Nar Yetiştiriciliği | Nar Nerede Yetişir ve İklimi

Nar Yetiştiriciliği

Hem tropik hem de subtropik iklim kuşağının meyvesidir. Dünyada ve ülkemizde sıklıkla tüketilen meyvelerden biridir. Vücut sağlığı açısından birçok faydaları bulunan narın fonksiyonel gıdalar grubunda yer alması, nar yetiştiriciliği sektörünün yaygınlaşmasına neden olmuştur. Nar, polifenolik maddeler, C vitamini ve antioksidanlar içermektedir. Aynı zamanda pek çok hastalıklara şifa olduğu da bilinmektedir. Sonuç olarak tüm bu nedenlerden dolayı nar ağacı aşısı, nar nasıl yetiştirilir gibi konular da son zamanların en çok merak edilenleri arasına girmiştir.

Nar Yetiştiriciliği Nasıl Yapılı
Nar Yetiştiriciliği Nasıl Yapılı

Narın sağlık açısından faydalı yönleri hem üretim hem de tüketim miktarında büyük artımlara neden olmaktadır. Tüm bunlara ek olarak narın katkı maddesi, dondurma, pasta ve tatlılarda kullanılması, nar çekirdeklerinin bitkisel yağ ve hayvan yemlerinde faydalı hale getirilmesi ve nardan sirke yapılması bu meyvenin kullanımını daha da artırmaktadır. Nar sadece Türkiye’de değil, dünyanın birçok ülkelerinde de büyük talep gören bir meyvedir. Her açıdan kullanışlı olması nedeniyle nar yetiştiriciliği son zamanların büyük ilgi gören tarımsal faaliyetlerindendir.

Türkiye’de nar üretim ve tüketimine olan talep her zaman yüksek olmuştur. 2000’li yıllardan günümüze kadar nar yetiştiriciliği ülkemizde tüm yılların en yüksek artışını göstermiştir. 2000 senesinde nar üretimi 59.000 ton iken 2009 senesinde bu rakam 170963 tona ulaşmıştır. Nar üretiminin yaygın olduğu bölgeler ise Ege, Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz olarak bilinmektedir. Buna ek olarak nar ihracatı da son yıllarda büyük oranda artmıştır.

Not: Bulunduğunuz bölge nar yetiştiriciliği için elverişli olmayabilir. Bu durumda En karlı tarım ürünleri başlıklı yazımız üzerinden diğer tarım ürünleri ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

 

Nar Yetiştiriciliği

Nar Yetiştiriciliği
Nar Yetiştiriciliği

Subtropik ve tropik bir iklim meyvesi olan nar sıcak ve ılıman iklim bölgelerinde yetişir. Ilık ve yağmurlu kış, kurak bir yaz nar yetiştiriciliği için uygundur. Sıcaklık toplam talebi yüksek olan nar, bu koşul sağlanmadığında ticari açıdan iyi yetişmez. Narın dayanabildiği en düşük sıcaklık -10 derecedir. Ancak farklı ülkelerde -20 dereceye kadar dayanabildiği de görülmüştür. Geç çiçek açan nar genellikle ilkbahar donlarından olumsuz etkilenmez.

Narın en iyi gelişim gösterdiği toprak tipi, nemli ve serin olanlardır. Buna rağmen, sisli ve çakıllı topraklar da çeşitli nar tipleri için uygundur. Nar yetiştiriciliği alkali ve asit toprak türlerinde de mümkündür. Bazı meyvelerden farklı olarak aşırı nemli topraklara karşı da dayanıklılık gösterir. Ancak tuzluluğa olan dayanıklığı orta derecededir.

 

Nar Nasıl Yetiştirilir?

Nar Nasıl Yetiştirilir
Nar Nasıl Yetiştirilir

 Nar yetiştiriciliği öncelikle nar çeşidinin seçimine göre uygulanmalıdır. Çeşit seçiminde ise ticari amaç göz önünde bulundurulur. Sofralık veya endüstriye yönelik çeşitlerden birini tercih etmek gerekir. Ayrıca ihraç edilecekse satın alan ülkenin isteklerine uygun yetiştirilmelidir. Bu bağlamda hem çekirdek ve asit içeriği hem de derim periyotları narın çeşidini gelirler.

Nar yetiştiriciliği için uygulanması gereken ikinci adım bahçe yerinin seçilmesidir. Bunun için narın ekolojik talepleri göz önünde bulundurulmalıdır. Kış aylarında sıcaklığı -10 derecenin altına düşmeyen bir bölge tercih edilmelidir. Aynı zamanda, aşırı yağış almayan, uygun toprak koşullarına sahip ve sulama imkanları kısıtlı olmayan bir bahçe seçimi gerekir.

