Saanen Keçi Yetiştiriciliği | Süt Verimi ve Çiftlik Kurulumu

Saanen keçisi yetiştiriciliği

İsviçre kökenli saanen keçileri süt ve döl verimi oldukça yüksek olan hayvanlardır. Farklı iklim koşullarına kolaylıkla uyum sağlayan bu keçi ırkı diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de yerli keçilerle melezlenerek yüksek verim sağlamaktadır. Saanen keçisinin sütü vücut sağlığı açısından birçok faydalı mineraller barındırmaktadır. Sonuç olarak özellikle son yıllarda saanen keçi yetiştiriciliği popüler bir tarımsal faaliyet haline gelmiştir. Bu nedenle saanen keçisi özellikleri, saanen süt keçisi fiyatları gibi birçok sorular da merak konusu olmuştur.

Saanen keçisi yetiştiriciliği
Saanen keçisi yetiştiriciliği

Saanen keçisi farklı koşullara kısa sürede uyum sağlaması, kolay beslenmesi ve en önemlisi süt veriminin yüksek olması nedeniyle maliyeti az ancak getirisi yüksek olan bir keçi türüdür. Aynı zamanda erken yaşta olgunlaşması ve hızlı üremesi ile bilinir. Bu da saanen yetiştiriciliğini daha avantajlı hale getirir. Ancak başarılı bir saanen yetiştiriciliği için çiftlik kurulumu doğru bir şekilde gerçekleştirilmeli ve keçiler uygun koşullarda büyütülmelidir. Aksi halde istenen sonuç elde edilemez.

Saanen keçisi özellikleri, bu alanda ticari faaliyetler gerçekleştirmek isteyenler için birçok olanaklar sağlar. Saanen keçilerinin yıllık ortalama süt verimleri 750 kg olarak bilinmektedir. Bu da saanen keçilerine olan talebi artırmaktadır. Buna ek olarak kapalı alanda bile saanen keçisi yetiştirmek mümkündür. Kısacası, bu keçi türü az sermayesi olan, ancak yüksek gelir elde etmek isteyenler için ideal gelir kaynağıdır. Ancak bu alanda başarı elde etmek için saanen keçi yetiştiriciliğini detaylı bir şekilde öğrenmek ve mümkünse tecrübeli birinden yardım almak gerekir.

Not: Saanen keçi yetiştiriciliği bulunduğunuz bölge için uygun değilse, En Karlı Hayvancılık Fikirleri başlıklı yazımızdan farklı fikirler edinebilirsiniz.

 

Saanen Keçi Yetiştiriciliği

Saanen Keçisi Yetiştiriciliği 1
Saanen Keçisi Yetiştiriciliği 1

Saanen keçi yetiştiriciliği öncelikle alan seçimi ile başlar. Dolayısıyla ilk önce ağılların planlaştırılması yapılmalıdır. Ağıllar meraya yakın, su ve elektrik ile temini olan, az engebeli, kışın rüzgâra kapalı bir alana inşa edilmelidir. Barınaklar için hafif ve az meyilli araziler tercih edilebilir. Ancak içme suyu kaynaklarına çok yakın ve düz araziler tercih edilmemelidir. Saanen keçilerinin yeterli taban alanına sahip ve düzenli olarak havalandırılan bir ağılda büyümelidir. Aksi halde istenen verim elde edilemez.

Saanen keçi yetiştiriciliği için ağıl yapımında maliyeti düşük, geri dönüşümü olan malzemeler kullanmakta fayda vardır. Özellikle yoğun yağmur alan bölgelerde ağılların tabanı 20 – 30 cm yükseklikte inşa edilmeli ve ağıl etrafı drene edilmelidir. Barınak tabanı ise barınak ön tarafı ile %5- %7’lik bir eğim oluşturmalıdır. Ağıl genişliğinin ise en az 12 metre olması gerekir. Ağıl içerisinde her saanen keçisi için 2 m2’lik, oğlaklar için ise 0.7 m2’lik alan gereklidir. Aynı zamanda doğum bölmesi için de her keçi başına 2.5 m2’lik alan ayrılmalıdır.

Saanen keçileri süt üretimi için ideal keçi türüdür. Bu nedenle saanen keçi yetiştiriciliği yapmak isteyenler keçileri sabah ve akşam olmak üzere ortalama 10 saatlik bir arayla sağmalıdırlar. Soğuk günlerde ise sabah sağımını daha geç saatlerde gerçekleştirmek gerekir. Sağım sonrasında sütün ağılda bekletilmemesi gerekir. Ayrıca sağım boyunca hayvan memesinin temiz olmasına dikkat edilmelidir. Tüm bunlara ek olarak saanen keçilerinin beslenmesi ve günlük su tüketiminin sağlanması için de yemlik ve suluk alanlar temiz tutulmalı ve bu alanların yapımı, keçi sayısı dikkate alınarak gerçekleştirilmelidir.

