Stevia Yetiştiriciliği | Şeker Otu Nerede Yetişir?

stevia bitkisi nasıl yetiştirilir

Stevia bitkisi ilk olarak Paraguay’da ortaya çıkmıştır.1500 yıldan beri Paraguay’da çay, ilaç ve içkileri tatlandırmak için kullanılmıştır. Şeker otu bitkisi Stevia  rebaudiana ismiyle adlandırılır. Stevia bitkinin tüm kısımlarına verilen isimdir. Yaprakların sadece belirli bölümlerinde şeker bulunmaktadır. Bu kısımlara steviol glikozit denir. Steviol glikozit Paraguay, Brezilya ve Japonya gibi ülkelerde yaprakların sulu ekstratı yapılarak kullanılmıştır. Stevia yetiştiriciliği yani şeker otu yetiştiriciliği dünyada bir çok ülkede yapılmaktadır. Ülkemizde ise 28 ilimizde şeker otu dikim çalışmaları yapılmıştır. Bu yazımızı okuyarak stevia bitkisi yetiştiriciliği ve nerede yetişir detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Stevia yetiştiriciliği
Stevia yetiştiriciliği

Stevia bitkisi dünyada bir çok ülkede yetiştirilebilir. Ancak tüketim konusunda sadece 60 ülkede izin verilmiştir. Bir çok ülkede sakarin ve siklamat gibi yapay tatlandırıcılara alternatif olarak kullanılmaya başlanmıştır. Ülkemizde ise Çaykur ve Tarım Bakanlığı tarafından stevia(şeker otu)  yetiştiriciliği teşvik edilmektedir.

Stevia bitkisi, normal kullandığımız şeker ve türevi ürünlerinden 100-300 kat aralığında daha tatlıdır.Sıfır kalorili olması ise şeker otunu kullanım için avantajlı kılmaktadır. Bir çok ülkede Coca Cola formülünde tatlandırıcı olarak kullanılır. Sizde stevia yetiştiriciliği yapıp bu bitkiden gelir elde edebilirsiniz. Stevia yetiştiriciliği başlıklı yazımız sizlerle.

Not: Stevia bitkisi yetiştiriciliği kolaydır. Ancak bazı coğrafi şartlara ihtiyaç duyar. Eğer bulunduğunuz bölge uygun değilse en karlı tarım ürünleri başlıklı yazımızı inceleyerek, diğer tercihlere göz atabilirsiniz. 

Stevia Yetiştiriciliği

Stevia bitkisi güneşi seven bir tarım ürünü. Toprak kurumadığı sürece çok fazla sulamanız gerekmez. Türkiye’de ilk Antalya’da yetiştirme çalışmalarına başlanmıştır. Balıkesir Burhaniye’de ise Selahattin Güvenç isimli çiftçi tarafından 2007 yılında yetiştiriciliğine başlanmıştır.2019 yılında ise Selahattin Güvenç tarafından yıllık 500 bin fide üretim rakamına ulaşılmıştır.

Stevia Yetiştiriciliği
Stevia Yetiştiriciliği

Tabi sizlere bir çok başarılı çiftçi örneği verebiliriz. Dünyada bir çok ülkede 2002 ile 2010 yılları arasında stevia kullanımına izin verilmiştir. Yetiştiriciliği kolay olmasının yanında getirisi bakımından da çiftçilerin yüzünü güldürmektedir. Yetiştirdiğiniz stevia bitkisinin satışı ise diğer tarım ürünlerine göre daha kolay. Eğer büyük çapta üretim yaparsanız dev içecek firmalarına tarladayken satış yapmanız mümkün. Şimdi stevia yetiştiriciliği nasıl yapılır anlatmaya başlayalım.

 

