Kozmetik Mağazası Açmak | Mağaza Açma Maliyeti

Kozmetik Mağazası Açmak

Günümüzde herkesin en büyük dertlerinden biri kuşkusuz ki daha güzel görünmektir. Bu nedenle de kozmetik sektörü oldukça önemli bir konumdadır. Kozmetik mağazası açmak da tam da bu sebeple çok mantıklı bir tercih olacaktır. Gitgide daha önemli bir iş alanı olması beklenen kozmetik sektörü gelişmeye de durmadan devam etmektedir.

Kozmetik Mağazası Açmak
Kozmetik Mağazası Açmak

Güzel gözükmek en başta kadınlar olmak üzere bazı erkekler için de oldukça önemlidir. Tam da bu sebeple şehir merkezleri başta olmak üzere her yerde kozmetik mağazaları vardır. Devamlı ileriye giden bir sektör olması da kozmetiğin gelişmesine neden olmaktadır.

 

Kozmetik Dükkanı Nasıl Açılır ? 

Kozmetik sektörünün bu derece gelişmesi ile bu sektöre kendini atmak isteyen kişi sayısı da arttı. Bu nedenle pek çok kişi kozmetik dükkanının nasıl açılacağı konusunda bilgi edinmek istiyor. Kozmetik dükkanı nasıl açılır sorusu bu sebeple bir cevap aramaktadır.

Kozmetik mağazası açmak gibi bir fikri olan kişilerin öncelikle lokasyon konusunda gerekli araştırmaları yapması gerekir. Bundan sonra ise gerekli belgelerin temin edilmesi ile birlikte dükkan açılabilir.

Bu dükkanın nasıl ve ne şekilde açılacağı konusunda elbette ki çok detay bulunur. Bunlardan biri belli bir parasal duruma sahip olmanızdır. Bunun dışında nasıl açılır sorusuna gerekli belge ve prosedürlerin sağlanması şartıyla açılır diyebiliriz.

 

Kozmetik Dükkanı Açma Maliyeti 

Yapacağınız iş ne olursa olsun dükkan açmanın elbette yüksek bir maliyeti olacaktır. Ister bir kuaför açın ister parfümcü açın isterseniz de kozmetik dükkanı açın belli bir maliyet her şekilde gerekli olacaktır.

Kozmetik dükkanı açmak gibi bir düşüncesi olan kişilerin de aklındaki ilk soru kozmetik dükkanı açma maliyeti ne olduğudur. Bu konuda çeşitli spekülasyonlar olsa da net bir cevap bekleyenler için yanıt oldukça önemlidir.

Lüks kozmetik ürünleri satmayı düşünenler için maliyet oldukça fazla olacaktır. Bu kozmetik ürünlerini getirmek ve buna uygun kozmetik mağazası açmak için yüksek paralar gerekecektir. Böyle bir mağaza açma düşüncesi olanlar için 1 milyon lira gibi bir maliyete neden olacaktır.

Daha düşük bütçeli ve gündelik kozmetik ürünü satmak isteyenler için maliyet daha farklı olacaktır. Ürünlerin maliyetinin az olması ile birlikte dükkanı açmak da 300 bin lira maliyete neden olacaktır.

Amacınız para kazanmak değil de kendi çapınızda keyfi olarak bir dükkan sahibi olmak da olabilir. Böyle bir düşüncede iseniz yalnızca 100 bin liralık maliyet yeterli olacaktır. Kısacası maliyet oldukça değişkendir.

Maliyet dükkanın konumuna göre, seviyesine göre ve benzeri faktöre göre değişkenlik gösterecektir.

 

Kozmetik Dükkanı Kar Marjı Ve Kazancı 

Kozmetik sektörüne yönelen insanların en önemli amacı elbette ki para kazanmaktır. Bu sebeple de kozmetik dükkanı kar marjı ve kazancı büyük önem taşımaktadır. Ne kadar kazanç sağlanacağı herkes için merak konusudur.

Kozmetik mağazası açmak kadar ondan elde edeceği kazancı da düşünen insanlar bu konuyu sorgulamadan duramaz. Elde edilecek kazanç ise belli durumlar dahilinde kuşkusuz ki değişkenlik gösterecektir.

Krem, föndöten ve çeşitli makyaj malzemelerine rahatlıkla ulaşılabilecek bu dükkanların kâr oranı merak edilmektedir. Kar marjının ne olduğu sorusuna net bir cevap vermek mümkün olmasa da %130 olduğu söylenebilir. Fakat bu kesin bir değer değildir. Bazı zamanlar bu marj oranı %150’ye kadar çıkarken bazen ise zarar edilebilmektedir. Bu tamamen mağazanın konumu, güleryüzlü hizmet ve ürün fiyatları ile alakalı olacaktır.

