Öğrenciler İçin İnternetten Para Kazanma Yolları

Öğrenciler İçin İnternetten Para Kazanma Yolları

Öğrenci olmak günümüzde oldukça pahalı bir meslek. Öğrencilerin büyük bir çoğunluğu için giderler her zaman gelirlerden fazla… Ülkemizde bir öğrencinin kalacak yer, beslenme, sağlık ve eğitim giderlerini karşılayabilmesi için aylık en az 3000 TL gelir elde etmesi gerekiyor. Bu rakam, bir işçi veya memur ailesinin çocuğu için elde etmesi imkansız olan bir rakam. Bu yüzden ülkemizde öğrencilerin öğrenimlerine devam edebilmek için günümüzde mutlaka çalışmaları gerekiyor. Eğer siz de öğrenciyseniz, öğrenciler için internetten para kazanma yolları hakkında bilgi sahibi olabilir, interneti kullanarak siz de para kazanabilirsiniz.

Öğrenciler İçin İnternetten Para Kazanma Yolları
Öğrenciler İçin İnternetten Para Kazanma Yolları

Öğrenciler için internetten para kazanma yolları olarak blog yazmak, 2. el eşya satmak, internet reklamcılığı vb. gibi birçok iş yaparak internetten iyi paralar kazanabilirsiniz. Ancak internetten düzenli olarak bir gelir elde etmek istiyorsanız, öncelikle hedeflerinizi ve önceliklerinizi net bir biçimde belirlemelisiniz. Daha sonra hem kısa vadeli hem de uzun vadeli hedeflerinizi belirleyerek çalışmaya başlayabilirsiniz. İnternetten para kazanmak için öncelikle size en uygun işi bulmaya çalışın. Öğrencilerin üniversitedeyken para kazanmaları için birçok seçenek var. Eski moda işler yerine, günümüzün popüler internet işleri, teknolojinin gücünü kullanan öğrencilerin en büyük gelir kaynaklarından biri.

Öğrencilerin birçoğu özellikle karantina döneminde boş zamanlarını internetten çeşitli işler yaparak ve ek gelir elde ederek değerlendiriyor. Öğrenciler için internetten para kazanma yolları olarak adlandırılan bu işler, küçük işletmeler için logo tasarlamak, 2. el kıyafet satmak, takı tasarlamak, çeviri yapmak, makale yazmak, blog açmak gibi birçok yeteneğe hitap eden işlerden oluşuyor. Siz de internetten para kazanmak için bu işlerden birkaçını yaparak para kazanabilir, yazarlık, tasarımcılık, sosyal medya yöneticiliği gibi birçok iş kolundan birini seçebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey hemen harekete geçmek ve bir yerden başlamak… Kendiniz için en uygun işi bulmak için aşağıdaki fikirlere göz atabilirsiniz.

 

1. İkinci El Kitap Satarak Para Kazanma

Her öğrencinin artık ihtiyaç duymadığı eski ders kitapları vardır. Eski ders kitaplarınızı veya romanlarınızı satarak internetten gelir elde edebilirsiniz. Aynı zamanda büyük şehirlerde yaşıyorsanız sahaflardan çok ucuz fiyatlara 2. el kitap satın alarak bu kitapları Instagram veya 2. el eşya satılan web siteleri üzerinden satabilirsiniz. Öğrenciler için internetten para kazanma yolları olarak 2. el kitap satarak aylık 2000 TL ile 2500 TL arasında bir gelir elde edebilirsiniz.

İnternette ikinci el kitap satabileceğiniz pek çok web sitesi bulunmaktadır. Eğer 2. el kitap satarak iyi bir gelir elde etmek istiyorsanız, bu konuda satış odaklı web sitelerini seçmelisiniz. Örneğin, gittigidiyor, letgo, zebramo, nadir kitap, inci kitap gibi web sitelerinde 2. el kitaplarınızı düşük komisyonlar ödeyerek satabilirsiniz. Aynı zamanda 2. el kitaplarınızı Amazon’un Türkiye veya yurtdışı siteleri üzerinden de satabilirsiniz. Bu sayede hem daha fazla insana ulaşabilir hem de 2. el kitap satışlarınızdan daha yüksek kâr elde edebilirsiniz.

