Playstation Cafe Açmak | Ps Salonu Açma Maliyeti ve Kazancı

Playstation cafe açmak

Playstation kafeler oyun severler tarafından ziyaret edilen sosyalleşme alanlarıdır. Sizde bu tarz cafeleri ziyaret ettiyseniz, aylık kazancının ne kadar iştah kabartıcı olduğunu fark etmişsiniz. Üstelik playstation cafe açmak için filozof olmanıza gerek yok. Elektronik aletlere ya da oyunlara merakınız var ise, bir playstation cihazını kolaylıkla kontrol edebilirsiniz. Doğru hamleleri yaparsanız emin olun playstation cafe işleterek aylık en az 10 Bin TL kar etmeniz mümkün.

Playstation cafe açmak
Playstation cafe açmak

Peki nasıl doğru işletmecilik yapılabilir? Burada bir çok faktör var. İş yapmak için sadece playstation oyun cihazları, dev Lcd ekran Tv ve lüks oyuncu koltukları satın almanız yeterli değil. Bunlar işin prestij ve lüks olan kısmı. Bir işletme açmak ve iş yapmak zor değildir. Önemli olan kalıcılık yani sürdürebilirlik sağlamaktadır.

Bir çok playstation cafe işletmeci mevcut. Bunların kimisi ilk başlarda güzel bir müşteri kitlesi kazanıp, daha sonra da bu müşterilerini küstürmüşlerdir. Küstürme nedenleri ise kibir ve tahammülsüzlükten kaynaklanmaktadır. İlk aylarda cihaz yeni, oyun kolları yeni diye bir sorun çıkmaz. Ancak oyun kolları eskidikçe değiştirilmesi gerekir. Bunu yapmayan işletme sahipleri sırf bu yüzden bile müşteri kaybeder. Bunu playstation oynayan herkes bilir.

Şimdi playstation cafe açmak ve bu alanda yüksek gelir elde etmek için yapılması gerekenleri sistemli bir şekilde sıralayalım. Emin olun bu makalede yer alan bilgileri uyguladığınız taktirde, kolaylıkla bu işten gelir elde edebilirsiniz. Eğer playstation oynamayı seviyorsanız, emin olun bu iş size çok zevkli gelecek ve daha çok kazanacaksınız.

Not: Playstation cafe açmak dışında farklı fikirler edinmek isterseniz 100+ Adet Karlı Dükkan Açma Fikirleri  başlıklı makaleyi inceleyebilirsiniz.

 

Playstation Cafe Açmak

Playstation Cafe Açmak 2
Playstation Cafe Açmak 2

Playstation cafe açma aşamasına geçmek için öncelikle sermaye miktarını kararlaştırmanız gerekir. Bu iş için ne kadar para harcayacaksınız? Harcayacağınız para miktarı işin şeklini belirleyecektir.

Emin olun 250 Bin TL ile bile bir oyun merkezi açabilirsiniz. Önemli olan maksimum ne kadar ayırabildiğiniz değil, minimum ne kadar sermayeye ihtiyacınız olduğudur. Playstation 4 veya playstation 5 fiyatları belli. Tabi bunun yanında en çok oynan Pes, FİFA vb. oyunlara vereceğiniz para da belli. Bu nedenle ayıracağınız sermaye miktarı sizin nasıl PS cafe açacağınızı belirleyecektir.

Playstation cafe açmak istiyorsanız 2 seçeneğiniz mevcut. Ya hazır, iş yapan bir cafeyi devir alacaksınız, yada sıfırdan bir playsatation cafe siz açacaksınız. Hazır bir playstation cafeyi devir almanın avantajı da var dezavantajı da. Ancak her ne olursa olsun böyle bir cafeyi devir almanı tavsiye edilmez.

 

Neden Playastation Cafe Devir Alınmaz?

Playstation Cafe Devir Almak
Playstation Cafe Devir Almak

Öncelikle biliyorsunuz ki belirli yıllarda farklı playstation makinaları çıkmakta. Alacağınız makine bir kere eskimiş ve amortisman süresini doldurmuş olacak. Bu tarz süresini doldurmuş eski bir cihaz almak ne kadar mantıklı olabilir.

Tabi tek sorun bu değil. Oyun kolları en önemlisi. Bir oyun kolunun fiyatı 900 TL.10 tane playstation masanız olsa en az 30 adet oyun koluna ihtiyacınız olacak. Bu da size en az 27 Bin TL ek maliyet demek. Eski kolları kullanarak iş yapmanız mümkün değil.

