Pilavcı Dükkanı Açmak | Pilavcı Açma Maliyeti 2022

Pilav Dükkanı Açmak

Pilavcılık kar marjı en yüksek dükkan açma fikirleri arasında yer alır. İşletme maliyetleri dışında bir tabak pilavdan %500’ün üzerinde kar etmeniz mümkün. Eğer pilavcı dükkanı açmak istiyorsanız doğru yolda olduğunuza emin olabilirsiniz. Tabi sadece pilavcı dükkanı açmayı istemek yeterli değil. Bu sektörde para kazanan esnaf olduğu gibi batan esnaf da çok. Siz para kazanan esnaflardan olmak istiyorsanız, detaylı bir şekilde okumaya devam ediniz.

Pilav Dükkanı Açmak
Pilav Dükkanı Açmak

Bu sektörde para kazanmanızı sağlayacak en önemli şart pilavın ve yan ürünlerin lezzetidir. Özellikle pilav yapamıyorsanız ya da lezzetli bir pilav temin edemiyorsanız bu işe başlamayın.Aksi taktirde bir gelen müşteri bir daha dükkanınıza uğramayacaktır.

Tabi lezzet konusu sizi endişelendirmesin. Pilav yapmayı hiç bilmiyor olsanız bile, öğrenmek çok zamanınızı almayacaktır. Üstelik deneme yanılma yöntemi ile farklı lezzetler oluşturabilirsiniz. Pilav lezzetinin dışında, pilavın üzerine koyduğunuz tavuk, ciğer, et vb. ürünlerin lezzetine de bir o kadar dikkat göstermeniz gerekiyor.

Şimdi pilavcı dükkanı açmak isteyenler için bu yazıda dükkan maliyeti, aylık kazancı, gerekli belgeler ve kazancınızı arttıracak püf noktalar konusunda detaylı bir anlatım yapacağız. Aklınıza takılan konularda yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Pilavcı Dükkanı Açmak

Sadece pilavcı dükkanı değil, hangi sektörde dükkan açacaksanız; öncelikle hayal edip kafanızda tasarlamanız lazım.Sadece hayali değil, gerçeklikleri de düşünerek bu tasarımı yapın. Elinizde olan avantajlar ve olmayan dezavantajlar nelerdir?Bu soruları kendinize sorun.

Pilavcı Dükkanı Açmak 2
Pilavcı Dükkanı Açmak 2

Pilavı hazır mı alacaksınız yoksa kendiniz mi yapacaksınız? Pilavı hazır almak hem lezzet konusunda riski azaltır hem de size zaman kazandırır. Sizin yapmanız gereken hazır pilavı tezgaha yayıp satışa başlamak olacaktır. Evet oldukça kolay. Ancak kar marjı, sizin yapmanıza göre oldukça düşük.

Eğer düşük sermaye ile iş yapacaksanız, mutlaka pilav yapmayı kendiniz öğrenin. Gerekiyorsa tüm malzemeleri evinize alın. Bütün gün sıkılmadan pilav yapın. Farklı tereyağı, baharat, et suyu, tavuk suyu gibi lezzetler deneyin. Mutlaka en iyi lezzeti oluşturmayı başaracaksınız.

Pilav dükkanları öğlene doğru 10:00-11:00 arası açılmaya başlar. Siz bu saatten önce pilavınızı hazırlarsınız. Tabi sadece pilav değil. Nohut, tavuk, et, salata, ciğer gibi ürünleri de en iyi şekilde haşlayıp ya da kavurarak servise hazır hale getirmelisiniz.

Diğer önemli seçenek ise hazır ayran. Evet bir çok müşteri lezzet farkından dolayı açık ayranı tercih eder. Kapalı olanların aşırı yapay, katı ve tatsız durması bunun en büyük nedenidir. Müşterileriniz için bol köpüklü ve lezzetli ayran yapabilmelisiniz.

Evet lezzet konusunda tasarımı yaptıysanız, sıra geldi işletme kurma aşamasına. Evet! Pilav dükkanı açmak isteyenler için işletme iç ve dış tasarımı da lezzet kadar önemli. Çünkü dükkana tasarım sayesinde müşteri çekersiniz.

Burada en önemli faktör hijyenik olduğunuzun göstergesi ve dış cephe tasarımında kullandığınız renkle. Tabi işletme önüne atabileceğiniz masa-sandalye de büyük avantaj.

Dip Not: Mutlaka pilavcı dükkanı açmadan önce bulunduğunuz ilde yer alan pilavcı dükkanlarını gezin. İyi olanlara da kötü olanlara da gidin. Neyin iyi yapıldığını, neyin kötü yapıldığını kendi gözünüzle görüp karar verin.