 

Saanen Keçisi Özellikleri

Saanen Keçisi Özellikleri
Saanen Keçisi Özellikleri

Saanen keçi yetiştiriciliği yapmak isteyenlerin bilmesi gerekenlerin başında saanen keçisinin özellikleri gelir. Saanen keçisi özellikleri olarak aşağıdakileri gösterebiliriz;

 • Kısa boylu, küpeli ve beyaz tüylere sahiptir.
 • Memesi iki but arasında yerleşir ve koltuk tipi özelliğe sahiptir.
 • Farklı iklim koşullarına kısa sürede uyum sağlar.
 • Erken çağda cinsi olgunluğa ulaşır ve hızlı bir şekilde ürer.
 • Çoğu zaman ikiz doğum yapar ve döl verimi yüksektir.
 • Ağırlığı erkeklerde 70 kg, dişilerde ise 50 kg’dır.
 • 2,5 yaşındaki saanen keçisinin ortalama süt verimi 800 – 900 kg’dır.
 • Kulakları kısa, hareketli ve diktir.
 • Kıl uzunluğu kısadır ve kılları parlaktır.
 • Sütçü yapıya sahip derisi vardır ve esnektir.
 • Komut almayı sever ve oldukça uysaldır.

 

Saanen Süt Keçisi Fiyatları

Saanen Süt Keçisi
Saanen Süt Keçisi

Saanen keçisi hem uysal olması hem de yüksek süt verimi nedeniyle büyük talep gören bir keçi türüdür. Saanen keçi yetiştiriciliği karlı bir alan olduğu için çoğu girişimci bu alanda yatırım yapmak ve kar elde etmek ister. Ancak saanen yetiştiriciliğine başlamadan önce saanen süt keçisi fiyatları hakkında bilgi edinmek gerekir. Günümüzde piyasada saanen keçilerinin ortalama fiyatı keçi başına 5000 TL civarıdır. Bir diğer anlamda 10 adet saanen keçisinin fiyatı ortalama olarak 80.000 – 100.000 TL arasında değişmektedir. Ancak bu fiyat farklı satış noktalarına göre değişiklik gösterir.

Okuyunuz: Romanov Yetiştiriciliği

 

Saanen Keçi Çiftliği Nasıl Kurulur?

Saanen Keçi Çiftliği Nasıl Kurulur
Saanen Keçi Çiftliği Nasıl Kurulur

Saanen keçi yetiştiriciliği için keçi çiftliği kurulumu ağıl yapımı ile gerçekleştirilir. Bunun için ağılların kışın sıcak, yazın ise serin olmasına dikkat edilmelidir. Saanen keçileri güneş ışınlarına karşı hassas olduğu için ağıllar fazla güneş almamalıdır. Aynı zamanda ağıl çatı, duvar gibi yapıları fazla neme maruz kalmamalıdır. Barınak içi ortamda bol oksijen bulunmalı ve iç ve dış alan arasındaki sıcaklık farkı ortalama 5 – 7 derece şeklinde ayarlanmalıdır. Havalandırma bacalarının kesitleri ise en az 40 cm x 40 cm ölçütlerinde olmalıdır.

Genel olarak saanen keçi çiftliği kurulumu için inşa edilmesi gereken ağıl özelliklerini aşağıdaki gibi gösterebiliriz;

Duvarlar – Kapasitesi 250 baş saanen keçisi olan ağıllarda 3 – 3,5 m, 250’den fazla olanlarda ise 3.5 – 4 m yüksekliğe sahip olmalıdır.

Çatılar Doğal havalandırma olması için çatı eğimi ortalama 0 olmalıdır. Çatı kaplaması için sandviç panel kullanılabilir.

Bacalar – Saanen keçi yetiştiriciliği yapmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken en önemli hususlardan biridir. Çatı mahyasından 50 cm yüksekliğe çıkmalıdır. 1 m2 ağıl taban alanına ortalama 1 – 2 cm2’lik baca açıklığı uygundur.

Pencereler – Saanen keçi çiftliği kurulumu sırasında pencereler zeminden 2 – 2,5 metre yüksekte olmalıdır. Güney cephesinde ve rüzgârın ters yönünde yerleştirilmelidir.

