Lidya Paraları ve Sikkeleri Fiyatları | Lidya Altın ve Gümüş Sikkeleri

Lidya Paraları

İlk ticaret sisteminde takas vardı ve ihtiyaç duyulan eşyalar, eldeki ihtiyaç duyulmayan eşyalar ile değiştirilirdi. Daha sonra ticari alışverişte kolaylık sağlamak adına metalden halkalar ve külçeler kullanılmaya başladı. Ancak bu metallerin tek bir zorluğu vardı. O da her ticarette değerlerini hesaplayabilmek için ağırlıkları ölçülerek değerlerinin hesaplanma süreciydi. Bu işlem ticaret yapanlar için doğrulama yapmak adına önemli bir etkendi. M.Ö 7. yüzyılda gümüş ve altın gibi değerli maden yatakları yönünden oldukça zengin olan Lidya Krallığı, Lidya sikkelerini bastı. Bu içeriğimizde sizlere Lidya paraları nasıl olur, Lidya sikkeleri değerleri ve Lidya parası fiyatları hakkında detaylı bilgi aktaracağız. Kapsamlı araştırmalar sonucunda elde edilen bu bilgiler sayesinde aklınızdaki tüm soruların cevaplarını vermiş olacağımıza inanıyoruz.

Lidya Paraları
Lidya Paraları

Lidya Kraliyeti siyasi yapısı açısından monarşi bir devletti ve devletin başında Kral vardı. İlk hükümdarı tarihçiler tarafından bilinen Kroisos’dur. Lidya Krallığının en parlak dönemi 7. yüzyıl dönemleri olarak bilinir. Buradan da ürettikleri Lidya paraları ile bir ilişki olduğunu düşünebiliriz.

 

Günümüzde Lidya paraları hala oldukça merak edilen ve araştırılan bir husustur. Dünya genelinde yapılan kazı çalışmalarında birçok Lidya sikkeleri bulunmuştur ve bulunmaya devam edileceği de tahmin edilmektedir.

 

Not: Farklı antika para birimleri ile ilgili bilgi sahibi olmak istiyorsanız Tarihi Eser Paralar ve Fiyatları başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

 

Lidya Paraları Nasıl Olur?

Lidya paraları nasıl olur
Lidya paraları nasıl olur

Merak uyandıran ve en çok araştırılan sorulardan biri Lidya paraları nasıl olur? Başlangıçta lidya paraları ticari ilişkilerde çok yaygın değildi. Ülke genelinde paralı askerlere ve özgür insanlara maaş ödemesi yapılırken kolaylık sağlamak için basıldılar.

 

İlk Lidya sikkeleri, altın ile gümüş alaşımı ile yapılmıştır. Lidya sikkelerinin değerli metallerin alaşımı ile basılması şüphesiz ki Akdeniz şehir devletleri arasındaki ticarette büyük bir patlatma yaratmıştır.

 

Lidya sikkeleri ayrı ayrı altın ve gümüş olarak basılması Kroisos döneminde yapılmıştır. Sikkelerin değerli madenlerden üretilmesi nedeniyle kağıt paraya göre daha üstün kalmıştır. Çünkü kağıt paranın herhangi bir değeri yoktu. Tek artı yönü daha kullanışlı olmasıydı ancak değersiz olması kullanılma oranını etkiliyordu.

 

Üretilen ilk paraların çoğu yumurta veya fasulyeye benzer düzensiz şekillere sahipti. Ancak ağırlıkları aynıydı. Lidyalılar, 220 buğday eşitliğine sahip olan ilk paraları üretilirken aynı zamanda ağırlık standartlarının da temelini atmışlardır.

Lidya sikkeleri, Lidya’nın Başkenti Sardeis’te kusursuz şekilde üretilmiştir. Solda bir aslan ve sağda bir boğanın kafaları yer alacak şekilde tasarlanmışlardır.

