Kinoa Nasıl Yetiştirilir ve Nerede Yetişir | Kinoa Yetiştiriciliği

kinoa nasıl yetiştirilir

Anavatanı Güney Amerika olan Kinoa; Peru, Bolivya ve Şili’de 5000 yıldır yetiştirilmektedir. Yüksek oranda proteine sahip olan bu tahıl türü, İnka imparatorluğu döneminde ana besin kaynağı olarak tüketilmiştir. Diğer tahıl ürünlerine göre besin değeri açısından avantajlı olması nedeniyle bir çok ülkede kinoa yetiştiriciliği desteklenmektedir. Mahsul  vermeden önce mor ve kırmızımsı çiçek açar. Bu özelliği nedeni ile bir çok tarım ürününden farklıdır. Çiftçiler tarafından baklagil veya mısır familyasına benzetilir. Yüksek protein oranı nedeniyle veganlar tarafından sürekli talep gören bir tarım ürünüdür. Bu yazımızda kinoa nasıl yetiştirilir, kinoa yetiştiriciliği ile ilgili yapmanız gerekenler gibi detaylı bir makale hazırladık. Aklınıza takılan konularda yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Okuyunuz : En Karlı Tarım Ürünleri

 

Kinoa Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır

kinoa nasıl yetiştirilir
Kinoa nasıl yetiştirilir

Kinoa 2013 yılında Birleşmiş Milletler tarafından incelenmeye alınmış ve yetiştirilmesi konusunda teşviklerde bulunulmuştur .Güçlü protein içeriğine sahip bitkiler oldukça narindir. Bu besleyici içeriği sayesinde bir çok ülkede gündemde kalmayı başarmıştır.1970’li yıllarda ABD’de incelemeye alınan Kinoa bitkisi Astronot gıdası olarak da düşünülmüştür.

Kinoa yetiştiriciliği yapmak isteyenler için Türkiye’de de teşvik programları hazırlanmıştır. Hatta kinoa alan firmalar ücretsiz tohum verip çiftçilerle anlaşma sağlamaktadırlar. Tabi bu firmalar sadece tohum tedariği değil aynı zamanda eğitim ve bakım konusunda danışmanlık hizmeti de vermektedirler.

Kinoa nasıl yetiştirilir diyenlerin öncelikle iyi drenaj yapılmış ve yabancı otlardan temizlenmiş bir toprağa ihtiyacı var. Arazinizi çapalayın ve yabani otlardan mutlaka temizleyin. Kinoa tohumlarını anlaşmalı olduğunuz firmalardan ya da ziraat kooperatiflerinden temiz edebilirsiniz.

Kinoa yetiştiriciliği son yıllarda oldukça popüler olmuştur. Hatta haber siteleri de bu konuda 1’e 10 katarak haber yapmaktadırlar.Dönüm başına kazanç konusunda 4-5 Bin TL gibi kar edebileceğinizden bahsedilir. Bununla ilgili daha doğru bilgi için yazı sonunda yer alan alt başlığı inceleyiniz.

 

Kinoa Nerede Yetişir

kinoa yetiştiriciliği
Kinoa yetiştiriciliği

Kinoa kurak iklimler için ideal bir tahıl ürünüdür. Fazla suya ihtiyaç duymaması nedeni ile kuraklık yaşanan iklimler için bir fırsattır. Tabi Kinoa bitkisinin sulanması alacağınız verimi doğrudan etkileyecektir. Bilinen 100 çeşit kinoa türü vardır. Türkiye’de ise 2 çeşit kinoa ekilmektedir. Bu iki çeşit kinoa tohumunu Türkiye’nin her ilinde ekmeniz mümkündür. Yükseklik ve denize yakınlığa göre ekilecek tohumlar farklılık göstermektedir.

 

Kinoa Alan Firmalar – Kinoa Nereye Satabilirim

İnternette kinoa satmak istiyorum diye bir araştırma yaptığınızda karşınıza firmalar çıkacaktır. Ancak üretim sonrası anlaşma yapmak yerine üretim öncesinde sözleşme yapmak sizin için avantajlı olabilir. Bu şekilde iş yapan firmalar ile karşılaşacaksınız. Hatta bu firmalara kinoa yetiştiriciliği yapmak isteyenlere eğitim ve tohum satış desteğinde bulunurlar. Ancak bir çok firma ekim için minimum 20 dekar alan kabul ediyor.

Okuyunuz: Kiraz Yetiştiriciliği

 

Kinoa Yetiştirmek Karlı mı?

Kino bitkisinin ekimi Türkiye’de yeni yapılmaya başlanmıştır. Yeni ekilmesine rağmen Kinoa bitkisini olan talep daha hızlı artmıştır. Faydalı içeriği nedeniyle talep artınca toptan alım satım fiyatı 10 TL’ye kadar  çıkmıştır. Yetiştirilmesinin kolay olması kinoa yetiştiriciliğini cazip kılmaktadır.

 

Bir dekar alanda ekim için 1 kg kinoa tohumu kullanmanız yeterli. Yaptığınız ekim sonucundan 250 kg- 400 kg arasında verim alırsınız. Bu verim arazinin sulak olmasına bağlı olarak değişir. Maliyetiniz ise dönüm başına ortalama 300 TL’dir. Kinoa bitkisinin fiyatı yılın belli dönemlerinde değişebilir. Ancak ortalama olarak karınız dönüm başına 2000 TL’nin altına düşmeyecektir.