 

2. İkinci El Eşya Satarak Para Kazanma

Eski kıyafetlerinizi ve eski eşyalarınızı internet üzerinden satarak da her ay iyi bir gelir elde edebilirsiniz. İnternetten sadece kendi kıyafetlerinizi değil, pazarlardan ve bit pazarı adı verilen eski kıyafet ve eşyaların satıldığı çarşılardan oldukça ucuz fiyatlara kıyafet ve eşya satın alarak bunları çeşitli web sitelerinde satabilirsiniz.

 

3. Instagram ile Para Kazanma

Öğrenciler için internetten para kazanma yolları olarak en popüler yöntemlerden bir diğeri, instagram ile para kazanmaktır. Instagram’da kişisel bir profil oluşturarak veya bir işletme hesabı açarak siz de para kazanabilir, eğitim masraflarınızı karşılayabilirsiniz. Öğrencilere sayısız iş ve para kazanma fırsatı sunan Instagram son yıllarda önemli bir pazar haline geldi. Başlangıçta sadece görsel anları paylaşmak için kullanılan uygulama, günümüzde para kazanmak isteyen herkes için birçok fırsat sunuyor. Üstelik Instagram’dan para kazanmak için yüzbinlerce takipçiye de ihtiyacınız yok.

Instagram’dan öğrencilerin en çok para kazandığı temelde 4 farklı konu bulunuyor. Bunlar; seyahat günlüğü tutarak para kazanma, sağlık ve fitness ile para kazanma, yemek tarifleriyle para kazanma ve kıyafet satarak para kazanmadır. Instagram’da takipçi sayınızı 5 bin ila 10 bin arasında artırdığınızda ürün satmadan da bu platform üzerindne para kazanmaya başlayabilirsiniz. Instagram’dan para kazanmak için öncelikle bir instagram profili oluşturmalısınız. Profil konunuzu belirledikten sonra sayfanızda konu hakkında her gün az 1 gönderi paylaşmalısınız. Ayrıca gönderilerinizde hashtagler kullanarak ve böylece daha fazla kişiye ulaşarak takipçi sayınızı artırabilirsiniz. Takipçi sayınızı artırmak için paylaşımlarınıza ilgili hashtagleri ekleyin ve instagram kullanıcılarıyla iletişim kurun. Gönderilerinizde çeşitli markaların ürünlerinden bahsedebilir, bu markalardan sponsorluk alarak da para kazanabilirsiniz. Instagram’da ne kadar çok takipçiniz olursa o kadar çok para kazanabilirsiniz. Instagram’dan 1000 takipçi başına elde edilen gelir bir gönderi için yaklaşık 10 dolardır. 10 binden fazla takipçisi olan bir profilin gönderi başına elde ettiği gelir ise yaklaşık 80 dolardır. Ancak bu fiyat, sponsor ürün tanıtımlarında artış gösterebilir.

Instagram’dan aşağıdaki yöntemleri kullanarak para kazanabilirsiniz:

  • Markalar için sponsorlu gönderiler oluşturarak
  • Gönderilerinizde ve hikayelerinizde affiliate link paylaşımı yaparak (Satış ortağı olarak ve diğer markaların ürünlerini satarak)
  • Bir ürün satarak veya ücretli bir hizmet sunarak
  • Instagram mağazası açarak
  • Fotoğraflarınız veya videolarınız için lisans satarak

Instagram’dan öğrencilerin en kolay para kazanabileceği yöntem, affiliate linkleri ile para kazanmaktır. Instagram’da 10 bin ve üzeri takipçisi olan herkes, tıklanabilir instagram hikayeleri oluşturabilir. Ortağı olduğunuz affiliate programının linklerini hikayelerinizde paylaşarak siz de koılayca para kazanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey bir affilate programı seçerek programa dahil olmak. Bu tür programları google’da ‘affiliate program’ anahtar kelimelerini arayarak bulabilirsiniz. Dünya çapında en iyi ortaklık geliri elde etmenizi sağlayan programlar ise Shareasale, Clickbank, Awin ve Impact şirketleridir. Instagram’da gönderilerinize eklediğiniz tüm linkler tıklanabilir değildir. Bunun için linkleri profilinize ekleyip  gönderilerinizde bunu takipçilerinize bildirmeniz gerekmektedir.

