Oto Yıkama Açmak | Dükkan Maliyeti ve Gerekli Belgeler 2022

Oto Yıkama Açmak 12

Çevremde oto yıkama ve oto kuaförü işi ile uğraşan bir çok arkadaşım mevcut. Kimle konuşsam, sektörden memnun olan da var dert yakınan da. Ancak hepsinin ortak yönü, aylık en az 30 Bin TL’nin üzerinde para kazanmaları. Oto yıkama açmak zor, uğraşılmaz, sıkıcı ya da yıpratıcı denilebilir size. Ancak emin olun ne kadar zorluk olursa, kazandığını para da o kadar çok olur. Bu yazıda yaptığım araştırmalar üzerinden oto yıkama dükkanı açmak isteyenlere detaylı bir rehber sunuyorum.

Ülkemizde her ne kadar kriz var denilse de, ben oto yıkama dükkanlarının bu krizden pek etkilendiğini düşünmüyorum. Ne zaman bir oto yıkama dükkanına gitsem sürekli bir doluluk mevcut. Hatta bir çoğu randevu ile çalışıyor. İşleri yetiştirebilmek için en az 2 personel çalıştırmak durumunda kalıyorlar.

Oto Yıkama Açmak 12
Oto Yıkama Açmak

Peki her şey güllük gülistanlık iken, neden oto yıkamacılar işten ve işin zorluğundan yana dert yanıyorlar. Hem aylık en az 30 Bin TL kazanıp, hem de yapılmayacak iş denilmesi tuhaf değil mi? Evet benim gibi düşünün ve tuhaf olduğunu kabullenin.

Eğer karamsar bir karaktere sahip iseniz, emin olun ayda 1 trilyon kazansanız yine dert yanarsanız. Bu tarz örneklerde mevcut. Bir de sektörde olmayıp, zor yapılmaz, uğraşmayın diyen çok bilenler var. Onlardan da uzak durmayı deneyin.

Şimdi baştan sonra oto yıkama dükkanı açmak isteyenlerin yapmaları gerekenleri detaylı olarak anlatacağım. İşin zevkli kısmı olan yaşayacağınız zorluklara da değineceğim. Unutmayın, zorluklarla baş etmek sizin karakterinize bağlı. Örneğin; personel yönetme beceriniz yok ise, bu size kaybettirecektir.

 

Oto Yıkama Açmak

Oto yıkama dükkanı açmak
Oto yıkama dükkanı açmak

Öncelikle bir yıkamacı açmak için gerekli sermayeyi belirleyin. Bir çok web sitesinde kulaktan dolma bilgiler ile 15-20 Bin TL’ye oto yıkama dükkanı açabileceğiniz söylenmiş. Bu rakamlara ruhsatı olmayan, profesyonel malzemelerden uzak, müşteri çekmesi zor bir oto yıkama dükkanı açabilirsiniz. Ancak aylık 10 Bin TL ve üzerinde net kar etmek istiyorsanız en az 50 Bin TL sermayeye ihtiyacınız var.

Oto yıkama dükkanı açmak için aşağıdaki maddeleri harfiyen uygulayın.

 

1.Sektör Araştırması Yapın

Eğer bu işi yapmaktan zevk alıyorsanız, emin olun doğru yoldasınız. Ancak yine de acele etmeyin. Karar verdiniz ve ertesi gün dükkan açmanız gerekmiyor. Öncelikle çevrenizde bulunan tüm oto yıkamaları ya uzaktan ya da yakından inceleyin. Müşteri durumları nasıl, bir göz gezdirin.

Sizlere sektör ile ilgili ortalama bir şey söyleyemiyorum. Her semtin özelliği çok farklı. Beşiktaş Vişnezade mahallesinde bulunan bir oto yıkama yoğunluktan dolayı aracımı almadı. Ancak Esenler semtinde bulunanlar ise hemen yıkama yapabileceklerini, istersem bu esnada çay ve kahve içebileceğimi belirttiler. Yani bulunduğunuz , oto yıkama açacağınız semt işinizde büyük yönlendirici paya sahip olacaktır.