Pilavcı Dükkanı Açma Aşamaları

Pilav Dükkanı Açma Şartları
Pilav Dükkanı Açma Şartları
 • Pilav, tavuk, ciğer, et, salata, meşrubat gibi malzemeleri nasıl temin edeceğinizi belirlemiş olun. Bu saydıklarım sizin ana iş malzemeniz. Olmazsa olmaz gerekliliktir.
 • Mümkünse cadde üzerinde ya da caddeye yakın olan bir dükkan belirleyin. Bu dükkanın kirasının uygun olması kar marjınızı arttıracaktır.
 • Önünü masa sandalye atabileceğiniz, içerisinde lavabosu olan, minimum 40 metrekare dükkan belirleyin.
 • Dış tasarım için bir tabela ve reklam şirketi ile anlaşın. Gıda sektörüne uygun olacak kırmızı ve beyaz renklerin hakim olduğu cephe giydirme yapın.
 • İç tasarım içinde bir mimar ya da ustadan destek alabilirsiniz. İç tasarımda hijyenik olduğunuzu gösterecek beyaz renginden faydalanın.
 • İşletme dış camının açık olması müşteri ile temas kurmanızı sağlar. İstanbul’da yaşıyorsanız mutlaka Meşhur Tahtakale pilavcısını ziyaret edin. Daha iyi anlayacaksınız.
 • İşletme malzemeleriniz için mutfak malzemeleri üreten firmalardan teklif alın. Masa-sandalye gibi ürünleri kendi zevkinize göre satın alabilirsiniz.
 • Tüm bu aşamaları tamamladıktan sonra görkemli bir açılış yapın. Dükkanı içerisinde başarıyı yakaladıktan sonra evlere servis modeline de geçebilirsiniz.

 

Not: Pilavı dükkanı açmak için bayilik almak seçeneği de elinizde mevcut. Mantıklı mı ya da mantıksız mı? Bu tamamen size bağlı. Kar marjının düşeceği ve rahat hareket edemeyeceğiniz bir gerçek. Tabi bunun yanında işlerinizin daha kolay olacağı da bir gerçek. Burada karar tamamen size ait.

 

Pilavcı Dükkanı Açmak İçin Gerekli Belgeler

İşletme açmak için dükkan kiraladıktan sonra, öncelikle vergi kaydınızı yaptırmanız gerekiyor. Bunun için bir muhasebeci ile anlaşın. Muhasebeci pilavcı dükkanı açmak için gerekli vergi kaydını sizin adınıza yapacak ya da sizi yönlendirecektir.

Vergi açılış kaydınız yaptırdıktan sonra en önemli kısım, belediyeden ruhsat almak. Eğer alkollü bir dükkan için ruhsat almayacaksanız, işiniz kolay. Dükkanın bulunduğu belediyeye gidin ve ruhsat için gerekli evrak listesini alın. İstenen evrakları tamamlayıp belediyeye başvurun. Genellikle pilavcı dükkanı açmak için istenen evraklar:

 • Vergi levhası
 • Kira kontratı
 • Tapu fotokopisi
 • İtfaiye uygunluk raporu
 • Ticari sicil kaydı
 • Oda kayıt belgesi
 • Adli sicil kaydı
 • İşletme krokisi
 • Yangın tüpü faturası
 • SGK bildirim formu

Not: Bazı belediyeler ek olarak farklı belgeler ve şartlar koşabilir.Bu nedenle en doğrusu bulunduğunuz belediyeye gidip detaylı olarak bilgi almanız olacaktır.

 

Pilavcı Açma Maliyeti

Maliyetler her zaman şahsa göre değişiklik gösterir. Pilavı sunacağınız tezgah, alacağınız masa sandalye, meşrubat dolabı ve benmari sabit bir maliyet oluşturur. Ancak işletme tasarımı ve bu malzemelerin kalitesi maliyeti arttıracak önemli faktördür.

Pilavcı dükkanı açmanın maliyeti
Pilavcı dükkanı açmanın maliyeti

Beşiktaş meydanda ya da Kurtuluş’ta 250 Bin TL sermaye ile açılmış olan pilavcı görebilirsiniz. Hatta 500 Bin TL harcayan da mevcut. Yani pilavcı dükkanı açmak istiyorsanız maliyetin üst sınırı yoktur. Ancak alt sınırı mevcut.

Pilavcı dükkanı açmak için en düşük cebinizde 30 Bin TL para olması gerekiyor. İşletme açılışında ruhsat, yazar kasa, vergi levhası, oda kaydı gibi işlere en az 5 Bin TL’niz gidecek. Bunun yanında işletme kirası, depozitosu ve emlakçı komisyonu da en az 5 Bin TL diyelim. Geriye kalan 20 Bin TL ile tasarruflu bir şekilde pilavcı dükkanı açabilirsiniz.