 

4. Makale Yazarak Para Kazanma

Öğrenciler için internetten para kazanma yolları arasında çalışabileceğiniz diğer bir konu makale yazarak para kazanmaktır. Eğer Türkçeniz iyiyse ve yazmaya ilginiz varsa, internette SEO makaleleri yazarak da para kazanabilirsiniz. Türkiye’de makale yazarak ve içerik üreterek para kazanabileceğiniz birçok web sitesi bulunmaktadır. Bunlardan en güvenli web sitelerinden biri iyimakale’dir.  Bu siteye üye olarak, istediğiniz konularda makale yazarak para kazanabilirsiniz. İyimakale ve benzeri siteler, internette sizin temsilciniz olarak size iş sağlayan şirketlerdir. Bu şirketler yazdığınız makalelerden belirli bir pay alarak varlıklarını sürdürürler. Bu yüzden iyi bir gelir elde edebilmek için makale satarken çalıştığınız web sitenin payını da fiyatınıza dahil etmelisiniz. Makale ücretleri ülkemizde yaklaşık 100 kelimesi 2 – 2,5 TL arasında değişiklik göstermektedir. Makale sitelerinde sattığınız makaleler için ayda yaklaşık  1500 TL ile 2000 TL arasında gelir elde edebilirsiniz. Finans, sağlık, anne ve bebek, moda, kişisel gelişim, haber, teknoloji ve birçok farklı konuda içerik üreterek eğitim masraflarınızı kendiniz karşılayabilirsiniz.

İçerik üreterek ve makale yazarı olarak gelir elde edebilmek için öncelikle Türkçe’nizi geliştirmeli, bol kitap okumalı, ünlü yazarların internette yayınladıkları yazıları takip etmelisiniz. Dilbilginizi geliştirdikten sonra içerik üretimi ile ilgili internetten bilgi edinerek bu alanda kendinizi geliştirebilirsiniz. Bunun için internette ‘SEO makalesi’, ‘SEO makalesi nasıl yazılır?’ gibi ifadeleri ve anahtar kelimeleri araştırabilirsiniz. Makale yazarak para kazanma konusunda çalışabileceğiniz yerlerden biri de SEO şirketleridir. Bu şirketler çeşitli firmalara aylık makale satarak para kazanırlar. Bu şirketlere içerik üretimi ile ilgili başvuru yaptığınızda sizden bir deneme makalesi isterler. Gönderdiğiniz deneme makalesinde dilbilgisi kurallarına uyup uymadığınızı, yazdığınız makalenin SEO makalesi özelliklerine uygun olup olmadığını incelerler. Eğer yazmayı seviyorsanız, Türkçe dilbilgisi kurallarına hakimseniz, makale yazarak düzenli gelir elde edebilirsiniz.

Okuyunuz: Makale Yazarak Para Kazanmak

 

5. Sosyal Medya Yöneticiliği Yaparak Para Kazanma

Öğrenciler için internetten para kazanma yolları konusunda yapabileceğiniz bir diğer meslek sosyal medya yöneticiliğidir. Sosyal medya platformlarında pazarlama yöneticiliği yaparak gelecekte bu alanda kariyer de yapabilirsiniz. Üstelik bu alanda çalışmak için herhangi bir sermayeye de ihtiyacınız yok. Eğer pazarlamayı seviyorsanız, öğrenciyken bu alanda çalışarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu mesleğe pazarlama aistanı olarak adım atabilirsiniz. Bir pazarlama asistanı, genellikle pazar araştırması için veri toplar ve verilerin analiz edilmesine yardımcı olur. Pazarlama asistanı aynı zamanda pazarlama departmanının geri kalanı için idari görevlerin de yerine getirilmesine yardımcı olur. Öğrenci olarak sosyal medya sayfanızda çalıştığınız şirketle ilgili paylaşımlar yaparak iyi para kazanabilirsiniz. Sosyal medya fenomeni olarak saygın bir marka oluşturabilirseniz, para kazanma şansınız da artacaktır. Sosyal medya sayfanızı anlaştığınız şirketin ürünlerini pazarlamak veya şirketler için reklam yayınlamak için kullanabilirsiniz. Ayrıca, sosya medya etkileşimlerini artırarak ve markaların takipçi kazanmalarına yardımcı olarak markaların sosyal medya sayfalarını da yönetebilirsiniz.

