Nalbur Dükkanı Açmak | Hırdavatçı Açma Maliyet

Nalbur Dükkanı Açmak

Hırdavat sektörü, teknik ürünler ve malzemeler satıldığı için bu işi yapmak isteyenlere zor görünmektedir. Ancak bu doğru değil. Ne sattığınızı bildiğiniz sürece sizin de hırdavat ya da nalbur işi yapmanız bir bakkal işletmek kadar kolay. Nalbur dükkanı açmak istiyorsanız bu sektördeki karlılığı fark ettiğinizi düşünüyorum. Tabi sadece karlılık dışında, sürekli iş yapma ve yan gelir elde etme durumu da mevcut.

Nalbur Dükkanı Açmak
Nalbur Dükkanı Açmak

Malzeme tedariği, pazarlama ve uygun yer seçimi konusunda bilgi sahibi olursanız nalbur dükkanı açmak sizin için oldukça kolay olacak. Malzeme tedariğinin önemli olmasının nedeni ise, satışı yapan firmaların size ürün hakkında mini eğitim vermesidir. Her firma size sattığı ve temin ettiği ürün ile ilgili bilgi verir. Siz de zamanla bu işte bu sayede profesyonel olursunuz.

Türkiye’de yeni inşaatların yapılmasında büyük bir yavaşlama mevcut. Piyasada tadilat sektöründen her yıl bir artış mevcut. Bu nedenle insanlar daha çok nalbur dükkanları ile iletişim halinde olacaklar. Satın alma gücü düştüğü için, tüketiciler mutfak tezgahını yenilemektense, alçı alıp kendisi onarmayı tercih edecektir. Bu durumun her yıl daha da artacağını görebilirsiniz.

Ancak bir nalburun iş yapması için sadece gerekli malzemeleri koyup beklemeniz yeterli değil. Bir çok nalburun batmasına neden olan ya da para kazanmasını sağlayan önemli noktalar mevcut. Bu noktaları yazı içerisinde sizlerle detaylı olarak paylaşacağız. Bu konularda dikkatli olduğunuz sürece, emin olun sektörde kısa zamanda büyüme yakalayacaksınız.

Not: Nalbur dükkanı açmak dışında farklı fikirlere edinmek için 100+ Adet Dükkan Açma Fikirleri başlıklı makaleyi inceleyebilirsiniz.

Nalbur Dükkanı Açmak

Nalbur Dükkanı açmak 2
Nalbur Dükkanı açmak 2

Nalbur dükkanı açmak istiyorsanız öncelikle doğru karar verdiğinize emin olabilirsiniz. Nalbur dükkanlarını cep telefoncular ya da marketler gibi her yerde fazlasıyla görmeniz mümkün değil. En azında sayıları yetecek kadar, çok fazla değil. Bu da sektörde rekabetin fazla olmadığı ve iş yapma potansiyelinizin daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Kendin yap modası, tadilat sektöründe ki yükseliş, hobi sektörünün artması ve eski binaların sürekli tadilat istemesi hırdavat ve nalbur sektörüne olan talebi her geçen gün daha da arttıracaktır. Peki bu sektörde yerinizi almak için ne yapmanız gerekir? 

Öncelikle daha önce hiç yapmadığınız bir işe  karşı sadece sizde değil, tüm girişimcilerde korku olması normal. Bu psikolojik bir durum. Bu korkunun gereksiz olduğunu sadece o işe girdiğiniz zaman anlayabilirsiniz. Bu nedenle hırdavatçı dükkanı açmak sizi korkutmasın. Sadece temel bilgileriniz var ise bu iş ile ilgili kendinize güvenebilirsiniz.

Örneğin; 5’lik çivi ile 10’luk çivi arasındaki fark, plastik boya ve silikonlu boya özellikleri gibi basit konularda bilgi sahibi olmalısınız. Alçı, kalekim, çimento veya derz gibi malzemeler ne işe yarar bilmelisiniz. İnternet ise önünüzde bulunan sınırsız bir kaynak. Emin olun öğrenmek fazla zamanınızı almayacaktır. Bir çok müşteri size sınav sorusu gibi, 25’lik pvc boruyu nerde kullanabilirim diye sormaz. Sadece sizin bilmeniz ekstra olarak işlerinizi arttırmanızı sağlayacaktır.

