Tavuk Dönerci Dükkanı Açmak | Dönerci Açma Maliyeti ve Kazancı

Tavuk Döner Dükkanı Açmak

Fastfood sektöründe yaşanan büyüme tavuk döner dükkanı açmak isteyenleri yakından ilgilendiriyor. İnsanların yemek için fazla zaman harcamak istemiyor olması sektörün büyümesinin en büyük nedeni. Tavuk döner ise maksimum 5 dakika içerisinde müşteriye sunulabilecek bir gıda ürünü. Hem fiyat açısında uygun hem de doyurucu. Tavuk dönerci dükkanı açmak istiyorsanız bu yazımızda A’dan Z’ye kadar yapmanız gerekenleri sizler için listeledik.

Tavuk Döner Dükkanı Açmak
Tavuk Döner Dükkanı Açmak

Dönerci dükkanı açmadan önce sektörün neden bu kadar gelişme gösterdiğini kavramalısınız. Hızlı yemek sektörüne olan ihtiyaç. Sadece Tavuk dönerciler büyümeden payını almıyor. Bunun yanında pilavcılar, çiğ köfteciler, hamburgerciler ve açık büfe iş yapanlar sektörde yaşanan büyümeden payını alıyor. İnsanlar yemeğe zaman ayırmaktansa, kahve içmek gibi sosyalleşebileceği alanlara zaman ayırmak istiyor.

Ülkemizde yaşanan fastfood sektör büyümesi Amerika, Almanya ve Avrupa’nın bir çok ülkesinde 30 yıldan beri yaşanmaktadır. Dönerci dükkanı açmak istiyorsanız hızın ne kadar önemli olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Tabi hızın yanında ürün lezzeti, hijyen, sunum, işletme lokasyonu ve müşteriye sunduğunuz rahatlık sizi rakiplerinizden ön plana çıkaracaktır. Evet rakipleriniz unutmamanız gereken bir dezavantaj. Ancak bu durum gözünüzü korkutmasın. İyi bir işletmeci olursanız, döner takmayı bilmeseniz bile çoğu rakiplerinizin önüne geçmeniz mümkün.

Tavuk dönerci dükkanı açmak, sektörde rakiplerinizin önüne çıkmak ve minimum maliyetler maksimum kar elde etmek için yazımızı sonuna kadar okuyun.Sektörde bilgi sahibi olmasanız bile, kolaylıkla kendi dönerci dükkanınızı açabilirsiniz. Aklınıza takılan sorularda mutlaka yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçiniz.

 

Tavuk Dönerci Dükkanı Açmak

Tavuk dönerciliği sektöründe daha önce yer almış ve hali hazırda işletmesi bulunanlardan aldığımız bilgilerle size bilgi vereceğiz. Hiç bilmeyenler için dönerci dükkan açmak bu yazı sonrası sizler için kolay olacak.

Tavuk Döner Dükkanı Açma 2
Tavuk Döner Dükkanı Açma 2

Her adım başı tavuk döner dükkanı olduğu için öncelikle rekabetten uzak durmaya çalışın. Cadde üzerinde fazla rakibin olmadığı bir dükkan araştırın. Araştırma yaptığınız zaman mutlaka ruhsat alımına uygun bir dükkan olmasına özen gösterin.

Dükkanı bulduktan sonra işletme tasarımına geçmeniz gerekiyor. Başarılı işletmeleri inceleyin. Genelde kırmızı ve beyaz rengin hakim olduğu, spot lamları olan lüks ve hijyenik dükkanlar iş yapmaktadır. Bu tarz bir tasarım yaptın.

Dönerci dükkanı açmanın en avantajlı kısmı malzemelerin fazla para tutmaması. İhtiyacınız olan döner ocağı, tost makinesi, ön tezgah, malzeme tepsisi, ayran makinesi, masa ve sandalye  gibi demirbaşlar. Bu ürünleri toplu olarak Topkapı çarşısından temin edebilirsiniz.

Sıra geldi en önemli kısma. Döneri nereden alacaksınız? Döner dükkanını bayilik olarak açmadığınız için başından sonuna kadar neler yapmanız gerektiğini anlatıyorum. Hazır olarak satın alacağınız döner, ekmek ve iç malzemeler iş yapmanızı sağlayacak önemli faktördür.

