Spor Salonu Açmak | Fitness Salonu Açma Maliyeti

Spor salonu açmak

Spor salonları farklı nedenlere bağlı olarak kişilerin sıklıkla zaman geçirdiği mekânlar arasında yer alıyor. Son yıllarda oldukça popüler hale gelen bu mekânlar girişimci ruhu olan kişileri spor salonu açmak fikrine yönlendiriyor. Doğru yer seçimi ve iyi bir iş planlaması ile spor salonu sahibi olmak yüksek bir kazanç imkânı sunuyor.

Spor salonu açmak
Spor salonu açmak

İş kurmak isteyenlerin dikkate aldıkları spor salonları farklı yaş gruplarına hizmet veren işletmelerdir. Günümüzde fitness ve pilates salonu açmak da bu bakımdan birtakım sorumlulukları beraberinde getiriyor. Son derece cazip gelir kapılarından biri olan spor salonlarında kişisel hizmetler özellikle ilgi görüyor.

Bağımsız bir spor salonu açılabileceği gibi bu alanda bayilik hizmetiyle de bir salon açma şansı vardır. Bu nedenle spor salonu nasıl açılır sorusu iş kurmak isteyen birçok kişi tarafından detaylı olarak araştırılıyor. Rekabetin son derece yoğun olduğu bu sektörde kalıcı ve yüksek kar getiren bir spor salonu açabilmek için çok iyi bir iş planına ihtiyacınız olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Not: Spor salonu açmak dışında farklı işler ile ilgili bilgi almak için 100 Adet Dükkan Açma Fikirleri başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Spor Salonu Açmak

Spor salonu açma 1
Spor salonu açma 1

Sağlıklı yaşamın merkezi olarak da bilinen spor salonları birçok kişiye farklı saatlerde hizmetler veriyor. Tüm spor malzemelerinin bulunduğu bu salonlarda kişiye özel aletli spor olanakları sunulduğu gibi pilates, fitness, zumba gibi forma girme hizmetleri sunuluyor. Son derece karlı bir iş gibi göründüğünden spor salonu açmak düşünüldüğünden daha da zor bir süreçtir.

Bu iş dalında faaliyet göstermeyi planlayan kişilerin her türden prosedürü yerine getirmesi gerekiyor. Müşteri memnuniyetinin son derece önemli olduğu spor salonlarında kişi güvenliği konusunda da gereken hassasiyetin gösterilmesi gereklidir. Spor salonu açmak isteyen kişilerin aletlerin temininden tüm yasal süreçlere kadar her konuda bilgi olması işletme başarısı açısından önemlidir.

Bir spor salonunda olması gereken birçok alet vardır. Profesyonel koşu bantları, kondisyon bisikletleri, vücut geliştirme aletleri, serbest ağırlık makineleri, ağırlık istasyonları, ağırlık sehpaları, serbest ağırlıklar, pilates ürünleri en temel aletlerdir.

 

Fitness ve Pilates Salonu Açmak

Fitness ve plates salonu açmak
Fitness ve plates salonu açmak

İyi gelir elde etmek ve rahat bir çalışma ortamı yaratmak isteyenler için fitness ve pilates salonu açmak oldukça ideal bir düşüncedir. Bu süreçte kişilerin dikkate alması gereken birtakım püf noktalar bulunuyor. Dikkat edilmesi gereken detaylar şu şekilde sıralanabilir:

 • Spor salonu açabilmek için mekân seçimi oldukça önemlidir.
 • Doğru bir semtte salon açmaya önem verilmelidir.
 • Salona gelecek kişilerin ulaşım bakımından sorun yaşamaması dikkate alınmalıdır.
 • Geniş bir alan yaratılmalıdır ve gereken havalandırma sistemlerine önem verilmelidir.
 • Salonun dekoru ve aletlerin yerleşim düzeni dikkate alınmalıdır.
 • Müşteri memnuniyetini artıracak her detaya gereken özen gösterilmelidir.

