Türk Telekom Bayilik Açma Şartları

Türk Telekom Bayi Açma Şartları

Türk Telekom bayileri günümüzde en fazla kazanç getiren işletme türleri arasında yer alır. İletişim çağında sınırsız erişim imkânı sağlayan Türk Telekom bayilik hizmetleri her semtte çok sayıda hizmet noktasına sahiptir ve her geçen gün daha geniş bayi sayısına ulaşmaktadır. Hem bayilik gelirleri hem de kâr oranları ile Türk Telekom bayi açma şartları ile birlikte merak edilen diğer konular arasında yer alır.

Türk Telekom Bayi Açma Şartları
Türk Telekom Bayi Açma Şartları

Türk Telekom bayilik alma şartları ve bayiliğin nerelere açılması gerektiği gibi konular bayi açmayı düşünenlerin sık araştırdığı konular arasında yer alır. Türk Telekom geçmişten geleceğe 179 yıllık bir tarihe sahiptir ve Türkiye genelinde ilk önce hizmet vermeye başlayan entegre telekomünikasyon şirketi olmak özelliğine sahiptir. Türk Telekomünikasyon şirketi günümüz şartlarında müşterilerin ihtiyacı olan en iyi telekomünikasyon hizmetini sunar. Türk Telekom bayi açma şartları hakkında bilgi alarak en iyi hizmet kalitesini müşterilere sunmak mümkün olur.

Not: İş fikirleri ve bayilik fikirleri ile ilgili bilgi almak için Yeni İş Fikirleri başlıklı makaleyi inceleyebilirsiniz.

Türk Telekom Bayisi Nasıl Açılır?

Türk Telekom Bayi Nasıl Açılır
Türk Telekom Bayi Nasıl Açılır

Yıllardır sektörde faaliyetlerini sürdüren Türk Telekom 2006 yılında hizmet ağını daha da geliştirerek internet, televizyon ve telefon hizmetlerini de kullanıcılarına sunmuştur. Türk Telekom bayisi nasıl açılır ve en iyi hizmet nasıl verilir gibi sorular da birçok kişide bu başarılı grafikten sonra merak edilmeye başlamıştır.

Türk Telekom bayisi nasıl açılır ve kimler Türk Telekom bayisi açabilir gibi sorular hakkında bilgi sahibi olmak için küçük bir araştırma yapmak yeterlidir. Türk Telekom bayisi bugün Türkiye geneline milyonlarda kullanıcıya sahiptir ve merkezlerden yapılan genel yönetim ve hizmetler ile her geçen gün daha fazla kullanıcı sayısına sahip olmaktadır. Türk Telekom bayisi açmak ve işletimini üstlenmek isteyenler de bu kapsamda en fazla kullanıcıya ulaşmak için en işlek bölgeleri tercih etmek zorundadır.

Türk Telekom bugün çok sayıda franchise şirkete sahiptir. Bu kapsamda Türk Telekom bayisi açmak isteyenlerin gerçekten ciddi anlamda bir teminat gücüne sahip olması gerekir.

Okuyunuz: Cep Telefonu Dükkanı Nasıl Açılır

Türk Telekom Bayilik Şartları

Türk Telekom Bayilik Şartları
Türk Telekom Bayilik Şartları

Türk Telekom bayilik şartları başında franchise şirketler ile anlaşarak bayilik açmak yer alır. Türk Telekom gibi dev firmalarda hizmet yoğunluğunu ciddi anlamda sırtlanmak ve hizmet kalitesini artırmak için oldukça merkezi konumlara ihtiyaç duyulur. Bu anlamda Türk Telekom bayi açmak isteyenlerin Alışveriş Merkezleri başta olmak üzere bu tarz şehir genelinde en çok ziyaret alan bölgeler arasında tercih yapmaları gerekir. Şirketten alınacak Türk Telekom bayi şartları, bayiliğin açılışı için tercih edilecek bölgeye göre farklı özellik ve gereksinimlere sahip olacaktır.

