Kaz Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır | Kaz Çiftliği Kurmak

Kaz Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır

Kanatlı hayvan yetiştiriciliği kapsamında büyük ilgi gören ve yüksek gelir vaat eden alanlardan biri kazcılıktır. Kaz yetiştiriciliği, ülkemizde çok eski yıllardan bu yana hem ucuz üretim sağlayan hem de özellikle köy yerlerinde yaşayan halkın et ihtiyacını karşılayan bir hayvancılık faaliyeti olarak görülmüştür. Ancak özellikle köy halkı bu alanda ticari faaliyetler gerçekleştirmek yerine genellikle kendi ihtiyaçlarını karşılamak için kaz beslemişlerdir. Bu nedenle kaz eti, ciğeri, yumurtası veya tüyü ile para kazanmak önceki yıllara nazaran son dönemlerde büyük popülerlik kazanmış ve yüksek gelir getiren bir sektör haline gelmiştir. Dolayısıyla son yıllarda kaz yetiştiriciliği nasıl yapılır, kaz çiftliği nasıl kurulur gibi konular da ilgi odağı olmuştur.

Kaz Yetiştiriciliği 1
Kaz Yetiştiriciliği

Ülkemizde kaz yetiştiriciliği genellikle Doğu Anadolu Bölgesi’nde yapılmaktadır. Ancak kanatlı hayvan yetiştiriciliği kategorisinde yüksek gelir sağlayan bir sektör olması nedeniyle kaz üretimi ülke geneline yayılmıştır. Bunun başlıca nedeni, kaz etinin yüksek besleyici değere sahip olması ve yağ, kolesterol açısından düşük olmasıdır. Özellikle kaz ciğeri dünya genelinde sevilerek tüketilen ve büyük talep gören bir besindir. Avrupa ülkeleri ve Rusya kaz ciğeri ithali ile bilinir.

Diğer tarım ve hayvancılık alanlarında olduğu gibi kazcılıkta da devlet desteği sağlanmaktadır. Bu sayede belirli sermaye ile karlı bir sektör olan kaz üretimine başlamak mümkündür. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi kaz yetiştiriciliği için bu alanda teknik açıdan bilgili olmak gerekir. Bunun için öncelikle kaz yetiştiriciliğinin nasıl yapıldığını bilmekte fayda vardır. Böylece kaz üretimi alanında hem uzman olmak hem de yüksek gelir elde etmek kaçınılmaz olacaktır.

Not: Kaz çiftliği kurmak için gerekli şartları sağlayamıyorsanız, En Karlı Hayvancılık Fikirleri başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

Kaz Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Kaz Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır
Kaz Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır

Kaz yetiştiriciliği yapmanın temeli, kaz çiftliği kurmaktan geçer. Buna ek olarak kazlar hakkında bilgi edinmek gerekir. Kısaca özetleyecek olursak kazlar sıcak seven hayvanlardır. Soğuğa karşı dayanıklı değildir. Buna rağmen diğer kanatlı hayvanlara nazaran hastalıklara daha dayanıklıdırlar. Aynı zamanda, kaz üretimine harcanan masraf da bir hayli düşüktür.

Kaz yetiştiriciliği için açık alanlar seçilmelidir. Genellikle soğuk havalar haricinde barınaklara girmezler. Soğuk dönemlerde ise kümeste yaşamlarını sürdürürler. Ancak kümeslerin sıcak olması kazların sağlığı ve verimi için önemlidir. Kaz kümeslerine kazların rahat etmesi için saman, talaş veya kuru ot serilmelidir. Bu sayede vücut sıcaklıklarını dengelerler. Atlıklar sık sık kontrol edilmeli ve yaş veya kirli olan kısımları temizlenmelidir.

Yumurtalama döneminde kazlar özel bir yere ihtiyaç duymasalar da yumurtalar için folluk alanı yapılmalıdır. Bu sayede zamanla yumurtalarını folluklara bırakma alışkanlığı edinirler. Folluk alanı barınağa inşa edilmeli ve ölçeği 60 x 60 cm şeklinde olmalıdır. Aynı zamanda kazlar için yemlik ve suluk da hazırlanmalıdır. Kaz kuluçka süresi ise ortalama 30 gün olarak bilinmektedir.

