Şarküteri Açmak | Dükkan Açma Maliyeti ve Gerekli Belgeler

Şarküteri Açmak

Büyük market zincirlerinin hegemonyasından en az etkilenenler şarküteri alanında iş yapanlardır. Nedeni ise tazeliğinin korunması ve daha doğal bulunması açısından yerel dükkanlar tercih edilir. Bu nedenle mahalle aralarında ya da cadde üzerinde şarküteri açmak oldukça mantıklıdır. Çevrenizde bulunan şarküteri dükkanlarının yaptıkları ciro rakamları emin olun tahmin ettiğinizden daha yüksek. Üstelik kar marjı ise en az %50’den başlayıp, % 500’lere kadar çıkıyor.

Şarküteri Açmak
Şarküteri Açmak

Bu yazımı yakın çevremde bulunan şarküteri dükkanı sahibi olan bir tanıdığımın görüşleri etrafında şekillendireceğim. Bir de şarküteri dükkanını kasap olarak değil de, et ve süt ürünlerinin satıldığı, aynı zamanda kahvaltılık ürünlerin de yer aldığı bir dükkan olarak hesaplıyorum. Bir çok makalede şarküteri dükkanlarını, sadece kasap ürünlerinin satıldığı işletmelerle aynı olarak değerlendirmişler. Eğer sizde kahvaltılık ürünler ile et ve süt ürünlerinin bulunduğu şarküteri dükkanı açmak istiyorsanız doğru makaledeniz.

Şarküteri açmak hem kar marjı, hem de günlük cirosu açısından oldukça mantıklı. Evet! Ancak bu sektörde hızlı bir şekilde iflas eden esnaf da var, yıllarca kazancını arttırıp, bir çok şube açmayı başarmış olan esnafta. Şarküteri dükkanlarının kültürü, diğer işletmelerden oldukça farklıdır. Müşterileriniz sizi özellikle pazar sabahı yaptıkları alışverişleri ile tanıyacaktır. Bu nedenle bilmeniz gereken ve hizmet açısından sunmanız gereken bir çok farklı durum mevcut.

Siz de kar eden ve bulunduğu çevre tarafından benimsenin bir şarküteri açmak için alt başlıklarda yer alan, özellikle işletme sahiplerinin tavsiyelerini dikkate almanız gerekiyor. En az % 50 kar marjının olduğu bu sektörde, tutunmayı başardığınız sürece, kısa zamanda ikinci hatta üçüncü şubeyi açmayı başarabilirsiniz. Şarküteri dükkanı maliyeti, aylık kazancı ve kar marjı ile ilgili yapılmış olan detaylı fizibilite çalışmasını aşağıda inceleyebilirsiniz.

Not: Şarküteri açmak dışında farklı fikirler edinmek için 100 Adet Dükkan Açma Fikirleri başlıklı makaleyi inceleyebilirsiniz.

Şarküteri Açmak

Şarküteri Dükkanı Açmak
Şarküteri Dükkanı Açmak

Şarküteri dükkanının, zincir marketlere göre avantaj sağlamasının nedeni ürün tazeliği ve ürün yerelliği açısından avantajlı olmasından kaynaklanır. Zincir marketlerde fabrikasyon ürünler yer alırken, şarküteri dükkanlarında herhangi bir yöreye ait peynir, tereyağı, pastırma ya da bal gibi ürünler bulabilirsiniz. Üstelik damak tadına da daha çok hitap eden ürünler olduğu söylenebilir.

Şarküteri açmak istiyorsanız, bu sektörde başarılı olabilmek için yerel lezzetlere özen göstermeniz gerekiyor. Getirdiğiniz peynirin, tereyağının ya da et ve süt ürünlerinin satılmayacak olmasından endişe duymayın. Bir çok üründen yaptığınız kar, satılmayan ya da bozulan ürünün zararını kolaylıkla çıkarmaktadır.

Bu nedenle şarküteri dükkanı açtıktan sonra, ilk yapmanız gereken, bölgenizde hangi ürünlerin tutacağını belirlemek olacaktır. Ürün çeşidi ne kadar bol olursa müşteri kitleniz o derece artacaktır. Kahvaltılık ürünlerde günün erken saatinde, müşterileriniz acıkmış bir şekilde işletmenize gelecektir. Öncelikle tüketiciler, seçeneklerinin en çok olduğu yere gitmeyi tercih ederler. Sizde bu tercihi onlara sunarak bir adım öne geçebilirsiniz.

Şarküteri açmak konusunda kararlıysanız, işe başlamadan önce ne kadar sermaye ayırabileceğinize karar verin .Sermaye miktarı başarınızı ve nasıl bir işletme açacağınızı belirleyecektir. Her zaman büyük ve ürün çeşitliliğinin bol olduğu işletmeler bir adım öndedir. Bu nedenle ne kadar sermaye ayırsanız sizin için o kadar avantajlı olacaktır.

