Polonya’da İş Kurmak | Polonya’da Ne İş Yapılır?

Polonya’da İş Kurmak 2

Avrupa’nın önemli ülkelerinden biri olan Polonya, kendi içerisinde farklılıkların bulunduğu bir ülkedir. Ülkenin kuzeyi ve güneyi arasında iklim, mimari ve atmosfer bakımından belirgin farklılıklar dikkati çekmektedir. Polonya’da iş kurmak isteyen kişiler de bir iş fikri geliştirirken bu farklılıkları göz önünde bulundurmalıdır. Ülkenin 5’i ormanlarla kaplıdır ve topraklarının neredeyse P’si de tarıma ayrılmış durumdadır. Aynı zamanda ülkede çok fazla kömür rezervi vardır. Bu durum da Polonya’yı oldukça önemli bir ülke haline getiriyor. Eğitime büyük bir önem veren Polonya halkının büyük çoğunluğu iki dil biliyor ve halkın büyük bir kesimi de dindar bir kesimdir. Burada yaşamak ve iş kurmak isteyen kişilerin mutlaka Polonya’nın kültürel değerleri hakkında da bilgi sahibi olması gereklidir.  Polonya’da ne iş yapılır sorusuna karşın sayılabilecek birçok farklı sektör bulunmaktadır.

Polonya’da İş Kurmak
Polonya’da İş Kurmak

İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşamış olduğu büyük sarsıntılardan dolayı çok zor zamanlar geçiren Polonya bugün yavaş yavaş toparlanmaya başladı denilebilir. 1990 senesinden bu yana çok istikrarlı ekonomik liberalizasyon politikasını takip etmektedir. 2004 senesinde AB üyeliğini kazanan ülke bu süreden sonra ekonomi anlamında daha da hızlı bir şekilde gelişme göstermeye başlamıştır. Ülkede en çok dikkati çeken sektörler arasında tekstil, gıda, gemi yapımı, orman ürünleri, metal sanayi dikkati çekmektedir. Aynı zamanda uçak, makine, çimento, petrol ürünleri ve kömür de oldukça önemli sektörler arasındadır. Ormanların çok yaygın olması kağıt ve kereste endüstrisinin gelişme göstermesini de sağlamıştır.

 

Çok önemli maden yataklarına sahip olan Polonya enerji bakımından gelişme gösteren ülkelerdendir. Bunların yanında tarım son derece dinamik bir yapıya sahiptir. Tarım ürünleri içerisinde patates, tütün, keten, çavdar, arpa, buğday, yulaf üretilir. Kısacası Polonya yatırım yapmak için cazip ülkeler arasında yer almaktadır. Bununla birlikte devletin de birçok alanda yabancılara teşvikler sunması ülkenin çok fazla ilgi görmesini sağlamaktadır.

 

Not: Polonya dışında farklı bir ülkede iş yapmayı düşünüyorsanız, Sırbistan’da iş kurmak başlıklı yazımızı okuyarak, farklı teşvikler ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Polonya’da İş Kurmak

Polonya’da İş Kurmak 2
Polonya’da İş Kurmak 2

Polonya’da iş kurmak isteyen kişilerin çok iyi bir piyasa analizi yapması gerekiyor. Aynı zamanda devlet teşviklerini de araştırması son derece önemlidir. Sektör haberlerinin yakından takip edilmesi de yeni yatırımcılar açısından son derece önemlidir. Hem Polonya’da yaşamak hem de çalışmak istiyorsanız devletin desteklediği bir alanda iş yeri kurabilirsiniz. Düşük sermaye ile iş kurmak için birçok önemli fırsat bulunmaktadır. Ancak Polonya’da iş yeri açmak ya da şirket kurmak için iş etiğine büyük bir önem vermeniz gereklidir. Bu ülkede iş konusunda kişilerarası ilişkilere çok önem verilmektedir. Polonya yabancı yatırımcılar için fırsatlar sunan ülkeler arasında bulunmaktadır.

