Makale Yazarak Para Kazanmak 2022 | Makale Yazma Siteleri

Makale Yazarak Para Kazanmak

İnternetten para kazanmak istiyorum diye araştırma yaptığınız zaman, hemen her sitede makale yazarlığı örneğini görmüşsünüzdür. Şuan benimde yaptığım gibi makale yazarak para kazanmak istiyorsanız, size bu işin doğrularını ve yanlışlarını anlatacağım. Evet, web sitelerine yazı yazarak para kazanmanız mümkün. Ancak nasıl bir yazı yazacağınızı bilmeniz gerekiyor. Aksi taktirde makale yazarları ordusu arasında kaybolup gitmeniz mümkün. Eğer nasıl makale yazacağınızı öğrenirseniz, hem bu işten para kazanır, hem de kurumsal bir firmada içerik editörlüğü yapma fırsatını elde edersiniz. Tabi sadece bunlar değil. Makale yazarlığı yaparak, köşe yazarı olmuş, kitap çıkarmış ya da bilimsel makalelerde araştırmacı olmuş bir çok örnek var.

Makale Yazarak Para Kazanmak 2021 - Makale Yazma Siteleri
Makale Yazarak Para Kazanmak 2021 – Makale Yazma Siteleri

Makale yazarlığının en önemli kısmı SEO uyumlu makale yazmaktır. Evet sektöre yabancıysanız, bana olduğu gibi, size de ” SEO ” kelimesinin yabancı gelmesi normal. SEO kelimesi Search Engine Optimization yani Türkçesiyle arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Yazdığınız yazının Google’da üst sıralara çıkabilmesi için bazı kriterleri uygulamanız gerekir. Uygulayacağınız bu basit kriterlere SEO adını veriyoruz. Eğer hem Seo uyumlu hem de okuyucu odaklı yazmayı başarabilirseniz, emin olun bu sektörden kolaylıkla para kazanabilirsiniz.

Not: Makale yazarak para kazanmak dışında farklı online kazanç sektörleri arıyorsanız En Yeni 100+ Yeni İş Fikri başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

 

Makale Yazarak Para Kazanmak

Makale Yazarak Para Kazanmak
Makale Yazarak Para Kazanmak

Bu alt başlıkta size Seo uyumlu makale yazmaktan ziyade kullanıcı odaklı yazmayı anlatmak istiyorum. Evet okuduğunuz bu makale Seo kurallarına uyumlu olarak yazılmıştır. Bazı anahtar kelimeleri yani önemli kelimeleri en az 8-9 defa kullanmaya özen gösteriyorum. Kullanmış olduğum alt başlıklar Google’da en çok aratılan kelime öbeklerinden oluşmakta. Yazı içerisinde makale yazarak para kazanmak ile ilgili bir çok eş anlamlı kelimeleri kullanmaya özen gösteriyorum. Bu yaptıklarım SEO uyumlu makale yazmanın bir parçası.

 

Tabi SEO uyumlu makale yazmaya çalışırken iş saçma sapan bir yere de gidebilir. Bazı kelimeleri 8-9 defa kullanırken, ya da alt başlıkları sıralarken kullanıcı odaklı olmaktan çıkabilir işler. Örneğin; 2. alt başlık ile 3. alt başlık birbirine çok yakın. Son 3 alt başlıkta gereksiz atılmış gibi. Aynı konuları anlatmadan ve okuyucuyu sıkmadan bu başlıklara uygun anlatımlar yapmam gerekiyor. Zor olan ve emek isteyen kısmı da burası.

 

Yazdığınız makale dünyanın en iyi SEO kurallarına uygun makalesi olabilir. Ancak okuyucu tarafından 5 saniye bakıldıktan sonra kapatılıyor ve herhangi bir etkileşimde bulunulmuyorsa, o makale çöptür. Sonuçta o makalelerin hedef kitlesi gerçek bir insan. Arama motorları da bu faktörü göz önüne alıp, makale okuma süresini, en önemli faktörleri arasında bulundurur.

 

Peki insanlar her yazdığımızı okur ve etkileşimde bulunur mu? Cevap hayır! Nedeni ise artık okuyucunun bilgiye doymuşluğu ve bilinçli olmasıdır. Makalenin ilk paragrafına bakıldığı anda o makalenin okumaya değer mi, yoksa değmez mi olduğunu anlayabiliyorlar. Okuyucuyu makaleye çekebilmek için ilk paragraftan itibaren sıra dışı bilgi bombardımanına tutmanız gerekiyor. Yani herhangi bir yerden kolaylıkla ulaşamayacağı bilgileri o paragrafta bulmalı. Bunun yanında samimi bir dil ile de karşılaşıp, kişisel deneyim yaşamış olan insanların tecrübelerini görmeli. Bunlar yapacak olan bizler, yani makale yazarları.

