Sülük Yetiştiriciliği | Kazancı, Kursu ve Devlet Desteği

Sülük Yetiştiriciliği

Çok eski zamanlardan beri tıbbi anlamda tedavi edici özellikleri nedeniyle kullanılan sülükler, omurgalı ve omurgasız canlılar grubuna giren bir parazit türüdür. Tıbbi Sülük yetiştiriciliği, günümüzde modern tıpta da birçok alanda kullanılması nedeniyle son zamanlarda popüler bir sektör haline gelmiştir. Dolayısıyla devlet desteği sayesinde bu alana olan ilgi bir hayli artmış ve birçok bilimsel buluşlara neden olan sülükler daha yaygın olarak üretilmeye başlanmıştır. Bu bağlamda sülük yetiştiriciliği kursu, tıbbi sülük üretimi kazancı gibi konularda da sık sık merak edilenler arasında yerini almıştır.

Sülük Yetiştiriciliği
Sülük Yetiştiriciliği

Sülüklerin birçok türleri bulunmaktadır. Ancak bunlardan bazıları tıbbi amaçlar doğrultusunda kullanılır. Hirudo Medicinalis türü, tüm dünya çapında talep edilen bir sülük çeşididir. Türkiye’de de bu türün üretimi yapılmakta ve dünya pazarına ihraç edilmektedir. Bir diğer anlamda Türkiye, sülük yetiştiriciliği alanında dünya genelinde ilk sıralarda bulunuyor diyebiliriz. Tıbbi açıdan birçok fayda sağlayan sülük, ekonomik anlamda da önemli katkılara neden olmaktadır.

Sülük üreticiliği belirli etkenlere dayanarak yapılır. Bunların başında yetiştirilme ortamı gelir. Sülük yetiştirmek her ne kadar zorlu bir süreç olmasa da belirli hususlar çerçevesinde dikkat ve özenle yapılmalıdır. Bu bağlamda, ülkemizde sülük yetiştirme kursu veren birçok eğitim merkezleri bulunmaktadır. Sülük üretiminin başlıca püf noktası yetiştirilme sürecini detaylı şekilde anlamaktır. Aksi halde bu alandan gelir edilemez.

Not: Sülük yetiştirmek beklentilerinizi karşılamıyorsa En Karlı Hayvancılık Fikirleri başlıklı yazımız üzerinden farklı fikirleri edinebilirsiniz.

 

Sülük Yetiştiriciliği

Sülük Yetiştiriciliği 2
Sülük Yetiştiriciliği 2

Sülük yetiştiriciliğinin temel prensibi, sülüklerin kanla beslenerek üretilmesine dayanır. Diğer türlere nazaran hem tıbbi alanda kullanımı hem de ekonomik açıdan sağladığı katkılar nedeniyle Hirudo Medicinalis türü daha çok yetiştirilmektedir. Sülük yetiştiriciliği sırasında iki yöntem uygulanır;

  • Laboratuvar ortamında üretim,
  • Toprak havuzlarda üretim.

Laboratuvar ortamında yapılan sülük yetiştiriciliği sırasında yine iki yöntem bulunmaktadır. Bunlar; tank ve büyük akvaryumlarda yapılan ve küçük kaplarda yapılan diye iki yere ayrılır. Büyük akvaryum ve tanklarda sülük yetiştirmek için çevre ve su sıcaklığı düzgün bir şekilde ayarlanmalıdır. Sülük yavruları, 18 – 20 derece sıcaklıklarda ortalama 40 gün, 24 – 28 derecede ise ortalama 27 gün içerisinde yumurtadan çıkarlar. İlk yumurtadan çıkan yavru sülükler ortalama olarak 1. 7 cm uzunluğa ve 16 – 40 mg ağırlığa sahip olurlar.

Yumurtadan çıkan sülük yavruları ortalama 90 gün 22 – 25 derece sıcaklık altında aç yaşayabilirler. Ancak 90 gün bitiminde ölmeye başlarlar. Sülük yavrularının büyümesinde en önemli etken beslenme miktarı ve konakçık türü olarak karşımıza çıkar. Sülükler yumurtadan ilk çıktıklarında veya yumurtadan çıktıktan 10 – 20 gün sonra ortalama 23 derece sıcaklıkta beslenebilir. İkinci beslenme dönemi ise 1 – 1.5 ay sonra, üçüncü beslenme ise 1.5 – 2 ay sonra gerçekleştirilir.

