Masaj Salonu Nasıl Açılır | Spa Açmak için Gerekli Belgeler

Masaj Salonu Açmak İsteyenlere Tavsiyeler

Günümüzün en trend salonlarından olan masaj salonu, gelecekte de oldukça tercih edilecek iş alanları arasında yer alır. Masaj salonu açmak, kalıcı bir iş yeri sahibi olmak isteyenler için en ideal tercihtir. Masaj salonu nasıl açılır ve nasıl işletilir gibi sorulara cevap arayan girişimciler edindikleri gerçek bilgiler ile diledikleri adreslerde masaj salonlarını faaliyete sokabilir.

Masaj Salonu Nasıl Açılır
Masaj Salonu Nasıl Açılır

Masaj salonu açmak için gerekli belgeleri hazırlayıp ilgili yerlere sunmak ve salon içerisinde kaliteli hizmet verebilecek personellere sahip olmak yeterlidir. Masaj salonu nasıl açılır ve nerelerde masaj salonu açılır gibi sorulara yanıt bulmak için önce aktif olan masaj salonlarını gözlemlemek ve sektör hakkında detaylı bilgi almak gerekir.

Günümüzde yoğun olan iş hayatı ve sosyal yaşamda karşılaşılan zihin yorgunlukları gibi etkenler masaj salonlarının rahatlatıcı hizmetleri ile sonlandırılır. Hem yorgunluk attıran hem de insanı dinlendiren hizmetler sunan masajlarında uygulanan teknikler ile herhangi bir olumsuz ağrı yaşamadan gevşemek ve yumuşamak mümkün olur.

 

Not: Masaj salonu açmak dışında farklı iş fikirleri ile ilgili bilgi edinmek için 100 Adet Dükkan Açma Fikirleri başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

 

Masaj Salonu Açmak

Masaj Salonu Nasıl Açılır
Masaj Salonu Nasıl Açılır

Masaj salonu açmak, en kolay iş alanlarından bir tanesidir. Sakinleştirici bir müzik ve rahatlatıcı bitkisel yağ özleri ile gerçekleştirilen masaj uygulamaları ile kişilerin üzerindeki bütün stresin atılması sağlanır.  Günümüzde çalışan kişi sayısının her geçen gün artması, masaj salonlarının da artık daha fazla hizmet vermesine neden olmuştur. İş hayatının yükünü hafifleten masaj salonu hizmetleri hem işyeri konumunda hem de mesken olarak görülen birçok farklı adreste sunulabilecek bir hizmet tipidir.

 

Masaj salonu açmak için illa bir masaj salonu açmaya gerek yoktur. Masaj hizmeti istek halinde mobil koşullarda meskenlerde de verilebilecek bir hizmettir. Buna karşılık masör olan kişiler herhangi bir masaj salonuna bağlı olmadan adreslere giderek de kişilere masaj hizmetini belirlediği ücret kapsamında sunabilir. Ancak bir masaj salonu açmak, hem düzenli bir müşteri kitlesine sahip olmak ve müşteri kapasitesini artırmak açısından önem taşır.

 

Salonlarda sunulan ovuşturma hizmetinde her geçen gün farklı müşteriler ile tanışmak mümkündür ve belirli müşterilere sabit adres üzerinden sürekli olarak hizmet sunulması imkânı sağlanır.

 

Masaj Salonu Açma Şartları

Masaj Salonu Açma Şartları
Masaj Salonu Açma Şartları

Profesyonel anlamda açılacak bir işletme için gerekli olacak masaj salonu açma şartları listesinin başında girişimcilerin bir vizyona sahip olmaları gelir. Hedeflerin de tam olarak netleşmesinin ardından açılış için gerekli olacak resmi evrakları hazırlama aşamasına geçilebilir.