 

Şimdi ilk alt başlığımızda yaptığım bu anlatımı ana fikre bağlayalım. Eğer hem SEO uyumlu makale yazıp, hem de kullanıcı odaklı olup, okuma süresi uzun olan makaleler yazabiliyorsanız, dünyanın her yerinde makale yazarak para kazanmanız mümkün. Bir çok web sitesi, dergi ve yayın organı sahipleri sizinle iletişime geçip çalışmak isteyeceklerdir. Çünkü kaliteli makale yazarı bulmak gerçekten zor. Bir çok kişi makale yazarlığını, farklı bir yazının bağlaçlarını değiştirip paylaşmak olarak algılıyor.

 

Makale Yazarak Nasıl Para Kazanılır

Makale Yazarak Nasıl Para Kazanılır
Makale Yazarak Nasıl Para Kazanılır

Şimdi işin ticari kısmına gelelim. Makale yazarak para kazanmak istiyorsanız aşağıdaki maddeler halinde yer alan adımları uygulayınız.

 • SEO Uyumlu makale yazarlığı konusunda e-kitap, Youtube videoları ve Udemy.com gibi sitelerden eğitim alın.
 • Kitap okumayı hayat felsefesi haline getirin.
 • Sürekli yazılar yazarak kendinizi deneyin. Emin olun ilk yazdığınız yazı belli zaman sonra size saçma gelecek.
 • Yaptığınız deneme yazılarını farklı kişilere okutarak kendinizi test edin.
 • Makale yazarak para kazanabileceğini 10-12 arası site mevcut. Bunların hepsine üye olun.
 • Bu sitelere üye olmadan önce kendiniz için bir mahlas belirleyin. Hatta profil resmi için Bionluk.com sitesinden logo yaptırın.
 • Bu siteler üzerinden sipariş gelmesini bekleyin. 
 • Gelen siparişler için elinizden gelen özeni gösterin. Hakkınızda olumlu yorumlar yapılması işlerinizi arttıracaktır.
 • Fiyat politikası minimum limit olarak 100 kelimesi 3TL ya da  4 TL üzerinden ilerlemektedir. İlk başlarda sizde en düşük barem üzerinden fiyatlandırma yapın. Yorum sayılarının artması için bu şart.
 • Profilleriniz yorumlarla zenginleştikten sonra editörlük paketleri oluşturabilirsiniz.

 

Kaliteli Bir Makale Nasıl Yazılır

Kaliteli Bir Makale Nasıl Yazılır
Kaliteli Bir Makale Nasıl Yazılır

Kaliteli bir makale yazmak için öncelikle gerekli bilgi ve donanımlara sahip olmanız gerekiyor. Herhangi bir platformda makale yazarlığı yapacaksanız, %90 ihtimalle müşteri tarafından size makale başlıkları verilir. Makale başlığını aldıktan sonra sizden istenilen kaliteli bir makale yazmanızdır. Öncelikle bunun için araştırma yapmanız gerekiyor. Peki nasıl?

 • Ben sizlere Türkçe siteleri kaynak olarak kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Bir çok yazar Türkçe web siteleri üzerinden bilgi alıp yeni makaleler yazdıkça, artık bilgiler kendini tekrar etmeye başlıyor. Google Chrome üzerinden makale başlığını İngilizce olarak aratın. Arama sonuçlarında çıkan ilk 5 makaleyi açıp Türkçeye çevir. Detaylıca hepsini okuyup, kendinizi bilgiyle yükleyin.
 • Tüm bunları yaptıktan sonra SEO kriterlerini uygulayarak makale yazmaya başlayın. Sizlere altın tavsiyem ise yazdığınız her makale de teknik ya da alakalı kelimeleri kullanmanızdır. Örneğin; makale yazarlığı ile ilgili teknik kelimeler ” içerik editörlüğü, kompozisyon yazmak, edebi metinler, akademik makale, bilimsel makale, tez makaleleri ” vb. gibi kelimeleri sıklıkla kullanın. Bu kadar çok kelime kullanılması Google’ın sizi içeriğe hakim olarak ilan etmesini sağlar.
 • Eğer sizin yazdığınız makale Google’da ilk sıralara çıkmaya başlarsa, emin olun makale yazdıran yayıncı, sizinle sürekli çalışmak için verdiği makale ücretini 2 katına çıkaracaktır. Bunun neden sizin ona para kazandırmaya başlamanızdan kaynaklanıyor. Hayatın her alanında olduğu gibi kazan-kazan politikası burada da devreye giriyor.

