Toptan Yumurta Satışı Yapmak | Yumurta Üretimi ve Ticareti

Toptan Yumurta Satışı Yapmak

Yumurta işi yapmak uzun yıllardan beri yapılan bir iştir ancak daha yeni yeni girişimcilerin ve yatırımcıların dikkatini çeken iş kolları arasında yer alır. Oldukça az sermayeler ile kısa süre içerisinde oldukça ciddi kazançlar elde etmeyi sağlayan yumurta işi yapmak günümüzde birçok genç girişimcinin öncelikli tercihleri arasında yer alır. Toptan yumurta satışı yapmak ve özellikle büyük şehirlerde yumurta ihtiyacını gidermek günümüzde tercih edilecek en az az maliyetli ve en az zahmetli işler arasında yer alır.

Toptan Yumurta Satışı Yapmak
Toptan Yumurta Satışı Yapmak

Toptan yumurta satışı yapmak için herhangi bir işletmeye ya da dükkâna sahip olmaya gerek yoktur. Gezer koşullarda da yumurta işi yapmak ve yumurta satmak son derece mümkündür. Bu konuda yapılacak küçük bir araştırma ile potansiyel müşterilere ulaşmak ve piyasa genelindeki yumurta satış fiyatlarını öğrenmek, bu işe başlamak için ihtiyaç olacak iki temel bilgidir. Girişimciler bu konular hakkında bilgi alarak ticaret sektörüne hızlı bir giriş yapabilir.

 

Düzenli bir gelire sahip olmak isteyenler için yumurta işi yapmak oldukça güzel bir tercih olabilir. Doğal gıdalara her gün daha fazla ihtiyacın olduğu bir yaşam döngüsünde en taze gıda ürünlerini satmak her daim yeri doldurulamayacak bir iş koludur. Böyle bir sektör tercih edilerek her dönemde oldukça başarılı işlere imza atılabilir.

 

Yumurtacılık Nasıl Yapılır?

Yumurtacılık Nasıl Yapılır
Yumurtacılık Nasıl Yapılır

Yumurtacılık nasıl yapılır sorusu son dönem ilgi görmesi nedeni ile sıkça merak edilir ve araştırılır. Birçok üründe rastlanılan katkı maddeleri artık gıda sektöründe oldukça ciddi bir tehlikeli duruma dönüşmüş olmasından kaynaklı artık insanlar her üründe olabildiğince doğal seçeneklere yönelir. Bu anlamda özellikle anneler için yumurtanın doğalı oldukça önemlidir. Kurulacak bir tavuk çiftçiliği ile elde edilecek olan yumurtalar organik özelliklere sahip olarak güvenle tüketicilere ulaştırılabilir.

 

Günümüzde çok sayıda yumurta üretim çiftliği vardır ve bu çiftliklerden anlaşmalı olarak alınacak yumurtaların birçok durumda aynı gün tüketiciye ulaştırılarak pazarlanması mümkündür. Geleceğin meslekleri arasında yer alan yumurta işi yapmak hem masraf istememesi hem de zahmet gerektirmemesi nedeni ile her daim merak edilen ve ilgi uyandıran konular arasında yer alır.

 

Not: Farklı iş fikirleri hakkında bilgi almak için 2021’de yapılabilecek En Yeni İş Fikirleri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Yumurta İşinde Para Var mı?

Yumurta İşinde Para Var mı
Yumurta İşinde Para Var mı

Yumurta işinde para var mı ve maliyeti ne kadar gibi sorulara cevap bulabilmek için öncelikle sektörü incelemek ve araştırma yapmak gerekir. Yumurta bugün en kolay gelir getiren iş kolları arasında yer alır. Yumurta adetli satılan bir gıda ürünüdür ve yumurtadan adet başı kâr sağlamak mümkün olur. Yumurta üreticileri ile sürekli olarak iş yapma kapsamında normalden daha indirimli fiyatlar ile eğer organik yumurta alınırsa bu surumda her satışta fazladan kâr elde edilir. Dışarıdan bakıldığı gibi son derece kolay olan bu işte her yumurtadan ortalama gelecek kâr düşünüldüğünde günlük bir ihtiyaç olan yumurtanın satışından bir ay içerisinde oldukça güzel gelirler elde edilmesi mümkün olur.

 

Toptan Yumurta Satışı Maliyeti

Toptan yumurta satışı maliyeti konusu bu işi yapacak olanların en çok merak ettiği konudur. İlk etaba bakıldığında aslında yumurta işi yapmak için çok ciddi bir sermayeye gerek olduğu söylenemez. Eğer ilk etapta zarar etmeden küçük adımlar atılması planlanıyorsa çok fazla masraf edilmeden yumurta işi yapmak mümkün olur. İlerleyen safhalarda beklentiler artarsa ve daha geniş çaplı olarak yumurta işi yapılmak istenirse bu durumda bir miktar sermayeye gerek olabilir.

 

Yumurta işi yapmak ve kâr oranını artırmak için adetli yumurtalarda olabildiğince fazla satış sayısına ulaşmak gerekir. Yapılacak her fazla satış adet başından gelecek olan kar miktarını artırır. Üreticilerden uygun ve ekonomik fiyatlar ile alarak kampanya bazında toptan yapılacak satışlar ile de oldukça ciddi kârlar elde etmek mümkün olur.