Stevia Bitkisi Nasıl Yetiştirilir

Şeker Otu Yetiştiriciliği
Şeker Otu Yetiştiriciliği
  • Stevia bitkisini tohum ile veya fide olarak yetiştirmeniz mümkün. Ancak teknik konularda bilginiz yok ise tohum ile yetiştirmeniz zor olacaktır. Zira başarı şansınızda çok düşük. Bu nedenle fide ile stevia yetiştiriciliği yapmanızı tavsiye ediyoruz.
  • Fide ekimi yapmadan önce arazinizin durumunu gözden geçirin. Stevia tropikal ve ılıman iklimlerde yetişmektedir. Fide ektiğiniz andan itibaren sıcaklığın yaz sonuna kadar 10 derecenin altına düşmemesi gerekir.
  • Toprağınızı hazırlamaya başlayın. Çapalama, kompost karıştırma ve drenaj işlemlerini tamamladıktan sonra ph derecesini ölçün. Stevia için ideal PH aralığı 6.0 ile 6.5 arasıdır.
  • Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra hazır olarak satın aldığınız stevia fidelerini ekmeye başlayabilirsiniz. Her bit stevia fidesini 50 cm’lik aralıklarla ekin. Verimli bir hasta yapmak istiyorsanız bu aralık mesafesi çok önemli. Bu sayede bitkiler ihtiyacı olan besini kolaylıkla alabilir.
  • Dikim işlemi sonrası organik gübre uygulaması yapın. Organik gübreleri direk bitki gövdesine değil de etrafına oval bir şekilde uygulayın.
  • Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra şeker otu bitkisi büyümek için hazır hale gelmiştir. Sırada bitki bakımını yapmak kaldı.
  • Stevia yetiştiriciliği nasıl yapılır diyenlerin yabani otlarla güçlü bir şekilde mücadele etmesi gerekiyor. Yabani otlar bitkilerinizin ihtiyacı olan besinleri tüketecektir. Yabani otlar çıkmadan yok etmeye çalışın. Bunun için malç kullanabilirsiniz.
  • Sulama için toprağı el ile kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Sulama takvimi bulunduğunuz bölgeye göre değişecektir. El ile nem kontrolü yapıp, kuruma esnasında sulamanız daha doğru sonuç almanızı sağlar.
  • Sıra geldi hasat yapma kısmına. Stevia bitkisini yaz sonlarında ya da son bahar başında toplamaya başlayabilirsiniz. Bitkide hasat çiçeklenmeden önce yapılır. Zira çiçeklenmeye izin verirseniz bitki yaprakları şeker özelliğini kaybetmeye başlar.

 

Okuyunuz: Tarım ürünlerinde %100 Verim Arttırıcı Yöntemler

 

Stevia Fidesi ve Tohumu

Stevia bitkisini tohum ile yetiştirmeye kararlıysanız nasıl yapacağınızı anlatalım. Tohumları güvenilir bir satıcıdan temin edin. Aldığınız tohumları 24 saat kadar suda bekletin. Bekletme işlemi sonrası nemli bir pamuğa ekleyip 5-6hafta kadar kapalı poşet içerisinde bekletin. Stevia tohumlarının bu aşamada çimlendiğini görebilirsiniz.

Diğer bir seçenek ise: stevia tohumlarını 24 saat kadar normal bir suda bekletin. Sudan çıkardığınız tohumları son ilk bahar donu yaşanmadan 10 hafta kadar önce ekin. Tohumlar yavaş yavaş çimlenmeye başlayacaktır.

Ancak sizlere bir önceki alt başlıkta stevia fidesi ile şeker otu yetiştiriciliği yapmanızı tavsiye ettik. Tohum ile stevia yetiştirmek yazıda anlatıldığı kadar basit olmayacaktır. Genetik ya da ziraat mühendisliği derecesinde bilgiye sahip değilseniz, başarı şansınız düşük olur.

 

Stevia Bitkisi Hangi İklimde Yetişir

Stevia bitkisi güneşi seven bir tarım ürünü. Dünyada en çok Çin, Paraguay, Brezilya ve Amerika gibi ülkelerde stevia yetiştiriciliği yapılmaktadır. Stevia yetiştiriciliği için bulunduğunuz bölgenin ilk bahar ve yaz aylarında 15-35 derece sıcaklık ortalamasına sahip olması gerekir.

Ülkemizde Marmara, Akdeniz, Ege, Güney Doğu Anadolu ve İç Anadolu bölgelerinde stevia bitkisi yetiştirebilirsiniz. Tabi bu bölgelerin yanında bazı istisna illerimizde mevcuttur. Tarım ziraat kooperatifleri ile iletişime geçerek bulunduğunuz bölge hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Okuyunuz: Yaban Mersini Yetiştiriciliği

 

Stevia Tohumu Nasıl Ekilir

Stevia tohumu ilk bahar don olayından 10 hafta kadar önce ekilir. Tabi ekim yapılmadan önce en az 24 saat kadar normal steril suda bekletmelisiniz.

Tohum ekimi için küçük saksılar kullanmanız daha mantıklı. Stevia bitkisini tohumdan ekmek için doğal koşulları sağlamanız gerekiyor. Doğada tohumların yaşadığı serüveni size anlatalım.