 

Makale Yazma Siteleri

Makale Yazma Siteleri
Makale Yazma Siteleri

Bir çok makale yazarının ortak olarak makale yazdığı siteleri aşağıda sizlerle paylaşıyorum. Bazı makale yazma siteleri daha popüler ya da hiç popüler olmayabilir. Sizlere tavsiyem bu yazı yazma sitelerinin hepsinde üyelik açmanız. Bu makale yazma siteleri:

 

Yazarak Para Kazanmak Mümkün mü?

Yazarak Para Kazanmak Mümkün mü
Yazarak Para Kazanmak Mümkün mü

Online mecralarda evden para kazanmak isteyenler için umut avcılığı yapan bir çok site görebilirsiniz. Anket yazarak para kazan, reklam izle parakan ya da yorum yaz para kazan gibi. Bu tarz para kazanma yöntemleri tamamen uydurma, işe yaramaz ya da yetersizdir. Makale yazarak para kazanmak ise bunlardan çok çok farklı bir iş kolu. Yani aynı kefeye koymak bile hata.

 

Kariyer.net, yenibiris.com ve isbul.net gibi web sitelerinde içerik yazarı ya da editörlük alanlarında verilen ilanları inceleyebilirsiniz. Her geçen yıl içerik yazarlarına olan ihtiyaç daha da artmaktadır. E-ticaret siteleri ürün açıklamaları, haber siteleri paylaşımları, blog siteleri içerikleri ya da sosyal medya paylaşımları. Bunların büyük bir bölümü metin yazarları tarafından oluşturulmaktadır. İnternet ile olan ilişkilerimiz ilerledikçe, bu alanda ihtiyaç duyulacak içerik yazarlarına olan ilgi de artacaktır.

 

Yukarıda sizlere makale yazarak para kazanabileceğiniz siteleri verdim. Bu siteler sektörde en çok bilinen oyunculardır. Ancak dolandırıcılık olmayacak gibi bir durum da yok. İnternetteki bilgiler sürekli güncellenmekte. Yılların güvenilir firmaları bir anda dolandırıcı olup çıkabilmekte. Bu nedenle hangi sitede yazarlık yaparsanız yapın, şikayetvar.com üzerinden bu siteleri araştırın. Ertesi gün ödeme yapan firmalarla çalışmaya özen gösterin. Maalesef daha önceleri sektörde emek hırsızlığı yapan bir çok site olmuştur.

 

Bilgisayardan Yazı Yazarak Para Kazanabileceğiniz İşler

Bilgisayardan Yazı Yazarak Para Kazanabileceğiniz İşler
Bilgisayardan Yazı Yazarak Para Kazanabileceğiniz İşler

Bu başlık tamamen SEO uyumlu olmak için atılmıştır. Google arama trendlerine baktığınız zaman ”bilgisayardan yazı yazarak para kazanma” kelime öbeğiyle bir çok kişi tarafından arama yapıldığını görebilirsiniz. Bu başlık ile ilgili size çok sorulan bir soruyu cevaplamak istiyorum. Cep telefonu ile makale yazmak mümkün mü?

Bunu yapanlar olsa da, cevap olarak hayır demek istiyorum. Makale yazmak ciddiyet ve dikkat isteyen bir iş. Makale yazdığınız zaman kendinizi dış dünyaya kapatıp, yazdığınız konunun içine girmelisiniz. Anı yaşamak gibi diyebiliriz buna. Cep telefonu ile makale yazmaya çalışacağınız zaman bir çok bildirim ya da dış etken sizi bekliyor olacak. Bildirimlere kaparsanız bile kendi merak dürtünüzü kapatamazsınız.

Ayrıca sadece makale yazarak para kazanmak değil, bunun yanında editör olmak, kurumsal bir firmada metin yazarlığı yapmak istiyorsanız bilgisayar düzenine geçmelisiniz. Sadece makale yazmak için bir bilgisayar alacaksanız emin olun Letgo üzerinden 1000 TL’ye dahi 2. el iyi bir bilgisayar alabilirsiniz. Bir an önce 10 parmak yazı yazma düzenine geçmelisiniz. Aksi taktirde serbest yazarlık yaparak ya da bir firmada çalışarak para kazanamazsınız. Para kazanıyorum diyebilmek için günlük en az 5000 kelime makale yazmanız gerekiyor.

