Üzüm Nasıl Yetiştirilir | Üzüm Yetiştiriciliği Nerede Yapılır?

Üzüm tarihte bilinen en eski meyve ağaçları arasında yer alır. Hatta üzüm üzerinde oluşan mayalanma sayesinde M.Ö. 8000’li yıllarda şarabın keşfedildiği tahmin edilmektedir. Üzüm yetiştiriciliği ise Güney Batı Asya, Avrupa ve Amerika’da yoğun olarak yapılmaktadır. Yetiştirilen üzümlerin %70’i şarap yapımı, %25’i meyve ve kalan %5 diğer amaçlar için kullanılır. Şarap yapımı için en iyi üzüm çeşitleri tercih edilir. Bu yazımızda üzüm nasıl yetiştirilir, nerede yetişir ve en iyi üzüm çeşitleri hakkında detaylı bilgi paylaşacağız.

Üzüm Nasıl Yetiştirilir
Üzüm Nasıl Yetiştirilir – Üzüm yetiştiriciliği

Doğru üzüm çeşitlerini seçerek yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Doğada binlerce üzüm çeşidi olduğu bilinmektedir. Ülkemizde neredeyse tüm bölgelerde üzüm yetiştiriciliği yapmak mümkün. Ancak bunu doğru üzüm çeşidi yetiştirerek başarabilirsiniz. Yani bulunduğunuz bölgenin iklimine bağlı olarak.

Türkiye en çok üzüm üreten 6. ülke konumundadır. Listede ilk sıraları Çin ile Amerika paylaşmaktadır. Amerika’nın ilk sıralarda yer almasının nedeni modern tarım yöntemlerini uygulaması. Ülkemizde bu konuda biraz sorunluyuz. Toprağın ihtiyaçlarını bilmeden yanlış gübreleme ve sulama ile verim düşüklüğüne sebep olmaktayız. Makalemizde üzüm nasıl yetiştirilir diyenler için aynı zamanda modern yöntemlerden bahsedeceğiz. Bu sayede verimde %100 artış yaşayabilirsiniz.

Not: Tarım ürünleri ile ilgili araştırma yapıyorsanız En Karlı Tarım Ürünleri başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

 

Üzüm Nasıl Yetiştirilir

Üzüm yetiştirmek istiyorsanız iki seçeneğiniz var. Ya tohumdan çimlendirip kendiniz ekeceksiniz ya da hazır fide satın alacaksınız. Tohum ile çimlendirme yapmanız hem zor hem de başarı oranınız oldukça düşük.Tohum ile çimlendirme yapmak teknik bilgi istemektedir. Biz hazır fide alarak bulunduğunuz bölgeye uygun üzüm yetiştirmenizi tavsiye ederiz. Ancak yine de tohumdan üzüm nasıl yetiştirilir bahsedelim.

 

Tohumdan Üzüm Yetiştirme

Üzüm tohumlarını öncelikle iyi seçmeniz gerekiyor. Tohumları su dolu bir kaba koyun. Sağlıklı bir tohumun dibe çökmesi gerekir. Eğer yüzen tohumlar var ise onları atın. Muhtemelen işinize yaramayacaktır.

Dibe çöken tohumları çıkarıp kurulayın. Daha sonra ayrı bir kabın içerisinde 24 saat boyunca suda bekletin. Bu işlem sonrasında tohumlarınızı içerisinde turba yosunu olan bir poşete koyup ağzını kapatın. Evinizdeki buzdolabında 3 ay kadar bekletin. Turba yosunu tohumların küflenmesini önleyecektir.

3 ay sonra tohumları çıkarıp 20 -25 derecelik sıcaklıkta güneş altında kurutun. Kurutma işlemi sonrası tohumlarınız ekim için hazırdır. Ekim işleminde perlit, torf  gibi ürünlerden faydalanmanızı tavsiye ederiz.

 

Üzüm Fidesi ile Yetiştiricilik Yapmak

Yukarıda tohum ile üzüm nasıl yetiştirilir anlattık. Ancak her şey yazıda anlatıldığı gibi 4 x 4’lük gitmeyecektir. Başarı oranınız düşük olacaktır. Ziraat mühendisi değilseniz bu gayet normal bir durumdur.

