Rusya’da iş kurmak | Rusya’da Ne iş Yapılır?

Rusya'da iş kurmak

Kuzey Avrasya ülkesi olan Rusya’nın resmi adı Rusya Federasyonu’dur. Birçok ülke ile sınır komşusu olan Rusya yüzölçümü en geniş devletler arasında yer almaktadır. Rusya’da iş kurmak isteyen kişiler için bir cazibe merkezi olan Rusya Türkiye’den birçok kişinin ziyaret ettiği ülkeler arasında bulunuyor. Dünyanın en kalabalık 8. ülkesi konumunda olan Rusya, köklü bir tarihi bulunmaktadır. Ekonomik yapı olarak geçmişte çok zor zamanlar yaşamış olsa da günümüzün en güçlü devletleri arasındadır. özellikle başkent Moskova tam bir göç merkezi durumundadır. Hem enerji kaynakları hem de mineral kaynakları bakımından oldukça zengin bir potansiyele sahip olan Rusya birçok farklı sektörde iş olanakları sunmaktadır.

Rusya'da ne iş yapılır
Rusya’da ne iş yapılır

Rusya’da ne iş yapılır konusunda birçok araştırma yapan yatırımcılar küçük, orta ve büyük yatırımlar konusunda oldukça şanslı denilebilir. Rusya’da ki birçok sektörde yabancılar yüksek oranda desteklenmektedir. Burada petrol, doğal gaz, ahşap gibi sektörler ülke ekonomisi açısından büyük bir önem taşımaktadır. Bununla birlikte tarım son derece önemli bir geçim kaynağıdır. Hatta hükümetler çiftçilerin sürekli olarak üretim gerçekleştirebilmesi için destekleme programları uygulamaktadır. Rusya dünya üzerinde ekime en uygun toplam toprak alanı bakımından dünya da dördüncü sırada yer alıyor. Bu nedenle de yabancı yatırımcıları da bu alana doğru çekmeye çalışmaktadır.

 

Rusya birçok farklı sektörde gelir elde edebilen ülkeler arasındadır. Özellikle Avrupa ülkelerine her zaman et, balık, tahıl ürünleri ve deniz ürünleri gibi farklı ürünlerin ihracatını gerçekleştirmektedir. Türkiye’den giden işçilerin büyük bir çoğunluğu ise inşaat firmalarında çalışmaktadır. İnşaat sektörü her zaman dinamik bir sektör olmayı başarmıştır. Rusya’da iş kurmak isteyenler için de son derece yüksek standartlarda birçok sektörden bahsetmek mümkün olmaktadır.

 

Rusya’da İş Kurmak

Rusya'da iş kurmak
Rusya’da iş kurmak

Rusya gibi büyük bir ülke yatırım konusunda son derece geniş iş fırsatları sunmaktadır. Hem çalışan hem de yatırımcı olarak sunduğu avantajlar sayesinde Türkiye başta olmak üzere birçok yabancı ülkeden önemli şekilde talep görmektedir. Geniş tarım arazileri, maden ve doğal gaz yönünden zengin olması ve her şeyden önemlisi dünyanın en kalabalık ülkeleri arasında yer alması oldukça önemlidir.

 

Rusya’da iş kurmak isteyen Türk ve yabancı yatırımcılara Rusya hükümeti çok geniş avantajlar sağlamaktadır. Bu avantajlar arasında vergi indirimleri, fatura indirimleri, ucuz arazi temini ve daha birçok teşvik ile yatırım hayatının dinamik hale gelmesini sağlamaya çalışan bir devlettir. Yurt dışından gelen yatırımcılara sanayi, ticaret, tarım alanlarında her türlü danışmanlık konusunda da yardımlar sunulmaktadır.

