Muhasebeci Seçimi Yaparken Dikkat Edilecekler

Muhasebeci Seçimi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bir girişimcinin seçim yapmakta zorlandığı konulardan biri muhasebeci seçimidir. Yeni kurulan işletmelerin mali işlerle ilgili profesyonel destek alma konusunda seçici olması gerekir. Muhasebeci seçimi yaparken en doğru kararın verilmesi çok önemlidir. Bu yüzden yeni bir işletme kuranların en çok merak ettiği konu, “Muhasebeci nasıl seçilir?”, “Muhasebeci seçerken nelere dikkat edilmelidir?” konularıdır. Bu noktada her ticari işletmenin muhasebeci seçmeden önce bilmesi gereken bazı detaylar vardır. Bu detayları muhasebeci seçmenin püf noktaları ile ilgili olan bu yazımızda bulabilirsiniz.

Muhasebeci Seçimi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Muhasebeci Seçimi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

İş fikriniz ne kadar kazançlı bir iş olursa olsun, işletmenizin mali hesapları düzgün bir şekilde takip edilmezse işletmeniz kısa süre içinde zarar edebilir. Üstelik yanlış bir muhasebeci seçtiğinizde işletmeniz kapanma noktasına gelebilir. Bunun en temel nedeni, her ticari işletmenin devlete ödemesi gereken birtakım vergi ve ödemelerin zamanında yapılması gerektiğidir. Bu vergi ve ödemeler zamanında ödenmediğinde, büyük meblağlara dönüşebilir. Bu sebepten dolayı, yanlış bir muhasebeci seçen binlerce yeni işletme sahibi, ödeyemedikleri vergi borçlarından dolayı işletmelerini kapatmak zorunda kalmaktadır.

Muhasebecilik mesleği dışarıdan bakıldığında basit bir işmiş gibi görünse de, oldukça detaylı ve hassas bir iştir. Muhasebecilikte yapılan küçük hatalar, işletmeye binlerce liralık cezalara mâl olabilir. Bu yüzden her işletme sahibinin muhasebeci seçerken dikkatli olması bir zorunluluktur. Ancak birçok işletme sahibi muhasebeci seçerken nelere dikkat etmesi gerektiğini bilememektedir.

Mali Müşavir Nedir?

Mali müşavir, 3568 sayılı meslek kanununa göre, defter tutmak ve beyanname vermek gibi çeşitli yetkilere sahip meslek grubudur. Mali müşavir olabilmek için en az 8 sene süren bir eğitim ve staj sürecinden geçmek gerekmektedir. Şahıs şirketlerinin bir mali müşavirle çalışma zorunlulukları yoktur. Ancak ticari bir işletme dilekçe, beyanname ve tutanak gibi belgelerin düzenlenmesi için bir mali müşavirle çalışmak zorundadır. İşletmeler mali belgelerini düzenlemek ve devlete bildirmek için bu konuda yetkilendirilmiş serbest mali müşavirlerle çalışmalıdır.

Şirket Kurarken Mali Müşavir Zorunlu mu?

Ticari şirket ve kuruluşların serbest mali müşavir ile çalışmaları zorunludur. Ancak şahıs şirketlerinin böyle bir yükümlülükleri yoktur. Kanunlara göre, şirketin faaliyet dönemi içinde 13.258.000 TL’yi ve net satışlar toplamının 26.508.000 TL’yi aşmayan vergi mükellefleri, beyannamelerini serbest mali müşavire imzalatmalıdır. Bunun için şirketin hesaplarını tutan, beyannamelerini düzenleyen bir serbest mali müşavir ile düzenli olarak çalışması ve her ay mali müşavire sabit bir ücret ödemesi gerekmektedir. Serbest mali müşavir, şirketi vergi ödemeleri konusunda bilgilendirmekte, mevzuatla ilgili vergi yükümlülükleri hakkında şirketleri düzenli olarak bilgilendirmektedir. Bu sayede şirketler, vergi yükümlülüklerini zamanında ödeyerek mali hesaplarını uygun bir şekilde yürütebilmektedir.

Muhasebeci Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Muhasebeci seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri muhasebecinin defter tutma yetkisinin olup olmamasıdır. Her muhasebeci defter tutma yetkisine sahip değildir. Sadece çeşitli sınavları başarıyla tamamlayan muhasebeciler bu yetkiye sahip olabilmektedir. Defter tutma yetkisi olmayan bir muhasebeciyle çalışmak, tüm mali işlemlerinizin yasal geçerliliğini kaybetmesine neden olacaktır. Bu yüzden bir muhasebeciyle çalışmaya başlamadan önce yetki belgesini görmeniz gerekmektedir. Muhasebeci seçerken dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Muhasebeciler kuruluşlara bazı konularda hizmet vermelidir. Muhasebeci seçimi yaparken muhasebecinin bu konularda hizmet verdiğinden emin olunmalıdır. Bir muhasebecinin şirkete hizmet vermesi gereken konular; vergi planlaması ve danışmanlıktır.