Kapılar – Hayvanların rahat girip çıkması için 2. 5 – 3 metre genişliğe ve 2. 80 – 3 metre yüksekliğe sahip olmalıdır. Barınağın kısa kenarına yerleştirilmeli ve dışa doğru açılmalıdır.

Avlu – Ağıl tabanının 2 katı büyüklüğünde olmalıdır. Yüksekliği ise etraf zeminden 1,5 metre yükseklikte olmalıdır.

Çiftlik kurulumunda barınak inşasıyla birlikte otlak inşası da gerçekleştirmelidir. Otlak inşası için kaliteli bir çit almak gerekir. Bu hususta tecrübeli birinden yardım almakta fayda vardır. Çitlerin doğru bir şekilde ayarlanmaması sonucu saanen keçilerin kaçması olasıdır. Keçiler yapıları gereği en ufak alanlardan bile geçmeyi başarırlar. Bu nedenle sağlam çitler kurulmalı ve özellikle kızışma dönemlerinde erkek ve dişi saanen keçileri ayrı tutulmalıdır.

 

Saanen Keçisi Devlet Desteği ve Hibe

Küçükbaş hayvancılığın diğer alanlarında olduğu gibi saanen keçi yetiştiriciliği alanında devlet desteği almak mümkündür. Özellikle 2020 yılının en popüler tarımsal faaliyetlerinden olan saanen çiftliği kurmak için devlet bu alanda çeşitli projeler kapsamında destek sunmaktadır. Saanen keçisi devlet desteği, Ziraat Bankası tarafından 5.000.00 TL’ye kadar varan faiz olanağı ile verilmektedir.

Saanen keçisi hibe desteğinden yararlanmak isteyenler 25 baş saanen keçisi almak için Ziraat Bankası’na başvuru yapabilirler. Bu sayede 2020 yılında 12 ay boyunca /aiz oranı ile kredi almak mümkündür. Aynı zamanda Ziraat Bankası, girişimcilere kolaylık sağlaması açısından 1 yıl geri ödemesi olmayan 60 ay vadeli ödeme planları da sunmaktadır.

 

Saanen Keçisi Bakımı ve Süt Verimi

Saanen Keçisi Bakımı ve Süt Verimi
Saanen Keçisi Bakımı ve Süt Verimi

Saanen keçi yetiştiriciliği boyunca keçi bakımının temelini yemlik ve beslenme gereksinimleri oluşturur. Yemleme alanları ergin saanen keçileri için 40 cm, oğlaklar için ise 30 cm uzunluğa sahip olmalıdır. Saanen keçisi bakımı için keçilerin günlük 1 – 1,5 kilogram ot ive 400 – 1000 gr kesif ile beslenmesi gerekir. Yemlik genişliği ise 75 cm sahip olmalıdır. Buna ek olarak ağıl içerisinde yeterli miktarda su bulunması gerekir. Ergin saanen keçilerinin günlük tüketmesi gereken su miktarı 10 litre şeklindedir. Ayrıca, havalandırma, ağıl alanları, avlu alanları, otlak alanları gibi hususların inşasında da gereken kurallar uygulanmalı ve keçi barınaklarının temizliği için sık sık havalandırma ve temizleme işlemleri yapılmalıdır.

Saanen süt verimi günlük olarak 2,3 kg şeklindedir. Buna ek olarak aşağıdaki listeye de göz atabilirsiniz;

Saanen keçi ağırlığı: Ortalama 55 kilogram

Döl verimi: 0 – 200

Laktasyon süresi ve verimi: 270 gün/600 kg

Sütte yağ oranı: %3.33

Günlük ortalama süt verimi: 2,3 kg

Saanen Keçi Çiftliği Maliyeti

Saanen Keçi Çiftliği Maliyeti
Saanen Keçi Çiftliği Maliyeti

Saanen keçi yetiştiriciliği yapmak isteyenlerin merak ettiği konulardan biri de bu alanda harcanan bütçedir. Öncelikle belirtmek isteriz ki, saanen keçileri uyumlu ve her koşula kolayca adapte olabilen keçiler olsa da onlara düzenli bakım yapılmalı ve sabırla büyütülmelidirler. Böylece bu alanda başarılı olma ihtimali daha da artar. Genel anlamda 250 baş sağmalla başlayan ve 1000 sağmala ulaşan bir saanen keçi çiftliği maliyeti ortalama 4500,00 TL civarıdır. Ancak bu rakam sadece bir tahmin olduğu için bütçe planlamasını önceden dikkatli bir şekilde yapmakta fayda vardır.

kaynak: https://www.goatfarming.in/saanen-goat-farming

Scroll to Top