Sülük beslenmesinin en ideal yöntemi sülük yavrularına ilk iki beslenme periyodunda kurbağa kanı, sonraki dönemlerde ise herhangi bir memeli hayvan kanı vermektir. Bu sayede sülükler ortalama 4 beslenme rutini sonunda, yani 8 – 10 ay bitiminde 3. 5 gram ağırlığa sahip olurlar.

Küçük kaplarda yapılan sülük yetiştiriciliği sırasında ise çanak, kavanoz kullanılabilir. Hirudinaria adı ile bilinen Hindistan tıbbi sülüğü bu yolla kültür edilmektedir. Bu küçük kapların içerisine kil konulması sülüklerin kokonlarını bırakmalarına yardımcı olur. Yumurtadan çıkan sülük yavruları temiz sulu başka bir kaba taşınır ve burada beslenmeye başlar. Son olarak toprak havuzlarda ise sülükler kurbağa veya balıkla beslenirler. Ancak toprak havuzlarda sülük beslemek bir o kadar da ekonomik bir yöntem değildir.

 

Sülük Yetiştiriciliği Kursu

Sülük Yetiştiriciliği Kursu
Sülük Yetiştiriciliği Kursu

Sülük yetiştiriciliği, belirli kurallar çerçevesinde uygun koşullar altında yapılmalıdır. Dolayısıyla sülük üretimi hakkında detaylı bilgi edinmek ve bu alanda uzmanlaşmak gerekir. Devletin de sülük yetiştiriciliğine sağladığı desteği ve son zamanlarda bu alanın ekonomik açıdan getirilerini göz önünde bulundurduğumuzda sülük yetiştiriciliği kursu talep gören bir ihtiyaç haline gelmiştir.

Sülük yetiştiriciliği kursu, steril ortamda ve sülük üretimi için ideal bir hava koşulunda yapılmalıdır. Bu kursu almak için belirli bir birikime sahip olmak gerekmez. Eğitim süreci sonunda başarıyla bitirenlere sülük yetiştiriciliği sertifikası verilmektedir. Bu sertifika sayesinde yasal olarak sülük yetiştirmek mümkündür.

 

Tıbbi Sülük Üretimi Kazancı

Tıbbi Sülük Üretimi Kazancı
Tıbbi Sülük Üretimi Kazancı

Sülük yetiştiriciliği tıbbi açıdan olduğu gibi ekonomik anlamda da büyük getirileri olan bir alandır. Bu nedenle ülkemizde de bu alana olan ilgi gün geçtikçe artmaktadır. Sülük yetiştirmek her ne kadar zahmetli bir faaliyet olsa da tıbbi sülük üretimi kazancı verilen emeği fazlasıyla karşılar. Özellikle Avrupa ülkelerinde küresel ısınma nedeniyle sülük miktarının büyük ölçekte azalması, Türkiye’yi bu alanda lider konumuna getirmiştir. Dünya çapında 18 ton sülük satışının 6 tonu Türkiye’den sağlanmaktadır.

Sülük türleri arasında tıp alanında kullanılan bir tür olan Hirudo Medicinalis’e talep diğerlerine göre daha fazladır. Bu sülük türünün kullanımı M.Ö. 15 yüzyıla kadar gitmektedir. Çok eski bir tedavi yöntemidir ve özellikle Fransa, İngiltere, Rusya, ABD, Hindistan, Avusturalya, Uzak Doğu ülkelerinde bu türe olan talep bir hayli büyüktür. Bilimsel bir tedavi yöntemi olan tıbbi sülük üretimi kazancı büyük boy sülük başına 2 Euro şeklindedir.

 

Evde Akvaryumda Sülük Yetiştirmek

Akvaryumda Sülük Yetiştiriciliği
Akvaryumda Sülük Yetiştiriciliği

Sülük yetiştiriciliği yapmak için Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan ruhsat almak gerekir. Ancak hobi amaçlı sülük üretimi için bu ruhsata ihtiyaç yoktur. Sülük üretimi hem laboratuvar hem de toprak havuzlarda yapılabilir. Evde sülük yetiştirmek istiyorsanız küçük bir kavanoz veya akvaryum kullanabilirsiniz. Evde akvaryumda sülük yetiştirmek için akvaryumun sineklik veya bir kumaş ile hava alması için kaplanması gerekir.

