Manav Dükkanı Açmak 2022 | Gerekli Belgeler ve Maliyeti

Manav Dükkanı AÇmak

Manavcılık, getirisi ve kar marjı en yüksek olan iş yeri açma fikirleri açma fikirleri arasında yer alır. Üstelik manav dükkanı açmak için tecrübe ya da yüksek sermayeye ihtiyacınız yok. Manav dükkanı işletmeciliği yapanlarla kurduğumuz iletişim sonucu, bu yazıyı sizler için hazırladık.

Manav Dükkanı Açmak
Manav Dükkanı Açmak

Manav dükkan açmak hem karlı hem de kolay. Ancak lokasyon, ürün seçimi ve pazarlama konusunda dikkatli olmazsınız para kaybetme şansınız yüksek. Tabi bu olumsuz durum gözünüzü korkutmasın.

Hangi lokasyonda kar edebilirsiniz, ürün seçiminde dikkat edilmesi gerekenler ve pazarlama ile ilgili ekstra yapılması gerekenler gibi detaylı bilgilere yer verdik. Bu bilgileri uyguladığınız taktirde kısa zamanda açtığınız manav dükkanı iş yapmaya başlayacaktır. Üstelik işletme açılışı için koyduğunuz sermayeyi kısa bir sürede amorti edeceksiniz.

Not: Aklınıza takılan konularda yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sorularınız en kısa zamanda cevaplanacak ve diğer okurlarımıza faydalı olacaktır.

 

Manav Dükkanı Açmak

Manav Dükkanı Açmak 2
Manav Dükkanı Açmak 2

100 adet dükkan açma fikirleri başlıklı yazı oluşturmuştum. Manav dükkanı açmak ise oluşturduğum iş yeri açma fikirleri arasında en basit ve kolay olanı. Demirbaş giderleriniz diğer işletme açılış maliyetlerine göre oldukça düşük olacaktır. Tabi buna halden malzeme almak için gerekli olan araç maliyetini katmıyoruz.

Manav dükkanı açmak için dikkat etmeniz gerekenleri alt başlıklar halinde sıralayalım.

 

Dükkan Seçimi

A101, Şok, Migros ya da herhangi bir süpermarketin olmadığı köşe bir dükkan arayışına girin. Bu marketlerin olup olmaması cironuzu fazla etkilemez. Ancak köşe ve işlek bir nokta olması cironuzu etkileyecektir.

Manav dükkanları genelde tek ürün alımları ile iş yapar. Yani müşteri bir karpuz almak ya da 1 kg domates almak için markete girip sıra beklemek istemez.Bu nedenle manava gidilir ve hızlı bir şekilde alım satım işi gerçekleştirilir.

Diğer bir seçenek ise manav dükkanlarının geç saate kadar açık olması. Akşam saatlerinde  kuruyemiş yerine meyve tüketmek isteyenler manav dükkanlarına uğrayacaktır.

Özetle işlek bir noktada açılacak manav dükkanı ile tüm bu kitleye hitap edeceksiniz. Tabi tek gelir kaynağınız bu kitle olmayacaktır. Çevrenizde bulunan lokanta ya da yemek üzerine iş yapan diğer işletmeler ekstra gelir kaynağınız olacak. Detayları diğer alt başlıkta görebilirsiniz.

 

Manav İçin Ürün Seçimi

Yeni bir lokasyonda dükkan açacağınız için müşteriler işletmenize gelerek sizi tanımaya çalışacaktır. Tanışmak onların alışveriş yapması ile olur. Sizinle ve manav dükkanıyla o anda kurduğu intiba sürekli devam edecektir. Örneğin; ürünleri kötü, gereksiz pahalı, hijyenik değil ya da yeterli ürün yok gibi olumsuz düşünceler olabilir. Tabi bunun olumlu halini de düşünebilir.

Müşterilerin olumlu bir düşünceye kapılması için ilk aylar 2 katı emek harcamanız gerekiyor. Çürük ürünleri ya da kötü görüntüye sahip meyve ve sebzeleri sürekli ayıklayın. Her saat başı silin ve gerekli hijyeni sağlayın.