 

Hem rekabet ortamı hem de iş ortamlarında son yıllarda çok ciddi anlamda gelişmeler bulunuyor. Geniş bir iç pazarının bulunması, vasıflı insan gücünün fazla olması birçok yatırımcıyı cezp eden özellikleri arasında yer almaktadır. İş kurma düşünceniz varsa bunu bir mağaza ya da küçük üretim atölyesi olarak planlayabileceğiniz gibi şirket bazında da bir iş yeri açma imkânı elde edebilirsiniz. Burada iş yapabilmek için birçok farklı sektör vardır. Bu sektörler arasında öne çıkanlar arasında elektrik ve enerji sektörü, araştırma ve geliştirme sektörü önemlidir. Aynı zamanda otomotiv ve havacılık sektörü, kâğıt ve orman ürünleri sektörleri öne çıkanlar arasındadır.

 

Polonya’da iş kurmak için yatırımcıların birçok farklı nedeni vardır. Öncelikle iyi bir pazarı vardır ve coğrafi konumu açısından çok elverişli bir ülkedir. Burada iş kurduğunuz anda Avrupa pazarlarına da kolay bir şekilde erişim sağlamanız mümkün olmaktadır. Hem ithalat hem de ihracat alanında başarılı işler yapabilme avantajı vardır. Burada gıda sektörüne yatırım yapmak isterseniz Polonya’nın verimli arazilerinden satın alma avantajı da elde edebilirsiniz.

 

Polonya’da Yapılabilecek İşler

Polonya’da Yapılabilecek İşler
Polonya’da Yapılabilecek İşler

Polonya’da yapılabilecek işler konusunda kişiler son derece şanslıdır. Burada birçok farklı sektörde işletme ya da üretim atölyesi açma avantajı vardır. Ucuz iş gücü, düşük enflasyon oranları gibi birçok avantajı olan ülkede iş kurmak için belli başlı şartlar da bulunmaktadır. Öncelikle ortaklık mı yoksa bireysel olarak mı bir iş kurmanız gerektiğine karar vermeniz gereklidir. Bununla birlikte sermayenizin de iş kurmak istediğiniz sektör için yeterli olması gereklidir. Polonya’da iş kurmak için şu fikirleri değerlendirebilirsiniz:

 

 • Yemek Servisi Açmak

Gıda sektörü hemen her ülkede iş yeri açmak isteyenler için son derece karlı bir iş alanı olmuştur. Bu alanda profesyonel olarak yer almak isteyen kişiler yemek servisi ya da restoran tarzı bir işletme açabilir. Özellikle geleneksel Türk yemeklerinin bulunduğu bir restoran ya da servis işletmesi açmak hem orada yaşayan Türkleri hem de ülkenin yerel halkını çekmek için önemli bir fırsattır. Döner Avrupa’da oldukça sevilen bir yemektir. Hatta dönerci açmak bile sizlere kazandıracak fırsatlar arasında bulunmaktadır.

 

 • Emlak Dükkânı Açmak

Polonya’da emlak dükkânı açmak kazandıran sektörler arasında bulunmaktadır. İnşaat sektörünün de son derece dinamik olması Polonya’yı oldukça popüler bir ülke haline getirmektedir.

 

 • Spor ve Fitness Salonu Açmak

Biraz maliyetli bir iş yeri de olsa spor salonlarına dünyanın hemen her yerinden büyük bir ilgi bulunmaktadır. Spor salonu, pilates ve fitness konusunda yeterli deneyim, sertifikanız varsa bu alanda bir işletme kurma şansınız bulunmaktadır.

 

 • Otel ya da Pansiyon İşletmek

Polonya turizm açısından Avrupa’nın önde gelen ülkeleri arasında yer almaktadır. Özellikle yurt dışından özel turların düzenlenmesi bu ülkede turizmi dinamik hale getiren unsurlardan biridir. Büyük bir yatırımcıysanız Polonya’nın turizm kentlerinde büyük bir otel açabilirsiniz. Daha küçük yatırımcılar ise pansiyon işleterek karlı ama sorunsuz bir işletme kurabilirler.