Örneğin; çatısının duvarı sızdıran bir müşteri, çimento almak için geldiğinde ona ekstra olarak yalıtımlı solüsyon önerisinde bulunabilirsiniz. Ya da plastik boya alacak olan müşteriye silikonlu boya tavsiye ederek ciro rakamını arttırmanız da mümkün.Bu sektörde her ekstra bilgi, size fazladan ciro olarak yansıyacaktır.

 

Nalbur dükkanı açmak için 2 seçeneğiniz mevcut;

1.Nalbur dükkanı Devir Almak

2.Sıfırdan Hırdavat Dükkanı Açmak

Hangisi mantıklı derseniz, bu durumu göre değişiklik gösterir. Öncelikle kimse bal yapan arıyı zararına vermez. Üstelik bu devren dükkan satın almak isteyenlerin sayısının fazla olduğu bu dönemde. Devir almanın en büyük avantajı işi daha kolay öğrenirsiniz ve devir alacağınız kişi size eğitim verir. Tedarikçilerin bir çoğu hazırdır ve ertesi gün iş yapmaya başlarsınız.

Sıfırdan nalbur dükkanı açmak ise biraz riskli. İşlerinizin oturması ve müşterilerin alışması biraz zaman alacaktır. Tedarikçi ağının oturması, satılacak ürünleri belirleme ve sizin bu iş öğrenmeniz yorucu olacaktır. Ancak sıfırdan dükkan açmak hem düşük maliyet hem de devir alacağınız dükkana göre daha çok kazanmanızı sağlayabilir.

Devir alacağınız hırdavatçı dükkanı günde 1000 TL ciro yaparken, sıfırdan açılan dükkan günde 3000 TL ciro yapabilir. Burada seçim yapmak tamamen sizin tercihinizde. Şimdi adım adım nalbur dükkanı nasıl açılır, o aşamaya geçelim.

 

Hırdavatçı Nasıl Açılır

Hırdavatçı nasıl açılır
Hırdavatçı nasıl açılır
 • Nalbur dükkanı açmadan önce bu işe ne kadar sermaye ayırabileceğinizi belirleyin. Ayıracağınız sermaye nasıl bir dükkan açacağınızı ve ilerleme yöntemini belirleyecektir. Harcayacağınız sermayeyi ürüne yatırdığınız için ne kadar çok sermaye ayırırsanız sizin için o kadar avantaj sağlayacaktır. Ürünler dolar üzerine olduğu için sürekli yaşanan zamlarda sermayenizin değerinde artış yaşanmasını sağlar.
 • Sıra geldi tedarikçi aşamasına. Hırdavat malzemeleri nereden alınır ile ilgili aşağıda bir alt başlık oluşturdum. Orada yazmış olduğum tüm hırdavat toptancılarını tek tek dolaşıp, iletişime geçin. Hangi malzemeyi nereden temin edeceğinizi kararlaştırın. Bazı tedarikçiler size ekstra avantaj sağlayacaktır. Bu nedenle bu aşamaya büyük önem gösterin.
 • Nalbur dükkanı açmak için tedarikçi aşamasını tamamladıktan sonra, dükkan bulma aşamasına geçebilirsiniz. Ana cadde ya da yan cadde üzerinden, rekabetin az olduğu bir noktada dükkan aramaya başlayabilirsiniz. Dükkan kirasının uygun olması size büyük avantaj sağlayacaktır. Bu durumu da göz önünde bulundurun.
 • Dükkan bulduktan sonra ilk aşama olarak vergi levhasını alın. Ruhsat ise dükkan kurulumundan sonra geçeceğiniz aşama. Perakende satış işletmesi olduğunuz için belediyeden ruhsat almanız da kolay olacaktır. Vergi levhasını bu aşamada almanızın nedeni, satın aldığınız demirbaşları kendinize fatura ettirmeniz içindir. Vergi açısından büyük avantaj sağlayacaktır size.
 • Dükkan iç raflarını sergileyeceğiniz tüm malzemelere göre  özel olarak yaptırın. Nalburda satılacak ürünün sınırı yok. İlerde iş yaptıkça, daha fazla boş alana ihtiyaç duyacaksınız. Malzemeye göre raflar yaptırmanız büyük avantaj sağlayacaktır.
 • İşletme dış tabela, iç ışıklandırma ve dükkan önüne malzeme koyma gibi aşamalara değinmiyorum. Bunun için başarılı olan hırdavatçı dükkanlarını inceleyin. O dükkanları tasarım olarak referans alabilirsiniz.
 • Tüm malzemeleri tamamladıktan sonra bulunduğunuz bölgenin belediyesine ruhsat için başvurun. Başvurunuz 1 hafta içinde sonuçlanır ve ruhsatınız çıkarılır.
 • Nalbur dükkanı açmak için ekstra açılış yapmanıza gerek yok. Ancak ürünlerle ilgili pankart hazırlayıp, dükkan cephenizde indirimli fiyatları müşterilerinize gösterin. İlk aylarda gerekiyorsa bazı ürünlerde maliyetine satış yapın. Yakın zamanda müşteri sayınız artmaya başlayacaktır.
 • İnternet ise sizin için ekstra pazar olacaktır. Ancak bu pazar için acele etmeyin. Normal dükkan içi satışlarınız arttıktan sonra, ekstra bir personel ile internet üzerinden de satış yapmaya başlayabilirsiniz.