 

Masaj salonunun resmi olarak faaliyete geçirilmesi için izin alınması gereken yer Kültür ve Turizm Bakanlığı’dır. Bakanlık yönetmeliğinde bulunan maddeye göre masaj salonu açmak için girişimcilerin 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekir. Yine yönetmeliğe göre masaj salonu açmak için gerekli olan diğer koşullar şöyledir;

 • Masaj salonu içerisinde hizmet uygulanacak olan alanın minimum 6 metrekare olması gerekir.
 • Masaj için kullanılacak olan oda ve salonların duvarları yağlı boya ile boyanmış olmalıdır.
 • Dükkân içerisinde mutlaka kalorifer sistemi, duş sistemi, ısıtma sistemleri, klimalar ve demirbaşlar yer almalıdır.
 • Masaj salonunda hizmet verecek olan kişilerin çalışma saati içerisinde üniforma giymeleri gerekir.
 • Masaj salonunda sunulan hizmetler kapsamında hizmet esnasında kullanılacak olan her tür madde ve materyalin mutlaka steril olması zorunludur.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı koşullarına uyan ve gerekli şartları sağlayan girişimciler uzun ömürlü olarak masaj ve spa hizmeti sunabilirler.

 

Masaj Salonu Açma Maliyeti

Masaj salonu maliyeti, masaj salonu açma düşüncesi olan girişimcilerin sık merak ettiği sorular arasında yer alır. Her ne kadar az masraflı bir işletme olsa da yine de tam anlamı ile kusursuz bir hizmet verebilmek için belirli bir sermayeye sahip olmak gerekir.

 

Masaj salonu maliyeti anlamında en büyük masraf çalışan personeller ve işletme içerisinde harcanarak olan giderler aşamasında çıkar. Yönetmelikte de masaj salonu açmak için belirlenen minimum bir sermaye rakamı bulunmaktadır. Ekstra karşılaşılacak aksaklıklara karşı da maddi açıdan hazırlıklı olmak, hizmet aşamasında yaşanacak problemleri kolay çözmek açısından olukça önemlidir. Özellikle ilk açılan kuruluşlarda gerekli reklam çalışmalarının yapılması ve belirli bir müşteri kitlesine sahip olma gibi aşamalarda işletmeyi ayakta tutabilmek için sermayeden faydalanmak gerekir.

 

Bir masaj salonu açmak için gerekli olacak minimum sermaye 50.000 TL’dir. Bu rakam merkezin açılacağı şehrin kiralama fiyatları, çalıştırılacak olan masörlerin aylık maaş ücretleri, kiralanacak mekânın büyüklüğü ve genişliği gibi birçok farklı etmene göre değişiklik gösterir. Sunulacak hizmetin kalitesi, yapılan harcamaların geri dönüş süresi ile paraleldir.

 

Not: İlk defe iş hayatına atılacaksanız, mutlaka ticaret nasıl yapılır başlıklı yazımızı inceleyiniz.

 

Masaj Salonu Bayiliği Açma

Masaj hizmetini sıfırdan değil de bayilik sistemi üzerinden açmak ve işletmek de mümkündür. Masaj salonu bayiliği açma ve sektörde kalıcı yer edinme düşüncesine sahip olanlar eğer işinde çok başarılı ve marka yapmış masaj işletmelerinin bayiliklerini alırlarsa işleri oldukça kolay olur.

Masaj sektöründe uzun yıllar hizmet veren büyük masaj işletmeleri, belirli bir misyona ve vizyona sahiptir ve bu konuda her türlü etkeni göz önünde bulundurarak hizmetlerini sürdürür. Bayilik için tercih edilecek işletmeye karar verildikten sonra bu firmalar ile iletişime geçerek karşılıklı anlaşmanın ardından masaj bayilik sistemi ile bir işletmeye sahip olmak mümkün olur.

 

Spa Merkezi Açma Maliyeti

Spa merkezleri günümüzde masaj merkezleri kadar ilgi gören ve rağbet edilen işletmeler arasında yer alır. Masaj salonu ile birlikte spa hizmeti de veren işletmeler yılsonunda odlukça yüksek kârlar elde eder.