Sermaye dışında ise dükkan açmak için acele etmeden uygulamanız gereken bir adım daha var. Tedarikçi ağını oluşturmak. Evet, inanılmaz derecede çok sayıda tedarikçinin olduğu bu sektörde sizde kendinizi için tedarikçiler bulmalısınız. Evet, size ürün satacak bir çok fabrika plasiyeri mevcut. Ancak bu hatayı düşmenizi tavsiye etmiyorum.

Sizi farklı kılması açısından yerel üreticilerle temasa geçmeniz gerekiyor. Örneğin; bir çok sucuk firmasından ürün alabilirsiniz. Ancak yerel üreticilerin ürettiği sucuklar, bir çok firmanın yaptıklarına göre daha lezzetli. Tüketici A firmasının ürettiği sucuğu her markette bulabilirken, Ahmet amcanın üretmiş olduğu ya da Ali kasabın yapmış olduğu sucuğu sadece sizin dükkanınızda bulabilir. Bu nedenle şarküteri açmak sadece ürün yığmak değil, daha yerel tedarikçilere ulaşmaktır. Bu örnek sadece sucuk değil, köy peyniri, tereyağı, kaşar, pastırma, kavurma ile bir çok et ve tavuk ürünlerinde de geçerlidir.

Şimdi aşama aşama şarküteri açmak için yapmanız gerekenleri yazalım.

 

Şarküteri Dükkanı Nasıl Açılır

Şarküteri Dükkanı Nasıl Açılır
Şarküteri Dükkanı Nasıl Açılır
 • Öncelikle ne kadar sermaye ayırabileceğinize ve bu sermayeyi nasıl temin edebileceğinizi belirleyin. Eğer kredi çekecekseniz, bu kredi miktarı ayırdığınız sermayenin en fazla %20’lik kısmını oluştursun. Aksi taktirde ödeme güçlüğü çekebilirisiniz. Nedeni ise şarküteri dükkanının iş yapabilmesi için en az 3 aylık bir süreye ihtiyaç duymasıdır.
 • Ayırdığınız sermaye miktarını belirledikten sonra, hangi tedarikçilerle iş yapacağınızı belirleyin. Ürünleri nereden alacaksınız ve hangi ürünler ağırlıklı olarak işletmenizde yer alacak. Tedarikçi ağının en önemli aşaması lojistik ayağıdır. Ürünlerinizi kargo ile de talep edebilirsiniz. Daha yerel tedarikçi ağı için Instagram veya sahibinden.com sitesinden faydalanabilirsiniz.
 • Sermaye ve tedarikçi ağını belirledikten sonra şarküteri açmak için önemli olan diğer açama iş planı oluşturmaktır. Bu işe başlamadan önce tahmini olarak neyi nasıl yapacağınız şekillendirip bir iş planı oluşturun. Bu iş planında ileriye dönük hedeflerinizde yer alsın. Aksi taktirde neden çalıştığınızı bilmiyor olursunuz. Hedefinizin olmaması başarılı olmanızı engelleyebilir.2. şubeyi açmak istemek güzel bir hedef.
 • Sıra geldi dükkan bulma aşamasına. Sokak arasında bulunan şarküteri dükkanlarının iş yaptığını pek şahit olmadım diyebilirim. Çok kalabalık olan ilçe merkezleri hariç. Bu nedenle ana cadde ya da yan cadde üzerinde önüne malzeme koyabileceğiniz bir dükkan araştırın. Kira fiyatı da uygunsa ve etrafınızda pek fazla rakibiniz yok ise, o dükkanı kiralayabilirsiniz.
 • Kiralama aşamasından sonra en önemli aşama vergi levhası almaktır. Vergi levhası 1 gününüzü alacaktır. İlk aşamada demirbaş ve işletme ürünleri harcaması yapacağınızdan, bu ürünleri kendinize fatura ettirmeniz çok önemli.
 • Kiralama sonrası işletme dekorasyonu, dış tasarım ve demirbaş alımına geçmelisiniz. Aşırı yerel olacağım diye endişeye düşmeyin. Ot, saman ya da antika dekor ürünleri kullanılan dükkanlar pahalı algısı yaratıyor. Pahalı bir işletme olduğunuzu gösteren tüm tasarımlardan uzak durun. Şarküteri açmak her kesime hitap etmek demektir. Orta dereceli bir tasarım olsun. Bunun için iş yapan dükkanları referans alabilirsiniz.
 • Dekor ve demirbaşları tamamladıktan sonra, satacağınız ürünleri temin edip, ertesi gün satacak şekilde açılışa hazırlayın. Ürünler çabuk bozulma gibi bir olumsuzluğa sahip olduğu için, satış için hızlı olmanız gerekiyor. Bu nedenle geceden çalışıp, aynı güne açılış için hazırlık yapabilirsiniz.
 • Evet sıra geldi açılış aşamasına. Çabuk bozulacak ürünler sattığınız bir gerçek. Bu nedenle hızlı bir müşteri kitlesi oluşturmanız gerekiyor. Açılış ise sizin önemli ve tek avantajınız. Görkemli bir açılış yapmaya, müşteri kitlesi çekmeye özen gösterin. Broşür, indirim, online reklam ya da farklı kampanyalar deneyebilirsiniz.
 • Son aşamaya geldik. Her zaman ilk gün olduğu gibi enerjik olun. Sürekli kampanyalar yapan, kendini güncelleyen bir işletme olmaya özen gösterin. Müşterilerinizle diyaloğunuz çok önemli. Sevilen ve sayılan bir esnaf olmanız size olumlu yansıyacaktır.