 

En eski Mezopotamya ve Mısır uygarlıkları, M.Ö 3. bin yılından başlayarak gümüş ile altın alaşımı kullanmışlardır. Hatta Mısır Eski Krallığında, dikili taşlar ile piramitlerin üstü de bu alaşım ile kaplanmıştır.

 

Antik dünyada M.Ö 560’da Kral Croesus metalin saflığı için bir standart belirlemiştir ve yüzde 98 altın sikke bastırarak tarihteki ilkler yerine ismini yazdırmıştır. Kral Croesus bu girişimiyle zengin adam olarak kabul edilmiştir.

 

Lidya Sikkeleri Değerleri

Lidya sikkeleri nasıl olur
Lidya sikkeleri nasıl olur

Lidya sikkelerinin üretiminden sonra, tüm dünya genelinde yapıldığı maden değerinden dolayı, geçerliliği kabul edilmiştir. Günümüzde ise lidya sikkeleri değerleri merak konusu olmakta. Lidya paraları, günümüzde antika değerlerine sahiptir.

 

Lidya sikkeleri eski tarihlerden kalma antikalar oldukları için oldukça değerlidir. Fiyat vermek gerekirse özellikle yurt dışında 50 euro ile 100.000 euro arasında değişiklik göstermektedir. Ancak bulunan ilk sikke hala satılamamıştır ve en yüksek değere sahip olan Lidya sikkesidir.

 

Elinizde eğer Lidya paraları varsa ekspertizlerden de yardım alarak değerlerini öğrenebilirsiniz.

 

Eski paralar zaman geçtikçe bize, oldukça aşina gelen, madeni paralar şeklini aldı ve neredeyse hiçbir değişimde göstermedi. Taşımada kolaylık olması için en uygun olanı yuvarlak olarak bastırılmaya da devam edildi. Bu yuvarlak metal paraların basılmasına karar verilmeden önce tabii ki diğer şekillerde denenmiştir. Her bir şeklin ayrı bir de hikayesi olmuştur.

 

Lidya Parası Fiyatları

Lidya parası fiyatları
Lidya parası fiyatları

Antik sikkeler sanat eseridir ve koleksiyoncuların inandıkları iki madeni paranın kesinlikle birbirine benzemediğidir. Lidya paralarında her sanatta olduğu gibi yalnızca paranın durumu değil, basımında izlediği yollardan dolayı oymacının becerisinin de önemi büyüktür. Bu nedenle Lidya parası fiyatları değişiklik her birinde değişiklik gösterir.

 

Parayı basan usta gravürcünün sanat çalışması, her daim bir çırağın işçiliğinden ayrılabilir. Bu yüzden de Nümismatlar tarafında bu sanat eserleri farklı şekillerde değerlendirilerek fiyatları belirlenir.

 

Çok nadiren bulunsalar da kusursuz durumda olan Lidya paraları oldukça yüksek fiyatlara sahiptir. Bunun nedeni de koleksiyonda yerlerini tutacak hiçbir şeyin olmamasıdır.

 

Eski Lidya paralarının üretilmesinde sabit alt kalıplar kullanılıyordu ancak yine de biri bir diğerinin aynısı olan paralar üretilemiyordu. Tek taraflı baskı kalıplarını eski dönemlerde kullanılmasının etkisini günümüzdeki değer farklılıklarından anlayabiliyoruz.

 

Eski Lidya Paraları Nasıl Olur?

Eski Lidya Paraları
Eski Lidya Paraları

Geçmişte her atılan adımın bir nedeni ve bir amacı vardı. Para da bir amaç için ortaya çıktı ve günümüze kadar ulaştı. En büyük temel amacı takas sistemini bitirmek ve ticarette kolaylık sağlamaktı. Eski Lidya paraları nasıl olur denirse; İlk Lidya paraları, Yunan sikkeleridir. İçeriği fazla gümüş içeriğine sahip doğal alaşım elektrondan üretilmiştir. Bu elektron bir nevi yerli altın olarak da bilinir. Farklı yerlerde yapılmalarından dolayı da her bir paranın ağırlığı birbirinden farklı olmasına sebebiyet vermiştir.

