Solucan Gübresi Üretimi | Yetiştiriciliği ve Kazancı

Solucan Gübresi Üretimi

Solucan gübresi, gıda atıklarının veya sebzelerin solucanların sindirim sisteminden geçirildikten sonra elde edilen bir gübre çeşidi olarak bilinir. Toprak içinde yaşamlarını sürdüren solucanlar toprağın besin maddelerini ve suyu tutmada daha dirençli hale gelmesini sağlarlar ve bu sayede toprak daha verimli hale gelir. Sonuç olarak bu ihtiyaçtan dolayı son dönemlerde solucan gübresi üretimi popüler bir iş kolu haline gelmiştir. Bu nedenle solucan gübresi yetiştiriciliği, solucan gübresi alan fabrikalar ve buna benzer hususlar da bu alanda gelir elde etmek isteyen girişimcilerin merak ettiği konular arasında yerini almıştır.

Solucan Gübresi Yetiştiriciliğ
Solucan Gübresi Yetiştiriciliği

Solucan gübresi üretimi için öncelikle belli başlı aşamalar hakkında bilgi almak ve bu aşamaları doğru bir şekilde gerçekleştirmek gerekir. Söz konusu bu aşamaların başında solucan gübresi tesisinin kurulumu gelir. Tesis kurulumunun doğru bir şekilde yapılması, girişimcileri başarıya götüren temel adımdır. Ardından solucan gübrelerini satın almak ve pazarlama tekniklerini gözden geçirmek gerekir. Planlama ve bütçe hesaplamaları doğru bir şekilde yapılmazsa solucan gübresi üretiminden istenen kar elde edilemez.

Solucan gübresi üretimi büyük masraf gerektiren bir tarımsal faaliyet değildir. Bu bağlamda devlet desteği olarak birçok kredi seçenekleri de sunulmaktadır. Böylece gübre için solucan üretiminden kısa sürede gelir elde etmek daha kolay olacaktır. Ancak başarılı bir solucan gübresi yetiştiriciliğinin temeli, yukarıda da belirttiğimiz gibi doğru bir tesis kurulumundan ve üretim püf noktalarının kurallara uygun şekilde uygulanmasından geçer.

Not: Solucan gübresi yetiştiriciliği sizin için uygun değilse En Karlı Hayvancılık fikirleri başlıklı makalemiz üzerinden farklı fikirler edinebilirsiniz.

 

Solucan Gübresi Üretimi

Solucan Gübresi Üretimi
Solucan Gübresi Üretimi

Solucan gübresi üretimi gerçekleştirmek için öncelikle solucan gübre tesisi kurmak gerekir. Solucan gübresi için tesis kurulumu büyük maliyet gerektirmez. Ancak belli başlı kurallar çerçevesinde yapılmalıdır. Solucan için kurulacak olan tesis kapalı bir alanda olmalıdır. Ortam doğrudan güneş ışığı almamalı ve solucanların üreyebilmesi için nem barındırmalıdır. Bu nedenle solucan tesisinin 12 – 15 derece hava sıcaklığına sahip olması gerekir.

Solucan gübresi tesisi için bodrum katı, çadırlar, su tankları, seralar tercih edilebilir. Aynı zamanda solucanlar için yem temin etmek gerekir. Yem hazır halde de alınabilir veya büyükbaş hayvanların dışkılarından da hazırlanabilir. Sonraki aşamada solucan satın almak gelir. Dünyada 500’den fazla solucan türü bulunsa da bunlardan yalnızca 7 tür solucan, gübre üretimi için kullanılır ve bunlardan en verimli olanı, Kırmızı Kaliforniya Solucanı’dır.

 

Solucan Gübresi Yetiştiriciliği

Solucan Gübresi Üretimi 2
Solucan Gübresi Üretimi 2

Solucan gübresi yetiştiriciliği doğru ortamın sağlanması ile karlı bir iş kolu haline getirilebilir. Böylece sadece bir sene içerisinde başlangıçta alınan solucan sayısını 20 katına çıkarmak mümkündür. Solucan gübresi üretimi yapmak isteyenlerin ilk başta en az 10 bin tane Kaliforniya Solucanı ile başlaması gerekir. Bunun için 1 ton kapasiteye sahip su tankı temin edilebilir. Su tankına solucanlar yerleştirilmeden önce hazırlanan kompost ilave edilmelidir. Kompostu satın almak veya büyükbaş hayvan dışkılarından elde etmek mümkündür.

Solucan gübresi yetiştiriciliği için kompost kabı olarak ahşap kaplar tercih edilebilir. Kabın geniş olması ancak çok derin olmaması gerekir. Aynı zamanda diplerinde hava delikleri bulunmalıdır. Havalandırma için ise düşük kenarlara sahip olması gerekir. Uygun bir kapta solucanların dışarı çıkması mümkün değildir. Solucanlar genellikle göç etmeyi sevmeyen canlılar oldukları için kabı terk etmezler. Yatak için ise kağıt, kuru yapraklar veya karton tercih edilebilir. Hafif nemli yatak uygundur.

Solucan gübresi üretimi için kompost kabının 15 – 30 derece sıcaklığa sahip olması gerekir. Aynı zamanda karbon ve azot oranı da 25 – 30:1 oranında olmalıdır. Solucanları ortama sokmadan önce kabın sıcaklık ve nem oranın dengelenmesi için birkaç bekletme yapılabilir. Tavuk, at, ördek, hindi, tavşan gibi hayvanların dışkılarını solucanlara besin olarak vermek mümkündür.