 

Dergilere Yazı Yazarak Para Kazanma

Dergilere Yazı Yazarak Para Kazanma
Dergilere Yazı Yazarak Para Kazanma

Dergilerde yazı yazmak, makale yazarlığı yapmak kadar kolay değildir. İnternette herhangi bir sitede yazılan makale neredeyse hiç kimseyi bağlamıyor diyebiliriz. O sitede yanlış bilgi verilmiş, anlatım bozukluğu olmuş ya da kötü anlatım var diyelim. Bunun web siteleri için bir bağlayıcılığı yok. Girip hemen değiştirmek, silmek ya da öylece bırakmak kolay. Yeter ki Google üzerinden tık alsın mantığı hakim. 

Ancak dergilerde yazarlık yaparken durum böyle değil. Öncelikle dergide yazarın adı yer alır. Yazılan yazı neredeyse 10 kere kontrol edilir ve editörler tarafından gerekli düzenlemeler yapılır. Basılı yayıncılık olduğu için o yazı bir kere paylaşıldıktan sonra düzenleme imkanı yoktur. Dağıtıma hazır olduğu anlamına gelir. Bu nedenle dergi sahipleri, yöneticileri ya da imtiyaz sahipleri çalışacakları editörleri ve metin yazarlarını seçerken bir çok faktörü göz önünde bulundurur. Bunlardan en önemli olanı ise tecrübedir.

Makale yazarlığı konusunda iyi olmak için zamana ihtiyacınız var. Her yıl bir önceki yıldan daha iyi yazdığınızı, önceki yazılarınızı okudukça fark edeceksiniz. Bunun yanında kişiye özel yazım dili de çok önemli. Bazı yazarlar isterseler 10 yıllık, 20 yıllık tecrübeye sahip olsun. Yazma yeteneği yoksa yoktur. Bazıları için ise 1 yıllık tecrübe yeterlidir. Eğer sizde 1 yıllık tecrübe ile dergilerde yazmak istiyorsanız, öncelikle kendinizi iyi pazarlamanız gerekir. Bunun için çıkarmış olduğunuz bir kitap, akademik makale, bilimsel makale ya da yazmış olduğunuz mecralardaki isminiz çok önemli.

 

İnternet Sitelerine Yazı Yazarak Para Kazanma

İnternet Sitelerine Yazı Yazarak Para Kazanma
İnternet Sitelerine Yazı Yazarak Para Kazanma

Bir çok internet siteleri makale ihtiyacını yukarıda size vermiş olduğum makale yazma siteleri üzerinden karşılar. Tabi bu kişiler sizlere sitelerine uyum sağlayacak makale başlıklarını verir. Bu başlıklar ile SEO uyumlu makale yazmanızı isterler. Başarılı istediği gibi makale oluşturan yazarlar olursa da onlarla sürekli daha yüksek fiyattan çalışmak isterler.

Peki web site sahiplerinin istediği gibi nasıl makale yazılır? Öncelikle okuyucunun okurken keyif alacağı, yüzeysel bilgilerden uzak bir makale oluşturmalısınız. Bir çok web sitesi sahibi işiniz olumsuz etkilenmesin diye beğenmediği makalede olumsuz yorum yapmaz. Ancak yapacağı olumlu yorumu da kısa tutar, ya da hiç yorum yapmaz.

Makale yazarken hedef kitlesi olarak kendinizi belirleyin. Siz olsanız bu makaleyi okurken ne düşünürdünüz? Bu konuda tarafsız ve objektif olmalısınız. 100 kelimesi 3 TL’den makale yazıyorum diye, özensiz bir makale yazmayın. Bazen makale ihtiyacım olduğunda bende makaleye yazarları ile çalışıyorum. İyi yazanlar olduğu zaman bir sonraki iş için 100 Kelimesi 7 TL’den çalışmayı talep ediyorum. Bunun nedeni ise, iyi yazarların mutlaka büyük dergi ve online siteler tarafından kapılacak olmasıdır. O yazarı sizinle çalışmaya ikna etmek için, vereceğiniz ücreti yükseltmeniz gerekiyor.

 

Köşe Yazısı Yazarak Para Kazanma

Köşe Yazısı Yazarak Para Kazanma
Köşe Yazısı Yazarak Para Kazanma

Makale yazarlığında köşe yazarı olmanın statüsü, hangi sitede yazdığınıza göre değişir. Ülkemiz haber siteleri cennetine dönmüş durumda. Haber editörlüğü yapanların sayısı da o derece fazla. Tabi bu haber sitelerinin bir de köşe yazarlarına ihtiyacı var. Normal Türkiye’de ilk 5000’e girmemiş bir sitede köşe yazarlığı yapmak oldukça kolay durumdur. Kaleminiz iyi ise bir çok site sizin yazılarınızı paylaşmak isteyecektir. Tabi bir de bunun daha iyi olan kısmı var.

