Self Servis Oto Yıkama Açmak | Maliyeti ve Gerekli Belgeler

Self Servis Oto Yıkama Açmak

Oto yıkama işletmelerinde yaşanan yoğunluğa hepimiz şahit olmaktayız. Tabi sadece yoğunluk değil, fiyatlarda yaşanana yükselmeyi de göz önüne almalıyız. Öyle ki 2022 yılında bulabileceğiniz en düşük oto yıkamacı sizden 60 TL talep edecektir. Bu durumda self servis oto yıkama açmak, hem müşteri hem de işletmeci açısından avantajlı olacaktır. Tabi bu tarz bir işletme açılışında yaşanacak en büyük sorun oto yıkama makinelerini satın almak değildir. Asıl önemli konu ruhsat almak ve gerekli belgeleri en kısa sürede tamamlamaktır. Bu yazıda sizlere yol haritası çizmesi açısından self servis oto yıkama işletmesi açabilmeniz için maliyet, gerekli belgeler ve tüm detayları açıklayacağız.

Self Servis Oto Yıkama Açmak
Self Servis Oto Yıkama Açmak

Self servis oto yıkama nasıl kurulur sorusunun yanıtı da birçok girişimci ruhu olan kişi tarafından merak ediliyor. Kurulumu açısından kişileri zorlamayacak bir iş alanı olsa da dikkat edilmesi gereken birçok teknik detaydan bahsedilebilir. Her türden ekipman ve yer şartının sağlanması gereken bu iş fikrinde kişilerin ciddi bir planlama sürecine girmesi gereklidir.

Kendi işini kurmak ve yüksek kazanç elde etmek isteyenler için self servis oto yıkama kurulum maliyeti yapılacak iş hacmine göre farklılık gösterebilir. Ancak sizler için ortalama bir işletme kurulumu için gerekli bilgileri derledik.

 

Okuyunuz: Daha farklı ve yaratıcı fikirleri için 100 Adet Dükkan Açma Fikirleri başlıklı makaleyi inceleyebilirsiniz.

 

Self Servis Oto Yıkama  Açmak

Self Servis Oto Yıkama 2
Self Servis Oto Yıkama 2

Self servis oto yıkama günümüz şartlarında kişilerin yararlandığı en pratik hizmetlerden biridir. Yoğun yaşam temposunda araç temizliğini kısa sürede yapabilme imkânı sunması kişilere zaman tasarrufu açısından önemli avantajlar sağlıyor. Self servis oto yıkama açmak konusunda da birçok kişi ciddi girişimlerde bulunuyor.

Bu sektörde önemli bir müşteri potansiyeline ulaşabilmek için işyerini açacağınız yerin seçimine önem vermeniz gerekiyor. Gerek iş yerinin kurulacağı alanın seçilmesi gerekse bu alanda ki tecrübeleriniz başarınızı etkileyen en önemli unsurlar arasındadır. Self servis oto yıkama açmak son derece zahmetli gibi görünse de yasal prosedürleri ve işletme gereksinimlerini bilmek işlerinizi kolaylaştıracaktır.

Bu iş fikrini hayata geçirmeden önce bu alanda faaliyet gösteren birçok firma ile iletişime geçebilir ve kullanılan makinelerin kalitesi hakkında bilgiler edinebilirsiniz. Bu süreçte birden fazla etken sizin işletme başarılarınızı yüksek oranda etkileyecektir.

 

Self Servis Oto Yıkama Nasıl Kurulur?

Self Servis Oto yıkama nasıl kurulur
Self Servis Oto yıkama nasıl kurulur

İyi bir kazanç elde etmek isteyenlerin sıklıkla sorduğu self servis oto yıkama nasıl kurulur sorusuna verilebilecek birçok yanıt vardır. Burada işletme açacak kişilerin birincil amacı müşteri memnuniyeti olması ve onların tekrar tekrar hizmet almasını sağlamak olmalıdır.

Self servis oto yıkama açmak için öncelikle en uygun yeri belirlemeniz gerekiyor. Bu yerin hem araç trafiğinin yoğun olduğu bir yer olması hem de araçların rahatlıkla giriş çıkış yapabilecekleri genişlikte olması gerekir. Bununla birlikte kişiler sıra beklerken araçlarını rahatlıkla park edebilecekleri bir otoparklarının olması da önemli bir konudur.