Hazır aşılı fide almak ise hem zamandan hem de emek yönünden kazançlı olmanızı sağlar. Online olarak ya da fide satışı yapan merkezlerden 2 ile 8 yaş aralığında aşılı üzüm fideleri satın alabilirsiniz. Aldığınız fideler en geç 1-2 yıl içerisinde meyve vermeye başlayacaktır.

 

Üzüm Yetiştiriciliği

Üzüm Yetiştiriciliği
Üzüm Yetiştiriciliği

Fideler ile üzüm yetiştiriciliği yapmanın en doğru karar olduğu konusunda anlaştık. Peki üzüm fidesi ekerken nelere dikkat etmeliyiz. Ekimi nasıl yapacağız?

 • Öncelikle bulunduğunuz bölgenin iklimine uyum sağlayacak üzüm çeşitlerini keşfedin. Bu konuda bilgi almak için ya interneti kullanabilir ya da bulunduğunuz bölgedeki tarım kooperatiflerine giderek destek alabilirsiniz.
 • Üzüm çeşidine karar verdikten sonra aşılı olan üzüm fidelerini satın alın. Fide satın aldıktan sonra toprağınızı hazırlamanız gerekiyor.
 • Tüm tarım ürünlerinde olduğu gibi öncelikle toprağınızı drenajlı hale getirmelisiniz. Eğer kökte su toplanırsa çürüme yaşanacaktır. Toprak sulama esnasında su tutmamalı.
 • Üzümün ihtiyaç duyduğu PH+ oranı ortalama 6.0 ile 6.5 aralığıdır. Toprakta ölçüm yapıp kireç yardımıyla asit derecesini düşürebilir ya da kükürt yardımıyla arttırabilirsiniz.
 • Üzüm fidesini hazır olarak aldığınız toprak hizasında, araziye gömün. Bu işlemden önce fidenin toprağını temizleyip, kökleri yıkamayı ihmal etmeyin.
 • Ekim işleminden 2 hafta kadar sonra toprağın etrafına gübre ilave edin. Gübrenin kök ile temas etmemesine özen gösterin. Gübreleme ile birlikte sulama işlemini yapın.
 • Üzüm kök ve gövde olarak sağlam değildir. Bu nedenle etrafını çıtalar ile sarıp, yukarı doğru yol almasını sağlayacak ipler gerin.
 • Birinci, ikinci ve üçüncü yıllarda üzüm hasadı yapmaktan feragat edin. Bu yıllarda ağacın meyve vermesini engelleyin. Yani tomurcukları kesin. Bu sayede büyüme gövdeye verecektir ve ağacınız yorulmayacak.

Üzüm Çeşitleri

Üzüm Çeşitleri
Üzüm Çeşitleri

Dünyada üzüm yetiştiriciliği şarap yapımı, meyvelik, kurutmalık, meyve suyu, sirke ve reçel gibi üretim yapmak için kullanılır. Sizde hangi üzüm çeşidini ekeceğinize hem üretim amacı hem de iklim koşullarını dikkate alarak karar verin. Şimdi sizlere en çok tercih edilen üzüm çeşitlerinden bahsedelim.

 • Yalova İncisi
 • Chardonay
 • Razaki Üzümü
 • Frengi Üzümü
 • Sultana Çekirdeksiz Üzüm
 • Cabernet Sauvignon
 • Merlot Üzümü
 • Pembe Gemre
 • Cardinal Üzümü
 • Hamburg Misketi Üzümü
 • Macabeau

Daha fazla üzüm çeşidi için wikipedia üzerinden bakabilirsiniz.

 

Üzüm Nerede Yetişir

Yukarıda yer alan Wikipedia kaynağını incelediğinizde binlerce üzüm çeşidini görebilirsiniz. Bu üzüm çeşitleri iklime göre ve yetiştiriliş amaçlarına göre birbirinden ayrılır.