 

Nalbur Dükkanı Açma Maliyeti

Nalbur dükkanı açma maliyeti
Nalbur dükkanı açma maliyeti

Nalbur dükkanında satacağınız ürünün sınırı yoktur. Stok tutmanın da sınırı yoktur. Çünkü bozulan ürünlerin sayısı oldukça az. Bu nedenle nalbur dükkanı açma maliyeti tamamen size bağlı. Ancak minimum maliyet ise bellidir. Örneğin; filli boyadan boya yapma makinesi alacaksanız, belirli bir barem anlaşması yapmanız gerekecek.

Bunun gibi anlaşmalar bir çok firmadan geçerli. Muslu bataryası, duşa kabin malzemeleri, PVC malzemeleri gibi bir çok üründe fiyatlar yüksek olabiliyor. Ürün çeşidini kısarak minimum 70 Bin TL sermaye ile nalbur dükkanı açabilirsiniz. Ancak sermayeyi ne kadar fazla yükseltirseniz, sizin için o kadar büyük avantaj sağlayacaktır.

Nalbur sektöründe kar marjı yüksek olduğu için, ürün miktarını arttırmaya özen gösterin. Kazandığınız her parayı tekrar ürüne yatırın. Bugün 10 TL’ye aldığınız bir ürünü yarın 15 TL’ye satın almak zorunda kalabilirsiniz.

 

Nalbur Dükkanı Aylık Kazancı

Nalbur dükkanı aylık kazancı
Nalbur dükkanı aylık kazancı

Nalbur dükkanı açmak isteyenler aylık kazancı ya da kar marjı bakımından çekinmesinler. Ürünlerde kar oranı %20 ile %500’e kadar çıkabilmektedir. Hırdavat dükkanı ne kadar kazandırır kısmı ise sizin koymuş olduğunuz sermayeye bağlı. Dolu bir dükkanda günlük 2 Bin TL ciro yaptığınızda aylık minimum 15 Bin TL net kar edebileceğinizi söyleyebilirim. Tabi bu karın daha üstüne çıkmanız da mümkün.

Nalbur işinde tek kar sattığınız ürünler değil. Dükkan içerisinde size bir çok iş gelir. Örneğin; bir nalbur dükkanına musluk tamircisi nereden bulabilirim diye gittiğinizde, size hemen bir öneride bulunur. Bu öneriler genellikle komisyon karşılığında olur. Bunu sizde yapabilirsiniz ve komisyon almanız oldukça doğal. Günlük emin olun bu şekilde en az 5 komisyonlu iş verebilirsiniz.

Nalburculukta risk analizini iyi yapıp, uygun noktaya dükkan açarsanız, kazanmaktan yana endişeniz olmasın. Kısa zamanda koymuş olduğunuz sermaye miktarını amorti etmeye başlarsınız.