 

6. Blog Yazarak Para Kazanma

İnternetten para kazanma yollarından biri de blog yazmaktır. Öğrenciler için internetten para kazanma yolları arasında popüler bir yöntem olsa da blog yazarak para kazanmak, diğer yöntemlerden daha zordur. Blog yazmak, internetten para kazanmanın en standart ve en eski yöntemlerinden biridir. İnternetin ilk yaygınlaştığı günlerden bu yana popüler bir para kazanma yöntemi olan blog yazmak, görünen o ki dünyanın ekonomisi ne durumda olursa olsun iyi bir para kazanma yöntemi olmaya devam edecek. Blog yazarak para kazanmanın temelinde insanlara belli bir konuda bilgi sağlamak yatmaktadır. Eğer web sitenizin trafiğini artırabilirseniz bu alanda düzenli bir gelir elde edebilirsiniz. Ancak blog yazarak ortalama seviyede trafik elde etmek zaman alan, uzun vadeli bir süreçtir. Bir blog yazmaya başladıktan sonra minimum 6-12 ay sonra para kazanmaya başlayabilirsiniz. Yine de blog yazmak, her gün birkaç saatinizi ayırarak yapabileceğiniz bir iştir. Bu yüzden özellikle öğrenciler için denemeye değer bir iştir.

Bir öğrenci olarak uzun vadeli bir plan yapıp kendi bloğunuzu ve web sitenizi oluşturabilirsiniz. Blog yazmak, derslerinizden kalan boş zamanlarınızı değerlendirip para kazanmanızı sağlayacak en iyi yöntemlerden biridir. Üstelik blog yazmakta yer ve zaman kısıtlaması da yoktur; istediğiniz zaman ve istediğiniz yerden bloğunuza zaman ayırabilirsiniz. Esnek bir çalışma süresi ile para kazandıran blog yazarlığı, aynı zamanda oldukça kârlı bir iştir. Bir öğrenci olarak blog yazarak para kazanmak istiyorsanız öncelikle kendinize sınırlı bir konu seçmelisiniz. Örneğin bitkiler hakkında bir blog yazarak para kazanmayı düşünüyorsanız, bu alanda rekabet oldukça fazla olacaktır. Bu yüzden seçtiğiniz konuyu daraltmalısınız. Örneğin bitkiler yerine, orkide konusunu seçerseniz web sitenizde daha fazla trafik elde edebilirsiniz. Web sitenizde yüksek trafik elde ettikten sonra reklam alarak aylık düzenli ve yüksek bir gelir elde edebilirsiniz.

 

7. Youtube Üzerinden Para Kazanma

Günümüzde öğrenciler için internetten para kazanma yolları arasında en popüler yöntemlerden biri Youtube üzerinden para kazanmaktır. Youtube kanalınızı açmak, öğrenci olarak internetten para kazanmanızın en kolay yollarından biridir. Üstelik bu iş, belli bir sermaye de gerektirmemektedir. Youtube platformuna yükleyeceğiniz basit bir kedi videosu, size birkaç ay içinde binlerce Türk lirası kazandırabilir. Youtube, kullanıcılarına görüntüleme başına para ödeyen bir platformdur. 1000 görüntüleme aldığınız bir videodan yaklaşık 20-30 TL kazanırsınız. Yüklediğiniz bir video ayda 50 bin görüntüleme aldığında yaklaşık 500 TL kazanırsınız. Youtube üzerinden para kazanabilmek için öncelikle bir youtube hesabı açmalısınız. Youtube hesabınızı google hesabınızı kullanarak da açabilirsiniz. Daha sonra yapmanız gereken tek şey bir video çekip siteye yüklemek.