Sonraki adım ise seçilen arazinin hazırlanmasıdır. Arazi hazırlanmasında öncelikle engebeli bir yapı söz konusu ise toprak takviyesi yapılmalıdır. Pulluk tabanı kırmak için dipkazan uygulanır. Eğer ihtiyaç varsa pulluğun yapımı derin bir sürüm ile gerçekleştirilir. Toprak organik madde açısından verimli değilse mutlaka gübrelenmelidir. Toprağın düzenlenmesinin ardından fidan dikim yerleri belirlenir ve 40 – 60 cm derinlik ve çapa sahip çukurlar açılır. Sonrasında dikim işlemine geçilir.

Nar Ağacı Aşısı

Nar Ağacı Aşısı
Nar Ağacı Aşısı

Nar yetiştiriciliği sırasında en önemli adımlardan biri de nar aşısıdır. Nar ağacı aşısı, nar çubuğu(fidan) yerden 30 cm yükseklikten veya gövdeden 1 metre olacak şekilde kesilir. Aşıda kullanılan fidanın 1 yaşında olması gerekir. Kalem aşısı veya göz aşısı uygulanabilir. Kalem aşısının ağaca su yürümeden vurulması gerekir. Göz aşısı ise su yürüdükten sonra vurulur. Aşının fidanın kabuğuna değmesinde fayda vardır. Aşılar fidana vurulduktan sonra fidanın etrafı toprakla kaplanır ve bir poşetle kapatılır.

 

Nar Hangi Mevsimde Olur?

Nar Hangi Mevsimde Olur
Nar Hangi Mevsimde Olur

Nar hasadının ağustos sonu Kasım başlarına kadar devam etmesi nedeniyle nar mevsimi sonbahar ve kış olarak bilinmektedir. Ancak farklı çeşitlerinin çiçeklenme süreci değişik olduğu için bazen bu dönemler farklılık gösterebilir. Bu nedenle nar hasadı 2 – 3 kere yapılmalıdır. Hasadın sonbaharın erken donlarından önce bitirilmesi gerekir. Ayrıca hasat sırasında el yerine makas kullanılması dalın zedelenmesini de önler.

Nar, sağlık açısından birçok fayda sağlaması nedeniyle özellikle sonbahar aylarında tüketilir. Böylelikle bağışıklık sistemini güçlendirmesi nedeniyle hastalıklara karşı direnç sağlar. Ülkemizde nar mevsimi sonbahar olduğu için Ekim, Kasım ve aralık aylarında sıklıkla tüketilir. Yaz aylarında ise nar tüketilmez. Narın yetiştiği mevsim yazın sonları, sonbaharın ortalarıdır.

 

Nar Ağacı Nasıl Budanır?

Nar Ağacı Budaması
Nar Ağacı Budaması

Nar budaması 3 aşamadan oluşur; şekil budaması, verim budaması ve gençleştirme budaması. Şekil budaması genellikle fidan dikimi tamamlandıktan 3 yıl sonra ağaç verime yatmadan yapılır. Dikim sonrasında en dipten çıkan 2, 3 veya 4 sürgün 50 – 60 cm kesilir. Ancak soğuk bölgelerde daha yüksekten kesim yapılmalıdır. 2. Ve 3. Yıllarda ise ana gövdeden çıkan ikinci dallar yeninden 50 – 60 cm şeklinde budanmalıdır.

Nar budaması aşamalarından biri olan gençleştirme budaması ise 20 – 30 yıllık nar ağaçlarına uygulanır. Yaşlı gövdeler en dipten kesilir ve yeni sürgün oluşumuna ortam yaratılmış olur. Bu sayede ağaç gençleştirilir. Son olarak verim budamasında ise 3. Seneden itibaren verim veren nar ağacı budanır. Nar ağaçları sonbahardan ilkbahara kadar olan dönemde budanmalıdır. Kış soğuk olan bölgelerde ise erken budama yapılmamalıdır.

 

Nar Nerede Yetişir?

Hem tadı hem de faydaları nedeniyle nar meyvesi sıklıkla tüketilen besinler arasında yer alır. Özellikle sonbahar aylarında sofralardan eksik olmayan narın uygun yetiştirilme koşulları sonrasında daha sulu ve daha taze olanları tercih edilir. Bu bağlamda, nar yetiştiriciliği kaliteli meyve üretiminde önemli bir etkendir. Narın yetiştirilme koşulu oldukça önemli bir husustur. Buna ek olarak yetiştirilen bölge de kaliteli bir nar için etken faktördür.