Araçların yıkanacağı peronların yerini planlamalı ve yıkama sonrasında araçların kurulanması için de özel alanlar oluşturmalısınız. Kısacası self servis oto yıkama açmak için birden fazla detayı göz önünde bulundurmak gereklidir.

 

Self Servis Oto Yıkama Açma Maliyeti

Self Servis Oto Yıkama Kurulum Maliyeti
Self Servis Oto Yıkama Kurulum Maliyeti

Makine fiyatları, kurulum alanının seçilmesi, çalışacak personellerin belirlenmesi self servis oto yıkama kurulum maliyeti açısından dikkate alınan konulardır. Maliyetler hesaplanırken kişilerin dikkate alması gereken hususlar şu şekildedir:

  • İşletmenin kurulacağı alanın mutlaka araçların dikkatini çekecek ve kolayca hizmet alınabilecek bir yerde olması gerekir. Şehirlerarası trafiğin yoğun olduğu yol kenarlarında ya da çeşitli benzin istasyonları gibi yerlere yakın yerlerde rahatlıkla işletmeniz için yer ayarlayabilirsiniz.
  • Maliyeti etkileyen en önemli unsurlardan birisi de kullanılacak ekipmanlardır. Ne tür makineler kullanılması gerektiğine karar vermeden önce bu alanda faaliyet gösteren diğer işletmelerden bilgi almak daha sağlıklı seçim yapabilmenize imkân tanıyacaktır.
  • Aynı zamanda aldığınız makinelerin bakım ve onarım çalışmaları için firmadan yedek parça temini ve teknik servis gibi konularda teminat alınmalıdır. Aksi halde işletme maliyeti daha yüksek olacaktır.
  • Kullanacağınız makinenin türüne de doğru karar vermeniz gerekir. Jetonlu oto yıkama, jetonlu köpük ve cila makinesi gibi makinelerden biri tercih edilebilir. Bunlarla birlikte jetonlu elektrikli süpürge desteği de hizmetler arasında verilebilir.

Self servis oto yıkama açmak için tüm bu detayları göz önünde bulunduran kişiler için toplam maliyet sıfır bir arazi için 300 bin ile 2 Milyon arasında olacaktır. Kişiler bu süreçte makineler ve diğer ekipmanlar için 100 Bin ile 300 Bin TL arasında bir maliyeti göz önüne almalıdır. Aynı zamanda kabin ve müşteriler için alan yaratmak 20-25 bin TL, çeşitli zemin ve elektrik, su giderleri için 30-40 bin TL arasında bir gideriniz ortaya çıkabilir. Tüm bunlara ek olarak ruhsat ve diğer resmi işlemler için de 25 bin TL’yi gözden çıkarmak gerekiyor.

 

Okuyunuz: Oto Yıkama Dükkanı Açmak

 

Self Servis Yıkama Makinaları

Self Servis Yıkama Makinaları
Self Servis Yıkama Makinaları

İşletme kurulum maliyetlerinde en çok öne çıkan konu self servis yıkama makineleri oluyor. Bu alanda en çok yararlanılan makinelerden birisi jetonlu yıkama makineleridir. Bu makineler genel olarak 4 TL ile çalışır ve zaman ayarı vardır. Dijital göstergeli olması işlevselliğini artıran unsurlardan biridir.

Self servis oto yıkama açmak isteyenlerin temin etmesi gereken makinelerden bir diğeri ise jetonlu süpürge makineleridir. Son derece işlevsel olan bu makineler de yine zaman ayarlı özelliklere sahiptir. 2’si bir arada yıkama ve köpük makineleri ile jetonlu köpük makineleri de işletme faaliyetlerine hız kazandıracak makineler arasında yer alıyor.