 

İş kurmak isteyenler için sigortacılık, eğitim danışmanlığı, turizm acenteliği, alım satım işler ve daha birçok alanda çok geniş iş alanları bulunmaktadır. Bununla birlikte kişilere verilen yatırım teşviklerinde de çok ciddi şartlar aranmaması Rusya’nın önemli yatırım ülkelerinden biri olmasını sağlamıştır.

 

Rusya’da Yapılabilecek İşler

Rusya’da iş kurmak isteyenler için birçok farklı sektörden bahsedilebilir. Özellikle iş kurma konusunda öncelikle ufaktan başlamayı düşünen kişilerin avantajları son derece fazladır. Rusya’da yapılabilecek işler arasında sektörleri şu şekilde açıklamak mümkündür:

 

 • Kışlık Giyim Ürünleri Mağazası Açmak

Rusya bilindiği üzere son derece soğuk bir ülkedir. Kış aylarının eksi derecelerde yaşanması özellikle kışlık giyim ürünleri açısından büyük bir pazar oluşturmaktadır. Kış aylarında giyilebilecek türden bot, ısıtma yastığı, mont, pantolon, kaban gibi ürünleri satabileceğiniz bir mağaza açmak karlı bir iş fikri olabilir. Rusya’da mağaza açmak konusunda mutlaka devletin sizlere sağlayacağı teşvikleri de önceden öğrenmeniz büyük bir önem taşımaktadır.

 

 • Kereste Taşımacılık Firması

Rusya’da karlı bir iş sektörü olarak kereste sektörü de önemli bir yere sahiptir. Kereste taşımacılık hizmeti sayesinde yüksek gelirler elde edebilirsiniz. Orman bakımından son derece yüksek derecede rezervlere sahip bir ülkedir. Bu da Rusya’nın yurt dışı ihracatında çok önemli bir paya sahiptir. Bu alanda bir işletme sahibi olmak için bir kamyon filosu kurmanıza gerek yok. Tek bir kamyon ve operatör belgesine sahip olmanız yüksek başarı elde edebilmek için yeterli olmaktadır.

 

 • Kasap Dükkânı Açmak

Rusya’da iş kurmak isteyenler için kasap dükkânı çok farklı bir iş gibi gelmeyebilir. Ancak son derece karlı bir iş olduğu söylenebilir. Rusya’da küçük ölçekte bir kasap dükkanınız olduğu takdirde yüksek gelir elde etme şansı vardır. Özellikle et üretimi son yıllarda oldukça fazla artış göstermiştir. Ancak bu tarz bir işletme açmayı düşünüyorsanız hayvanların tüketim olarak mutlaka yasal şekilde öldürüldüğü bir işletme açmanız gereklidir.

 

 • Spor Malzemeleri Mağazası Açın

Ruslar genel olarak spora meraklı kişilerdir. Özellikle olimpiyatlarda Rusya’nın birçok madalya aldığı düşünülürse ülkede spora meraklı birçok kişi olduğu söylenebilir. Aynı zamanda birçok farklı spor çeşidine ilgi de son drece büyüktür. Spor malzemeleri mağazası açmak yüksek satış rakamlarına ulaşabilmek açısından büyük bir avantaj sağlamaktadır.

 

 • Seyahat ve Turizm Acentesi

İş sektörleri arasında turizm önemli bir yere sahiptir. Rusya standartlarına uygun olan bir turizm acentesi açmak işletme karlılığı açısından büyük bir önem taşımaktadır. Son derece zengin bir kültürel mirası olması, gezilecek birçok lokasyona sahip olması Rusya’yı turizm açısından önemli bir turizm merkezi haline getirmektedir. Özellikle Avrupa’da en çok ziyaret edilen 7. ülke olması bu alanda yatırım yapmak açısından son derece avantajlıdır. Günümüzde Rusya’da en çok ziyaret edilen yerler arasında Moskova, St. Petersburg gibi şehirleridir.

