Oto Ekspertiz Açmak | Maliyeti ve Bayilik Seçenekleri

Oto Ekspertiz Açmak 2

Oto ekspertiz sektöründe hem talep hem de arz açısından her yıl artış yaşanmaktadır. Tek bir aracın ekspertiz fiyatının 300 TL’den başlaması sektörü cazip kılmaktadır. Sizde oto ekspertiz açmak istiyorsanız, karlı ve kazançlı bir sektörün sizi beklediğine emin olabilirsiniz. Herhangi bir bilgi, tecrübe ve deneyim olmadan, rekabetin az olduğu bir alanda oto ekspertiz dükkanı açarak para kazanabilirsiniz. Ancak oto ekspertiz açma maliyeti, aylık kazancı, bayilik modeli ve sıfırdan açma ile ilgili bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Bu yazıda uzmanlardan alınan bilgiler doğrultusunda gerekli bilgileri sizlere aktaracağız.

Oto Ekspertiz Açmak
Oto Ekspertiz Açmak

Öncelikle bu sektörde en büyük pasta Experix, Oto Rapor, Ümran Oto ve Pilot Garage ve Auto Analiz firmalarına aittir. Bu firmaların hepsi oto ekspertiz alanında bayilik vererek büyüme yoluna gitmiştir. Sizde oto ekspertiz açmak istiyorsanız 3 seçeneğiniz var.

 • Sıfırdan Oto Ekspertiz dükkanı açmak
 • Oto Ekspertiz alanında bayilik almak
 • Oto Ekspertiz dükkanı devir almak

Bu 3 seçeneğin hepsi mantıklı da olabilir, mantıksızda. Bulunduğunu konum, rekabet koşulları, pazarlama faaliyetleriniz ve ayırabileceğiniz sermaye karar vermenizde etkili olacaktır. Bu yazıda sizlere bu üç koşulda nasıl iş yapabileceğiniz ile ilgili detaylı bilgiler vereceğiz. Yazımızı sonuna kadar okuduğunuzda en uygun oto ekspertiz bayiliği alma ya da dükkan açma konusunda detaylı bilgi sahibi olacaksınız.

Not: Oto ekspertiz açmak dışında farklı fikirler edinmek istiyorsanız, 100+ Adet Dükkan Açma Fikirleri başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

 

Oto Ekspertiz Açmak

Oto Ekspertiz Açmak 2
Oto Ekspertiz Açmak 2

Öncelikle oto ekspertiz firmalarının kazancı ile ilgili aklınızda herhangi bir şüpheniz olmasın. Oto Center gibi araba galerilerinin olduğu noktalarda ki ekspertizlerdeki kuyruğu görebilirsiniz. Evet özellikle Ümran oto ekspertiz ve Oto Rapor önünde bu tarz kuyruklarla karşılaşmak mümkün.

Tek bir araçtan 300 TL’den başlayan ekspertiz ücreti alındığı için, iş yapan bir ekspertiz dükkanının kazancı Türkiye ortalamasının üzerinde. Aslında ekspertiz dükkanı açmak üzerine araştırma yaptığınız için sizler de bunun farkındasınız. Eğer hala oto ekspertiz işine girmediyseniz iki nedeniniz olabilir. Ya gerekli cesarete sahip değilsiniz, ya da gerekli sermayeniz yoktur. Tabi farklı nedenlerinizin de olmayacağı anlamına gelmez. Öncelikle cesaret kısmına değinelim.

 

Oto ekspertiz Bayiliği Almak

Oto ekspertiz Bayiliği Almak
Oto ekspertiz Bayiliği Almak

Bu sektörle ilgili hiç bilginiz ve deneyiminiz yok ise, sizin için en iyi seçenektir. Hiç başınız ağrımadan, yorulmadan sadece gerekli sermayeyi koyarak iş yapmaya başlayabilirsiniz. Üstelik arkanızda büyük tecrübeli firmalar yer alacaktır. Her sorununuzda onlara danışarak destek alabileceksiniz.

Tabi önemli kısmı burası değil. Bayilikler size personel desteği, personel eğitimi, kullanılacak demirbaşlar, işletme tasarım ve dizaynı, reklam desteği, marka desteği ve güven konusunda katkıda bulunurlar. Örneğin; bir müşteri aracını sokak arasındaki tamirciye götürmektense, büyük bir markaya götürüp ekspertiz yaptırmayı tercih eder. Nedeni ise büyük markalar daha profesyoneldir ve hata yapma olasılıkları düşüktür.