 

Daha sonra Lidyalılar tüm sikkelerin aynı olması kanaatine varmışlardır ve aynı yerde aynı desende basılması gerektiğinde hem fikir olmuşlardır. Geçmişteki para tarihine bakıldığında Lidyalılar ilk kez sikke basımı yapılması için devlet atölyesi kurmuşlardır. Bu da tarihte atılan büyük adımlardan biridir.

 

Latincede para anlamına gelen nümisma kelimesi günümüzde Nümismatik olarak değişime uğramış ve para, madalya ve jetonların tarihi ile ilgilenen bilim anlamına gelmektedir. Bu nedenle Ladin paralarının en önemli ayrıntılarını ve değerlerini bilenler bu dala kendini adayan bilim insanlarıdır

 

Okuyunuz: Aynı zamanda asianminorcoins.com sitesinde yer alan Lidya paralarını Helenistik, Arkaik ve Klasik dönemlere göre detaylarını inceleyebilirsiniz.

 

Lidya Sikkesinin Satışı Yasal mı?

Lidya Sikkesi satışı yasal mı
Lidya Sikkesi satışı yasal mı

Merak uyandıran soruların başlarında yer alan Lidya sikkesinin satışı yasal mı? Sorusuna geldiğimizde ise bu duruma göre değişkenlik gösteriyor diyebiliriz. Eğer izinsiz bir çalışma ile kazı yaparak lidya paraları elde ederseniz bu durumda suçlu olursunuz. Çünkü hem yasa dışı olarak çalışmış hem de tarihi alanlarda tahribata sebebiyet vermiş olursunuz.

 

Dedelerinizden ya da büyük akrabalarınızdan kalan bir miras içerisinde para yer alıyorsa mutlaka bunun kaydını yaptırmanız gerekmektedir.

 

Bulduğunuz Lidya sikkeleri tarih yönünden ve sanat yönünden oldukça değerlidir. Evinizde kayıtsız bu tarz tarihi eserleri bulundurmanız için koleksiyoner olmanız gerekmektedir. Koleksiyoner olmak için de müzelere başvuru yaparak tüm gerekli detayları edinebilirsiniz.

 

Lidya Gümüş Paraları Nasıl Olur?

Lidya Gümüş Paraları
Lidya Gümüş Paraları

Çok nadir olarak Lidya sikkeleri üzerinde kral anlamını taşıyan harfler bulunur. Lidya gümüş paraları nasıl olur denildiğinde saf gümüşten ziyade altın ile gümüş alaşımından olur. Bu da döneminde lidya paraları değerinin daha yüksek olduğu anlamına gelir. Madeni paraların özelliklerinin gelişimi için yüksek dereceli gümüşle altının eritilmesi ve metallerin bileşimini standardizasyonu büyük bir önem taşıyordu.

 

Lidya krallarının, bölgesel fetih planlarıyla bağlantılı olarak ortaya çıkan verimli ordunun ihtiyaçlarını karşılamak içinde madeni paraların çıktığını düşünmek içinde sebepler vardır. Toplumun madeni paralar için talepte bulunması da, kişisel bağlara yönelik ilkel bir ekonomiden, kişisel olmayan değişimlerin olduğu bir ekonomiye geçiş yapmak istemeleridir.

 

Not: Okumuş olduğunuz yazı editörler tarafından oluşturulmaktadır. İnternette var olan bilgiler güncelliğini yitirebilir. Bu tarz tarihi antika paraların satışı için hazırlanmamıştır. En doğru bilgiyi Kültür ve Turizm Bakanlığı sitesinden alabilirsiniz. İhtiyacınız olduğu durumlarda Müzeler Müdürlüğüne de başvurma yoluna gidebilirsiniz.

 

Lidya paraları ve sikkeleri fiyatları, Lidya altın ve gümüş sikkeler ” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Görüşlerinizi ve sorularınızı yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

 

kaynak: https://www.ancient.eu/article/797/the-importance-of-the-lydian-stater-as-the-worlds/

Scroll to Top