 

Pilavcı dükkanı alanında bayilik veren firmalar mevcut. Bu firmaların 50 Bin TL ya da 80 Bin TL sermaye ile pilavcı açın gibi reklamı ya da tekliflerini duyabilirsiniz. Kısmen doğru kısmen yanlış. İşletme açılışı sonrası mutlaka ön göremediğiniz maliyetler karşınıza çıkacaktır. Bu maliyetler için mutlaka en az 20-25 Bin TL arasında para ayırmalısınız. Aksi taktirde düşük bir sermaye sıkıntısı nedeniyle işleriniz çıkmaza girebilir.

Not: Pilavcı dükkanı açmak için yeterli sermayeniz yok ise, 100 Adet işyeri açma fikirleri başlıklı makaleyi inceleyebilir, farklı fikirler edinebilirsiniz.

Arabada Pilav Satmak

En ucuz maliyet ile pilavcı işletmesi açma metodudur. Metrobüs duraklarında, işlet caddelerde bu pilav arabalarını mutlaka görmüşsünüzdür. Bu araçların %95’i izinsiz olarak satış yapar. Lezzeti tutturan ise hatırı sayılır bir müşteri kitlesi elde eder. Peki tavsiye edilir mi?

Arabada pilav satmak
Arabada pilav satmak

Öncelikle mutlaka izinli bir şekilde bu işi yapmaya çalışın. Arabada pilav satmak için gerekli sermaye en fazla 25 Bin TL. Evet oldukça uygun gözüküyor. Bir dükkan gibi gideri de yok. Üstelik arabada pilav satarak büyük işletme açma fırsatını yakalamış girişimcilerde mevcut.

Ancak emin olun oldukça zor. Bir gün pilav arabanızı zabıtaya vermek zorunda kalacaksınız. Ne iş yaparsanız yapın, mutlu olmak için yasal yoldan yapın. Aksi taktirde hep başınız  ağrıyacaktır.

 

Pilavcı Dükkanı Aylık Kazancı

Pilavcı dükkanlarında en çok satılan ürün tavuklu pilavdır. Tavuklu pilavın ortalama en düşük fiyatı 18 TL. 1 Tabak pilavın maksimum maliyeti ise en fazla 9 TL. Evet doğru duydunuz. Tabağı tıka basa doldursanız dahi, 15 TL maliyeti geçmeniz imkansız.

Ortalama iş yapan pilav dükkanı, aylık minimum 20 Bin TL para kazanmaktadır. Yukarıdaki hesaba göre günde 100 tabak pilav sattığınızda, 20.000 TL kar elde edersiniz. Tabi bunun yanında meşrubat, çorba ve diğer ürünlerinizde mevcut.

İştah kabartan bu kar marjı gerçek. Bu işi yapmak ve bu paraları kazanmak için yol haritanızı detaylı bir şekilde oluşturmanız gerekir. Aşağıda oluşturmuş olduğumuz tavsiyeler başarılı olmanızı sağlayacaktır.

 

Tavuk Pilavcı Açmak İsteyenlere Tavsiyeler

Pilavcı Açmak İsteyenelre tavsiyeler
Pilavcı Açmak İsteyenelre tavsiyeler
 • Lezzetli pilav sunamıyorsanız, pilav dükkanı açmaktan vazgeçin. Diğer türlü kesinlikle batarsınız ya da kazanamazsınız.
 • İşletmenizde hijyen, lezzet kadar önemli. Hijyenik olduğunuzu kullandığınız ürünler ile müşterilerinize gösterin.
 • Servis yaparken, eliniz bol olsun. Pilav maliyeti düşük bir ürün. Müşterilere ürünleri sunarken elinizi korkak alıştırmayın.
 • Fiyat politikasını işletme maliyetine göre oluşturun. Yani orta sınıf bir işletme ile lüks pilav fiyatı sunmayın.
 • Reklam materyallerini sık sık kullanın. Evlere servis en önemli gelir kaynağınız olabilir.
 • Çalıştırdığınız personellerin eğitimini ve seçimini özenle yapın. Ne kadar lezzetli ve hijyenik bir işletme olursanız olun, personeliniz kötü olduğu taktirde işe yaramayacaktır.
 • Mümkün olduğunca, sermayeniz yettiğince lüks tasarım yapmaya özen gösterin. İnsanlar fotoğraf çekip paylaşabileceği mekanlara gitmeyi tercih eder.

Pilavcı dükkanı açmak ” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ya da yorum yaparak destek olabilirsiniz.

Scroll to Top