 

2.Gerekli Sermaye Ayırın

Oto yıkama açmak için faaliyetlere başlamadan önce ne kadar sermaye ayırabileceğinizi belirleyin. Mümkünse kredi çekmeden bu sermayeye ulaşmayı deneyin. Bir anda müşteri kitlesi oluşmayacağı için kredi çekmek sizi hayal kırıklığına uğratabilir.

Gerekli sermaye ayırdıktan sonra atacağınız adımlar elinizdeki paraya göre şekillenecek. Dükkan kirası, işletme tasarımı, makine modelleri gibi bir çok demirbaşı bu sayede planlayacaksınız.

 

3.Dükkan Yeri Araştırın

Oto yıkama dükkanı açmanın en zor aşamalarından birisidir. Hem kira maliyeti uygun olacak, hem de yıkama için ideal bahçe ve açıklık alana sahip olacak. Bu işi kalabalık olan bir semtte yapmanız gerekiyor. Ama aynı zamanda da yıkadığınız araçları rahat park edebilmeniz de lazım.

Tabi tek sorun rahat park edebilme, açık olanı olan ve yıkama yapmak için uygun olan bir dükkan bulmak değil. Bunun yanında kira fiyatlarının da uygun olması lazım. Günde 30 araçtan fazla yıkıyorsanız, kiranız en fazla 3000 TL olabilir.Ne kadar düşük olursa sizin için o kadar avantajlı olacaktır.

Not: En önemli sorunlardan birisi de ruhsata uygunluk ile apartman sahiplerinden istenen muvafakatname(onay). Daha detaylı bilgiye alt başlıkta değineceğim.

 

4.Devir mi Almak, Yoksa Sıfırdan Dükkan Açmak?

Bu alt başlığı mutlaka araya sıkıştırmak istiyorum. Sıfırdan oto yıkama açmak yerine devir dükkan da alabilirsiniz. Devir alacağınız noktaya göre mantıklı olma ihtimali var. Eğer işten anlıyorsanız hemen ertesi gün müşterileriniz hazır bir şekilde para kazanmaya başlayacaksınız.

İş yapan yeri neden devretsinler diye olumsuz bir düşünceye de kapılmayın. Oto yıkama devir edenlerin bir çoğu ya yorgunluktan ya da farklı daha büyük bir sektöre giriş yapacağından devir eder. Sizin takılmanız gereken konu bu değil.1 hafta başında durup işlerin ölçümünü yapıp emin olursunuz iş yapıp yapmadığına. Önemli olan kısım büyük devir ücretleri istenilmesi. Sahibinden sitesine bakın. 300 Bin TL’nin üzerinde devren satılık oto yıkama dükkanı bulabilirsiniz.

Not: Size sıfırdan oto yıkama dükkanı açacak olanlar için anlatmaya devam ediyorum.

 

5.Vergi Levhası ve Ruhsat Almak

Gerekli şartları sağlayan, inandığınız bir lokasyonda dükkan kiraladınız. Sıra geldi işletme için açılış yapmaya. Bir çok kişinin yaptığı malzemeleri hemen alma hatasına düşmeyin arkadaşlar. Öncelikle vergi levhası alın, sonra da oto yıkama için belediyeye ruhsat başvurusu yapın.

Tüm bu aşamaları tamamladıktan sonra, işletmeniz için demirbaş alımına başlayabilirsiniz. Alacağınız demirbaşları mutlaka kendinize fatura ettirin. Hizmet sektöründe olduğunuz için aldığınız her gider faturası, daha düşük vergi ödemenizi sağlayacak.

 

6. Oto Yıkama Açmak İçin Alınacak  Gerekli Malzemeler

Oto yıkama dükkanında sadece yıkama yaparak para kazanılmaz. Bunun yanında mutlaka oto kuaför bulundurmanız gerekir.Ana gelir kaynağınız koltuk yıkama, iç detay temizlik, motor yıkama, koku giderme, pasta ve cila yapma gibi hizmetler oluşturacak.Tüm bunları yapmanız için gerekli malzemeleri aşağıda listeliyorum.