 

Türk Telekom Bayilik açmak için gerekli olan şartlar;

 • Bayilik açmak için tercih edilecek olan adresin konumu (Şirket ister),
 • Bayi açmak için tercih edilecek noktanın yeterli düzeyde nüfus yoğunluğuna sahip olması,
 • Bayinin açılış ve sorumluluğunu üstlenecek olan kişilerin gerçek ya da tüzel bir kimliğe sahip olmaları,
 • Bayi açabilecek konumda olan kişilerin şirketin istemesi halinde garanti verebilecek niteliklere sahip olması,
 • Bayilik açmak isteyen kişilerin yeterli ticari belgelere sahip olması,
 • Bayiden sorumlu olacak kişilerin yeterli düzeyde teknolojik bilgilerden ve yeniliklerden haberdar olması,
 • Bayiden sorumlu olacak kişinin teknolojik ürün gelişmelerini yakından takip etmesi,
 • Bayinin açılacağı yer bir Alışveriş Merkezi ise bu Alışveriş Merkezi hakkında gerekli bilgiler,
 • Bayide çalıştırılmak üzere alınacak olan personeller hakkında detaylı bilgiler

Şeklinde özetlenebilir. Hem bayi ile hem bayi sorumlusu ile ilgili olan bu belge ve bilgilerin toplanmasının ardından Türk Telekom franchise şirketlerine yapılacak başvurunun ardından açılış için ilk adımların atılması da mümkün olur.

Türk Telekom bayisi açmak için gerekli belgeler ile yapılacak başvurunun ardından başvuru adresleri verilir. Gerekli onayın gelmesi halinde ise başvuruyu yapan kişi hakkında daha detaylı bilgilerin istenmesi söz konusu olur. Kişinin ne kadar yatırım maliyeti ile karşılaşacağına ilişkin detaylar hakkında görüşülür. Görüşmelerin tamamlanmasının ardından kişilerin Türk Telekom bayi  hizmeti açmaları mümkün olur.

 

Türk Telekom Bayilik Açma Maliyeti

Türk Telekom bayilik açma maliyeti ve yapılacak olan diğer harcamalar gibi konular bayi açmayı planlayan kişilerin öncelikli araştırdıkları konulardır. Türk Telekom gibi telekomünikasyon hizmeti veren işletmelerin bayiliğini almak kolay değildir. Dışarıdan masrafsız görünse de içerde oldukça büyük masraflar bulundurur. Her şeyden önemlisi kişilerin verebileceği teminat bedelidir. Türk Telekom bayi açma maliyeti yaklaşık olarak 50 metrekare kadar bir dükkân için 100.000 TL civarında olmaktadır. Açılış işlemlerinin başarılı sonuçlanmasının ardından karşılaşılacak diğer masrafların birçoğu Türk Telekom şirketi tarafından karşılanmaktadır.

Okuyunuz: Turkcell Bayilik Alma Şartları

Türk Telekom Bayilik Başvurusu

Türk Telekom bayilik başvurusu yapabilmek için öncelikle belirli şartlara sahip olmak gerekir.  Gerekli şartların sağlanmasının ardından başvuru bizzat Türk Telekom Müdürlüklerine yapılmaktadır. Şehir genelinde bulunan Türk Telekom müdürlüğüne gidilerek buradan bizzat başvurular yapılabilir. Yapılan başvurunun ardından olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilere bildirilir. Olumlu sonuçlanan başvuru sahipleri açılış için başvuru aşamasına geçebilirler.