 

 • Ekmek ve Pasta Fırını Açabilirsiniz

Küçük ama karlı iş fikirleri arasında fırınlar da önemli bir yere sahiptir. Özellikle temel besin kaynağı olan ekmek her ülkede en çok satılan gıda maddeleri arasında yer almaktadır. Rusya’da fırın açmak son derece karlıdır. Ancak bunun için ekmek yapma konusunda profesyonel olmanız gereklidir. Ekmek yanında kek tarzı atıştırmalıklar yapmak da sizlere kazanç sağlayacak alternatifler arasındadır. Bunun için en doğru işletme yerini seçmeniz gereklidir. Özellikle kalabalık nüfusu olan mahalleler ya da işlek bir cadde üzeri son derece avantajlıdır.

 

Bu alanlar dışında da Rusya’da yatırım yapabileceğiniz birçok alan bulunmaktadır. Temizlik şirketi, Rusya ve Türkiye arasında eğitim danışmanlığı şirketi, mobilya işi kurmak gibi birçok alternatif daha bulunmaktadır.

 

Okuyunuz: Polonya’da Ne İş Yapılır?

 

Rusya’da Yatırım Teşvikleri

Rusya’da iş kurmak isteyen kişilerin öncelikle mutlaka yatırım teşviklerini ve avantajlarını değerlendirmesi gerekiyor. Eğer kurmak istediğiniz şirkete Rusya devleti tarafından çok iyi teşvikler verilmeyecek ise bu ülkede ki işiniz için tüm sermayeyi sizin karşılamanız gerekecektir. Bu durumda yaptığınız masrafın geri dönüşü için çok daha uzun bir süre beklemeniz anlamına gelmektedir. Rusya tarıma son derece önem veren bir ülkedir. Bu nedenle de tarım sektörüne çok ciddi teşvikler verilmektedir. Rusya hükümeti bu sektörde ki yatırımlar için 5.2 Ruble ayırarak tarım yatırımcılarına ciddi destekler sunuyor.

 

Rusya’da yatırım teşvikleri genelde üç temel gruba ayrılıyor. Bunlar arsa ve alt yapı teşvikleri, ucuz kredi bulma teşvikleri ile vergi teşvikleri şeklindedir. Rusya yatırımcılara arsa konusunda en uygun şartları sağlıyor. Hatta dünya da ki en ucuz arsa avantajını Rusya sunuyor demek mümkündür. Neredeyse arsa ücretleri için sembolik derecede ücretler de denilebilir. Aynı zamanda işletme kurmak istediğinizde elektrik, su ve gaz faturaları da beklenilenden çok daha az oluyor. Vergiler konusunda ise Rusya çeşitli vergiler alıyor. Ancak diğer ülkelere bu vergiler de çok az denecek düzeydedir.

 

Rusya içerisinde 30’a yakın özel ekonomik bölge bulunuyor. Bu bölgelerde çok ciddi vergi indirimlerine gidiliyor. Amaç yatırımcıların yatırımlarını bu bölgelerin kalkındırmalarında kullanmalarıdır. Aynı zamanda yatırım yapmış olduğunuz alan için çok düşük faiz ile kredi desteği de yine yatırımcılara sunulan teşvikler arasında yer alıyor. Avrupa’da her ne kadar Rusya konusunda birtakım önyargılar olsa da birçok yatırımcı Rusya’nın fırsatlarından yararlanmayı tercih eden birçok yatırımcı bulunuyor.