 

 • Mini Pastane

Mini bir pastane açmanın maliyeti çok yüksek değildir. Pastacılık konusunda eğitiminiz ve sertifikanız varsa bu işletmeyi Polonya’da ki kalabalık bir şehirde açarak yüksek gelir elde edebilirsiniz.

 

 • Güzellik Salonu

Kadınların güzelliklerine düşkün olmaları dünyanın her yerinde güzellik salonlarının iş yapmasına olanak tanır. Kuaför salonu ya da cilt bakım merkezi açmak son derece avantajlıdır. Polonyalı kadınlara bu alanda hizmet vermek Polonya’da iş kurmak için önemli bir alandır. Bu alanda dilerseniz masa salonu kurabilir ya da yalnızca manikür ve pedikür alanında da hizmet verebilirsiniz.

 

 • Franchise Alanına Girmek

Sıfırdan bilmediğiniz bir ülkede marka yaratmak son derece zordur. Bu nedenle işi garantiye almak adına dilerseniz maksimumum kar ve daha az risk için önemli markalardan bayilik alarak karlı bir işe girebilirsiniz. Franchise alanına girmek yurtdışı yatırımlarında avantajlı olabilecek bir alandır.

 

Farklı işler ile ilgili bilgi almak için 100+ Adet Yeni iş Fikirleri başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

 

Polonya Yatırım Teşvikleri

Polonya yatırım teşvikleri iş kurmak isteyen kişiler açısından büyük bir önem taşımaktadır. Bu ülkede yatırım alanında büyük bir işletme kurmak isteyen de küçük işletme açmak isteyen de devletin sunduğu yatırım avantajlarından yararlanabilirler. Devlet birçok alanda yatırımcılara destek vermeye çalışıyor. Son yıllarda yabancı yatırımcılar için teşviklerde artırıma da gidildi.

 

Polonya devleti yabancı yatırımcılara gelir vergisi muafiyeti, rekabetçi arazi fiyatları konusunda önemli teşvikler sunmaktadır. Aynı zamanda emlak vergisi muafiyeti de teşvikler arasında yer almaktadır. Dünya üzerinde son derece çekici ülkeler arasında yer alan Polonya son yıllarda birçok bakımdan gelişme göstermiştir. Bunda devletin desteklediği yabancı yatırımların da ciddi anlamda katkıları olmuştur. Devlet yardımları dünyanın farklı ülkelerinden birçok yatırımcıyı buraya çekmektedir.

 

Bununla birlikte ülkede bulunan 14 tane özel ekonomik bölgede ki yatırım teşvikleri konusunda da kişiler oldukça şanslıdır. Bu bölgelerde yatırım yapan kişiler sermayeleri ve çalıştırabilecekleri insan gücü durumlarına göre teşviklerden yararlanabilme imkanı bulabilirler. Aynı zamanda AB yapısal fonlarından yararlanabilme imkanı da bulunmaktadır. Tüm avantajları sayesinde kişiler Polonya’da ciddi anlamda bir yatırım yapmayı düşünebilirler.  Polonya’da iş kurmak için yatırımlara verilen teşviklerin yatırım alanınıza uygun olup olmadığının iyi araştırılması gerekmektedir.