 • Yüksek Bar soğuk yıkama makinesi
 • Köpük Püskürtme makinesi ve tankı
 • Ahtapat koltuk kurutma makinesi
 • Koltuk yıkama makinesi
 • Hava kompresörü
 • Bez sıkma merdanesi
 • Detaylı temizlik tabancası
 • Devir ayarla pasta cila makinesi
 • Oto Yıkama Köpüğü
 • Lastik parlatıcı
 • Jant temizleme solüsyonu
 • Torpido temizleme sütü
 • Oto parfüm
 • Cam bezleri, fısfıs, pompa, kağıt paspas
 • Özel temizlik solüsyonları

Not: Mutlaka bu listede yazmayı unutmuş olduğum, ekstra gider oluşturacak malzemeler mevcut. Oto yıkama dükkanı açtığınızda ihtiyaç duyduğunuz malzemeler tek tek karşınıza çıkacak ve artacak. Ancak bu malzemeleri bir defalığına alıyormuş gibi düşünün. Bar ve basınçların yüksek, kalitenin ideal olmasına özen gösterin.

 

7.Personel İle Anlaşma

Bir çok işletmecinin çekindiği en zorlu aşama. Herkes personel maliyetinin yüksek olduğundan ve yabancı işçi çalıştırmak zorunda olduğundan bahseder. Ancak bu tarz maliyetler kaçınılmaz. Eğer bir işçi size tüm maliyetleri çıktıktan sonra 2 Bin TL bile kazandırıyorsa, bunun için memnun olmalısınız.

İşletmenizde her şey den tasarruf etmeniz mümkün. Gerekiyorsa malzemeleri kalitesiz kullanın en kötü şartlarda. Ancak personelin maaşından kesinti yoluna gitmeyin. Ödediğiniz maaşı gerekiyorsa yüksek tutun. Çalışanlar ne kadar mutlu olursa, o kadar daha iyi performans gösterirler. Üstelik işi bırakmak gibi bir düşünceye kapılmazlar.

İş anlaşması yaptıktan sonra mutlaka bireysel olarak eğitim verin. Bir aracın nasıl temizlenmesini istediğinizi söyleyin. Eğer sıkı denetim yapmazsanız, müşterilerinize karşı mahcup olursunuz. Jantların, bagaj kapağının ve bazı köşe noktaların iyi temizlendiği bir çok yıkama tecrübem oldu. Bir daha o yıkamacıya gitmedim.

 

8.Müşteri Kalıcılığı Yakalama 

Oto yıkama dükkanı açtıktan sonra müşteri bulamam diye endişeye kapılmayın. Elbet insanlar gördükçe uğramaya başlayacaklar. Burada önemli olan bir gelen müşterinin memnun edilip, bir daha gelmesini sağlamak. Bunun için işinizi dört dörtlük yapmalı, ekstra olarak müşteriye promosyon ürünler sunmalısınız.

Örneğin; bir sonraki yıkamada %15 indirim, ya da otomobil için güneşlik, oto kokusu gibi hediyeler verin. Bu tarz ufak maliyetler sizi fakir yapmaz. Kazancınızı düşürmez. Aksine geliriniz artar. Müşteriler sizi arkadaşlarına ve dostlarınıza tavsiye eder.

 

9. Reklam Ve Görsel Malzeme Kullanımı

Müşteri karşılamak için maksimum kapasiteye sahip değilseniz, reklam ve görsel malzemelerden en iyi şekilde faydalanın. Örneğin; oto kuaför detaylı iç dış temizlik, pasta cila komple paket fiyatı ortalama 1000 TL. Hiç araç yıkamasanız, günde 2 tane böyle müşteri alsanız size yeter. Yani para kazandıran en iyi model oto kuaför kısmı.

Bu gibi hizmetleri pankart ile detaylandırıp, müşterilerinize gösterin. İnternet üzerinden gerekiyorsa, şehir fırsatları gibi sitelerden reklamını yapın. Özellikle aracını satacak olanlar ve yeni satın alanlar size gelip uygulayacağınız kampanyalardan faydalanacaktır.