 

Devren Oto Ekspertiz Dükkan Almak

Devren Oto Ekspertiz Satın Almak
Devren Oto Ekspertiz Satın Almak

Sahibinden.com sitesinde devir eden oto ekspertiz dükkanları görebilirsiniz. Sermayesi yeterli olmayanlar için iş yapan bir dükkanı devir almak mantıklı olabilir. Ancak iş yapan bir dükkan kolay kolay devir etmez. Sadece sektörden sıkılmışsa, iş yapmıyorsa ya da farklı bir alanda iş yapmak istiyorsa devir eder. Eğer siz dükkanın potansiyeline inanıyorsanız, pazarlama gücünüzde var ise, devir alabilirsiniz. Ancak sektör hakkında hiç bilginiz yok ise, 1 usta ve bir kaç personele ihtiyacınız olabilir.

 

Sıfırdan Oto Ekspertiz Açmak

Sıfırdan Oto Ekspertiz Dükkanı Açmak
Sıfırdan Oto Ekspertiz Dükkanı Açmak

Eğer hedefiniz büyük ise, kendini markanızı oluşturmak istiyorsanız sıfırdan oto ekspertiz açmak tek seçeneğiniz. Ancak sermayeniz iş yapıp yapamayacağınızı belirleyecek en önemli etken. Başlangıç aşamasında herhangi bir teknik malzemeden kaçmanız mümkün değil. Tabi tek yapmanız gereken bu değil. Büyük firmalar ile rekabet halinde olacağınızı unutmayınız. Onlar tarafından kısa zaman içerisinde sindirilebilirsiniz.

Bu nedenle oto ekspertiz açmak için iyi bir lokasyon belirlemelisiniz. Bunun yanında fiyat avantajı, garanti, hizmet ve müşteri ilişkileri gibi konularda ön plana çıkarak avantaj sağlayabilirsiniz. Oto bakımı konusunda herhangi bir bilginiz yok ise, en iyi oto ustasıyla çalışmayı deneyin. Mutlaka ekspertiz konusunda tecrübesi olan bir usta ile çalışma yoluna gitmelisiniz.

Yukarıda 3 maddeli oto ekspertiz dükkanı açmayı sizlere açıkladık. Özellikle sıfırdan bu işe girecekleri için ekspertiz cihazları, bayilik veren firmalar, alınması gereken malzemeler, piyasa fiyatları, ekspertiz lisansı gibi konularda detaylı bilgiler vereceğiz.

 

Oto Ekspertiz Nasıl Açılır

Oto Ekspertiz Nasıl Açılır
Oto Ekspertiz Nasıl Açılır
 • Öncelikle bu iş için ne kadar sermaye ayırabileceğinize karar vermeniz gerekiyor. Ayıracağınız sermaye miktarınız hangi iş modelini belirleyeceğinizi de belirler. Unutmayın ki ne kadar çok sermaye ayırırsanız, başarılı olma olasılığınız o derece artar.
 • Sermaye dışında ise fizibilite çalışması yapmanız gerekiyor. Fizibilite düşündüğünüz andan, bu işin 5. yılına kadar olan planlardır. Oto eksper açmak için yapacağınız fizibilite sizin  hedeflerinize daha iyi odaklanmanızı sağlayacaktır.
 • Sıra geldi dükkan bulma aşamasına. Büyük firmalar gibi oto galerilerin olduğu noktalarda oto eksper dükkanı açmak yanlış bir karar olacaktır. Bayilik almıyorsanız rekabet kaybetmenize neden olur. Noter yakınları, ana cadde ve yan caddeler bu iş için ideal. Kira maliyetinizin uygun olması, pazarlama faaliyetleriniz için bütçe yaratacaktır.
 • Dükkan bulduktan sonra herhangi bir cihaz satın almadan önce mutlaka vergi levhası kaydınızı yaptırın. Satın alacağınız demirbaş ürünleri şirketinize fatura ettirmeniz, büyük bir vergi avantajı sağlayacaktır.
 • Oto ekspertiz cihazlarını temiz etmeniz gerekiyor. Tabi bir oto ekspertiz için gerekli tamirat ve dekoru yaptırdıktan sonra. Araç parkuru, bakım çukuru ve denetleme noktası gibi dizaynlar. Bu malzemeler konusunda tecrübeniz yok ise, anlaştığınız personel ile birlikte satın alma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Tüm dizayn ve dekorları oluşturup, gerekli oto ekspertiz makine ve cihazları satın aldıktan sonra sıra geldi açılış aşamasına. Tabi bu aşamaya kadar personel teminini ve eğitimini tamamlamış olmalısınız.
 • Mutlaka açılışa özel bir fiyat, pazarlama ve reklam kampanyası oluşturun. Özellikle internet üzerinden yapacağınız reklamların müşteri sayısını arttırmanızda büyük katkısı olacaktır.
 • Mobil oto ekspertiz, sadakat programı, galeri araba satım anlaşmaları gibi ekstra pazarlama faaliyetlerine girebilirsiniz. Bunun yanında araç muayenesi öncesi bakım paketleri oluşturabilirsiniz.