Türkiye’de neredeyse tüm illerde üzüm yetiştiriciliği yapmak mümkündür. Ancak Doğu Anadolu’da yetişecek üzüm ile Akdeniz bölgesinde yetiştirilecek üzüm çeşidi farklıdır. Doğu Anadolu için soğuğa daha dayanıklı olan, yüksek alanlarda yetişen üzüm çeşitlerinin seçilmesi gerekir.

Bulunduğunuz bölgede hangi üzüm çeşit üzüm yetiştirilebileceğini Tarım Ziraat Müdürlüğüne başvuru yaparak öğrenebilirsiniz. Ayrıca aşağıda yer alan Türkiye üzüm üretim haritasını da inceleyebilirsiniz.

Türkiye Üzüm Üretim Haritası
Türkiye Üzüm Üretim Haritası

Üzüm Hastalıkları

Asma yani üzüm ağacı farklı koşullarda yetişebilen bir tür olduğundan hastalıklarda değişkenlik gösterir. Ancak bakteri ve mantarlar en büyük hastalık yayıcıdır. Çevresel koşullar, iklim ve böcekler de hastalık oluşmasında rol oynamaktadır. Şimdi en çok karşılaşılan üzüm hastalıklarını sizlerle paylaşalım. Üzüm nasıl yetiştirilir diyenler bu konuda oldukça dikkatli olması gerekir. Zira kısa zamanda tüm asma yapraklarına bu hastalıklar bulaşabilir.

Üzüm Hastalıkları
Üzüm Hastalıkları
 • Pierce Hastalığı ( Böceklerle Bulaşır)
 • Phylloxera
 • Tüylü Küf Hastalığı
 • Grey Mold
 • Küflü Tozlanma
 • Siyah Çürükler
 • Petri Hastalığı (Siyah Kızamık ve Mantar

 

Bu hastalıklardan korunmak için düzenli olarak ilaçlama ve bakım faaliyetlerini aksatmamanız gerekiyor. Bazı böcekler asma yaprakları için tehlike arz ederken, diğer türler ise koruyucu olarak görev yaparlar. Koruyucu olan böcekler asma yapraklarındaki küçük zararlı böcekleri yiyenlerdir.

 

Üzüm Fidesi Ne Zaman Dikilir

Üzüm fidesi ya son bahar başlangıcında ya da ilk baharda son don olayı yaşandıktan sonra dikilebilir. Ancak genellikle son baharda dikim yapılması tavsiye edilir. Bunun nedeni ise son baharda yapılacak dikim ile üzüm ağacının soğuğa daha kolay adapte olacağıdır.

Eğer bulunduğunuz bölgelerde don olayları yaşanıyorsa, üzüm gövdesini bu tarz olaylardan korumak için sarabilirsiniz. Yazın yapacağınız fide ekiminde ani kış koşulları asmanın hastalık kapmasına neden olabilir.

 

Üzüm Fidanı ve Tohumu

Üzüm Fidesi
Üzüm Fidesi

Üzüm fidanı ile tohumu arasında ki farktan yazımızın başında sizlere bahsettik. Üzüm tohumu ile çimlendirme yapmak, asma büyütmek tamamen uzmanların işi olduğu kanısındayız. Zira bu tohumların mikroskop yardımı ile incelenip test edilmesi gerekir. Bu sayede başarı oranı artmış olur.

Eğer amatör bir çiftçi iseniz, üzüm yetiştiriciliği yapmak için üzüm fidanı satın almak en iyi seçenek. Hem aşılama derdinden uzaklaşmış olursunuz hem de 2-8 yaşında üzüm fidanı seçerek zaman kazanmış olursunuz.

Üzüm fidanı satın aldıktan sonra yapmanız gereken tarlanızı hazır tutmaktır. Üzüm asmasının günün en az 8 saati güneş alması gerekir. Bu sayede maksimum üzüm verimi elde etmiş olursunuz.

Okuyunuz: İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği

 

Çekirdeksiz Üzüm Çeşitleri

Dünyada üzüm çeşitleri sofralık ve şaraplık olmak üzere 2’ye ayrılır. Genellikle çekirdekli üzümler şarap yapımı için kullanılmaktadır. Çekirdeksiz olanlar ise reçel ve meyve suyu yapımında kullanılır. Bilinen en meşhur çekirdeksiz üzüm türü ise Sultani üzümdür. Bu üzüm türünün Osmanlı döneminden günümüze aktarıldığı söylenir.

