik başvurusu yaptığınızda en alt kademede olan Vodafone Silver bayilik alabilirsiniz. Vodafone Silver bayiliği sonrası belirli hedefleri yerine getirdikten sonra sizler Vodafone Shop ve Vodafone Store bayi olma fırsatı tanınır. Ancak durumlar genellikle yazıldığı gibi olmaz. Daha önceleri kolaylıkla Vodafone silver bayiliği alabiliyorken, şimdi belirli alım kotaları mevcut.

 

Eğer 3 operatöründe olduğu cep telefonu dükkanına sahipseniz, bu 3 operatörden alt bayilik olarak çalışmanız mümkün. Faturalı hatta geçişler, faturasız hat satışı, fatura ödemesi, mobil internet satışı gibi işlemleri alt bayi kodu ile yapmanız mümkün.Çevrenizde gördüğünüz bayilik almamış olan tüm cep telefoncular bu alt bayilik yönetimi ile belirli komisyon oranında çalışırlar. Tabi onların ana gelir kaynağı cihaz satışı, 2. el ürünler, aksesuar ve teknik servistir.

 

Eğer bir alt bayinin satışları beklenenin üzerindeyse, Vodafone bölge satış yetkileri tarafından alt bayiye ulaşılır ve bir teklif sunulur. Bu teklif silver bayilik üzerinedir. Eskisi kadar avantajlı olmasa da, tüm işletme tasarımı Vodafone tarafından yapılır ve laptop dahi onlar tarafından verilir. Burada silver bayilik teklifini kabul etmek tamamen firma sahibinin avantajlarına bağlıdır. Çünkü silver bayi olduğunuz zaman diğer operatörlerin tabelasını, ürünlerini ve flamasını dahi bulunduramayacaksınız. Tabi bunun yanında hedef anlaşmaları da mevcut. Şimdi Vodafone bayilik şartlarını detaylı olarak inceleyelim.

Not: İlk defa ticarete atılacaksanız Ticaret nasıl yapılır başlıklı gerçek tecrübe rehberini mutlaka inceleyiniz.

 

Vodafone Bayilik Şartları

Vodafone Silver Bayi açmak
Vodafone Silver Bayi açmak
 • İşletmede Vodafone dışında herhangi bir operatörün reklam, tabela, flama ya da farklı donelerini bulundurmamak
 • Üst bayi yöneticileri ile uyum içerisinde çalışmalar gerçekleştirmek
 • Bölge yöneticileri tarafından verilen hedefleri yerine getirmek
 • İstenilen miktarda teminatın bankaya yatırılması
 • Bayi içerisinde yeterli sayıda personelin istihdam edilmesi
 • Gerekli ticari bilgi ve tecrübeye sahip olmak
 • Müşteri iletişimi konusunda kurumsal temsilde güçlü olmak
 • İşlek cadde lokasyonu seçimi
 • Mağaza büyüklüğünün gerekli şartları karşılaması
 • Ek istenecek teminatları karşılayacak gücün olması
 • Vodafone bayilik şartlarını ek olarak size sunulan sözleşmede detaylı olarak inceleyebilirisiniz.

 

Not: Vodafone bayilik almak için öncelikle  alt bayi, sonrasında silver bayi, vodafone shop ve vodafone store bayi açabileceğinizden bahsettik. Ancak bu durum harcayacağınız sermaye ve işletme lokasyonuna göre değişebilir. Örneğin; işlek bir alışveriş merkezinde vodafone bayi ya da store açacaksanız şartlar sizin için esnetilebilir.

 

Vodafone Bayi Çalışma Modelleri

 • Vodafone Alt Bayilik
 • Vodafono Silver Bayi
 • Vodafone Store
 • Vodafone Shop
 • Vodafone Dijital Partner Bayi
 • Vodafone Partner Bayi

 

Vodafone Bayileri Aylık Kazancı

Vodafone Bayileri Aylık Kazancı
Vodafone Bayileri Aylık Kazancı

Vodafone bayileri; kontratlı cihaz satışı, faturalı hatta geçiş, mobil numara taşıma, operatör geçişleri, fatura ödeme, internet aboneliği, sanal cep lira yükleme, Turksat TV aktivasyonu, Fiber internet başvuruları gibi işlemlerde komisyon ve prim usulü kazanç sağlanır. Bu kazanç modelinde elde edilen komisyon oranları hedeflere göre değişiklik gösterir.