 

Okuyunuz: Sırbistan’da İş Kurmak

 

Rusya’da Oturum ve Çalışma İzni

Rusya ülkesinde yatırım yapmayı düşünüyorsanız mutlaka çalışma vizesine başvurmanız gerekmektedir. Çalışma vizesi 90 gün ile 3 yıl aralığında verilen bir izindir. Eğer ortaklık ya da bir şirkette çalışmak için gidiyorsanız davetiyeye ihtiyacınız bulunuyor. Bu davetiyenin çıkma süresi 7 ya da 10 gündür. Eğer çalışma izin süreniz bitiyorsa ve hala Rusya’da kalmanız gerekiyorsa mutlaka ilgili kurumlara giderek davetiyenin yenilenmesini istemeniz gerekiyor. Rusya Konsolosluğu bu konuda başvurmanız gereken en yetkili merciler arasında yer almaktadır. Rusya’da oturum ve çalışma izni alabilmek için öncelikle birtakım evrakları zamanında hazırlamanız gereklidir. Evraklarınızın içerisinde şu belgeler bulunmaktadır:

 

 • Vize başvuru formu
 • Pasaport ve kimlik fotokopisi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Finansal durumunuzu gösteren banka dekontları
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Oturum kartı
 • İş kurmak için gerekli proje detayları
 • Davetiye
 • Biyometrik fotoğraf

 

Mutlaka bulundurmanız gereken belgeler arasında yer almaktadır. Rusya çalışma vizesi çok girişli bir vize türüdür. Rusya’da iş kurmak konusunda birçok evrakın dosyanızda bulunması gerekiyor. Bu evrakların her birini hazırladıysanız seyahatten en az 20 gün öncesinde işlemlere başlamanız gerekmektedir. Rusya Konsolosluğu’nun çalışma durumuna göre oturum ve çalışma vizeniz verilmektedir. Ancak bu sürede sizlerden ek evrak talebinde de bulunulabilmektedir. Bu durum da vizenizin süresini uzatabilecek durumlar arasındadır. Rusya’da iş kurmak için son derece yüksek standartlarda avantajlar sunulmaktadır. Bu avantajları değerlendirerek kişiler iş yaşamlarına farklı bir dinamizm kazandırma şansı bulabilirler.

 

Rusya’da İş Kurmanın Avantajları

Rusya’da iş kurmanın avantajları arasında birçok farklı durum sayılabilir. Öncelikle Rusya son yıllarda iş kurulabilirlik açısından listede üst sıralarda yer almaya başlamıştır. Aynı zamanda yenilikler ülkesi olarak adından sıkça bahsettirmektedir. En yüksek eğitimli çalışanlara sahip olan Rusya dünyanın önde gelen en yenilikçi ülkeleri arasında 14. sırada yerini aldı denilebilir. Şirketler hizmetlerinde ve üretimlerinde daima yeni nesil yöntemlere başvuruyor ve özellikle bilim odaklı olarak endüstriyel gelişmelere imza atıyor. Ticaret açısından da son derece aktif ülkeler arasında bulunuyor.

 

Ekonomide son derece dinamik bir büyümeye sahiptir. Aynı zamanda tüketici piyasaları konusunda son derece aktiftir. Dünyanın en büyük eğitimli insan sermayesine sahip bir ülkedir. Geniş doğal kaynakları vardır ve bu kaynakları kullanma konusunda son derece başarılı bir ülkedir. Teknoloji konusunda oldukça iyi seviyelerde olan Rusya, ekonomik ilerlemelerde de çok ciddi yol kat etti denilebilir.

 

Yabancı yatırımcılara karşı kapsamlı bir hükümet desteği sunulması en büyük avantajlar arasındadır. Bununla birlikte kararlı sosyal ve siyasi sistemi bulunmaktadır. Bu da piyasalarda sık sık ekonomi dalgalanmaları meydana getirmez. Rusya nüfus bakımından dünya da ki en kalabalık ülkeler arasında yer almaktadır. Bu da yüksek bir tüketici pazarı oluşturmaktadır. Üretim yeteneklerine son derece sahip bir ülke olan Rusya güçlü devlet teşvikleri ile her yatırımcıya yol gösteren bir ülke halindedir. Sektörlerin çeşitli olması ve son derece büyük bir pazar olması Rusya’yı aranan ülkelerden biri yapmaktadır.

 

kaynak: https://www.99businessideas.com/business-ideas-in-russia/

Scroll to Top