 

Oto Yıkama Dükkanı Maliyeti

Oto Yıkama Dükkan Maliyeti
Oto Yıkama Dükkan Maliyeti

Yazmış olduğum makalenin en önemli kısmına gelelim. Maliyet yani harcayacağınız sermaye. İlk başlarda 50-100 Bin TL’ye oto yıkama açmanın zor olduğundan bahsettim. Evet doğru. En basit tabirle alacağınız makinelerin fiyatı en düşük 80 Bin TL tutuyor.

Daha düşük fiyatlara da makine alabilirsiniz. Ancak ileride mutlaka değiştirmek zorunda kalacaksınız. Kullandığınız süpürgeden yola çıkayım. Kaliteli ve motor gücü yüksek değilse, hem işinizi görmez hem de 1 ay da motorunu yakarsınız.

Eğer maliyetler daha da yükselsin istemiyorsanız, ilk demirbaş alımında kaliteli seçimler yapın. Malzeme acizliği ile uğraşmak zorunda kalmayın. Akşam saatlerinde bir malzemeniz bozulduğunda, müşterilerinize hizmet veremez konuma düşersiniz. Mutlaka yedek kompresör, köpük püskürtme gibi malzemeler bulundurmalısınız.

Bu şartlar altında oto yıkama açmak için minimum 200 Bin ile 500 Bin TL arasında sermayeye ihtiyacınız var. Sermayenin üst limiti ise yok. Bir çok oto yıkamacının yaptığı gibi ekstra oto park, aksesuar dükkanı, halı ve koltuk yıkama gibi ek özellikler ekleyebilirsiniz.

Not: Oto yıkama dükkanı açmak için yeterli sermayeye sahip değilseniz, 100 Dükkan Açma Fikri başlıklı yazıyı inceleyip farklı fikir edinebilirsiniz.

Oto Yıkama Ruhsatı Almak İçin Gerekenler

Oto Yıkama ruhsat için gerekli belgeler
Oto Yıkama ruhsat için gerekli belgeler

Oto yıkama ile ilgili bir çok şehir efsanesi ve gerçek olan bilgilerle karşılaşmış olduğunuza eminim. Kimisi ruhsat verilmiyor demiş, kimleri de şebeke suyuna izin verilmiyor, taşıma suyu kullanmanız gerekiyor demir. Öncelikle internette bulunan bir çok bilginin geçerliliğini yitirmiş olduğunu kabullenin.

Her belediyenin ruhsat için istediği şartlar birbirinden farklıdır. Bu nedenle en doğru bilgiyi alacağınız merci belediye ruhsat işleri müdürlüğüdür. Gittiğiniz zaman size bir liste verecekler ve yardımcı olacaklar. Şimdi örnek olarak bir ilçe belediyesinin istediği evrakları listeleyelim.

 • Nüfus Cüzdanın Fotokopisi
 • İkamet Kağıdı
 • Sosyal güvenlik kurumu bildirgesi
 • Vergi levhası
 • İtfaiye uygunluk raporu
 • Apartman sakinleri izni
 • Oda faaliyeti ve izin belgesi
 • İşletme iç ve dış kamera sistemi
 • Adli Sicil kaydı
 • Kira kontratı fotokopisi
 • İşletme krokisi

 

Oto Yıkama Bayiliği Veren Firmalar

Yüksek sermayeniz yok ise, bir Avm’nin alt katında oto yıkama açmıyorsanız bayilik almanızı pek tavsiye etmiyorum. Bayilik için yüksek sermaye ve düşük kar marjı ile para kazanabilirsiniz. Üstelik bayilik veren firmanın yönlendirmelerine uymak zorunda kalırsınız.