 

Kaz Çiftliği Nasıl Kurulur?

Kaz Çiftliği Nasıl Kurulur
Kaz Çiftliği Nasıl Kurulur

Kaz yetiştiriciliği yapmak isteyenler öncelikle kaz çiftliği kurmalıdırlar. Kaz çiftliği kazların büyümesi ve sağlıklı bir şekilde yaşaması için uygun bir arazide olmalıdır. Arazide aranan başlıca özellik, doğal yaşama uyum sağlaması olacaktır. Dolayısıyla ormanlık alanlara yakın konumda bulunan araziler kaz çiftliği için uygundur. Ancak tilki, çakal gibi hayvanların olduğu araziden uzak durmakta fayda var.

Kaz çiftliği kurmak için arazi belirlendikten sonra kümes kurulmalıdır. Kümes kurulmadan önce kaz sayısı kesin bir şekilde belirlenmeli ve bu doğrultuda kümes ölçüleri hesaplanmalıdır. Aynı zamanda kazların rahat bir şekilde hareket edebilmesi de göz önünde bulundurulmalıdır. Kazlar soğuğa karşı hassastırlar. Bu nedenle kümes içerisinde kaliteli bir ısıtma sistemi olmalı ve kaz çiftliği mümkünse soğuk bölgelerde kurulmamalıdır. Ilıman iklim kaz yetiştiriciliği için idealdir.

Tüm bunlara ek olarak kaz yavrularının sağlıklı bir ortamda büyümesi için kuluçka sistemi oldukça önemli bir husustur. Aynı zamanda kazların yem ve temizliği için mutlaka planlı bir şekilde hareket edilmeli ve kümesin temizliği günlük olarak yapılmalıdır. Ayrıca kazların sağlık durumunun düzenli bir şekilde kontrolü için uzman bir veteriner ile anlaşmak gerekir.

 

Kaz Civciv ve Palazların Bakımı

Kaz civciv ve palazların bakımı, belirli kurallar çerçevesinde özen ve dikkatle yapılmalıdır. Bunun için öncelikle temiz bir kümes ve havalandırılmış bir ortam gerekir. Civcivler için gerekli ısı tavuk civcivlerine nazaran azdır ve iki haftalık süreç sonunda temiz havaya çıkabilirler. Civcivlerin üşümeleri kümeleşmeye ve sonuç olarak boğulmaya neden olabilir. Bu nedenle ısı dengesi düzgün bir şekilde sağlanmalıdır.

Kaz palazlarının bakımı sürecinde ise kümesin yine temiz olması gerekir. Barınaklar hijyenik şartlar altında iyice yıkanmalı ve temizlenmelidir. Kaz palazlarının büyümesi için uygun bir ortam yaratılmalıdır. Ilıman bir iklim söz konusu ise palazlar 4 – 6 haftalık dönemlerde meraya çıkabilirler. Kaz yetiştiriciliği alanında başarılı olmak isteyenler mutlaka palazları yağmurdan korumalı ve ıslanmalarına engel olmalıdır.

 

Kaz Çiftliği Kurmak için Gerekenler

Kaz Çiftliği Kurmak İçin Gerekenler
Kaz Çiftliği Kurmak İçin Gerekenler

 Kaz çiftliği kurmak isteyenlerin bu konuda yeterli teknik bilgi alması gerekir. Kazlar Ocak – Şubat aylarında başlayan ve 130 gün süren bir yumurtlama dönemine girerler. Bu dönem kazcılık sırasında oldukça önemli olduğu için doğru bir şekilde değerlendirilmelidir. Yumurtalama döneminde yumurtaların hızlı bir şekilde çatlaması gerekir. Bu nedenle kaz çiftliği kurmak için gerekenler geniş bir arazi, kaz barınağı, yemlik ve suluk, folluk, kuluçka sistemi şeklinde sıralanabilir.

Kaz çiftliğinin kurulumunda ısı, altlık, folluk ve yemlik – suluk gibi unsurlar düzgün bir şekilde yapılmalıdır. Kaz yetiştiriciliği için kaz altıklarının yapımında 7. 5 – 10 cm altlıklar kullanılmalıdır. Altlık sayesinde taban sıcak kalır. Aynı zamanda, barınak yapımında mutlaka ısı dengesi göz önünde bulundurulmalıdır. Yemlik ve suluk için ise bir yemliğe ortalama olarak 125 palaz hesaplanmalıdır. Suluğa ise 100 – 200 palaz hesaplamak uygundur.