Evet hazır iş yapan bir salonu devir alabilirsiniz. Ancak müşterinin sizi kabullenip kabullenmeme durumu var. Bazı mekanlarda, müşteri sırf mekan sahibini sevdiği için gelir. Bu riske katlanmaktansa sıfırdan playstation salonu açmak daha mantıklı olacaktır.

Not: Seçenekler anlatıldığı gibi olmayabilir. Yani birisi 3 aylığına mekan açıp, işletemiyorsa, eğer avantajlı bir noktadaysa, o dükkan devir alınabilir. Tercih işin durumuna göre değişir.

Şimdi sıfırdan dükkan açmak için öncelikle oyun makineleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Ancak bu zorunlu değil. Ya personel çalıştırabilir ya da bu işin başlangıç aşamasında ücretli destek alabilirsiniz. Bu işi öğrenmek emin olun en fazla 1 ayınızı alacaktır. Şimdi Playstation salonu nasıl açılır aşamasına geçelim.

 

Playstation Salonu Nasıl Açılır

Playstation Salonu Nasıl Açılır
Playstation Salonu Nasıl Açılır
 • Öncelikle ne kadar sermaye ayırabileceğinizi belirleyin. İş durumu belli olmayacağı için kredi çekmeden bu sermayeyi ayırmanız sizin için büyük avantaj sağlayacaktır.
 • 2. önemli olan konu ise dükkanı tutacağınız yerdir. Bu tarz cafelerin açıldığı semtin kişiliği ve karakteri önemlidir. Yani bazı semtlerde bu tarz oyunlar yerine farklı etkinliklere ilgi mevcuttur. Bu nedenle semt seçimini ve dükkan seçimini çok iyi yapmanız gerekiyor. Ortak noktalar, caddeye 1. ya da 2. dükkan olması büyük avantaj sağlayacaktır.
 • Sıra geldi ruhsat ve vergi levhası almaya. Vergi levhası 1 gün, işletme ruhsatı almak ise 1-2 hafta sürecektir. Belediye incelemesi en az 2 haftayı buluyor. Ancak bunu dert etmeyin, ruhsat almanız yine de kolay olacaktır.
 • Tüm gerekli evrakları aldıktan sonra sıra geldi dekor aşamasına. Playstation salonu dış tasarımları standarttır. Genelde Pes, Fifa ya da Tekken oyunu resimleri yer alır. İç tasarımda ise açık renklerin kullanılmasına özen gösterin. Hatta özel oyun odaları oluşturmanız da tavsiye edilir.
 • Tasarımları yaptıktan sonra en önemli aşama olan demirbaş alımına geldi sıra. Playstation makinesi, oyunlar, masa, oyun koltuğu gibi ekipmanlar. Bu ürünleri alırken kesinlikle firmanıza fatura ettirin. Vergi açısından büyük avantaj yakalayacaksınız. Bu ürünleri alırken mutlaka güncel olmalarına dikkat ediniz.
 • Playstation salonu açmak için her şeyi tamamladıysanız, sıra geldi açılış aşamasına. Ancak bakkal ya da market olmadığınız için şatafatlı bir şeyler yapmanıza gerek yok. Tek yapmanız gereken fiyatlarda dev bir kampanya oluşturmak. Saatlik playstation ücretini çevrenizde bulunan işletmelerin yarı fiyatına indirin.3 ay içerisinde makineleriniz yeni olduğu için müşteri kitleniz oturmaya başlayacaktır.

Not: Ekstra broşür, online reklam ya da görsel reklam yapmanıza gerek yok. Sadece ek özelliklerle müşteri kitlesini arttırabilirsiniz. Örneğin; ekstra farklı oyun makineleri oymanız size büyük avantaj sağlayacaktır.

Sizler için oluşturduğumuz En Yeni 100+ İş Fikirleri başlıklı makalemizi incelemenizi tavsiye ederiz.

Playstation Cafe Açma Maliyeti

Playstation Cafe Açma Maliyeti
Playstation Cafe Açma Maliyeti

Daha önce bir çok dükkan açma fikri üzerine yazı oluşturdum. Maliyet hesaplaması en kolay olan yazımız bu olacak. Nedeni ise kaç adet playstation bulundurmak istiyorsanız, maliyetiniz o kadar olacaktır.

1 playstation masasında; P&S 5, LCD Tv, Oyun, Masa, Koltuk gibi maliyetleriniz olacak. Her bir masa için ortalama maliyetiniz 20 Bin TL’den aşağıya olmayacaktır. Hesabınızı bu doğrultuda  yapmalısınız. Başlangıç için ise 5 adet playstation ile başlayabilirsiniz.