 

Self Servis Oto Yıkama Bayiliği Veren Firmalar

Self Servis Oto Yıkama Bayiliği Veren Firmalar
Self Servis Oto Yıkama Bayiliği Veren Firmalar

Self servis oto yıkama açmak isteyenlerin merak ettiği önemli konulardan birisi de bu alanda bayilik veren firmalardır. Sıfırdan bir iş yeri açmak son derece zor olduğu gibi firma adını duyurmak da bir hayli zordur. Bu nedenle kişiler rahatlıkla self servis oto yıkama bayiliği veren firmalar ile çalışabilirler.

Bu bayilik firmaları arasında birçok öne çıkan isim sayılabilir. 1993 senesinden bu yana sektörde bulunan Wemax son derece fazla bayiye sahip firmalardan biridir. Aynı zamanda Globowax, Sonax, AutoWash, Redline, AutoRoy ve MyWash firmaları bayilik sürecinde sizlere destek verecek olanlardır.

Ancak her firmanın bayilik konusunda ciddi anlamda şartları vardır ve sizler maddi manevi bu şartları en iyi şekilde karşılamak durumundasınız. Her firmanın bayilik ücreti farklıdır. Bu ücrete dâhil olanlarda yine firmadan firmaya değişim gösterecektir.

Okuyunuz: Oto Ekspertiz Bayilik Veren Firmalar

 

Self Servis Oto Yıkama Açmak İçin Gerekli Belgeler

Kişiler self servis oto yıkama için gerekli belgeler konusunda da detaylı araştırmalar yapmalıdır. İş yerini açmadan önce kişilerin birden fazla kurumu ziyaret etmesi gerekiyor. Vergi Dairesi’ne kimlik fotokopisi, adres bildirim belgesi, dükkân kira ve kira kontratı gibi belgeler ve işe başlama formu vermeniz gerekiyor. Formun eksiksiz ve doğru şekilde doldurulması gereklidir.

Aynı zamanda belediyeye de ilgili iş yeri açma bildirim formunu doldurarak teslim etmelisiniz. Meslek Odası kaydı için; varsa ustalık belgesi, 3 vesikalık fotoğraf, TC kimlik belgesi, verdi dairesine kayıt yapıldığını belirten evraklar olması gerekenlerdendir.

Self servis oto yıkama açmak için Esnaf ve Sanatkâr sicili de almak gerekiyor. Bunun için de TC kimlik fotokopisi, adres bildirim belgesi, harç ödendi dekontu, ustalık belgesi ve vergi levhasının teslim edilmesi gerekiyor.

Not: Daha önce herhangi bir ticari faaliyette bulunmadıysanız, mutlaka Ticaret Nasıl Yapılır başlıklı makalemizi inceleyiniz.

 

Self Servis Araç Yıkama İşi Tavsiyeler

Self Servis Araç Yıkama İşi Tavsiyeler
Self Servis Araç Yıkama İşi Tavsiyeler

Self servis araç yıkama işi tavsiyeler kişilerin bu sektörde başarısını olumlu yönde etkileyecektir. Bu alanda hizmet veren kişilerden bilgi edinmek ve tecrübelerinden yararlanmak oldukça önemlidir.

  • Yer seçimi yaparken zemin ölçümleri yaptırmak, su ve elektrik maliyetlerini hesaplamak ve bir günde yıkanabilecek araç sayısını hesaplamak son derece önemlidir.
  • Karlı bir iş gibi görünse de yer seçimini yanlış yapmak kişilerin ciddi anlamda zarara uğramasına neden olabilir.
  • Bu süreçte kişiler KOSGEB desteklerinden de yararlanabilirler. Self servis oto yıkama açmak konusunda kurumların girişimcilik desteklerinden yararlanılabilir.
  • Çok fazla çalışan gereksinimi olmasa da sizinle birlikte çalışacak personelin her zaman güler yüzlü ve işinin ehli kişiler olmasına dikkat edilmelidir.
  • Hizmet saatlerinizin esnek olmasında fayda vardır. Çünkü birçok kişi gündüzleri yoğun olduğundan geceleri de geç saatte araçlarını yıkatmak isteyebilirler.

Self servis oto yıkama açmak ve gerekli makinalar ” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Görüş ve önerilerinizi yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://www.reliableplus.com/how-to-start-a-self-serve-car-wash/

Scroll to Top