 

Spa açmak maddi açıdan oldukça maliyetli bir iştir. Ama profesyonel koşullarda sunulan spa hizmeti ile yapılan masrafların kısa sürede tekrar kazanılması da mümkün olur. Günümüz şartlarında spa merkezi açmak için gerekli olacak sermaye minimum 100.000 TL’dir. Bu rakam işletme için tercih edilecek olan işletme kirası ve personel maaşları gibi faktörler bağlı olarak artabilir ya da azalabilir. Eğer hizmet kalitesinde daha yüksek çizgiler düşünülürse bu durumda yaklaşık olarak 150.000 TL gibi bir sermayenin gözden çıkartılması gerekir. Spa merkezinde sermaye, sunulacak hizmet kalitesine göre değişir. Çok daha uçuk rakamlar ile oldukça farklı hizmetler sunmak isteyenler 500.000 TL ile bile bir spa merkezi açabilir.

 

Spa merkezinde geri dönüşlerin hızlı olabilmesi ve hedeflenen gelir rakamlarına ulaşılabilmesi için doğru lokasyonda hizmetlerin verilmesi gerekir. Özel alanlara kurulan spa merkezleri her daim başarılı sonular getirir. Yüksek potansiyelli yerlerde spa merkezi açarak ve her daim müşterileri memnun edici hizmetler sağlayarak ileriye dönük ciddi başarıların elde edilmesi de mümkün olur.

 

Spa Açmak İçin Gerekli Belgeler

Spa açmak için gerekli belgeler eksiksiz olarak hazırlandıktan sonra ilgili verilir ve kısa süre içerisinde dükkânı hizmete açmak mümkün olur.

Spa salonu açmak için gerekli belgeler;

 • Spa merkezini açacak olan kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Yapıyı kullanabileceğini gösterir izin kâğıdı,
 • Tapu fotokopileri,
 • Kiralanacak işyeri için kira kontratının noter tasdikli örneği,
 • İlgili olan ticaret odasına kaydı gösterir belge fotokopisi,
 • Sigorta ve BAĞ-KUR kayıt belgeleri,
 • İşyeri abonelik belgeleri,
 • İşyeri açma ruhsatı,
 • İmza sirküleridir.

Bu listede belirtilen evraklar yine bilgilendirme neticesinde olup, girişimcilerin şahsi başvuru ile gerekli belgeleri tam olarak öğrenmeleri gerekir.

 

Spa merkezi açmak için gerekli olan şartlar ise;

 • Her şeyden önce yönetmeliğe tam anlamı ile uyacak bir mekân tercihi,
 • Hazırlanacak belgelerin tümünün devletin sınırlarına uygun niteliklere sahip olması,
 • Çalışan personellerin düzenli olarak sağlık karnelerinin oluşturulması ve düzenli olarak sağlık kontrollerinin yapılması,
 • Personellerin ne olursa olsun güzellik ve saç bakımı gibi konularda bilgili olması ve mümkünse kurs alması,
 • Diksiyonu düzgün olan ve müşteri ilişkileri başarılı olan personellere şans verilmesi gibi hususlardır.

 

Masaj Salonu Aylık Kazancı

Hem güzellik salonu açmak hem de masaj salonu açmak açılış aşamasında son dere kolaydır. Ancak ilerleyen dönemlerde sektörde parlak bir yere sahip olmak için ilk yıllarda adımları olabildiğince dikkatli atmak gerekir.

 

İlk yıllardan itibaren salon içerisinde müşterileri memnun edici bir hizmet vermek, ileri dönemlerde güzel kazançlar elde etmenin temel anahtarıdır. Müşterileri memnun edebilmek ve onlara kaliteli hizmetler sunabilmek için ise personel seçiminde titiz davranmak önemlidir. Bu anlamda masraftan kaçılmadan alanında uzman masörler ile çalışmak ilerleyen dönemlerde sektörde kalıcı olmayı sağlar. İlk etapta yapılacak fazla masraflar ilerleyen dönemlerde fazlası ile kazanca dönüşecektir.

 

Masaj salonu açmak ve fazla gelirler elde etmek için masaj salonunu spa hizmetleri ile birlikte vermek gerekir. Tatil sektörü başta olmak üzere birçok farklı bölgede en çok ilgi gören masaj salonları spa merkezi özelliğine sahip olan salonlardır. Kaliteli bir masaj ve spa hizmetleri ile oldukça güzel gelirler elde edilmesi mümkün olur.