Spor salonu açmak maliyetli sayılabilecek bir iş fikridir. Çünkü hem mekânın bulunması hem de her spor aletinin temin edilmesi kişilerin bütçesini biraz zorlayabilir. Bu nedenle de karar ve plan aşamasında her giderin tek tek hesaplanması gerekiyor.

 

Spor Salonu Nasıl Açılır?

Spor salonu nasıl açılır
Spor salonu nasıl açılır

Farklı bir alanda faaliyet göstermek isteyen birçok kişinin merak ettiği konulardan birisi de spor salonu nasıl açılır sorusu oluyor. Her iş dalında olduğu gibi bu alanda da birtakım önemli noktalar bulunuyor. Salon açma fikrini taşıyorsanız öncelikle bu salonun kadınlara mı, erkeklere mi yoksa karma bir salon olacağına karar vermelisiniz.

Bu karar sonrasında ise hangi semtte ve ne kadar büyüklükte bir salon açmak istediğinize karar vermelisiniz. Çok üst düzey bir spor salonu açmak istiyorsanız hem aletlerin hem de mekânın maliyetinin çok yüksek olacağını bilmeniz gerekiyor. Bu bakımdan çok iyi bir piyasa araştırmasına ihtiyacınız bulunuyor.

Spor salonu açmak isteyen kişilerin mutlaka aletler konusunda da dikkatli seçimler yapması gerekiyor. Bir spor salonunda tüm alet ve ekipmanların bulunması gerekiyor. Bunun için de piyasadaki en iyi markaları ve uygun fiyatları araştırarak işletme kurmaya özen gösterilmelidir. Bunlara ek olarak mekân seçiminde de mutlaka ulaşımın kolay olduğu, işlek bir yerde yer bulmaya özen gösterilmelidir.

Okuyunuz: Online ve Fiili farklı sektörler için 100 Adet Yeni İş Fikirleri başlıklı makaleyi okuyabilirsiniz.

Spor Salonu Açmak İçin Gerekli Belgeler

Spor salonu açmak için gerekli belgeler
Spor salonu açmak için gerekli belgeler

Spor salonu açmak isteyen kişilerin yasal prosedürleri yerine getirmesi son derece önemlidir. Kazalara ve sakatlanmalara son derece elverişli yerler olması bu prosedürleri titizlikle yerine getirmeyi gerekli kılıyor. Spor salonu açmak için gerekli belgeler ise şu şekildedir:

 • Spor salonunun adını, adresini içeren ve hangi alanlarda hizmet verileceğini açıklayan dilekçe,
 • Kurucu kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Kurucu kişinin açık adresi ve adli sicil kayıt belgesi,
 • İkametgâh belgesi,
 • Üç tane vesikalık fotoğraf,
 • Kira kontratı fotokopisi,
 • Vergi levhası fotokopisi,
 • Fitness salonu ile anlaşmalı olan doktorun ya da kliniğin sözleşmesi,
 • Tesis için mimar tarafından onaylanmış olan 1/10 vaziyet planı,
 • Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nden alınması gerekli olan 2. Derece antrenörlük belgesi,

Spor salonu açmak isteyen kişiler bunlara ek olarak belediyeler tarafından verilen iş yeri açma izin belgesi ve itfaiye raporuna da gereksinim duyarlar. İllerde ve ilçelerde açılacak bir salon için o yerde ki Sağlık Müdürlüğünün raporu da gerekenler arasındadır. Faaliyette bulunulmayı düşünülen tüm spor dallarında çalışacak olan masör, antrenör ve eğiticiler için bir yıllık sözleşme gereklidir. Bu sözleşmenin ilgili olduğu alanda ki federasyon tarafından onaylanmış olması da önemli bir detaydır.