 

Oto Ekspertiz Cihazları ve Makinaları

Oto Ekspertiz cihazları
Oto Ekspertiz cihazları
 • Süspansiyon Cihazı
 • Dyno Test Cihazı
 • Fren Test Cihazı
 • Yanal Kayma Test Cihazı
 • Egzos Emisyon Cihazı
 • Güç Test Cihazı
 • Araç Liftleri
 • 4×2 ve 4×4 için ayrı Dyno Sistemleri
 • Mafsal Boşluk Test Cihazları
 • Boya Kalınlık Ölçme Cihazı
 • Arıza Tespit Cihazı
 • Motor Test Cihazları
 • Araçlara Göre Oto Rampaları

Yukarıdaki cihazlara ek olarak araçtan araca değişen makinalar ve teçhizatlar olabilir. Bunu vereceğiniz hizmete göre siz belirleyebilirsiniz. Bazı oto ekspertiz firmaları sadece 4×2 araçlara hizmet vermektedir.4×4, kamyon ya da uzun araçların ekspertizi bir çok işletmede kabul edilmiyor. Nedeni ise cihazların maliyetli olması.

Not: Online ve Fiili iş sektörleri ile ilgili bilgi edinmek istiyorsanız En Güncel 100 Yeni İş Fikri başlıklı makaleyi okuyabilirsiniz.

 

Oto Ekspertiz Açma Maliyeti

Oto ekspertiz Açma Maliyeti
Oto ekspertiz Açma Maliyeti

Bir üst maddede yazılan oto ekspertiz makinaları ve cihazları satın aldığınız taktirde, minimum açılış maliyetiniz 300 Bin TL olacaktır. Bütün malzemeleri almak zorunda değilsiniz. Sadece muadil hizmet verebilir ya da hizmette kesintiye gidebilirsiniz. Nasıl yani?

Örneğin; 4×4 araçlara, uzun araçlar ve kamyonlara hizmet vermeyebilirsiniz. Ancak hizmetlerde kesintiye gitmeniz tavsiye edilmez. Sahibinden sitesinde  150 Bin TL’ye ya da 200 Bin TL’ye devir eden firmaları inceleyiniz. Yukarıda ki malzemelerin bir çoğunu göremezsiniz. Tek avantajları oturmuş bir müşteri portföyleri olmasıdır. Ancak bu durumu kendi açınızdan düşünün. Her  test cihazının tam takım olduğu bir ekspertiz dükkanı mı, yoksa bir çok cihazın bulunmadığı ekspertiz dükkanını mı tercih edersiniz.

 

Oto Ekspertiz  Aylık Kazancı

Oto expertiz aylık kazancı
Oto expertiz aylık kazancı

İş yapan bir ekspertiz dükkanının günlük ortalama en az 5 araç alması gerekiyor. Ortalama hizmet fiyatlarını 300 TL olarak kabul edelim. Günlük 1500 TL, aylık ise 45 Bin TL ciro rakamı ortaya çıkar. Maliyetler; personel, dükkan kirası, stopaj, vergi, işletme için giderler, enerji gideri ve makine amortismanlarından oluşmaktadır.

3 personelin çalıştığı ve 5 Bin TL kirası olan bir işletme iseniz, aylık kazancınız en az 15 Bin TL olacaktır.300 Bin TL yatırım yapılan bir iş için 15 Bin TL kazanmak yeterli değildir. Ancak emin olun rakamlar en kötü şartlar altında hazırlanmıştır. Günlük 10 araçtan fazlasını aldığınız günler de olacaktır. Özellikle yaz aylarında randevu ile çalışmak zorunda kalacaksınız. Bu nedenle oto ekspertiz dükkanında aylık kazancınızın iyi olması için yerinizi iyi seçmelisiniz.