Online olarak araştırma yaparsanız minimum 6 kg üzerinden satış yapan bir çok hazır döner firması bulabilirsiniz. Bu firmalarda hazır dönerin kg fiyatı 55 TL’den başlamaktadır. Harcayacağınız paraya üzülmeden hepsinden numune olarak satın alın. Satın aldıklarınızı bireysel olarak pişirip tadına bakın. Eğer damak tadınıza güveniyorsanız uygun olan firma ile anlaşmanızı yapın.

Eğer döner pişirmekte anlamıyorsanız işletmenize bir usta almanız gerekecek. Minimum usta yevmiyeleri 250 TL’den başlamaktadır. Başlangıç aşamasında sizin için büyük bir maliyet oluşturabilir. Sigorta + yol ve yemek ile aylık 9000 TL‘lik maliyet söz konusu.

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra tavuk dönerci dükkanının açılışını yapabilirsiniz. İlk gün ücretsiz dağıtım ya da açılış organizasyonları yaparak ses getirmenizde fayda var.

Not: Dönerci dükkanı açmak beklentilerinizi karşılamıyorsa, 100 Adet Dükkan Açma Fikirleri başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

Dönerci Dükkanı Açmanın Avantajları

Dönerci dükkanı açmanın en büyük avantajı işletme açılış sermayesinin düşük olmasıdır. Evet dönerci dükkanı açarak bir risk almış oluyorsunuz. Ancak bu riskiniz bir çok işletmeye göre oldukça düşük. Üstelik iş yapma olanağınız çok yüksek.

Dönerci Dükkanı Açmanın Avantajları
Dönerci Dükkanı Açmanın Avantajları

Eğer et döner dükkanı açacak olursanız avantajlarınız bu kadar yüksek olmayacaktır. Nedeni ise satın alma gücünün düşük olmasından dolayı fazla tüketilmemesi. Pilav üstü et döner fiyatı ortalama 40 TL. İçecek ile sunulursa fiyat 55 TL’ye kadar çıkmaktadır. Hem doyurucu değil hem de öğle yemeği için oldukça yüksek bir rakam. Bu nedenle tavuk dönerci dükkanı açmak daha mantıklı olacaktır. Şimdi avantajları maddeler halinde sıralayalım.

 • Self servis ile minimum personel maliyeti
 • % 200’lere varan kar marjı
 • Hazır ürünlerle işletmeciliğin kolay uygulanabilmesi
 • İşletme açılış riskinin düşük olması
 • Kısa zamanda kendini amorti etme potansiyeline sahip
 • Eğitim yolu ile sektörde ustalaşma kolaylığı
 • Şubeleşme ve bayilik verilmesinin kolay olması
 • Hızlı servis imkanının olması
 • İşletme tasarım maliyetleri oldukça düşük

 

Dönerci Dükkanı Açmak İçin Gerekenler

İşletme açılışında kolay olan her zaman vergi levhasını almaktır. Zor olan ise belediyeden işletme ruhsatı almak. Bir nevi uğraştırıcı diyelim. Gıda işi ile uğraşacağınız için ekstra taleplerde bulunulur. Ancak bunlar yine de gözünüzü korkutmasın. 

Döner Dükkanı Açmak İçin Gerekli Belgeler
Döner Dükkanı Açmak İçin Gerekli Belgeler

Vergi levhası işlemlerini muhasebeciniz hallettikten sonra, belediyeden ruhsat almak için aşağıdaki işlemleri tamamlayınız.

 • 2 Adet Fotoğraf
 • Kimlik Fotokopisi
 • Tapu Fotokopisi
 • İkametkah adresi
 • İmza sirküleri
 • Sabıka kaydı
 • Yapı kullanım izni belgesi
 • Oda kayıt belgesi
 • İtfaiyeden alınan belge
 • Çevre temizlik vergisi makbuzu
 • Su ve elektrik abonelik belgesi
 • Ticari Sicil Gazete üyeliği

Not: Dönerci dükkanı açmak için istenen evraklar yukarıdaki gibidir. Ancak bazı bölge belediyeleri harici evraklar isteyebilir ya da şartlar koşabilir. Bunlar güvenlik kamerası, lavabo, bakanlıktan onaylı belgeler gibi.

 

Dönerci Dükkanı Kar Marjı

Tavuk döner fiyatı ucuz olduğu için fiyatları yönlendirmek tamamen sizin elinizde. Maliyetleri ve masrafları kısarak en uygun seçeneklerde hizmet verebilirsiniz.