Evde akvaryumda sülük yetiştirmek, hijyen ve bir o kadar özen isteyen bir prosedürdür. Bunun için öncelikle akvaryumun içinde kullanılacak olan su klorlanmalıdır. Aksi halde yetiştirilme süreci başarısız olur. Aynı zamanda suyun sıcaklığı 20 – 25 derece olmalıdır. Akvaryumda yetiştirilecek sülüklerin ayda sadece 1 kez beslenmesi yeterli olacaktır. İlk iki beslenme döneminde kurbağa kanı kullanılabilir. Sülükler her ne kadar sıcak kanlı hayvanların kanı ile beslenirse o kadar etkili bir olgunlaşma süreci gösterirler.

 

Sülük Yetiştiriciliği Devlet Desteği, Hibe ve Teşvik Programları

Sülük yetiştiriciliği kazançlı bir sektör olduğu için bu alanda teşvik edici birçok programlar bulunmaktadır. Sülük yetiştiriciliğinin ticari anlamda birçok alanda yapılsa da bilimsel anlamda Elâzığ Fırat Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi bir kamu kuruluşu olarak bu alanda büyük başarılara imza atmıştır. Doğrudan sülük yetiştiriciliği devlet desteği Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirli projelerle sağlanır.

Sülük yetiştiriciliği teşvik programları da bu alanda hayvan yetiştiriciliği ile uğraşanlara maddi destek sağlamak amacıyla zaman zaman düzenlenmektedir. Özellikle Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Müdürlüğü bu alanda özel sektörler veya üniversiteler ile yaptığı iş birliği ile sık sık projeler düzenler. Buna ek olarak sülük yetiştiriciliği hibe dendiğinde ise Ar – Ge örnek gösterilebilir. 2018 yılında bu yardım kurumunun sülük üreticiliği için verdiği destek 3 milyon TL civarı olarak belirlenmiştir.

 

Sülük Üretimi Yapmak İstiyorum Diyenlere Tavsiyeler

Sülük Yetiştiriciliği Yapmak İstiyorum Diyenlere Tavsiyeler
Sülük Yetiştirmek İstiyorum Diyenlere Tavsiyeler

Sülük üretimi yapmak istiyorum diyenlere tavsiyeler dendiğinde akla ilk bu canlıların üretimi için başlıca koşulun sıcaklık ve uygun alan olduğu gelir. Sülükler ortalama 25 derece sıcaklıkta büyürler. Aynı zamanda sülük yetiştirme sırasında dikkat edilmesi gereken başlıca hususlardan biri de beslenme şeklidir. Sülükler her ne kadar sıcak kanlı hayvanların kanı ile beslenirse o kadar hızlı bir olgunlaşma süreci gösterir. Buna ek olarak sülük üretimi yapmak isteyenler bu konuda detaylı bir bilgi edinmelidirler. Bunun için birçok kurslar ve sertifika programları bulunmaktadır.

 

Sülük Üretim Tesisi Kuruluş Maliyeti

Sülük Üretimi Tesisi
Sülük Üretimi Tesisi

Sülük yetiştiriciliği yapmak isteyenler bu canlıların büyümesi için uygun koşullarda tesisler kurmalıdırlar. Bu bağlamda sülük üretim tesisi kuruluş maliyeti her ne kadar büyük rakamlar kapsamasa da bu tesislerin kurulumu sırasında belli başlı hususlara dikkat etmek gerekir. Genellikle bataklık, göl ve nehir gibi tatlı sulardan toplanan sülükler steril ortamda yetiştirilmelidir. Aynı zamanda ihracat öncesinde de sterilize edilmeli, uluslararası standartlara uygun hale getirilmelidir.

Tıbbi Sülük Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır ” başlıklı yazımızın sonuna geldik.Aklınıza takılan konularda yorumlar bölümünden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

kaynak: leech.com

Scroll to Top