Ürünlerde mutlaka fiyat etiketi yer alsın. Fiyatlama yaparken çevrenizdeki işletmeleri e göz önünde bulundurun. İlk başlarda müşteri edinmek için oldukça uygun fiyatlara meyve ve sebze satmaya özen gösterin.

Manav dükkanlarının en büyük sorunu satılamayan ürünlerin çürümesi ve bunların maliyet sayılmasıdır. Ancak buna rağmen dükkanda tüm ürünlerden bulundurmanız gerekiyor. Müşteri aradığını bulamaz ise bir daha gelmesi çok zor. Çürüyen ve zarar yazılan ürünler için üzülmeyin. Diğer ürünlerden yaptığınız kar, onların zararını fazlasıyla çıkaracaktır.

 

Manavcılık Pazarlama Faaliyeti

Manavcılık Pazarlama Faliyetleri
Manavcılık Pazarlama Faaliyetleri

Size yukarıda köşe dükkan ve işlek caddede olmanız gerektiğinden bahsetmiştim. Ancak bunun şartları taşımayıp, pazarlama faaliyetleri ile çok iyi cirolar yapan manav dükkanları mevcut. Bu dükkanlar gel geç müşterisini kaçırsa da ekstra yaptıkları ile sabit müşteriler edinmiştir. Yapmanız gerekenler ise;

 • Her gün en az 1 meyve ve sebze ürününde kampanya yapın. Gerekirse maliyetine satın.
 • Çevrenizde bulunan tüm gıda işletmeleri ile iletişim kurun. Bir çok işletme alışverişini süpermarketten ya da anlaşmalı oldukları manavlardan yapar. Onlara düşük kar ile uygun fiyatlar verin. Bu işletmeler elinizde sürekli nakit döngüsü olmasını sağlayacaktır.
 • Reklam argümanlarını mutlaka kullanın. İşletmenizin ön kısmında mümkünse cam çerçeve olmasın. Ürünler direk müşterilerin görebileceği şekilde açık olsun.
 • Manav dükkanları müşteriye organik bir görüntü katmaktadır. Bu nedenle işletmenizde mutlaka organik ürünler bulundurun. Ekstra kar yapmanızı sağlayacaktır.
 • İşletme önünü araç park edilmesini önleyin. Bu alanları görsellerin olduğu dubalar ile süsleyin.
 • Işıklandırma ve işletme içerisinde yapılan tasarım çok önemli. Mutlaka beyaz ışık ve ürün arkalarında ayna kullanın.
 • Her şeyden önemlisi çevrenizde bulunan insanlar ile iyi iletişim halinde olunuz.

Not: Manav dükkanı açmak beklentilerinizi karşılamıyorsa, 100 Adet İş Yeri Açma Fikirleri başlıklı makaleyi inceleyebilirsiniz.

 

Manav Açma Maliyeti

Manav Açma Maliyeti
Manav Açma Maliyeti

Manav dükkanı açmak ve para kazanmak istiyorsanız, başlangıç aşamasındaki maliyetlerden korkmayın. Süpermarketlerde manav reyonlarının nasıl lüks ve hijyenik göründüğünü inceleyin. Sizde onlar ile rekabet halinde olduğunuz için aynı şartları karşılamanız gerekiyor.

Dükkan kiralama işlemi sonrası kendinize işletme için raflar yaptırmaya başlayın. Rafların arka kısımlarında mutlaka ayna olması gerekiyor. Rafların haricindeki ürünler ise terazi, yazarkasa, sizin için oturma bankosu, ışıklandırma ve dekor olacaktır. Bunlar haricinde maliyetiniz yok denilebilir.

Manav dükkanı açma maliyeti temel giderler dışında size bağlıdır. İşletmenin lüks olmasına ve kullanılan malzemeye göre değişir. Ortalama açılış maliyeti Araç bedeli hariç 25 Bin TL ile 100 Bin TL arasında değişiklik gösterir.