Her muhasebeci şirketlere vergi beyannamelerinin doldurulması konusunda hizmet vermektedir. Ancak muhasebeci, şirkete vergi planlaması hizmeti de vermelidir. Bu hizmet sayesinde şirket, gelecekteki iş planını düzenlerken vergi yükü hakkında bilgi sahibi olabilir. Bu yüzden muhasebeci seçerken muhasebecinin şirketinize vergi planlaması hizmeti sunması konusuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Bir muhasebecinin hizmet vermesi gereken en önemli konulardan biri ise danışmanlıktır. İyi bir muhasebeci, şirkete mali konularla ilgli danışmanlık sunabilmelidir. Örneğin, seçeceğiniz muhasebeci size her ay gelir tablonuz ve bilançonuz ile ilgili detaylı bilgi verip size önerilerde bulunabilmelidir. Şirketiniz için mali müşavir seçerken deneyimli olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Seçeceğiniz muhasebecinin sizin şirketinizin hizmet verdiği alanda deneyimli olması gerekli değildir.

Her muhasebecinin her sektörle ilgili bilgi sahibi olması zorunlu bir kriter değildir. Ancak muhasebecinizin sizin şirketinize benzer bir şirkete önceden danışmalık vermiş olması, sizden önce çeşitli şirketlere kuruluş ve gelişme aşamalarında hizmet vermiş olması çok önemlidir. Bu yüzden şirketiniz için deneyimli bir muhasebeci seçmeniz, muhasebeci seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken konuların başında gelmektedir. Muhasebeci seçerken dikkat etmeniz gereken diğer bir konu ise muhasebecinizin güncel mevzuatı takip edip etmemesidir. Türkiye’de vergi mevzuatı dinamik bir yapıdadır. Bir muhasebecinin buna uyum sağlaması, mevzuatı takip etmesi, güncel gelişmelerden haberdar olması gerekmektedir. Bu yüzden muhasebeci seçerken güncel gelişmeleri takip eden, yeni mevzuata hâkim, aktif çalışan bir muhasebeci seçmeye dikkat etmelisiniz.

Muhasebeci seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur muhasebecinin müşteri portföyüdür. Şirketiniz için bir muhasebeci ile çalışmadan önce onun hangi şirketlerle çalıştığına bakmalısınız. Bir muhasebecinin müşteri portföyü, onun çalışma tarzı, deneyimi, güvenilirliği konusunda en büyük referanstır. Muhasebeci seçerken onun güçlü bağlantılara ve kaynaklara sahip olması, şirketiniz için artı bir değerdir. Müşteri portföyü geniş olan, köklü kurum ve şirketlere hizmet veren bir muhasebeci sizin şirketinizle ilgili hesaplara da özen gösterecektir. Müşteri portföyü az olan veya müşteri portföyü en fazla 2 yıllık şirketlerden oluşan bir muhasebeci seçmeniz ise şirketiniz için riskli bir seçim olacaktır.

Okuyunuz: Dükkan Açma Fikirleri

İyi Mali Müşavir Nasıl Anlaşılır?

İyi bir mali müşavir, öncelikle alanında uzman ve deneyimli olmalıdır. İyi bir mali müşavirin uzman ve deneyimli olduğunu gösteren en önemli unsur ise müşterileridir. Bu yüzden iyi bir mali müşavir, müşteri portföyünden anlaşılabilmektedir. Bir mali müşavirin mesleğinde iyi olduğunu gösteren en iyi unsurlardan biri mükellef sayısıdır. Genellikle mükellef sayısı fazla olan bir mali müşavir, disiplinli ve profesyonel bir ekibe sahiptir. Ancak bazı mali müşavirlerin mükellef sayısı fazla olmasa da birçok profesyonel mali müşavirden daha iyi hizmet sunmaktadır. Bu yüzden mali müşavir seçerken onun mükellef portföyünü incelemeniz ve bu konuda araştırma yapmanız daha iyi karar vermenizi sağlayacaktır. Aynı zamanda iyi bir mali müşavir, hizmet verdiği şirketlere şirketin tasarruf etmesini sağlayan tavsiyeler verebilmelidir. Bu yüzden şirketiniz için seçeceğiniz mali müşavirin hem müşteri portföyünün iyi olmasına hem de aktif çalışan bir muhasebeci olmasına dikkat etmelisiniz. İyi bir mali müşavir aynı zamanda disiplinli olmalı ve hizmet verdiği bu mesleği seven, yaptığı işe saygısı olan bir muhasebeci olmalıdır. Bir muhasebecinin bu özellikleri taşıyıp taşımadığını onun müşterilerini, çalıştığı şirketleri ve kuruluşları inceleyerek anlayabilirsiniz. Şirketiniz için çalışmayı tercih edeceğiniz mali müşavir, vergi indirimleri ve mali teşvikler konusunda gündemi takip edebilmeli, size bu konuda güncel bilgi akışı sağlayabilmelidir. İyi bir mali müşavir hizmet verdiği şirketlere en iyi şekilde hizmet etmeyi görev edinir. Bu yüzden, şirketinizle ilgili muhasebeci seçimi yaparken eğer iyi bir mali müşavir ise, sektörünüzle ilgili araştırma yaparak size geri dönüş sağlayacaktır. İyi bir mali müşavir her sektör ile ilgili bilgi sahibi olmayabilir. Bu yüzden bir mali müşavirin sizin sektörünüzle ilgili deneyimli olmaması, onun iyi bir mali müşavir olmadığını göstermez. Ancak sektörünüzle ilgi araştırma yapması, size sorular sorması, sorumluluk sahibi olması gibi unsurlar onun iyi bir mali müşavir olduğunu gösteren en temel unsurlardır. Bu yüzden sektörünüzle ilgili bilgi sahibi bir mali müşavir seçmek yerine, sorumluluk sahibi, çözüm üreten, şirketinize değer katacak bir mali müşavir seçmeniz daha doğru olacaktır.

Scroll to Top