 

Kaz Irkları Nelerdir?

Kaz Çeşitleri
Kaz Çeşitleri

Piyasada birçok kaz ırkları bulunmaktadır. Bu kaz ırkları eti, yağı veya ciğeri gibi faktörler göz önünde bulundurularak farklı özellikler barındırır. Kaz yetiştiriciliği yapmak isteyenlere kaz ırklarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

Emden Kazı Kökeni Almanya Hannover şehridir. Yumurta verimi oldukça yüksektir. Her yumurta sezonunda bir Emden kazı 30 – 40 yumurta verir. Yemeklik kaz olarak bilinir. Aynı zamanda tüyleri de diğer kaz ırklarına göre daha değerlidir.

Toulouse Kazı Kökeni Fransa’dır. Ağır cüsseli kaz olarak bilinir. Yumurta verimi ortadır. Yumurta sezonunda ortalama 40 – 50 yumurta vermektedir. Eti için yetiştirilen bir ırk olarak bilinmektedir.

Çin Kazı Adından da belli olduğu gibi kökeni Çin’e dayanır. Küçük olmasının yanı sıra çekici bir ırktır. Irklar içinde en yüksek verime sahiptir. Bir yumurta sezonunda ortalama 60 – 70 yumurta verir.

Afrika Kazı Çin kaz ırkının bir versiyonudur. Emden ile aynı büyüklüğe sahiptir. Yumurta üretimi Çin kazı kadar olmasa da orta düzeydedir. Büyüklük açısından ise diğerlerinden daha iri hacimlidir. Hızlıca büyüler. Beyaz tüylü olanları değerlidir.

Mısır Kazı Uzun boyludur ancak küçük bir kaz ırkı olarak bilinmektedir. Yumurta verimi ise ortalama 6 – 8 adettir. Genellikle süs kazlar olarak anılırlar. Gri veya siyah türleri bulunur.

 

Kaz Çiftliği Kurmak İçin Devlet Desteği

Kaz Çiftliği Devlet Desteği
Kaz Çiftliği Devlet Desteği

Diğer hayvancılık alanlarına olduğu gibi kaz yetiştiriciliği alanına da devlet desteği sağlanmaktadır. Kaz çiftliği kurmak için devlet desteği, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilir. Bu destek kapsamında yeni kümeslerin kuluçkahanelerin yapımı, gerekli aletlerin temini yapılmaktadır. Ayrıca kaz hibesi olarak başarılı projeler sunan kişilere gerekli yardımlar yapılmaktadır. Bunun için kaz hibe projesi hazırlanmalı ve bu proje il İl veya İlçe Müdürlüğü’ne başvuruda bulunulmalıdır.

 

Kaz Yetiştiriciliği Getirisi ve Maliyeti

Kanatlı kümes hayvanları yetiştiriciliğinde en karlı alanlardan biri de kaz yetiştiriciliği olarak bilinmektedir. Bunun nedeni kaz yetiştiriciliği maliyeti dendiğinde az sermayenin söz konusu olmasıdır. Buna karşın hem eti ve ciğeri hem de yumurta ve yağının büyük talep görmektedir. Özellikle hem ülke içi talebin ödenmesi hem de ihraç edilmesi bu alanda yüksek kazanç elde edilmesine sebep olmaktadır. Dolayısıyla kaz yetiştiriciliği getirisi teknik bilgiler doğru bir şekilde uygulandığında oldukça yüksektir.

Kazların en büyük özelliği yumurtalama döneminde en az kaliteli ırkın bile ortalama 30 – 40 yumurta vermesidir. Yani toplamda kazdan bir sene boyunca ortalama 15 bin yumurta almak mümkündür. Kaz yumurtasının piyasada 15 TL’den satıldığını göz önünde bulundurursak sadece yumurtadan bile yüksek gelir elde etmek mümkündür. Buna ek olarak kaz etinin de kilosu 50 – 75 TL arası değişir. Ciğerin kilosu ise yine 200 TL civarındadır.