Oto Yıkama bayilik veren firmalar
Oto Yıkama bayilik veren firmalar

Tabi oto yıkama konusunda bilgi sahibi değilseniz, bu iş sizin için daha kolay olsun istiyorsanız bayilik alma modeline gidebilirsiniz. Bayilik aldığınız zaman personelin eğitimi bile firmalar tarafından karşılanır. İşletmenize müdür dahi ana firma tarafından atanır ve tüm yük sizin üzerinizden alınmış olur. Oto yıkama bayiliği veren firmalar:

 • Autowash
 • Globowax
 • Otoparlat
 • Kawax Oto Yıkama
 • Carwash Turco
 • Auto Express Oto Yıkama

Bu saydıklarım piyasada en çok bilinen oto yıkama bayiliği veren firmalardır.Tabi yaptığınız araştırmaya göre seçenekler artacaktır. Firmalarla iletişime geçip sundukları seçenekler üzerinden, sizin için en avantajlı olanlar ile anlaşma yapabilirsiniz.

 

Oto Yıkama Dükkanı Açmak Karlı mı?

Bu soru çok sorulduğu için cevaplama hissi doğdu. Oto yıkama açmak diye forum siteleri üzerinden araştırma yapın. Bir çok kişinin olumsuz tavsiyelerde bulunduğunu göreceksiniz. Bu tavsiyelerde bulunup sizi olumsuz yönlendirenlere inanmayın.

Oto yıkama açmak karlı mı
Oto yıkama açmak karlı mı

Eğer oto yıkama sektörü karlı bir iş olmasa, Türkiye’de 10 Binin üzerinde oto yıkama dükkanı olmazdı. Yok self servis yıkamalar var, yok rekabet çok yüksek, ya da eleman büyük bir maliyet. Bu gibi yakınmalara inanmayın.

Örneğin; Beşiktaş’ta 5 tane yıkamanın aynı çevrede olduğunu görebilirsiniz. Ancak yoğunluktan dolayı hepsi de randevu ile çalışıyor. Demek ki aynı lokasyonda birden fazla yıkama olması fark etmiyor. Önemli olan o bölgenin potansiyeli.

Şimdi özetle oto yıkama açmak karlı mı, ondan bahsedeyim. Eğer araştırmanızı iyi yapar, muhasebeye dikkat eder, pazarlama konusunda yatırımları eksik etmezseniz bu sektörden güzel bir şekilde ekmek yersiniz. İşini bilen esnaf her zaman kazanır.

Not: Günümüzde oto ekspertiz bayiliği almak, oto yıkama açmak kadar kazançlı olmaya başladı. Artık 160.000 km üstü her araç satılmadan önce ekspertiz yaptırılmak zorunda. Sizde 200 Bin TL ile 500 Bin TL arasında değişen bayilik alma seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

 

Oto Yıkama Dükkanı Açmak İsteyenlere Tavsiyeler

Oto Yıkama tavsiyeler
Oto Yıkama tavsiyeler
 • Eğer temizliği elemanlar yapıyorsa, müşteriden önce denetlemesini siz yapın. Bir çok müşteri memnun olmadığını söylemez, sadece bir daha uğramayarak tepkisini gösterir.
 • Gelen müşterilerle iyi ilişkiler kurun. Otomobiline ek peçetelik, koku, parfüm gibi promosyon ürünler bırakın. Bunlar size geri dönecektir.
 • Çevrenizde bir çok oto yıkama bulunabilir. Bu sizi endişelendirmesin. İşini en iyi yapan, en çok kazanan  olacaktır.
 • Oto yıkama alanında hizmet paketleri oluşturup, bunları pankart ile asın. Müşteri tek tek soru sormaya çekinir. Bu nedenle siz onların düşüneceği paketler yapın.
 • İşletmenizde mutlaka kameralar olsun. Hatta müşterilerinize arabalarını izleme seçeneği sunun. İstanbul’da cep telefonu üzerinden müşterilerine izleme hizmeti veren oto yıkama dükkanları var.
 • Son olarak, cesur olun ve korkmayın.

Oto Yıkama Açmak ” başlıklı makalenin sonuna geldik. Beğendiyseniz yorum yapabilir ya da aklınıza takılan konularda benimle iletişime geçebilirsiniz.

Scroll to Top