5x 20 Bin TL = 100 Bin TL oyun makineleri maliyeti tutacaktır. İlave olarak dükkan açılış maliyetlerini de dahil ederseniz, en az 170 Bin TL sermayeye ihtiyacınız var. Eğer yeterli sermayeniz yok ve kredi çekecekseniz, uzun vadeli ihtiyaç ya da dükkan açma kredisi çekmeyi tercih edin.

Playstation cafede işlerin oturması en az 6 ayı alacaktır. Tabi başarısız olma şansınız da var. Her şeyi göz önünde bulundurup, hamlenizi şartlarınıza göre şekillendirmelisiniz. Eğer bu işi ortak yaparsanız emin olun işiniz daha da kolaylaşacaktır.

 

Playstation Cafe Aylık Kazancı

Playstation Cafe Aylık Kazancı
Playstation Cafe Aylık Kazancı

Yukarıda 5 adet PS masası ile playstation cafe açmaktan bahsettik. Şimdi aylık kazancınızı da bu 5 masa üzerinden  hesaplayalım. Ancak hesabı yaparken en kötü şartları hesaba katarak tahminlerimizi yürütelim.

Normalde playstation salonları sabah 10 da açılıp gece 1 e kadar açık kalır. Acank biz her makinenin 10 saat aralıksız çalıştığını hesaplayacağız. Playstation oynamanın saatlik ücreti ise 20 TL’dir. Bu rakam en düşük fiyat.

20 TL x10 = 200 TL

5 Masa x 200 TL = 1000 TL günlük ciro yapar.

Tek maliyetiniz elektrik faturası ve vergi ödemeniz olacak. Emin olun işi tutturduğunuz zaman en kötü günde böyle bir ciro yapacaksınız. Günlük 1000 TL ciro aylık 30 Bin TL ciro yapmanızı sağlar. Yaptığınız ne kar ise en az 20 Bin TL olacaktır. Tabi masa sayısını ne kadar arttırırsanız kazancınız da o kadar artacaktır.

 

Playstation Salonu Ruhsat İçin Gerekli Belgeler

 • 2 adet fotoğraf
 • Adli sicil kaydı belgesi
 • Okul ve dershaneler 100 metre uzaklık şartı
 • Sgk giriş bildirimi
 • Oda faaliyet belgesi
 • İkametgah belgesi
 • İmza sirküleri
 • Kira sözleşmesi 
 • Muvafakatname ( apartmanda oturanların onayı)
 • Tapu yapı kullanım izin belgesi
 • İtfaiye uygunluk raporu

Yukarıdaki belgeler çoğu belediyenin ortak istediği belgelerdir. Bazı belediyeler güvenlik kamerası, tuvalet vb. gibi zorunluluklar isteyebilir. Bu nedenle en garantili sonuç için bulunduğunuz belediyenin ruhsat işleri müdürlüğünden evrak listesini alınız.

Not: Eğer ticarete yeni adım atacaksınız mutlaka Ticaret nasıl yapılır başlıklı makaleyi inceleyiniz.

Ps Cafe Açmak İstiyorum Diyenlere Tavsiyeler

Playstation Cafe Açacak Olanlara Tavsiyeler
Playstation Cafe Açacak Olanlara Tavsiyeler
 • Playstation cafe açmak hem zor hem de kolay diyebilirim. Zor olan yanı sağlam psikolojiye sahip olmanız gerektiği. Kolay olan yanı ise sabırlı bir kişiliğe sahip olduğunuz zaman karşınıza çıkacaktır.
 • Müşterilerinizle iletişiminizin iyi olması sizin kazancınızı arttıracak. İnsanlar oyun oynamaya keyif almak için gelirler. Bu keyfi onların elinden almaya yönelik tavırlar, emin olun onları uzaklaştırır.
 •  Sadece sizin tavırlarınız değil, demirbaşlarınız da çok önemli. Bozuk bir kollar ile iş yürütmeye çalışıyorsanız, ne yaparsanız yapın müşteriyi o salonda tutamazsınız. Genelde müşteriler iddaasına oynar. Bozuk kolun acizliğine uğramak istemezler.
 • İş yapacaksınız diye müşterilerinize taviz vermeyin. Örneğin; işletme içerisinde sigara içermek veya başka şeylere müsade etmek gibi. Kısa zamanda belki kazançlı çıkabilirsiniz. Ancak uzun vadede kaybeden siz olursunuz.
 • İşletme içerisinde tost, içecek ya da ekstra oyun makinesi gibi ürünler bulundurun. Bu tarz ürünler sizin masraflarınızı daha kolay ödemenizi sağlayacaktır.

 ” Playstation Cafe Açmak ” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Aklınıza takılan konularda yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Scroll to Top