 

TR siteler sıralamasında ilk 500’de yer alan bir haber sitesinde köşe yazarlığı yapmak emin olun prestijli bir iştir. Bu siteler ilk 500’e kaliteli işler yaparak gelmişlerdir. Oradaki yazarların yazdıkları makale ve köşe yazıları da kaliteli olmak zorunda. Tabi tek etken bu değil.

 

Bir çok haber sitesi turnayı gözünden vurmak istiyor. Ya da bir taşla iki kuş vurmak. Sosyal medyada belirli bir takipçisi olan yazarlar onlar için çok avantajlı sayılırlar. Düşünün; köşe yazarı yazısını minimum 10 Bin takipçisi olan hesabında paylaştığı anda, haber sitesi ekstra trafik almaya başlayacak. Genellikle haber siteleri seçim yaparken sosyal medya hesaplarındaki takipçi sayısını da dikkate alırlar.

 

İçerik Editörlüğü Yapmak

İçerik Editörlüğü Yapmak
İçerik Editörlüğü Yapmak

Makale yazarlığı, metin yazarlığı, içerik oluşturucu ya da içerik editörlüğü. Ne kadar yakın kelimeler dimi. Anlamları da aynı gibi. Aslında içerik editörlüğü için aynı değil diyebiliriz. Editörlük, makale yazarlığından daha fazla emek isteyen bir iş kolu. Makale yazarları sadece verilen makale başlıkları ile içerik oluşturma sorumluluğundadır. Editörlerde ise durum farklı.

Makale başlığını oluşturmak, içeriğe resim eklemek, font düzenini ayarlamak, paylaşım aşamaları, son redaksiyon hizmeti gibi her konudan içerik editörü sorumludur. Bir çok web sitesi editörler adına bir Admin adı ve giriş şifresi oluşturur. Size verilen kullanıcı adı bilgisi ile siteye girip, uygun başlık açarak yazı oluşturursunuz. Yazı oluştururken, resim hazırlama, resimlerin boyutlandırılmasını, font seçimi gibi konuları tamamlayıp yazıyı paylaşırsınız. Oluşturmuş olduğunuz yazının sorumluluğu da tamamen size ait olmuş olur.

 

Makale Yazma Programları

 • Microsoft Word
 • Google Dökümanlar
 • Latex Yazma Programı
 • Literature Scrivener
 • ProwritingAid
 • Freedom

 

Evden Makale Yazarak Para Kazanmak İsteyenlere Tavsiyeler

Evden Makale Yazarak Para Kazanmak İsteyenlere Tavsiyeler
Evden Makale Yazarak Para Kazanmak İsteyenlere Tavsiyeler

Makale yazarak para kazanmak isteyenler ya da bu mesleği edinmek istenler, bu yazdıklarımı dikkate aldığınız sürece sektörde başarılı olup bir yerlere gelirsiniz. Makale yazarlığına ek bir iş olarak değil de, bir meslek olarak bakmalısınız.

 • Okunmayacak bir makale oluşturmaktansa hiç makale yazmamak daha iyidir.
 • Noktalama işaretlerini sık sık kullanın. Nasıl kullanılacağını da öğreniniz.
 • Okuyucuyu kandırmaya yönelik bilgilerden uzak durun.
 • Yasadışı konularda özellikle bahis konularında makale yazmayın.
 • Makale yazma programlarından faydalanın.
 • Kendiniz için makale yazım işini kolaylaştıracak denemeler edinin.
 • 100 kelimesi 3 TL’ye de yazsanız, 15 TL’ye de yazsanız aynı özeni gösterin.
 • Müşteri nasıl makale istiyorsa, ona uygun okunacak bir makale oluşturun.
 • Anahtar kelime kullanmamak gibi bir hataya düşmeyin.
 • SEO uyumlu yazılacak yazılar için ekstra fiyatlandırma yapmayınız.
 • İşinizi zamanında teslim etmeye özen gösterin.
 • Özgün, Spin ya da kopya olmayan makaleler yazın.
 • Mutlaka içeriklerinizde kaynak gösterin.
 • Alt başlık kullanırken h1i, h2 ve h3 gibi etiketlerden faydalanın.

 

Makale yazarak para kazanmak ya da makale yazarlığı yapmak ” anlattıklarımdan daha fazlasını gerektirir. Bunun için oluşturmuş olduğum SEO uyumlu makale yazma e-kitabını isteyen arkadaşlar yorumlar bölümünden bana ulaşabilirler.

Scroll to Top