Not: Daha önce herhangi bir ticari deneyiminiz bulunmadıysa, mutlaka Ticaret Nasıl Yapılır başlıklı makaleyi inceleyiniz.

 

Hırdavat Dükkanı Malzemeleri Nereden Alınır

Hırdavat Dükkanı Malzemeleri Nereden Alınır
Hırdavat Dükkanı Malzemeleri Nereden Alınır

Hırdavat malzemelerinin bir çoğu yurt dışından Türkiye’ye gelir. Bu malzemelerin hepsi İstanbul Toptancılar Çarşısı, yani İSTOÇ’ta sergilenir ve satışı yapılır. Eğer İstanbul’da yaşıyorsanız, İSTOÇ’a gidip ürün tedarikçileri ile iletişime geçebilirsiniz. Hepsi sizin tedarikçiniz olmak için heveslidir.

 

Diğer bir seçenek ise hırdavat fuarlarına gitmek. Yılda bir kaç kez hırdavat fuarı yapılır. İSTOÇ’ta yüksek fiyatlara göreceğiniz ürünleri bu fuarlarda üretici ile irtibata geçip, daha uygun fiyatlara satın alabilirsiniz. Hırdavat sektörünün bir çok üretici Güney Doğu Anadolu ya da İç Anadolu’da bulunur. Onları her fuarda ürünlerini sergilerken görebilirsiniz. İstanbul dışında bile olsanız, mutlaka bu fuarları ziyaret etmeyi geliniz.

 

Nalbur Açmak İçin Gerekli Belgeler

Nalbur Açmak İçin Gerekli Belgeler
Nalbur Açmak İçin Gerekli Belgeler
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Adli Sicil Kaydı
 • Faaliyet belgesi
 • İşletme açılış bildirgesi
 • Vergi Levhası fotokopisi
 • SSK giriş bildirgesi
 • Kira kontratı
 • Çevre Temizlik Vergisi Ödeme Makbuzu
 • Tapu fotokopisi
 • İtfaiye uygunluk raporu

Belediyelerin ruhsat için istedikleri evraklar farklılık gösterebilir. Bu nedenle bulunduğunuz bölgenin belediyesine gidip, ruhsat müdürlüğünden gerekli evrakları almanız sizin için daha doğru olacaktır. Yukarıda ki evraklar ortak olarak istenen belgelerdir.

Okuyunuz: En Yeni 100+ İş Fikri

Hırdavatçı Açmak İsteyenlere Tavsiyeler

Hırdavatçı Açmak İsteyenlere Tavsiyeler
Hırdavatçı Açmak İsteyenlere Tavsiyeler
 • Nalbur dükkanı açmak isteyenler bu işi bilmediklerinden dolayı  korkmasın. İnternet sınırsız bir kaynak.1 ay boyunca sürekli sektörle ilgili araştırma yapsanız, dükkan açmak için yeterli bilgiye sahip olursunuz.
 • Sürekli tedarikçi arayışında bulunun. Türkiye’de üretim yapan da var, ithalat yapan da. Her firmada farklı ürünler bulunur. Müşterinize çeşit sunmanız, sizi avantajlı kılacaktır.
 • Ucuz ürün de var kaliteli ürün de. İkisinden birini tercih etmek zorunda kalırsanız, seçeneğinizi pahalı ve kaliteli olan ürün satmaktan yana kullanın. Yapı inşaat sektöründe siz üretmeseniz bile, ucuz malın sıkıntısını yaşarsınız.
 • Her zaman güler yüzlü olmayı ihmal etmeyin. Güler yüz olmada tek başına hırdavatçı dükkanı açmak size başarı getirmeyecektir.
 • Dükkanınıza gelen müşterilerinizle ilgilenin. Elinizden geldiğince yardımcı olmaya çalışın. Yardım ettiğiniz her müşteri size ekstra kazanç olarak geri dönecektir.

Hırdavat ve nalbur dükkanı açmak ” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Sizin de bu konularda sorularınız var ise, yorumlar bölümünden bizimle irtibata geçebilirsiniz. Sorularınız en kısa zamanda cevaplandırılacaktır.

Scroll to Top