Youtube dünyada en fazla ziyaret edilen web sitelerinden biridir. Youtube üzerinde en fazla para kazandıran videolar ise benzersiz içeriğe sahip olan videolardır. Bu web sitesine derslerinizle ilgili konularda videolar yükleyerek para kazanabilirsiniz. Aynı zamanda arkadaşlarınızla birlikte komik filmler veya kısa filmler çekerek de videolar oluşturabilirsiniz. Milyonlarca görüntüleme alarak büyük miktarlarda para kazandıran Youtube’a öğrenci olarak çok fazla zaman ayıramayabilirsiniz. Ancak bu siteye yükleyeceğiniz videolarla düzenli bir gelire sahip olabilirsiniz. Eğer Youtube’un şartlarına uygun hareket ederseniz Youtube reklamlarından da gelir elde edebilirsiniz. Bunun için Youtube İş Ortağı programına katılmalısınız.

 

8. Shopify Üzerinden Para Kazanma

Shopify, son yıllarda öğrenciler için internetten para kazanma yolları arasında en yaygın kullanılan yöntemlerden biri oldu. Covid-19 karantinası ile birlikte  Shopify sitesi, tüm dünyada hızlı bir yükseliş yaşadı. Bu platform özellikle karantina döneminde öğrencilerin en çok para kazandığı platformlardan biri haline geldi. Shopify, belli bir ürüne sahip olmadan satış yapmanıza olanak tanıyan bir platformdur. Bu platformda mağaza açıp ve belli bir şirketle anlaşıp bu şirketin ürünlerini mağazanızda satabilirsiniz. Kargo ve ürün depolama gibi masraflar gerektirmeyen bu yöntemde hem düzenli olarak hem de yüksek oranlarda aylık gelir elde edebilirsiniz. Shopify üzerinden gelir elde edebilmek için öncelikle küçük bir mağaza açıp az miktarda ürün satın alarak işe başlayabilirsiniz.  Ürün satın aldıktan sonra sosyal medyanız üzerinden ürünlerin tanıtımını ve reklamını yapmalısınız. Instagram’ı kullanarak ürünlerinizin pazarlamasını yaparsanız daha kısa sürede para kazanmaya başlayabilirsiniz. Bir kişi mağazanızdan ürün sipariş ettiğinde, size ve ürün satın aldığınız şirkete bilgi verilmektedir. Sattığınız ürünler, ürünleri satın aldığınız şirket tarafından müşteriye gönderilir. Siz ise aracı olarak çalışacak, ürünlerin satışından kâr elde edeceksiniz.

 

9. E-kitap Yazarak Para Kazanma

Öğrenciler için internetten para kazanma yolları olarak seçebileceğiniz bir diğer alan, e-kitap yazarak para kazanmaktır. Bir e-kitap yazmak ve yayınlamak, öğrenci olarak internet ortamında düzenli bir gelir elde etmenin yöntemlerinden biridir. Google Store veya Amazon’a kendi yazdığınız e-kitapları yükleyerek para kazanabilirsiniz. Bunun için internetten araştırma yaparak, insanların belirli bir sorununu çözen bir konuda e-kitap hazırlayabilir, bu kitaptan ciddi kazanç elde edebilirsiniz. Örneğin sağlık, teknoloji, kişisel gelişim vb. konularda insanların ihtiyacına yönelik bir e-kitap hazırlayarak bu kitabı Google Store ve Amazon’da hemen satmaya başlayabilirsiniz. E-kitaplarınızın satışlarından yüzde 70 kâr elde edeceğiniz bu alanda, düzenli ve iyi bir gelir elde edebilirsiniz. Üstelik kitabınızı İngilizce diline çevirirseniz bu alanda çok daha büyük paralar kazanabilirsiniz.

Scroll to Top