 

Spor Salonu Aylık Kazancı

Spor salonu aylık kazancı
Spor salonu aylık kazancı

Kişilerin merak ettiği konulardan birisi de spor salonu aylık kazancı oluyor. İyi bir maliyet hesaplaması bu süreçte son derece önemlidir. Spor salonlarına kişiler genelde aylık olarak üye olurlar ve bu üyelikler 70-150 TL arasında değişir. Çok lüks salonlarda bu fiyatlar biraz daha yüksektir. Kazanç durumunu belirleyen de sizin üyelerinizden aldığınız aidatlar belirler. Aynı zamanda bir ayda ne kadar kişiye hizmet verdiğinizde dikkate alınır. Aidatların yanında üyelerinizden belli hizmetler karşılığında ek ücretler de talep edebilirsiniz.

Yeni açılan salonlarda ilk 6 ay yüksek gelir elde etmek çok zordur. Bu süreçte ayda 3000 TL civarında bir kar elde edebilirsiniz. Ancak bir yıl dayanabilirseniz müşteri hedef kitleniz oturursa aylık olarak rahat 10000-15000 TL arasında kar elde etmek mümkün olacaktır. Salonun yeri ve hizmet verdiğiniz hedef kitle burada ki aylık kazancı etkileyen en önemli unsurdur.

İlk defa ticaret ile uğraşacaksanız, Ticaret Nasıl Yapılır başlıklı makaleyi incelemenizi tavsiye ederiz.

Spor Salonu Açma Maliyeti

Spor salonu açma maliyeti
Spor salonu açma maliyeti

Spor salonu açmak isteyenlerin maliyeti doğru hesaplaması zarar etmemek için dikkat edilmesi gereken bir detaydır. Hangi malzemelerin alınması gerektiğine ya da hangi malzemeden ne kadar temin edilmesi gerektiğine büyük bir önem verilmesi gerekiyor. Çok büyük ve lüks bir salon açılıyor ise her spor malzemesinden fazla sayıda almak zorundasınız. Çünkü müşteri potansiyelini karşılamak hem mekânın büyüklüğüne hem de çalışılacak aletlerin fazlalığına bağlıdır.

Bir spor salonu açmadan önce hangi kapasitede ve konseptte salon açmanız gerektiğine karar vermeniz gerekiyor. Günümüzde bu alanda üç farklı seçenek bulunuyor. Bunlar; 1000 metrekare büyüklüğünde olan açık ve kapalı spor alanları bulunan mekânlar, 500 metrekare olup yine kapalı ve açık spor alanları bulunan mekânlar ve 500 metrekareden daha küçük sadece kapalı mekânlardır.

Birinci konseptte spor salonu açma maliyeti için ortalama olarak 500 bin TL’ye ihtiyacınız olacaktır. İkinci konsept için 300 bin TL yeterli olurken daha küçük bir salon için 100 bin TL yeterlidir. Yatırım sürecinde konsept seçimi son derece önemlidir. Bu süreçte yatırımcılar için küçük çaplı yer açmak mantıklı olarak görülse de orta konsepte yer açmak daha karlı olacaktır. Kişilerin bu süreçte yeterli sermayesi yoksa ortalık yoluna gidebilir ya da destekleme kredilerinden yararlanabilir.

 

Spor Salonu Bayiliği Veren Firmalar

Spor salonu bayiliği veren firmalar
Spor salonu bayiliği veren firmalar

Tek başına birçok farklı prosedürle uğraşmak istemeyenler spor salonu bayiliği veren firmalar ile anlaşabilir. Adını duyurmuş bir bayilik ile çalıştığınızda kısa sürede daha fazla kişinin dikkatini çekme şansı bulabilirsiniz. Aynı zamanda profesyonel bir bayilik hizmeti almak eksikleri kısa sürede kapatmak için de son derece önemlidir. Spor salonu açmak isteyenlerin bayilik alabilecekleri firmalar şu şekildedir: Portakal Spor, Zipfit Turkey, Lets Fit, PT Kulüp Zayıflama,  Fitbull, Sportive Lady, Anadolu Fit Club, New Fit Club gibi firmalardan hizmet alınabilir.

Spor salonu açmak, salon açma maliyeti ve kazancı ”  başlıklı makalemizin sonuna geldik. Sizde bizimle görüşlerinizi paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz. Yorumlarınız en kısa zamanda cevaplandırılacaktır.

Scroll to Top