 

Manav Açmak İçin gerekli Belgeler

Vergi levhası gibi işlemleri muhasebeciniz aracılığı ile yapabilirsiniz. İşletme açılış bildirgesi için muhasebeciniz sizi yönlendirecektir. En kolay aşama vergi levhası açılışıdır. Önemli olan kısmı ise işletme ruhsatı almak.

Manav Açmak İçin Gerekli Belgeler
Manav Açmak İçin Gerekli Belgeler

İşletme ruhsatı alımı için gerekli evraklar bir çok belediyede aynıdır. Ancak bazı belediyelerde farklılık gösterebilir. Örneğin; Alanya belediyesinin manav ruhsat alma şartlarını inceleyin. Ekstra olarak güvenlik kamerası istemektedir. Şimdi size ortak istenen belgeleri sıralayalım.

 

Manav dükkanı açmak için gerekli belgeler;

 • 2 Adet Fotoğraf
 • Tapu Fotokopisi
 • Yapı kayıt belgesi örneği
 • İtfaiye uygunluk raporu
 • Oda faaliyet ve kayıt belgesi
 • Vergi Levhası
 • İmza sirküleri
 • Kira Sözleşmesi
 • Adli Sicil Kaydı

Bunların dışında manav dükkanı açmak için seçtiğiniz lokasyonun belediyesine gidin. Ruhsat işleri müdürlüğünden size gerekli evrakları temin etmeniz için liste vereceklerdir.

 

Manav Dükkanı Açmak Karlı mı?

Manav dükkanı açmak yapabileceğiniz en karlı işler arasında yer alır. Ürün kar marjı %50 ile %200 arasında değişiklik gösterir. Meyve sebze halinden 1 TL’ye alınan domates ortalama 3 TL’den manav dükkanlarında satılmaya başlanır.

Manav Dükkanı Kar Marjı
Manav Dükkanı Kar Marjı

Her ildeki hallerde yer alan meyve ve sebze fiyatları online olarak internet üzerinden paylaşılır. Örneğin; İstanbul büyükşehir belediyesine ait sitede hal fiyatlarına ulaşabilirsiniz.

Site üzerinden ürünler için yazılan fiyatları inceleyip, aynı zamanda çevrenizdeki manavlardaki fiyatlara bakın.Kar marjını kolaylıkla yakalamış olursunuz.

 

Manavda Satılabilecek Meyveler

Armut, Avokado, Çilek, Dut, Elma, Erik, Greyfurt, İncir, Karpuz, Kavun, Kiraz, Limon, Muz, Nektarin, Portakal, Şeftali, Üzüm, Vişne, Nar, Mandalina gibi vb. meyveleri mevsimine göre satabilirsiniz.

Manavda Satılabilecek Meyveler
Manavda Satılabilecek Meyveler

Satışta önemli olan kısım ise bu ürünleri sürekli taze tutabilmek. Aşırı sıcak havada ürünleri iyi bir şekilde muhafaza etmeniz gerekiyor. Özellikle sulama ve soğutma sisteminden faydalanmalısınız.

 

Manavda Satılabilecek Sebzeler

Akdeniz yeşilliği, bamya, bezelye, biber çeşitleri, brokoli, domates, dere otu, fasulye, göbek salata, havuç, ıspanak, kabak, kereviz, kıvırcık, mantar, marul, maydonız, mısır, patates, patlıcan ve soğan gibi ürünlerin satışını gerçekleştirebilirsiniz.

Manav Sebzeleri
Manav Sebzeleri

Ürün çeşidi ne kadar çok olursa müşteri potansiyeliniz de kadar çok olacaktır. Meyve ürünlerini muhafaza etmenin öneminden bahsetmiştik. Aynı durum sebze ürünleri içinde geçerlidir. Hatta bazı ürünleri buzdolabında muhafaza etmeniz gerekiyor.

Tabi ürünleri muhafaza etmek ne kadar önemliyse, stoksuz çalışmakta o kadar önemli. Manav dükkanında ürün muhafaza etmek sizin maliyetinizi ekstra olarak arttıracaktır.

Manav Dükkanı Açmak 2022 | Gerekli Belgeler ve Maliyeti ” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Beğendiyseniz paylaşarak sitemize destek olabilirsiniz.

Scroll to Top