Örneğin; aylık 100 adet mobil hat geçişi yapanlara, kullanıcı başına 8 TL ödeme yapılırken, 200 ve üzeri hat geçişi yapanlara kullanıcı başına 15 TL ödeme yapılabilir. Rakamlar tamamen örnek olarak yazılmıştır. Ancak çalışma mantığı bu şekilde işlemektedir. Sizlere örnek olarak Efe Mobilin 2019-2020 yılları için bayilerine açıklamış olduğu bir takım komisyon oranlarını paylaşalım.

 

Okuyunuz: Turkcell Bayilik Alma Şartları 2021

 

Vodafone Bayileri Prim Sistemleri

Vodafone Bayileri Prim Sistemi
Vodafone Bayileri Prim Sistemi

Mobil Numara Taşıma Komisyonu: 8 TL (her müşteri için)

Kontratlı Faturalı Hatta Geçiş Komisyonu: 99 TL üzeri faturaları için 200 TL. 29 TL altı faturalı hatları da 10 TL’dir.

Kontratsız Faturasız Hattan Faturalıya Geçiş: 99 TL Üzeri 30 TL, 29 TL altı için 10 TL komisyon ödenir.

Sanal ve Fiziki Lira Komisyon Oranı: % 2,2 olarak belirlenmiştir.

ADSL & VSL Prim: 60 TL’ye kadar 40 TL, 105 TL üzeri 300 TL prim ödenir.

Turksat TV Abonelik Komisyon: 60 TL

Ekstra Silver WOW Primleri: –

 

Vodafone Dağıtım Merkezi İletişim

Vodafone dağıtım merkezi : Büyükdere caddesi, no:251 Maslak/Şişli /İstanbul adresinde bulunmaktadır.

Tel: +90 212 367 00 00 , Daha detaylı bilgi için Vodafone resmi sitesi üzerinden mail gönderebilir  ya da talepte bulunabilirsiniz.

 

Vodafone Bayilik Başvuru Formu

Vodafone bayilik almak için aktif olarak sunulmuş bir bayilik formu yoktur. Başvuru forumları bölge satış yöneticileri ve dağıtım kanalları üzerinden size iletilmektedir. Eğer bayilik için başvuru yapmak istiyorsanız, yukarıda bulunan iletişime numaralarından gerekli bilgi alabilirsiniz. Bunun dışında direk bölge müdürlüklerine ulaşmak için yakınınızda bulunan herhangi bir Vodafone bayisinden destek talep edebilirisiniz.

 

Vodafone Bayilik Açma Maliyeti

Vodafone Bayi Açma Maliyeti
Vodafone Bayi Açma Maliyeti

Yazı içerisinde  3 farklı bayilik modeli olduğundan bahsettik. Sadece alt bayilik için normal cep telefoncu açma başlıklı makaleyi okuyarak gerekli bilgi edinebilirisiniz. Alt bayilikte herhangi bir ekstra maliyet yoktur. Sadece ek teminat ödemesi yapmanız gerekir.

 

Vodafone Silver>Vodafone Shop> Vodafone Store açacak olanlar için maliyetler 50 Bin TL ile 1 Milyon TL arasında değişiklik gösterir. Vodafone silver en düşük maliyetle başlangıç aşamasında açabileceğiniz iş modelidir. Şartları ve hedefleri diğer bayilik modellerine göre esnektir. Shop ve Store gibi bayilik modellerinde ana cadde olma zorunluluğu, trafiğe kapalı alan, aylık belirli hedefler gibi sunulan şartlar mevcuttur. Bunun yanında yüksek banka teminat bedelleri de var. Tabi bu olumsuz bir durum değil. Ne kadar çok sermaye ayırırsanız, kazanç oranınızda o kadar artacaktır.

 

Vodafone bayilik almak, Vodafone bayilik şartları ve başvuru formu ” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Aklınıza takılan konularda yorumlar bölümünden iletişime geçebilirsiniz.

Scroll to Top