Bazı firmalar kinoa ile kg başına 4-5 TL verildiğini söylemektedir. Ancak N11.com ve Gittigidiyor.com gibi internet satış sitelerini inceleyin. Bu sitelerde çiftçilerden alınan kinoanın kilosunun minimum 25 TL den satıldığını görebilirsiniz.

 

Kinoa Ekimi ve Dikimi

Kinoa Nasıl Yetiştirilir
Kinoa Nasıl Yetiştirilir

Kinoa ilk bahar başlangıcında buğday ile aynı yöntemler kullanılarak ekilmeye başlanır. Ekim yapmadan önce toprak drenaf edilip yabani otlardan temizlenmelidir.

Toprağınız ekime hazır olduğunda kurak araziler için her tohum arasında 15 cm mesafe bırakarak sıralı olara 3 cm’lik derine ekmeye başlayabilirsiniz. Eğer sulak bir arazide ekim yapacaksanız, ekim aralıklarının en az 30 cm olması gerekiyor.

Kinoa yetiştirmek için gübre kullanabilirsiniz. Gübre daha hızlı ve daha verimli sonuçlar almanızı sağlayacaktır.1 dekar için kullanmanız gereken taban gübresi miktarı ortalama 10 kg’dır. Azot ve Potasyum içeriği yüksek olan gübre kullanmayı tercih ediniz.

Ekim işlemini bitirdikten sonra tohumlarda ilk 4 günde filizlenme başlar. Toprağınızın ilk aylarda nemli olmasına özen gösterin. Bu sayede çiçeklenme ve verim artacaktır. Ekim sonrası 90-120 gün içerisinde kinoa bitkisi olgunlaşacak ve hasada hazır hale gelecektir. Bunu anlamak için bitki sapını elinizle yere doğru eğin. Eğer kendiliğinden düşmeye başlıyorsa toplamaya başlayabilirsiniz.

 

Kinoa Hangi İklimde Yetişir

Kinoa 4000 metre yüksekliğe kadar olan tüm bölgelerde yetiştirilebilen bir bitkidir.Ekimi ilk bahar aylarında yapılır.Tabi hangi ayda yapılacağı bölgenin ikliminin sıcaklığına göre değişir. Örneğin; Adana gibi sıcak bir ilde ekime şubat ayında başlanmanız gerekirken, Kars gibi soğuk bir iklimde ekim için nisan ayını seçmeniz gerekiyor.

Kinoa bitkisinin her tülü iklim koşullarına dayanıklı olması ve kurak alanlarda yetişebilmesi onu cazip kılmaktadır. Türkiye’de 2 tür kinoa tohumu yetiştirilebilir. Bu tohumlarda bölgelerin özelliğine göre kullanılır.1 dönümlük alanda yapacağınız ekim ile toprağın nem oranına göre 250-400 kg arasında verim alabilirsiniz.

Okuyunuz: Kinoa yetiştiriciliği dışında farklı fikirler edinmek için Tarım ve Hayvancılık başlıklı kategorimizi inceleyebilirsiniz.

 

Kinoa Hasatı Nasıl Yapılır

Kinoa hasadı ekim işleminden 90-120 gün sonra yapılmaya başlar.Kinoa’nın olgunlaştığını anlamak için bir çok yöntem kullanılabilir.Elinize bir eldiven alarak bitkinin üst sapını sallayın.Eğer kolaylıkla düşmeye başlıyorsa kinoa tohumu olgunlaşmıştır.Hasat için en kolay yöntem ise biçer döver kullanmaktır.Bu sayede kısa bir zamanda ürünlerinizi toplamış olursunuz.Diğer türlü bitki tohumlarının elde edileceği bölgeyi çırparak hasat yapabilirsiniz.

 

Kinoa Yetiştiriciliği Maliyeti ve Geliri

  • 1 dekar alan için 1 kg tohum kullanmalısınız.1 kg tohum = 50 TL 
  • Gübre + Yakıt + Sulama Dönüm başına = 150 TL
  • 1 Dekar alandan elde edilen mahsul 400 kg   X  8 TL =3200 TL
  • 3200 TL ciro  –  200 TL Masraf  = 3000 TL kar
  • Devlet tarafından yaptığınız ekim için iyi tarım uygulaması kapsamında dönüm başına 100 TL teşvik verilmektedir.Bu da sizin için ekstra kar olacaktır.

 

Kinoa Yetiştirmek İstiyorum Diyenlere Tavsiyeler

Kinoa yetiştiriciliğine başlamadan önce alım yapan firmalar ile anlaşma yapmanızı tavsiye ederiz. Artık üretim yapmaktan çok pazarlamanın önemli olduğu bir dönemdeyiz. İnternet üzerinde kinoanın kg fiyatının 30 TL olması bir şeyi değiştirmiyor. Avrupa’da kinoanın kg fiyatı ise 10 Euro.

Ürettiğiniz ürünleri satacak bir aracıya ihtiyacınız var. Bunun için bir çok firma ön üretim anlaşması yapmaktadır. Eğer ürün satacak pazarı kendiniz bulamadıysanız, bu firmalar ile irtibata geçmenizi tavsiye ederiz. Başlangıç aşamasında sizler için faydalı olacaktır.

 

Kinoa nasıl yetiştirilir” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Aklınıza takılan konularda yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

kaynak: https://www.agrifarming.in/quinoa-farming-information-guide

Scroll to Top