 

İlk etapta basit bir hizmeti le toptan yumurta işi yapmak isteyenler 10.000 TL ile 15.000 TL arasında değişen rakamlar ile bu sektöre giriş yapabilir.

 

Toptan Yumurta Alan Firmalar

Çağın dijital bir çağ olmasından kaynaklı artık birçok meslek kolu çok kolay şekillerde faaliyet gösterebilir durumdadır. Birçok firma hem bulunduğu konum itibari ile hem de dijital dünya üzerinden kolay bir şekilde alıcı veya satıcılarına ulaşarak geniş bir ticari kitleye sahip olabilir. Yumurta işi yapmak da dijital sektör üzerinden oldukça kolaydır. Alıcılara ulaşmanın en kolay yolu olan internet üzerinden toptan yumurta alan firmalar ve kişilere ulaşarak ürünleri dijital pazarlardan satışa koymak oldukça sık tercih edilen bir yoldur.

 

E-ticaret sektörünün yanı sıra toptan yumurta alan firmalar ile iletişime geçmenin birçok farklı yolu daha bulunur. Bu anlamda genelde üreticiye ulaşan taraflar satıcılardır. Üreticiler zaten yoğun olan üretim işlerinden dolayı satış ve pazarlama için gerekli olacak zamanı elde edemezler ve bu durumda ulaşımdaki en büyük pay satıcılara düşer. Yani satıcılar üretim yerlerinden birinci sınıf üreticilerden toptan yumurta işi yapmak için ihtiyaçları olan yumurtaları alır ve kendi pazarlarında satmak üzere yola koyulurlar.

 

Birçok farklı yoldan yumurta işi yapmak isteyen kişilere ulaşmak ve yumurtaları taze olarak tüketicilere ulaştırmak oldukça kolaydır.

 

Okuyunuz: İlk defa ticaret yapacak olan kişiler için Ticaret Nasıl Yapılır başlıklı yazıdaki, uzman tecrübelerini okumanızı tavsiye ederiz.

 

Toptan Yumurta Satmak İsteyenler Ne Yapmalı?

Toptan yumurta satmak isteyenler ne yapmalı sorusu özellikle yumurta üreticilerinin merak ettiği ve sık sık araştırdığı konular arasında yer alır. Yumurta, günlük bir ihtiyaç olduğu için günü birlik olarak tercih edilen ürün grupları arasında yer alır. Bu anlamda da özellikle büyük şehirlerde oldukça büyük bir yumurta ihtiyaç bulunur. Köy ve kasabalar ile kıyaslandığında büyük şehirlerde organik köy yumurtalarına erişmek oldukça zordur. Organik yumurta üretimi yapan üreticiler bu büyük yerleşim yerlerine oldukça fazla sayıda yumurta satışı yapar.

 

Hazırda yumurta üreticisi olanlar için birçok farklı alternatif bulunur. Ürettikleri yumurtaları yumurta işi yapmak isteyen çok sayıda firmaya uygun fiyatlar ile satabilir. Belirli dönemler için anlaşacakları firmalara günü geldiğinde hazır teslimat yaparak toptan gelir elde edebilirler.

 

Üreticiler eğer ellerindeki yumurtaları değerinden satmak için alıcı pazarlarında sıkı inceleme yapmak zorundadır. Şayet bu tarz üreticiler ile satıcılar sıkı bir bağa sahip olurlarsa ve üreticiler sürekli olarak aynı satıcıya ürün teslim ederlerse bu durumda hem üretici hem de satıcı oldukça rahat bir şekilde yumurta satışı hizmetini gerçekleştirebilir.

 

Yumurta Satışı Dükkânı Açmak İçin Gereken Belgeler

Yumurta satışı dükkânı açmak için gerekli belgeler toplanarak ilgili birimlere teslim edilirse, sabit bir noktadan toptan yumurta satışı yapmak ve sabit müşterilere sahip olmak da mümkün olur.

 

Yumurta satışı dükkânı açmak için gerekli belgeler;

 • Onaylı T.C nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • İşe başlamak için gerekli olacak bildirim belgesi,
 • İkametgâh belgesi,
 • İşyerinin kiralandığını gösterir kontrat örneği,
 • Vesikalık fotoğraf,
 • Noterden onaylı imza sirküleri,
 • Ticari sicil kaydı,
 • Vergi levhası şeklindedir.

İstenen belgeler sektörden sektöre değişebileceği gibi kiralanacak olan mekânın durumuna göre de değişebilir. Bu anlamda girişimciler gerekli mecralara başvurularını yaparak buralardan başvuru belgeleri hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirler. Basit bir iş yeri açmak için ilk etapta yukarıdaki listeden faydalanarak ilçelerin bağlı bulundukları vergi dairelerinden ve nüfus müdürlüklerinden gerekli belgelere erişim sağlayabilirler.