 

Mobil Oto Ekspertiz Açmak Mantıklı mı?

Mobil Oto Ekspertiz
Mobil Oto Ekspertiz

Günümüzde mobil olarak hizmet veren bir çok sektör mevcut. Mobil olarak hizmet olan kesim ise, orta sınıf ve üstü olan kişilerden oluşmaktadır. Örneğin; işlerinden dolayı yoğun olan birisi aracını ekspertize götürüp orada sıra beklemek istemez. Bir çok ekspertiz firması ise bu konuda mobil hizmet vererek çözüm sağlar.

Mobil hizmette iki seçenek mevcut. Ya personelinizi aracı almaya gönderirsiniz. Ya da mobil cihazlar ile yerinden test yaparsınız. Fiyatlar ise normal ekspertiz seçeneklerine göre iki kat daha yüksektir. Mantıklı mı kısmına gelirsek, yenilikçi olan her adım sizin için mantıklı olmalıdır. Kar etmeseniz  bile hizmetinize zenginlik katmış ve isim yapmış olursunuz. Özellikle Pilot Garage bu alanda hizmet vermektedir.

Not:  İlk defa ticarete atılacaksanız, ticarete başlamadan önce mutlaka Ticaret Nasıl Yapılır başlıklı makaleyi inceleyiniz.

 

Oto Ekspertiz Bayiliği Veren Firmalar

Oto ekspertiz bayiliği veren firmalar
Oto ekspertiz bayiliği veren firmalar

Oto ekspertiz bayilik almanın maliyeti firmaların tercihlerine, marka değerlerine ve popülaritesine göre değişiklik gösterir. Yeterli sermayeniz var ise ve sektörler ilgili kısıtlı bilgiye sahipseniz bayilik almak sizin için en mantıklı seçenek olabilir. Aşağıdaki firmaları değerlendirerek oto eksper bayiliği alabilirsiniz.

 • Experix Oto Ekspertiz Bayiliği
 • Pilot Garage
 • Ümran Oto Ekspertiz
 • Oto Rapor
 • Garanti Oto Ekspertiz
 • EFT Oto Ekspertiz
 • DYNOBİL Bayiliği
 • Auto Analiz

Not: Experix oto ekspertiz firması; reklam desteği, teknik ekipmanlar, ar-ge desteği ve franchise bedelinin alınmıyor olması ile bir çok firmadan daha avantajlı konumda yer almaktadır.

 

Oto Eksper Açmak İstiyorum Diyenlere Tavsiyeler

Oto Ekspertiz Açmak isteynelere tavsiyeler
Oto Ekspertiz Açmak isteynelere tavsiyeler
 • Oto ekspertiz açmak için araba galerilerine yakın olmak zorunda değilsiniz. Rekabetten uzak durmanız sizin avantaj sağlayacaktır. Noter yakınları, sanayi yakınları gibi lokasyonlarda seçebilirsiniz.
 • Oto ekspertiz firması sahibi iseniz, aynı zamanda kasko ve sigorta işi yapabilirsiniz. Her gelen müşteriye indirimli teklifte bulunarak, farklı bir firma ile anlaşmasının önüne geçmiş olursunuz. Bu sizin için ekstra kazanç sağlayacaktır.
 • Güler yüzlü hizmet, garantili eksper hizmeti, müşteri ilişkileri başarınıza yön verecektir. Başarılı olan firmaların en önemli özelliği bu 3 faktörü etkin bir şekilde gerçekleştirmelerinden kaynaklanır.
 • Sürekli kampanyalar yapan, pazarlama faaliyetlerini aktif olarak kullanan bir şirket olmalısınız. Bunun yanında oto galeriler ile anlaşma yaparak garanti gelir oluşturma yoluna gitmelisiniz.
 • Oto ekspertizler için oluşturulmuş olan TSE standartlarına uyum sağlamalı ve gerekli lisanları almak için, uyum yönetmeliğine göre işletmenizi kurmalısınız.

Güncelleme: Oto ekspertiz açmak istiyorsanız, usta olmanız büyük bir şart. Zira piyasada usta bulmak oldukça zor. Bu nedenle bir çok firma sadece ustalara bayilik vermektedir.

Scroll to Top