 

Masaj salonu hizmetlerinde çok kaliteli hizmetlerin sunulması kapsamında masajın saat ücretleri 100TL’den başlar. Kalite seviyesine bağlı olarak günde ortalama 10 kişiye masaj yapılsa, ortalama fiyatlar üzerinden bile çok güzel bir masaj salonu aylık kazancı elde edilmesi mümkün olur.

 

Masaj Salonu Açmak İsteyenlere Tavsiyeler

Masaj Salonu Açmak İsteyenlere Tavsiyeler
Masaj Salonu Açmak İsteyenlere Tavsiyeler

Başarılı bir masaj salonu açmak ve sektörde daimi hizmetler verebilmek için öncelikle bu konuda bir eğitim almak ve sertifikaya sahip olmak gerekir. Her daim bilgili ve eğitimli bir masör işini en iyi şekillerde sunar ve müşterilerini memnun eder. Alınacak sertifika kapsamında müşterilere hangi tür hizmetlerin sunulacağına ilişkin de bilgi verilir ve yüksek memnuniyet elde edilir.

Masaj salonu açmak isteyenlere tavsiyeler konusunda bir diğer atılması gereken adım tam olarak hangi hizmetlerin verileceğinin belirlenmesidir. Günümüzde masaj anlamında bilinen 80’den daha fazla tür ve yöntem bulunur. Bu aşamada girişimcilerin öncelikle hangi alana yöneleceği, belirli bir konuda uzmanlaşmak mı yoksa oldukça geniş kapsamda masaj hizmetini karşılamak mı isteyeceği belirlenmelidir.

Başarılı bir masaj salonu açmak için öncelikle planlı hareket etmek gerekir. Salon ismini belirleme aşamasında diğer işletmelerin isimleri listelenerek bu alanda en iyi çağrışım yapan ve ses getirecek olan isme karar verilebilir. Bu tercih edilecek ismin sosyal medya tanıtımlarından, salon duvarlarına ve kartvizitlerine basılacağı düşünüldüğünde önemini bir kez daha anlamak mümkün olur.

 

Masaj salonu açmak için tercih edilecek bölgenin potansiyeli önemlidir. Dükkân açmaya karar verdikten sonra iyi hizmetler sunabilmek ve yüksek gelirler elde edebilmek için hem potansiyeli hem de refah seviyesi yüksek olan bölgelerin tercih edilmesi önerilir.

Hedef kitleyi belirleyerek ve pazar araştırması yaparak daha başarılı hizmetler sunmak mümkündür. Müşterilerinin kimler olacağını önceden bilen girişimciler bu anlamda oldukça başarılı sonuçlar elde edebilirler. Müşterilerinin nelerden hoşlanacağını önceden bilmek ve müşterilerin istemediği davranışları sergilememek, müşterilerin ortalama yaşlarını bilmek, ağırlıklı hizmet vereceği cinsiyetler hakkında bilgi sahibi olmak gibi konular gelecek olan başarı oranını artırma konusunda oldukça etkilidir.

Masaj salonu açmak için tercih edilecek bölgenin potansiyeli önemlidir. Dükkân açmaya karar verdikten sonra iyi hizmetler sunabilmek ve yüksek gelirler elde edebilmek için hem potansiyeli hem de refah seviyesi yüksek olan bölgelerin tercih edilmesi önerilir.

Hedef kitleyi belirleyerek ve pazar araştırması yaparak daha başarılı hizmetler sunmak mümkündür. Müşterilerinin kimler olacağını önceden bilen girişimciler bu anlamda oldukça başarılı sonuçlar elde edebilirler. Müşterilerinin nelerden hoşlanacağını önceden bilmek ve müşterilerin istemediği davranışları sergilememek, müşterilerin ortalama yaşlarını bilmek, ağırlıklı hizmet vereceği cinsiyetler hakkında bilgi sahibi olmak gibi konular gelecek olan başarı oranını artırma konusunda oldukça etkilidir.

 

kaynak: https://patronoldum.com/masaj-salonu-acmak/

Scroll to Top