Nar ağaçları, ılıman iklimlerin hâkim olduğu bölgelerde yetişirler. Ülkemizde ılıman iklimin hâkim olduğu Marmara, Akdeniz ve Ege bölgeleri nar yetiştirme için ideal bölgelerdir. Bu bölgelerde Punica Granatum ismi ile bilinen nar ağaçları yetiştirilir. Punica Granatum türü, diğer nar türlerinden farklı olarak hem iklim hem de toprak açısından seçici değildir. Sıcak ve bol güneşli bölgelerde hızla büyür. Ancak kış mevsiminin soğuk olduğu bölgelerden olumsuz yönde etkilenir.

 

 Nar Ağacı Bakımı

Nar Ağacı Bakımı
Nar Ağacı Bakımı

Bereketin sembolü olarak bilinen nar, sık sık tüketilen meyvelerden biridir. Nar meyvesinin yetiştiği ağaçlar genellikle köklü bir yapıya sahiptirler. Nar ağacının en belirgin özelliği rüzgâr sevmemesidir. Bu nedenle nar yetiştiriciliği faaliyetlerinde sulu toprak tercih edilmeli ve rüzgârlı bölgelerden uzak durulmalıdır.

Nar ağacı bakımı özen ve dikkat isteyen bir prosedürdür. Bu nedenle nar ağaçlarının daha verimli olması adına mutlaka bakım yapılmalıdır. Bahar aylarında nar ağaçlarının gövde altlarını çapalamak gerekir. Bu sayede ağaç hava alır. Aynı zamanda çiçek ve meyve dönemlerinde toprak bol bol sulanmalıdır. Eylül – ocak ayı arasındaki dönemde ise gübreleme işlemi nar ağacı bakımı sırasında uygulanması gereken bir adımdır.

 

Nar Ağacı Özellikleri

Nar, sulu arazide yetişen bir güz meyvesidir. Tam olgunlaştığı dönemlerde sıklıkla tüketilen nar, ağaçta yetişir ve nar ağacının birçok özellikleri bulunmaktadır. Nar ağacının en belirgin özelliği üç veya dört ana dala sahip olmasıdır. Bu dallar narın gövdesini oluşturur. Aynı zamanda nar çiçekleri etrafındaki dikenlerin bulunması da nar ağacı özellikleri arasında yer alır.

Çok gevrek bir kök ve dal sistemine sahip olan nar ağacı, soğuk havalara karşı dayanıksızdır. Ancak yeni yılda diplerden çıkan yeni sürgünler ağacın tazelenmesine neden olur. Yetişkin bir ağacın 3 metre yüksekliğe kadar ulaştığı bilinmektedir. Nar yetiştiriciliği doğru bir şekilde yapıldığı zaman taze ve dolgun bir nar meyvesi elde edilir. Yeni bir nar fidanın meyve verme süresi ise 3- 4 yıldır.

 

Nar Ağacı Kaç Yılda Meyve Verir?

Nar Meyve Verimi
Nar Meyve Verimi

Nar ağacı dikim tarihinden 3 yıl sonra meyve vermeye başlar. Nar ağacı meyve verme süreci başladıktan sonra ise 7 – 10 yıl içerisinde tam verime geçer. Bu süreçten sonra uzun yıllar meyve verir. Ancak nar yetiştiriciliği boyunca önemli bir adım olan nar ağacı bakımının düzenli bir şekilde yapılmaması ağacın meyve vermesini yavaşlatır veya engeller. Bu nedenle ağaç yaşlanmaya yüz tuttuğunda mutlaka toprak üstü gövdeleri kesilmelidir. Bu sayede yeni sürgünün temeli atılmış olur.

Nar yetiştiriciliği nasıl yapılır ve Nar nerede yetişir ” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Aklınıza takılan konularda yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

2022 Haziran Güncellemesi: Dünyada ve ülkemizde yaşanan enflasyon sonucunda gübre ve mazot maliyetleri artış göstermiştir. Bu durum bir çok tarım ürünün maliyetinin yükselmesine neden oldu. Nar yetiştiriciliği ise diğer tarım ürünlerine göre daha az mazot ve gübreye ihtiyaç duymaktadır. Yani tarlayı sürmek gibi ek bir maliyet oluşmayacaktır. Ancak taşımacılık maliyetleri ürün fiyatlarının artmasına neden olacaktır. Bu durumda yetiştiriciliğini yapacağınız tarım ürünlerinin pazarının olmasını ve kazanç sağmasına dikkat etmelisiniz.

 

kaynak: https://arastirma.tarimorman.gov.tr/batem/belgeler/kutuphane/teknik%20bilgiler/nar%20yetistiriciligi.pdf

Scroll to Top