Türk Telekom bayi açma başvurusu olumlu sonuçlanan kişiler Türk Telekom Müdürlüğü tarafından aranır ve şartlar hakkında bilgi verilir. Kişiler eğer bu şartları kabul ederlerse bu koşullarda bayilik açabilir.  Bunun yanı sıra Türk Telekom bayi açmak isteyenler 444 0 375 numaralı hat üzerinden Türk Telekom Müşteri Temsilcisi ile de iletişime geçerek bayilik açma süreci ve gereken koşullar hakkında detaylı bilgi sahibi olabilir.

Türk Telekom bayi hizmeti kapsamında kullanıcılara oldukça geniş bir yelpazede hizmet sunulur. Bu hizmet içerikleri bayilik açacak kişilerin seçeneklerine göre değişebilir. Bu aşamada bayilik açacak kişilerin ne tür bir hizmet açmak istediklerine karar veresi gerekir.

 

Türk Telekom Bayilik Modelleri

Türk Telekom bayilik modelleri franchise olarak bilinen sistem kapsamında değerlendirilebilir. Açılacak olan dükkânın nerde olacağı işletme sahiplerinin kendi kararıdır. Bayiliği açmak isteyen kişiler diledikleri yerlerde Türk Telekom bayi modelleri hakkında bilgi alarak bayilik açabilir. Bayilik açmaktaki en temel hedef işletme ağını genişletmek ve daha fazla müşteriye hizmet verebilmektir. Bu kapsamda açılacak bayi modelinin de yeterli kapasiteye sahip olması gerekir.

Türk Telekom bayi hizmeti onaylandıktan sonra açılan bayilik ile kişiler kendilerine verilen her türlü şartı kabul etmiş olurlar. Bayilik hizmeti başladıktan sonra da düzenli aralıklar ile gerekli kontroller yapılır ve bu aşamaya kadar herhangi bir kural ihlalinin olup olmadığı değerlendirilir. Türk Telekom bayi modelleri arasından yapılacak tercih ile açılan bayilerde sözleşmede yer alan aylık ücretin geciktirilmeden ödenmesi gerekir.

 

Türk Telekom Bayilik Kâr Oranları

Türk Telekom bayi kâr oranları toplam satış ve hizmetler üzerinden belirli bir oranla hesaplanarak çıkartılır. Örnek vermek gerekirse; yapılan bir telefon ya da telefon hattı satışı, yüzde 5 civarında bir getiri sağlarken, iş alanında bir temel hizmetin sunulması bu kârın daha yüksek olmasını sağlar. Bu açıdan bakıldığında aylık bir bayilik için tahmin edilen kâr 50 bin TL üzerinde olur.

 

Türk Telekom bayilik kâr oranları;

 • TL yükleme işlemlerinde ortalama 5 TL,
 • Türk Telekom TTNET aboneliği işlemlerinde ortalama 50 TL,
 • Elektronik ürün satışlarından ortalama 70 TL,
 • Telefon hattı satışlarından ortalama 16 TL,
 • Numara değiştirme işlemlerinde ortalama 15 TL,
 • Telefon satış işlemlerinde ilk iki faturanın yüzde ’i olarak sıralanabilir.

Türk Telekom bayi hizmetinde işlek noktalarda genel anlamda çok güzel gelirlerin elde edilmesi mümkündür. Öyle ki Türk Telekom bayilerinde fatura ödeme hizmeti bulunur ve tahsilat olarak tapılan bu işlemler bayiliğe belirli oranlarda komisyon bırakır. Yapılacak fatura tahsilat işlemlerinde rakam ne kadar yüksek olursa, bayiye kalacak komisyon kâr payı da o kadar yüksek olur.

Türk Telekom bayi anlaşması yapıldıktan sonra bayi sahipleri Türk Telekom şirketleri ile çok ciddi bir sorun yaşamaz. Gerekli sorumlulukların yerine getirilmesi halinde bayilikler uzun ömürlü olarak hizmet vermeye devam edebilir.  Türk Telekom şirketleri gün içerisinde yapılan bayilik işlemlerine bakmaz ve bu konu ile ilgili bayileri rahatsız etmez. Günlük kota sınırı bulunmayan bayilerde bayiliği kuran kişiler kendi işlerinin patronu konumunda yer alırlar. Türk Telekom şirketleri birçok durumda bayilik almak isteyen kişilere kendileri sektör alanında önemli bilgileri vererek kişileri eğitime almaktadır.