Dönerci Dükkanı Kar Marjı
Dönerci Dükkanı Kar Marjı

Ancak ucuz iş yapma tuzağına kesinlikle düşmeyiniz. Bu sizin marka olmanızı engelleyecektir. Mümkün olduğunca kaliteli ürünlerden faydalanıp, hizmet kalitenizi yükseltin.10 TL’ye de döner satılabilir, 30 TL’ye de. İkisi de mümkün. Algı yönetmek sizin elinizde. Bu nedenle masraf yapmaktan kaçınmayın.

Dönerci dükkanı kar marjını hesaplarken eleman maliyeti, dükkan kirası, vergi giderleri, amortisman gideri ve sarf malzeme giderleri gibi kalemleri hesaplamanız gerekiyor. Ortalama bir dönercide kar marjı %100 ile %200 arasında değişiklik gösterir. Bu rakamların altında yapılan kar işletmenin zarar etmesine neden olur.

 

Döner Salonu Açma Maliyeti

Yukarıda döner salonu açmak için gerekli malzemeleri listeledik. Salon açma maliyeti ise sizin hayal dünyanıza bağlı. Bazı işletme açılış masraflarından kaçınamazsınız. Bunlar dışında kalanlar ise tasarım, pazarlama ve kullandığınız malzemelerin kalitesine bağlı.

Döner Dükkanı Açma Maliyeti
Döner Dükkanı Açma Maliyeti

Dönerci bayiliği veren firmalar üzerinden açılış maliyetlerini inceleyebilirsiniz. Bereket Döner, Baba Döner, Paşa Döner ya da Reis Döner gibi firmalar piyasanın bilinen oyuncuları. İşletme açılış maliyeti ise 90 Bin TL ile 500 Bin TL arasında değişiklik göstermektedir. Bu firmaları arayarak maliyet konusunda onların yönlendirme hizmetinden de faydalanabilirsiniz.

 

Dönerci Açmak İçin Gerekli Malzemeler

Sizlere temel olarak kullanmanız gereken demirbaşlardan bahsedelim. İdeal kalitede malzeme seçimine mutlaka özen gösterin. Aksi taktirde ileride tekrar ekstra masraf yapmak zorunda kalacaksınız.

 • Döner Ocağı
 • Ön Tezgah
 • Malzeme Sunum kapları
 • Tost Makinesi
 • Isıtıcılar
 • Masa ve sandalye
 • İşletme Tasarım malzemeleri
 • Ayran Makinesi
 • Buzdolabı
 • Ekstra mutfak ekipmanları
 • Personel Kıyafetleri v.b

 

Tavuk Dönerci Açmak İstiyorum Diyenlere Tavsiyeler

Sektörde rakiplerinizi mutlaka inceleyin. Her gün farklı farklı işletmelerden alışveriş yaparak hizmetlerini izleyin. İyi olan yanlarını alıp, eksik olan yanlarından uzak durun.

Sıfırdan bu sektöre adım atacağınız için bayilik alma yoluna da gidebilirsiniz. Bayilik almak, sıfırdan işletme açmaktan daha avantajlı olabilir. Ancak bazı şartlar koşulması sizin için uygun olamayabilir. Örneğin; personel sayısına müdahale edilmesi, reklam katılım payları, ekstra talepte bulunulması gibi.

Devir olarak bir tavuk dönerci dükkanı satın almak ise genelde mantıklı bir seçenek olmaz. Gıda sektöründe bir işletmenin adı kötüye çıktıysa, o itibarı düzeltmesi çok zordur. Evet çok iyi iş yapan noktalara denk gelebilirsiniz. Ancak emin olun genellikle olumsuz örneklere denk geleceksiniz.

Gıda sektöründe özellikle tavuk döner sektöründe olduğunuz için hijyene mutlaka dikkat ediniz. Sektörün en çok ihtiyaç duyduğu konu temizlik ve hijyendir.

Ekmek seçiminiz bu işte altın nokta. Döner ekmeği için bir çok fırın ile iletişime geçin. Mümkünse kendi ekmeğinizi kendiniz yapın. Müşteri talebi doğrultusunda ekmek üretimi yapabilirsiniz.

Tavuk Dönerci Dükkanı Açmak ” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Aklınıza takılan konulardan yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Soracağınız bu sorular bilgi sahibi olmak isteyen bir çok kişiye fayda sağlayacaktır.

Scroll to Top