 

Polonya Oturum ve Çalışma İzni

Polonya oturum ve çalışma izni almadan ülkede işletme açmanız ya da şirket kurmanız mümkün değildir. Burada iş yapabilmek için öncelikle Polonya’ya giriş izni almanız gerekmektedir. Bu izin doğrultusunda işletmenizin kurulum işlemlerini başlatabilirsiniz. Öncelikle bilinmesi gerekir ki çalışma vizesi ulusal vize tipi olan D tipi vize türüdür. 90 günden daha uzun süreli olarak kalabilmenize olanak tanıyan bir vizedir. Polonya oturma ve çalışma izni alabilmek için sunmanız gereken belgeler arasında şunlar vardır:

 • Polonya ulusal vize başvuru formu
 • Kriterlere uygun bir pasaport
 • 35x 45 boyutlarında fotoğraf
 • 30 bin Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası
 • Çalışma izni orijinali ve fotokopisi
 • Kendi işinizi kuracaksanız proje detayları
 • İşletme kurma yetki belgeleriniz
 • Finansal durumu gösteren belgeler
 • Ortaklık olarak iş kuracaksanız karşı tarafından gönderilen davetiye ya da iş sözleşmeleri örnekleri

 

Gibi evrakların hazırlanması gereklidir. Bu belgeler dışında yerleşim yeri belgesi, askerlik belgesi, tam vukuatlı nüfus kayıt örnekleri de istenilen belgeler arasında bulunmaktadır. Polonya çalışma vizesinin çıkması farklılık gösterebilmektedir. Bazen kurumların yoğun olması bazen de resmi ve dini bayramlara denk gelinmesi bu süreci uzatabilmektedir. Ancak belgelerinizi teslim ettikten en az 15 iş günü içerisinde çalışma ve oturma iznini alabilirsiniz. Ek evrak talebinde bulunurlarsa bu süre 30 takvim gününü de bulabilmektedir. Bu nedenle Polonya’da iş kurmak amacı ile vize başvurusunda bulunuyorsanız asıl seyahat tarihinden en az 1.5 ay öncesinden işlemlerinize başlamanız tavsiye edilmektedir. İşlemlerinizin yaptırılabilmesi için Polonya Büyükelçiliği ya da konsolosluklardan hizmet alabilirsiniz.

 

Polonya’da İş Kurmanın Avantajları

Polonya’da İş Kurmanın Avantajları
Polonya’da İş Kurmanın Avantajları

Polonya’da iş kurmanın avantajları oldukça fazladır. Bu nedenle de hem küçük hem de büyük yatırımcılar bu ülkeye çok ciddi anlamda ilgi göstermektedir. Burada bir iş yeri açmak ya da şirket kurmak konusunda en büyük avantajınız AB ülkelerine sınırsız sayıda giriş çıkış iznine sahip olabilmektedir. Aynı zamanda Avrupa’nın önemli bankaları ile çalışabilme avantajı da bulunmaktadır. Bununla birlikte işletme kurma amacı ile gayrimenkul alımı ve satımı konusunda birtakım avantajlarınız olacaktır. Yatırım teşvikleri sayesinde KDV iadeleri yatırımcılar açısından önemli bir avantajdır.

 

Polonya üniversitelerinde ücretsiz olarak eğitimlere katılabilir tıbbi bakım hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Avrupa’nın ortasında bulunan bir ülkede yatırım yapmak her türden avantajı da beraberinde getirmektedir. Yatırımlık olarak çok uygun arazilerin bulunması, AB destekli vergi muafiyetlerinden yararlanılması önemli avantajlardandır. Bunların yanında sizlere iş ve yaşam maliyetleri konusunda da birçok devlet teşviki bulunmaktadır. Hem uygun hem de kalifiye iş gücünün çok fazla olması da Polonya’nın fırsatları arasında yer almaktadır. Ancak bunlara ek olarak kişilerin burada iş kurmadan önce dikkat etmesi gereken önemli konular da vardır.

 

Polonya diline hakim olmanız işlerinizi kolaylaştıracak bir unsurdur. Ek bir rehber ya da tercüman maliyetine girmek istemiyorsanız en azından günlük konuşma dil seviyesinde Polonya diline hakim olmanız önemli bir detaydır.

 

Polonya’da iş kurmak, Polonya’da ne iş yapılır” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Soru ve görüşlerinizi yorumlar bölümünden bildirebilirsiniz.

kaynak:  https://www.lawyerspoland.eu/opening-a-business-in-poland

Scroll to Top