 

Şarküteri Açma Maliyeti

Şarküteri Açma Maliyeti
Şarküteri Açma Maliyeti

Şarküteri açma maliyeti bu işin en önemli kısmı diyelim. Başarılı olmanızda en önemli etken. Bu işi yapmanız için maksimum harcanabilecek bir rakam yok. Beşiktaş’ta 1 milyon TL sermaye ile kurulan bir şarküteri dükkanına şahit oldum. Tabi Bağcılar’da 90 Bin TL’ye kurulup iş yapan şarküteri dükkanı da gördüm.

90 Bin TL ile başarılı olmak çok uçuk bir örnek. Bu rakamda bir sermaye ile ancak, rekabetin çok az olduğu noktalarda başarılı olabilirsiniz. En az 140 bin TL sermaye bu işe başlamak için ideal rakamdır.

Şarküteri işi yaptığınız için, soğutucu demirbaşlar, sizin için büyük maliyet. Sütlük dolaplarının metresi en az  20 Bin TL’den başlıyor. İkinci el almayı akınızdan bile geçirmeyiniz. Ekstra tezgah arkası dolaba da ihtiyacınız var. Bu gibi demirbaş ürünler minimum 100 Bin TL tutacaktır. İşletme açılışı, vergi levhası, kira, depozito, komisyon, ana satış ürünleri gibi bir çok maliyetiniz olacak. Rahatlıkla iş yapabilmek için en az 140 Bin TL’yi gözden çıkarın. Bu rakamın üstü ise şarküteri açmak için daha büyük avantaj sağlayacaktır.

Not: Farklı birden çok iş fikirlerinin yer aldığı Yeni İş Fikirleri başlıklı makaleyi inceleyerek farklı fikirler edinebilirsiniz.

Şarküteri Açmak İçin Gerekenler

Gıda işletmesi açtığınız için gerekli evraklar bir çok işletmeye göre farklılık gösterecektir. Belediye dışında temin etmeniz gerekecek bir çok evraklar mevcut. Ancak bu gözünüzü korkutmasın. Maksimum 3 günde tüm evrakları temin edebilirsiniz. Her belediyenin istediği bazı evraklar birbirinden farklı olabilir. Ancak şarküteri açmak için gerekli belgeler ortak olarak aşağıdaki gibidir.

 • Vergi levhası
 • Kimlik fotokopisi
 • İşletme açılış bildirgesi
 • Oda kayıt belgesi
 • Ticari sicil kaydı
 • Faaliyet Belgesi
 • İmza sirküleri
 • İtfaiye uygunluk raporu
 • Adli sicil kaydı
 • İşletme kira kontratı

Daha detaylı bilgi için bulunduğunuz belediyenin ruhsat işleri müdürlüğüne gidin. Onlarda hazırda bulunan evrak listelerinin olduğu kağıtlar mevcut. Size getirmeniz gereken evrak listesini vereceklerdir.

 

Şarküteri Dükkanı Aylık Kazancı

Şarktüteri Aylık Kazancı
Şarktüteri Aylık Kazancı

Kahvaltılık ürünler ile et ve süt ürünlerinde kar marjı en az  % 50’den başlayıp, % 500’e kadar çıkabiliyor. Bu kar oranını arttırmak ya da azaltmak sizin tedarik etme sürecinize bağlı. Örneğin; Tereyağı kg fiyatı Kırklareli’de bir köyde 75 TL iken, İstanbul’da bir şarküteri dükkanında organik diye en az 125 TL. Tabi bu köylerden alacağınız terayağını sizin ayağınıza kadar kg fiyatı 35 TL’den getiren alıcılar da mevcut. Kısacası kar marjı sizin elinizde.

Şarküteri dükkanlarının aylık kazancı günlük yapacağı ciro ile şekillenecektir. Ancak her gün yapılan ciro birbirini kesinlikle tutmaz. Cumartesi ve pazar günü yapacağınız satışlar en az 2’ye katlanacaktır. Tecrübeyle sabit. Bu nedenle aylık ciro üzerinden kar hesaplaması yapabilirsiniz.