Bitkiler sonbahar da yapraklarını dökmeye başlar. Yaparak dökümü tohumlar da toprağa dökülür. Toprağa dökülen tohumlar son baharda aşırı yağmura yani suya maruz kalır. Kış geldiğinde ise tohum donlaşma evresine girer. Yani en az 2 ay kadar  2 ile -5 dereceye kadar soğuğa maruz kalır. İlk bahar geldiğinde ise güneç çıkmaya başlar. Bununla birlikte tohumlar doğal olarak çimlenir ve büyür.

Aynı serüveni stevia tohumu için yaşatmanız gerekiyor. Tohumu 24 saat kadar suyun içinde bekletin. Daha sonra 1 saat kadar kurumasına izin verin. Kuruyan tohumları nemli bir pamuğun üzerine koyun. Ardından pamuğu da poşetin içine yerleştirip dolaba atın.5-6 hafta kadar bekledikten sonra tohumlarınızı çıkarıp güneş alan bir alana koyun. Tohumlar çimlenme için hazırdır. Ekim yapabilirsiniz.

 

Stevia Bitkisinden Nasıl Şeker Elde Edilir

Stevia bitkisinden  ilk olarak sulu halde şeker elde edilmiştir. Bu elde edilen şeker içeceklerde ve yemeklerde tatlandırıcı olarak kullanılmıştır. Sizde evinizde şeker otu yapraklarını suya batırdığınızda ya da kaynattığınızda şekerli su elde edebilirsiniz.

Endüstriyel olarak ise şeker otu farklı formlarda bulunur. Toz, hap, sıvı ve farklı hallerde satışa veya kullanıma hazırdır. Ancak hepsinin temelinde ise bu otun kaynatılması yatmaktadır.

 

Stevia Hangi Mevsimde Ekilir

Stevia bitkisi 10 derecenin altındaki sıcaklıkta ölebilir. Yani soğuğa pek dayanıklı sayılmaz. Bu nedenle gece sıcaklığı 10 dereceyi görmediği zaman, yani ilk bahar aylarında fide olarak ekebilirsiniz. Bu tarihe siz karar vermelisiniz. Yağmur olmasından ziyade don olayı yaşanmaması önemlidir.

Akdeniz bölgesinde bu takvim nisan başı iken Marmara bölgesinde Mayıs başıdır. Bunun için bireysel olarak termometre ile kendiniz ölçüm yapabilirsiniz. Ya da 1 aylık hava durumlarının verildiği sitelerden bilgi alabilirsiniz.

 

Stevia Nereye Satabilirim Diyenlere Tavsiyeler

Çaykur tarafından şeker otu yetiştiriciliğini teşvik etmek amacıyla üreticiye bedava fide dağıtımı 2017 yılında gerçekleştirilmiştir. Ancak üretici tarafından kabul görmediği için Çaykur bu konuda sıkıntı yaşadı. Talep olmasına rağmen fazla üreten olmadığı için Stevia kg fiyatı 50 TL ile 200 TL arasında değişiyor.

 

Fiyat değişikliğinin nedeni ilaç kullanımı, şeker oranı ve organikliği ile ilgili. Tarım ziraat sayfalarında yer alan ilanları inceleyebilirsiniz. Ancak üretime başlamadan önce bir fabrika veya aracı ile el sıkışmanız daha mantıklı. Avrupa’da stevia bitkisi minimum 20 Euro’dan alıcı buluyor. Eğer nasıl pazarlayacağınızı öğrenirseniz yurt için piyasa şartları ile uğraşmanıza da gerek kalmaz. Tarım ziraat forumlarındaki bir çok kişi yerli üreticiden uygun fiyata alıp, Avrupa’da ki firmalara yüksek fiyattan satmaktadır.

Not: 2022 yılında şeker fiyatlarında yaşanan artış, stevia bitkisinin önemini bir kez daha ortaya koymuştur. Sizde bu sektöre KOSGEB ve Tarım Bakanlığından alacağınız destekler ile yatırım yaparak, dönüm başına yüksek verim alabilirsiniz. Eğer şeker otu bitkisi yetiştiriciliği ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz bulunduğunuz şehrin üniversite bölümlerinden yardım alabilirsiniz. Tarım Ziraat de bu konuda sizlerin yanında yer alacaktır.

Stevia yetiştiriciliği ve nerede yetişir ” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Aklınıza takılan konularda yorumlardan bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kaynak: https://bonnieplants.com/blogs/how-to-grow/growing-stevia

Scroll to Top