 

Toptan Yumurta Satışı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yumurta, genel anlamda bir gıda olarak insan sağlığına yararlı olan kategoride yer alır ve bu nedenle sürekli kullanım arz eder. Direk olarak insana hitap eden yumurtanın gün içerisinde milyonlarca insan tarafından tüketildiği bilimsel bir gerçektir. Bu sektörde başarı elde etmek ve olabildiğince fazla tüketiciye ulaşmak için ise her meslekte olduğu gibi burada da dikkat edilmesi gereken çok sayıda husus bulunur. Toptan yumurta satışı yaparken dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde özetlenebilir;

 

 • Sektör hakkında bilgi sahibi olmak gerekir;

Yumurta piyasası, deyim yerindeyse borsayı andırır. Tıpkı borsa gibi yumurta piyasasında da fiyatlar anlık olarak yükselir ve düşer. Bu anlamda piyasayı daima takip etmek ve her daim alıcılara piyasa geneline uygun fiyatlar üzerinden satış yapmak önemlidir.

 

 • Güvenilir olan ve kaliteli üreticilerden almak önemlidir;

Yumurta günlük tüketilebilen ürünler arasında yer aldığı için mutlaka taze üreticiler ile iletişime geçmek gerekir. Bu anlamda güven veren üreticileri le iş birliği içine girmek yumurta işi yapmak isteyenlerin işini kolaylaştıracak bir faktördür.

 

 • Pazarlama ve satış konularında yeterince bilgiye sahip olmak;

Yumurta işi yapmak isteyenler piyasa genelinde oldukça kolay bir şekilde alıcı bulabilir. Şayet bir yumurta toptancısı olarak bakkallar başta olmak üzere, marketlere, şarküterilere, pastanelere ve fırınlara, yemek şirketlerine günlük yumurta satışı yapılabilir. Bu aşamada ne kadar kaliteli ürün satarsa bir yumurtacı ok adar güvenilir müşteriye sahip olur ve o kadar güzel kazançlar elde eder.

 

 • Doğru adreslerden almak ve satış için geç kalmamak gerekir;

Yumurta işi yapmak için belki de temel kriter yumurtanın alınacağı adrestir. Bu durumda mümkün olduğunda alıcılara yakın üretici yerlerinin tercih edilmesi gerekir. Çiftliklere aşırı uzak mesafelerde yolda gidecek her tür masraf da yine satıcıya kalacağı için doğru yerde doğru üreticiler ile çalışmak ve doğru bir tüketici kitlesine ulaşmak oldukça önem taşır.

 

 • Sonraki etaplarda ihtiyaç olacak dağıtım personelinde doğru niteliklere sahip olmak gerekir;

İlk etapta basit bir yumurta işi yapmak isteyen girişimciler yumurtaları kendileri teslim alıp birinci elden tüketicilere yine kendileri ulaştırmak isteyebilir. Ancak iş biraz büyümeye başladığında artık mutlaka bir dağıtım personeline ihtiyaç olacaktır. Bu noktada tercih edilecek olan personelin nitelikleri oldukça önemlidir. Araç bilgisinin ve şoförlüğünün olması, sektör bilgisi, dakik çalışması ve güvenilir olması daha birçok sayılabilecek unsur gözden geçirilerek en doğru personel tercihinin yapılması gerekir.

 

Not: Fiili bir iş yeri açmak istiyorsanız ve bir fikriniz yok ise, mutlaka 100+ Adet Dükkanı Açma Fikri başlıklı makaleyi inceleyiniz.

 

Tavuk Yumurtası Verimi Arttırma

Tavuk yumurtası verimi arttırma konularında birçok farklı teknik ve fikir bulunur. Yumurta alımını seyrekleştiren temel etken soğuktur. Kümeslerde soğuk problemine çözüm bularak ısıtma sistemi döşemek bu anlamda daha fazla verim almayı sağlayan bir etken olabilir.

 

Bir diğer tavuk yumurtası verimi arttırma yöntemi ise kümeslerde bulunan horoz sayılarıdır. Fazla horozun olduğu kümeslerde tavuklar fazla strese girer ve yumurtayı ekser. Bu nedenle olabildiği kadar horoz sayısında aza gidilmelidir.

 

Yumurta Satmak İsteyenlere Tavsiyeler

Yumurta Satmak İsteyenlere Tavsiyeler
Yumurta Satmak İsteyenlere Tavsiyeler

Yumurta satmak isteyenlere tavsiyeler konusunda birçok farklı durumdan bahsetmek mümkün olabilir. Öncelikle bu işte kâr elde etmek isteyenlerin olabildiğince masrafa içerden karşılık bulması ve sektörü iyice tanıması gerekir.

 

Yapılacak ince araştırma ile hangi bölgelerden ve noktalardan organik yumurta alınacağına karar verilmelidir. Akın bölgelerden alarak kısa süre içerisinde tüketicilere sunmak hem masrafı kısar hem de güveni artırır.

 

Sektöre ilk defa girişlerde bütçeye uygun kapsamlarda bu hizmeti gerçekleştirmek ve zamanla büyümek ise hem akıllı adımlar atmak hem de uzun ömürlü bir tüccar olmak açısından oldukça önemlidir.

Scroll to Top