Aylık 30 Bin TL ciro yapan bir şarküteri dükkanının kazancı ez 20 Bin TL olacaktır. Bu ciro rakamı emin olun küçük ve cadde üzerinde olmayan dükkanlar için geçerlidir. Cadde üzerinde bulunan bir çok şarküteri günlük ortalama en az 5 Bin TL ciro yapıyor. Onların aylık net karı da 30 Bin TL diyebiliriz.

 

Şarküteri Dükkanı Açmak Karlı mı

Şarküteri Dükkanı Açmak Karlı Mı
Şarküteri Dükkanı Açmak Karlı Mı

%50 ile %500’lere kadar çıkan kar marjı sizi tatmin ediyorsa evet karlı diyebiliriz. Bir çok iş fikrinin yer aldığı dükkan açma fikirler başlıklı yazı da yer alan diğer iş fikirlerini inceleyiniz. Şarküteri ile aynı kar marjına sahip, tutma olasılığının bu kadar kolay olduğu farklı bir fikir bulmanız zor.

İşinizi hakkıyla yaptığınız sürece şarküteri açmak hem karlı hem de kazançlı olacaktır. Yeter ki büyümeyi hedefleyen, kendinizi geliştiren bir işletmeci olun. Müşteriler hem yerel hem de yenilikçi olan işletmeleri sever. Önemli olan ikisinin ortasını ideal noktayı yakalamaktır.

 

Süt ve Süt Ürünleri Dükkanı Açmak

Süt ve Süt Ürünlei Dükkanı
Süt ve Süt Ürünlei Dükkanı

Bir önceki başlıkta yenilikçi olmanın öneminden bahsettim. Süt ve süt ürünlerinin satışına ağırlık vermeniz sizi yenilikçi kılacaktır. Nedeni ise özellikle günlük doğal süt satışlarında artış yaşanmasıdır. Hazır 3 LT ve 5 LT’lik şişelerde satılan sütlerin satışı artmıştır.

Bu ürünlere olan talebin artmasının nedeni, evde peynir yapımı, yoğurt yapımı ve farklı süt ürünlerinin yapımının artmış olmasından kaynaklanır. Özellikle evde yapılan yoğurtlar, hazır yoğurtlara göre hem lezzet hem de kalite ve sağlık bakımından öndedir. Bu nedenle açacağınız şarküteri dükkanında süt ve süt ürünlerinin satışı mutlaka ağırlıkta olsun.

 

Şarküteri Açmak İsteyenlere Tavsiyeler

Şarküteri açmak isteyenlere tavsiyeler
Şarküteri açmak isteyenlere tavsiyeler
 • Şarküteri dükkanı bir çok farklı konsepte sahip olabilir. Buna mandıra, doğal peynir dükkanı, sütçü konsepti ya da daha çok et ve tavuk ürünlerinin yer aldığı modelleme dahil edilebilir. İş yapmak istiyorsanız, bu konseptlerden hangisini seçeceğinize, rakiplerinize göre karar verin. Olmayanı yapmak size avantaj sağlayacaktır.
 • İşletmenizde temizlik, ışık kullanımı, güler yüz, eli bol olmak, reklam doneleri vb. bir çok ufak tefek gözüken, ancak büyük etki yaratan bu hamleleri uygulamayı ihmal etmeyiniz.
 • Çevrenizde bulunan, iş yapan ya da iş yapmayan bütün şarküteri dükkanlarını gezin ve alışveriş yapın.İş yapan esnafı referans olarak alın. İş yapamayan esnafın ise yaptıklarından uzak durun.
 • İnternet üzerinden satış yapmak konusunda her an hazırlıklı olun. Instagram üzerinde satış yapan esnafların başarısını görmezden gelmeyin. Günlük en az 100 adet sipariş alıp kargo gönderen esnaflar mevcut. 
 • Bir çok şarküteri dükkanı erken saatlerde kapanmaktadır. Bunun nedeni kahvaltılık ürünlerinin satılıyor olmasından kaynaklı. Ancak ana cadde gibi bir yerde dükkanınız var ise, gece geç saatlere kadar iş yapmanız mümkün. Artık bir çok tüketici, kahvaltılık ürünleri akşam kullanıp, tüketme eğiliminde. İşten eve dönerken kahvaltılık alışverişi yapan müşterileri de görebilirsiniz.

Şarküteri açmak, şarküteri açma maliyeti ve aylık kazancı ” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Aklınıza takılan farklı konularda ya da görüşlerinizi belirtmek adına yapacağınız yorumlar bizim için oldukça değerli. Başarılı olabilmek için güler yüzlü olmayı hiç bir zaman ihmal etmeyiniz.

Scroll to Top