 

Solucan Gübresi Alan Fabrikalar

Solucan Gübresi Alan Firmalar
Solucan Gübresi Alan Firmalar

Solucan gübresi üretimi yapmak isteyenlerin merak ettiği konulardan biri de gübre alımı yapan firmalardır. Piyasada solucan gübresi alan birçok fabrika bulunur. Ancak bu fabrikalara gübre satmak için öncelikle bazı hususları yerine getirmek gerekir. Bunun için çiftçiler Gübre Dağıtıcılık Belgesi’ne sahip olmalıdır. Bu belge sayesinde gübrelerin satışı mümkündür. Ardından solucan gübresi alan fabrikalar gübreleri satın alabilirler. Girişimcilerin bu fabrikalara ulaşması için iyi bir tanıtım yapması ve kaliteli gübre üretimi gerçekleştirmesi gerekir.

 

Solucan Gübresi Tesis Maliyeti

Solucan Gübresi Tesis Maliyeti
Solucan Gübresi Tesis Maliyeti

Solucan gübresi üretimi yüksek bütçeli bir iş kolu olmasa da bu alanda başarılı olmak için kaliteli bir tesis kurulumu gerçekleştirmek gerekir. Böylece kısa sürede profesyonel bir işletme haline gelerek kar elde etmek mümkündür. Üretim tesisi kurmak isteyenler öncelikle en az 10 bin adet Kaliforniya Solucanı satın almalıdır. Bunun maliyeti ise ortalama 2000 – 2500 TL civarıdır.

Gübre üretimi için solucan alımı yapıldıktan sonra üretim tesisi kurulabilir. Solucan gübresi tesis maliyeti, ortalama 1 ton kapasiteli su tankı fiyatı ve kompost ücreti gibi öğeleri kapsar. Kısacası, yüksek miktarda sermaye talep etmeyen solucan gübresi üretimi sayesinde 1 senede 1 milyon adet solucana ulaşarak büyük gelir elde etmek mümkündür.

 

Solucan Çiftliği Devlet Desteği ve Teşvik

Son yılların popüler iş kollarından biri olan solucan gübresi üretimi devlet desteği sayesinde daha kazançlı bir hale gelmiştir. Solucan çiftliği devlet desteği kapsamında girişimcilere KOSGEB aracılığıyla hibe verilmektedir. Hibe desteğinin miktarı toplam 60.000 TL şeklindedir. Girişimcilik belgesi alındıktan sonra hibe desteklerine başvuru yapılabilir. Sunulan destek kapsamında işletmenin ilk yılı 5000 TL, ikinci yılı ise yine 5000 TL, toplamda 10.000 TL destek verilmektedir. 30 yaş altı genç girişimcilere ve engelli, kadın, gazi ve şehit yakınlarına ise toplamda 20.000 TL destek sunulur. Geriye kalan miktar diğer yıllarda verilir.

 

Solucan Gübresi Üretimi Başlangıç İçin Tavsiyeler

Solucan Gübresi Başlangıç İçin Tavsiyeler
Solucan Gübresi Başlangıç İçin Tavsiyeler

Solucan gübresi yetiştiriciliği oldukça kolay bir işleyişe sahip olan ve kısa sürede gelir getiren bir alandır. Ancak bu alanda başarılı olmak için tesis kurulumu, solucan seçimi, pazarlama taktikleri gibi hususlara dikkat edilmelidir. Solucan gübresi üretimi başlangıç için tavsiyeler olarak pazarlama taktiklerinden bahsetmek isteriz. Bunun nedeni, doğru bir pazarlama yapılmadan solucan gübresi yetiştiriciliğinin yüksek kazanç vermemesidir.

Solucan gübresi üretimi yapmak isteyenler bu iş kolunu daha kazançlı hale getirmek için öncelikle ürün tanıtımı yapmalıdır. Bunun için etraf civarda bulunan çiftçilere ücretsiz numuneler sunabilirsiniz. Aynı zamanda sebze ve meyve üreticilerine, seracılarla da gübrenizi pazarlamak için anlaşabilirsiniz. Pazarlama dışında, solucan gübresi üretiminde zarar etmemek için bütçe planlaması yapmanızı öneririz. Böylece işin ilk etabında çıkardığınız ortalama bütçeden fazla harcama yapmamış olursunuz.

 

Solucan Gübresi Üretimi Kazancı

Solucan gübresi üretimi yukarıda da belirttiğimiz gibi kazançlı bir tarımsal faaliyettir. Üretilen solucanlara doğru bir şekilde bakılması halinde 2. 5 – 3 ay sonunda solucan sayısını 20 bin adete yükseltmek mümkündür. Bu bağlamda, bir metrekare alanda 10.000 adet solucan olduğunu varsayarsak 3 ay sonra ilave bir su tankı almak gerekir. Böylece üretim sistemi her 3 aydan bir büyür. 3 ay boyunca ise 10 bin adet solucandan 300 – 400 kilogram gübre elde edilebilir.

Solucan gübresi üretimi kazancı her 3 aylık dönem boyunca artan bir eğilime sahiptir. Örneğin, ortalama 300 kg’lık bir gübrenin eleme işlemi haricinden satış fiyatı 300 TL civarındadır. Üretim kapasitesinin artırılması ile bu fiyat daha da yükseltilebilir. Böylece 1 sene sonunda ortalama 2000 TL civarında bir kazanç elde etmek mümkündür. Eğer solucan satışları gerçekleştirmeden üretime devam ederseniz su tankları yerine ayaklı kasalar tercih etmeniz daha karlı olacaktır.

Okuyunuz: 2022 yılında yaşanan enflasyon nedeniyle gübre fiyatları 3 katına kadar yükselmiştir. Bu durumla birlikte yerli üretim olan solucan gübresine olan talep artmıştır. Solucan gübresi yetiştiriciliği yapmak, düzenli olarak gübre satışı yapmanızı sağlayacaktır.

 

kaynak: https://extension.psu.edu/earthworm-production

Scroll to Top