 

TT Bayilik Almak İçin Gerekli Evraklar

TT bayilik almak için gerekli evraklar başvuru esnasında tam olmalıdır ve eksiksiz bir şekilde müdürlüğe sunulmalıdır. İstenen belgeler genelde resmi evraklardır. Kişilerin nüfus cüzdanı bilgileri, eğitim bilgileri, deneyim ve tecrübelerini anlatır CV bilgileri gibi temel nitelikli bilgiler ile başvuru yapılması uygundur. TT bayi açmak için gerekli belgeler ile birlikte kişilerin iş tecrübeleri, teknoloji bilgileri, gelişmeleri yakından takip eden bir yapısının da olması gerekir. Müdürlüklere yapılacak olan başvurular bizzat gerçekleşeceğinden, burada yapılan görüşmeler önemli ölçüde sonucu etkiler.

Türk Telekom bayilik başvurusunun ardından bayiliğin açılacağı adrese bir ziyaret gerçekleştirilir. Bu ziyaret olumlu sonuçlanırsa bu andan itibaren bayiliği üstlenecek kişi ile banka görüşmeleri başlar. Bayi sorumlusu bankaya belirli miktarda teminat göstermek zorundadır. Teminat gösterme işleminin ardından onay gelirse Türk Telekom müdürlüğü devreye girer ve işletmenin iç tasarımını ve yerleştirme işlemlerini bizzat kendisi üstlenir. Bayilik düzeninin kurulmasının ardından bütün yerleşme işlemi bitince Türk Telekom sözleşme içerisinde geçen tarihten itibaren bayiliği işletme sorumlularına teslim eder.

Okuyunuz: Vodafone Bayilik Açma Şartları

Türkiye’de Türk Telekom Bayilik Sayısı

Türkiye’de Türk Telekom bayisi sayısı her geçen gün artmaktadır. Çalışmalarını oldukça kapsamlı bir alana yayan telekomünikasyon firması bugün 40 binin üzerinde aktif çalışana sahiptir.  Türkiye’de Türk Telekom bayisi sayısı ise yaklaşık olarak 40 milyon bayiliği bulunur. Birçok şehirde hemen her caddede bir Türk Telekom bayisi bulmak mümkündür. Hizmet kalitesini artırmak adına açılan bu bayilikler kullanıcılara kolay erişim ve kaliteli hizmet verme imkânı sağlar. Ticaret anlamında ve sektör anlamında kendilerini deneyimli gören bireyler bu büyük ağa katılmak ve kendi Türk Telekom bayilik şubesini açmak için gerekli başvurularda bulunabilirler.

 

Türk Telekom Bayilik İçin En Doğru Bölge

Türk Telekom bayi için en doğru bölge işlek caddelerdir. Türk Telekom bayilik başvurularında Türk Telekom Müdürlükleri tarafından onay verilen adresler genelde işlek caddeler ve alışveriş merkezleridir.

Türk Telekom, piyasa genelindeki rekabet dengesini korumak adına lokasyonu koruma uygulaması kullanan bir işletmedir. Bu kapsamda eğer Türk Telekom bayi açmak isteyen kişilerin adres için karar verdikleri noktada herhangi bir Türk Telekom bayisi varsa bu durumda buraya açılış izni verilmemektedir. İki mesafe arasını daima koruyan Türk Telekom Müdürlüğü en uygun olan adreslerde açılış onayını vererek her bir bayiliğini ticari rekabet anlamında desteklemektedir.

Türk Telekom bayilik alma şartları” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Soru ve önerilerinizi yorumlar bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Scroll to Top