Diğer  çekirdeksiz üzüm çeşitleri ise Thompson üzümü, Selma Pete, Ruby üzümü, Crimson Üzümü ve Hatun Parmağı üzümüdür.

 

Üzüm Asması Budama

Üzüm Asması
Üzüm Asması

Üzüm ağacında verimi etkileyecek en önemli konu budama yapılmasıdır. Ekeceğiniz üzüm ağacının ilk yıl meyve de dahil olmak üzere budama yapılması gerekir.

Meyvelerde yapacağınız budama ile üzüm ağacı yorulmamış olur. Yani ağaç kökleri topraktan aldığı mineralleri meyveler için değil de büyümek için kullanacaktır. Normalde üzüm ektiğiniz zaman ilk yıl dahi meyve alabilirsiniz. Eğer güçlü bir üzüm ağacı istiyorsanız ilk 3 yıl meyve almayın ve ağacınızın gelişimine konsantre olun.

Bunun yanına hem ilk bahar başlangıcı hem de son bahar başlangıcında düzenli olarak budama yapın. Ölü ve hastalıklı yaprak ve dallardan ağacınızı kurtarın. Bu sayede dallar oksijensiz kalmamış olur. Mantarlar ise bulaşmadan ağaçtan uzaklaştırılır.

Okuyunuz: Safran Yetiştiriciliği

 

Üzüm Bağı Kurma

Üzüm bağı kurmak 2 kere düşünmeniz gerekiyor. Bunun nedeni her şeyin toz pembe olmayışı. Maalesef üzüm bağı kurmak isteyenlerin bir çoğu gerekli toprak ve bölge analizi yaptırmadan  bu işe başlama kararı alıyor.

Evet bulunduğunuz bölgede üzüm yetiştiriciliği yapılabilir. Ancak önemli olan kısım verimli üretim yapmaktır. Maalesef bu konuda diğer bir sıkıntı ise fidan seçiminde gerçekleşir. Fidanların ıslah edilmiş tohumlardan elde edilmiş olması önemli. Fidan alımı yaparken kamu kuruluşu ya da dev özel sektör üreticileri ile üretime geçmelisiniz.

Tabi bulunduğunuz bölgelerde ziraat mühendisleri, tarım kooperatifleri olabilir. Onlara mutlaka başvurun. Ancak size en çok yardımcı olacak kurum üniversitelerdir. Üniversitelere bu konuda başvuruda bulunursanız, danışmanlık konusunda yadım alabilirsiniz.

 

Üzüm Yetiştiriciliği Karlı mı

Tüm tarım ürünlerinde olduğu gibi üzüm yetiştiriciliği de son yıllarda karlı bir iş kolu haline gelmiştir. Bunun nedeni tüketimin artması, tarım ile uğraşan kişi sayısındaki azalış ve ihracat konusunda aşırı talep olmasıdır.

Modern yöntemler kullanarak yapacağınız üzüm üretiminde, tarladayken üzüm satışı yapmanız mümkün. Kar etmek ve yüksek verim elde etmek istiyorsanız mutlaka teknolojik yöntemlerden faydalanmanız gerekiyor.

2022 Güncellemesi: Gübre ve mazot fiyatlarında yaşanan artış üzüm yetiştiriciliği yapanlar için maliyetlerin artmasına neden olmuştur. Yaşanan bu maliyet artışı fiyatlara da yansımıştır. Ancak diğer tarım ürünleri ile kıyaslandığında bu artış daha minimal seviyede kalmıştır. Bu durumun en büyük nedeni, toplayıcılığı sırasında sadece insan gücünden faydalanılıyor olmasıdır. Yani üzüm yetiştirmek diğer tarım ürünlerine göre daha avantajlıdır diyebiliriz.

Üzüm Nasıl Yetiştirilir, Üzüm Nerede Yetişir ve Üzüm Çeşitleri” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Aklınıza takılan konularda yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

kaynak: https://www.almanac.com/plant/grapes

Scroll to Top