Pasif Gelir Kaynakları | Uyurken Para Kazanmak

Pasif Gelir Kaynakları

Günümüzde, değişen ekonomik şartların da etkisiyle birçok insan finansal buhran içerisine girmiş ve kendisine ek gelir sağlayabilecek pasif gelir kaynaklarını araştırmaya başlamıştır. Birçok web sitesinde arama yapan insanlar genellikle “Pasif Gelir Nedir? Pasif Gelir Nasıl Elde Edilir? Uyurken Para kazanmak Mümkün mü?” gibi sorulara yanıt aramışlardır. Elbette bu soruların birer cevabı vardır.

Pasif Gelir Kaynakları
Pasif Gelir Kaynakları

Asgari ücretin altında veya üstünde olabilecek tutarda pasif gelir elde etmek mümkündür. Yazılımdan pazarlamaya, kişiye özel çalışmalardan kurumsal işlere kadar her alanda yapılmayı bekleyen birçok iş bulunmaktadır. Hatta bazı uygulamalarda bu amacınıza ulaşabilmeniz için freelance çalışabileceğiniz bir ortam sağlanmıştır.

Bu parçada pasif gelir elde edebilmeniz için deneyebileceğiniz bazı yollara yer verilmiştir. Pasif Gelir Nedir, Pasif Gelir Nasıl Elde Edilir, Uyurken Para Kazanmak Mümkün mü? ve daha fazlası hakkında başlıklar halinde bilgilendirmeler yapılmıştır.

 

Pasif Gelir Nedir?

Pasif gelir, kişinin çok fazla çaba harcamadan yaptığı işler karşılığında aldığı, genellikle küçük miktarlara tekabül eden gelirlerin tümüne verilen genel addır. Çoğu kişinin ufak da olsa katkı sağlaması için yapmakta olduğu pasif gelir kaynakları, kişiden bağımsız olabilir veya kişinin hobileri doğrultusunda olabilir. Örneğin örgü yapmayı seven birisi, belli bir platform üzerinde atkı ördürmek isteyen birinin isteklerine göre hazırladığı atkıyı satabilir veya resim yapmayı seven birisi portre çalışmalarını yine belli başlı sitelerde satabilir. Ayrıca freelance çalışabileceğiniz uygulamalarda iş imkanlarını gözden geçirerek yapabileceğinizi düşündüğünüz işlere teklif verebilirsiniz.

Pasif Gelir Nasıl Elde Edilir?

Öncelikle yapmak istediğiniz veya yapmakta iyi olduğunuzu düşündüğünüz konuları belirleyerek bir liste çıkarın. Daha sonra belirlediğiniz her konu hakkında derin bir araştırma yaparak hangisinin daha avantajlı olduğuna karar verin. Ardından seçtiğiniz iş için en iyi platformun hangisi olduğunda karar verin. Tüm bunları yaptıktan sonra kendinize belirlediğiniz sitede bir hesap açın. Hesabınızın kurulumunu tamamladıktan sonra teklif gelmesini bekleyin veya mevcut işlere teklif vermeyi deneyin. Birkaç gün içerisinde, kısa zamanda bitirebileceğiniz iş teklifleri gelmeye başlayacaktır. Böylelikle pasif gelirinizi elde etmiş olacaksınız.

Not: Girişimciler için hazırlamış olduğumuz yeni iş fikirleri başlıklı makalemizi inceleyerek, pasif gelir elde edebileceğiniz orijinal fikirler bulabilirsiniz.

 

Uyurken Para Kazanmak Mümkün mü?

Her bireyin hayallerinde olduğu gibi, çaba sarf etmeden hatta uyurken para kazanmak mümkün mü diye sorulacak olursa, evet uyurken para kazanmak mümkündür cevabı verilecektir. Bazı web sitelerini sadece gece boyunca alt sekmede açık bırakarak belli miktarlarda para kazanmanız mümkündür. Yaptığınız alışverişleri belli bir platform üzerinde yaptığınızda, satın aldığınız ürünün belirli bir kısmı size geri dönebilmektedir. Bunun gibi birçok pasif gelir kaynağı bulunmaktadır. Çaba sarf etmeden para kazanmak için sadece araştırmanız ve fırsatları yakalamanız gerekmektedir.

Aktif Gelir ve Pasif Gelir Arasındaki Fark Nedir?

Aktif gelir, gün içinde saatlerini belli bir işe adayarak aylık ödeme şeklinde kazanılan ve “maaş” adı verilen gelirlere verilen genel addır. Aktif gelir, kişinin yapmış olduğu işe ve iş yerindeki konumuna göre farklılıklar göstermektedir. Pasif gelir ise, herkes tarafından kazanılabilmekte olan, herhangi bir zaman kısıtlaması bulunmadan, istediğiniz zaman kazanabileceğiniz gelirlerin genel adıdır. Genellikle aktif gelir pasif gelirden daha fazladır. Ancak yeterince zaman ayırdığınız takdirde aktif gelirin çok daha üzerinde para kazanmanız mümkündür.

Pasif Yatırım Stratejisi Nedir?