Örneğin Beşiktaş ve Kadıköy gibi merkezi yerlerde mağaza açanlar 50 bin liraya kadar kâr elde edebilir. Fakat burada da pazarlama zekası ve kaliteli hizmet devreye girecektir. Yine daha düşük çaplı işletmelerde elde edilecek gelir daha az olacaktır. Bir mahallede kozmetik mağazası açmak çok da yüksek gelir elde etmeyi sağlamayacaktır. Böyle bir işletmeden 10 bin lira gibi bir kazanç sağlayabilirsiniz.

Kısacası kazanılacak para için oldukça farklı etmenler söz konusu olacaktır. Bu sebeple değişken bir kar marjı ve kazanç durumu vardır.

 

Kozmetik Dükkanı Açmak İçin Gerekli Belgeler 

 Kozmetik mağazası açmak için tüm imkanlara sahipseniz geriye sadece belgeler kalmaktadır. Kozmetik dükkanı açabilmeniz için belli başlı belgelere sahip olmanız mutlaka ama mutlaka gerekmektedir.

Kozmetik dükkanı açmak için gerekli belgeler şunlardır:

> Kira yapıldığına dair geçerli bir kontrat
> Maliyeden gelen bildirimi gösteren belge
> Çalışmaya dair sorun olmadığını gösteren ruhsat belgesi
> Oda kayıtları
> İmzaya dair sirküler vb.
> Bağkur veya SGK kaydı
> Depreme uygunluğu gösteren belge
> İtfaiye uygunluk belgesi

Bu belgeler dükkanı açabilmeniz için öncelikle gerekli olan belgelerdir. Bu belgeler hangi şartlarda kozmetikçi açtığınızdan bağımsız olarak her zaman gerekli belgelerdir. Bu belgelerde olacak herhangi bir eksiklik durumu sorunlara yol açabilir.

Bulunduğunuz konuma bağlı olarak diğer gerekli belgeleri de temin edebilirsiniz. Bundan sonra ise yapmanız gereken tek şey belediyeden onay almaktır. Tüm belgelerle belediyeye giderek onay aldıktan sonra kozmetik mağazasını açmak için ortada sorun kalmayacaktır.

Okuyunuz: Dükkan Açma Fikirleri

 

Kozmetik Mağazası Açmak İsteyenlere Tavsiyeler 

Kozmetik mağazası açma fikrine sahip kişiler bu noktada tavsiyelere ihtiyaç duyar. Farklı fikirler ve yol gösterici tavsiyeler bu konuda en iyi fikre ulaşmalarını sağlayacaktır.

Bu konuda verilebilecek ilk tavsiye güvenilir kişilerle çalışmak olarak verilebilir. Beraber ortak ya da patron- çalışan olarak iş birliği yapacağınız kişileri doğru seçmelisiniz. Güler yüzlü ve güvenebileceğiniz kişilerle çalışırsanız hem daha çok müşteri hem de kazanç elde edeceksiniz.

Yine dikkate alınacak diğer bir tavsiye ürünleri temin edeceğiniz yerdir. Ne yazık ki günümüzde pek çok sahtekar çakma ürünleri satışa sunmaktadır. Sizler de toptan olarak getirdiginiz krem ve benzeri kozmetik ürünlerinde bu konuya dikkat etmelisiniz. Kısacası güvenilir ve isim yapmış firmalardan krem ve makyaj malzemesi gibi ürünleri almanız daha iyi olacaktır.

Yine bir diğer önemli konu atik ve satış stratejisine sahip olmaktır. Eğer ağzınız laf yapıyorsa ve güvenilir bir imaj çiziyorsanız çok daha kolay satış yapacaksınız. Eğer ki güvensiz bir duruşunuz varsa ve ağzınız da laf yapamıyorsa satış yapmanız zor olacaktır.

Kozmetik mağazası açmak isteyenlerin kiraladıkları ya da satın aldıkları yerin de güvenli olmasına dikkat etmesi gerekir. Yani herhangi bir deprem ve benzeri duruma hazır bir yer olması mühimdir. Elbette ki güvenilir bir kişiden kiralama durumunda güven rahatlığı içinde satış yapacak olmak da önemli bir noktadır.

Bir diğer önemli nokta ise dükkanızın tam konumu olacaktır. Örneğin işlek bir caddede bir kozmetik mağazası açtıysanız daha çok iş yapmanız doğal olacaktır. Fakat, herkesten uzak insanların çok da uğramadığı yerlerde aynı şey mümkün olmayacaktır.

Elbette ki işlek ve merkezi yerlerde ödeyeceğiniz kiralar da artacaktır. Yine de aldığınız karşılık sayesinde çok daha fazla kâr elde edeceksiniz. Bu sebeple işlek ve merkezi yerlerde dükkanı açmanız çok daha iyi bir seçim olacaktır.

Kısaca özetlemek gerekirse kaliteli, güler yüzlü ve güvenilirlik oldukça önem taşımaktadır. Eğer böyle bir kozmetik mağazası açmak istiyorsanız bu konulara dikkat etmelisiniz.

Scroll to Top