Aktif ve Pasif Yatırım olmak üzere iki çeşit yatırım şekli bulunmaktadır. Pasif Yatırım, çağrıştırdığı anlamın aksine, doğru şekilde uygulandığında oldukça güzel sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Pasif yatırım stratejisine göre, yatırım yapmış olduğunuz alanda düşüş yaşandığında yatırımınızın değeri düşecek, yükseliş yaşandığında ise değer kazanacaktır. Uygulaması bu kadar basit olan bu strateji, akıllıca ilerlendiği zaman etkisi büyük hale gelmektedir. Hisse senedi satın alma gibi durumlarda pasif yatırım stratejisi uygulanabilmektedir.

En İyi Pasif Gelir Kaynakları

Pasif gelir elde etmek için izlenmesi gereken yolları öğrendiğinize göre sırada yapabileceğiniz en iyi pasif gelir kaynaklarını öğrenmeye gelmiş demektir. Birçok kişi tarafından tercih edilen pasif gelir kazanma yöntemleri şu şekildedir:

1- Web Sitesi Yapmak

Web sitesi yapmak, çoğu kişi tarafından aranan ve oldukça fazla getirisi olan bir iştir. Bir web sitesi satışından en az 4.000 TL kazanılmaktadır. Düzenli bir şekilde yapılmaya devam edildiğinde aktif gelirin çok daha fazlasını kazanmak mümkündür.

2- Kitap Yazmak

Boş vakitlerinizi değerlendirebileceğiniz aynı zamanda da para kazanabileceğiniz bir diğer pasif gelir kaynağı ise kitap yazma işidir. Bazı uygulamalarda hayal gücünüzü kullanarak oluşturduğunuz bir hikayeyi günden güne yazarak kitap haline getirebilirsiniz. Hatta bazı yayınevleri ile anlaşma sağlayarak kitabınızı bastırabilirsiniz. Satılan her kitap başına yayınevinden belli bir miktar para alabilirsiniz. Uygulamalar aracılığı ile kazanmış olduğunuz para sizin için pasif gelir kaynağı haline gelecektir.

3- Fotoğraf Satma

Hobileriniz arasında fotoğraf çekmek varsa bu iş tam size göre. Çektiğiniz fotoğrafları belli platformlar aracılığı ile satışa sunabilir ve pasif gelir elde edebilirsiniz.

4- Kişiye Özel Hediyeler

Bazı freelance uygulamalarında rahatlıkla iş imkanı bulabileceğiniz bir diğer pasif gelir kaynağı ise kişiye özel hediyeler yapmaktır. Kişiye özel şarkı sözü yazma, fotoğraflar ile VTR hazırlama, kişiye özel tişört tasarımı gibi birçok seçeneği ile çoğu kişi tarafından aranmaktadır.

5- Makale Yazma

Yine internet üzerinden bazı uygulamalar ile yazdığınız makaleleri dergilerde veya web sitelerinde yayınlamak üzere satışa sunabilirsiniz. 100 kelime fiyatı tercih edilen uygulamaya göre, 2- 5 TL arasında değişmektedir. 500 kelimelik bir makaleden 10- 25 TL pasif gelir elde etme imkanınız bulunmaktadır.

6- Blog Yazarlığı

Genellikle belli bir alanda bilgiler veren bloglar, pasif gelir kaynağı olma potansiyeli bakımından, sayılabilecek karlı işler arasında yer almaktadır. Yazdığınız blogda paylaştığınız her gönderiye tıklayan ziyaretçi sayısına göre para kazanmanız mümkündür. Takipçi sayınızın çok olması bu alanda avantaj sağlamaktadır.

7- Uygulama- Oyun Yapma

Bu alanda becerileriniz varsa hiç düşünmeden yapmaya başlamalısınız. En çok indirilen oyunlara baktığınız zaman genellikle basit yapıda olanları en başta görürsünüz. Bunun sebebi, oyun oynayan yaş kitlesini genellikle çocukların oluşturmasından kaynaklanmaktadır. Çok zor gibi görünse de aslında belli başlı bilgiler edinildiği zaman oldukça kolay bir hal alan ve getirisi oldukça büyük seviyelere ulaşabilen uygulama – oyun yapımı, pasif gelir kaynakları arasında yer almaktadır.

8- YouTube Kanalı Açmak

Bilindiği üzere YouTube, birçok içeriğin paylaşıldığı, izlenmelere göre para kazanılabilen platformlardan biridir. Makyajdan mizah içeriklerine, şarkı çevirilerinden popüler dizi repliklerine birçok içeriğin yer aldığı YouTube, pasif gelir kaynakları arasındadır.

9- Temettü Gelirleri

Temettü, bir şirketin %1’lik bile olsa aldığınız hisse varlığı nedeniyle, aylık olarak dağıttığı kâr payıdır. Ancak temettü dağıtmayan şirketler de mevcuttur. Bu nedenle derin bir araştırma yapılmasını önerilmektedir.

10- NFT yapımı

NFT, bilindiği üzere satışı yapılabildiği taktirde milyon dolarlar kazandırabilmektedir. Gaz ücretlerini dert etmeden ücretsiz şekilde NFT satışı yapabilmenizin yolları da mevcuttur. Pasif gelir kaynaklarının en güçlü ismi NFT yapımı olacaktır.

Scroll to Top