 

Kaz Eti, Ciğeri ve Tüyü Nasıl Pazarlanır?

Kaz Eti ve Tüyü Pazarlaması
Kaz Eti ve Tüyü Pazarlaması

Kaz yetiştiriciliği yapmak isteyenleri bu alana iten başlıca faktör kaz eti, yumurtası ve özellikle ciğerinin büyük talep görmesidir. Ancak kaz yetiştirmek her ne kadar teknik bilgiler gerektiren bir alan olsa da pazarlama teknikleri hakkında bilgili olmak da bir o kadar önemlidir. Kazın en büyük özelliği yağ ve kolesterol açısından düşük bir ete sahip olmasıdır. Bu nedenle diğer kanatlı hayvanlar arasında eti açısından en sağlıklı hayvan olarak bilinir. Buna ek olarak kazın ciğeri de sadece ülkemizde değil, dünya pazarında özellikle Fransa ve İtalya’da önemli bir yere sahiptir.

Günümüzde teknolojinin gelişimi artık birçok satış ve alış işlemlerinin internet üzerinden yapılmasına neden olmuştur. Bu doğrultuda, kaz eti, ciğeri ve tüyünün alışverişi de internet üzerinden yapılmaktadır. Bir diğer anlamda kaza hem gerçek hem de sanal pazarda büyük talep vardır. Dolayısıyla her iki platformda da kaz yetiştiriciliği pazarlaması kolayca yapılabilir. Buna ek olarak bu konuda uzman birinden yardım almak ve kaz talebinin yoğun olduğu bölgeleri belirlemek de bu alanda yüksek gelir elde edilmesine getirecektir.

 

Hangi Tür Kaz Yetiştiriciliği Daha Kazançlıdır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi piyasada birçok kaz türü bulunur. Ancak her girişimci kaz yetiştiriciliği için daha çok verim veren ve daha lezzetli ete sahip olan kaz yetiştirmek ister. Kaz türleri birbirinden yumurtlama döneminde verdikleri yumurta sayısına, büyüklüklerine, tüylerinin piyasadaki değerine göre farklılık gösterirler. Kısacası, kazançlı kaz türü, kazın belirli özelliklerine göre değişiklik gösterir.

Yumurta verimine göre Çin kazı diğer kaz türlerine nazaran daha verimlidir. Diğer kazlar yumurtlama döneminde ortalama 30 – 40 yumurta verseler de Çin kazı için bu sayı 60’ın üstündedir. Etine göre ise Emden, Toulouse ve Kars kazları tercih edilebilir. Bu türler genellikle yemeklik olarak bilinirler. Ciğerine geldikte ise yine Emden ve Toulouse türlerini örnek gösterebiliriz. Afrika kaz türü ise dünya genelinde tüyü oldukça değerli bir ırk olarak bilinmektedir.

 

Kaz Çiftliği Kurmak İstiyorum Diyenlere Tavsiyeler

Kaz Çiftliği Kurmak İstiyorum Diyenlere Tavsiyeler
Kaz Çiftliği Kurmak İstiyorum Diyenlere Tavsiyeler

Kaz çiftliği kurmak her ne kadar zorlu bir süreç olmasa da belirli kurallar çerçevesinde yapılmalıdır. Bu doğrultuda kaz çiftliği kurmak istiyorum diyenlere tavsiyeler kapsamında öncelikle kazların sıcak seven hayvanlar olduğunu belirtmekte fayda var. Bu nedenle kaz kümeslerinin soğuk dönemlerde iyi bir şekilde ısıtıldığından emin olmak gerekir. Çünkü kazlar soğuk havalara karşı dayanıksızdır. Aynı zamanda kaz kümesinin temiz tutulması ve düzenli olarak temizlenmesi kazların hastalıklara karşı korunmasına getirecektir.

Tüm bunlara ek olarak belirtmek isteriz ki, kaz çiftliği kurmanın temel unsuru geniş bir araziden geçer. Ortalama 2 dönümlük arazi kaz yetiştiriciliği için uygundur. Havalandırma ve ısıtma gibi sistemlerde bir sorun olmadığına dikkat edilmeli ve tehlikeli alanlarda kaz çiftliği kurulmamalıdır. Aynı zamanda kaz çiftliği kurarken soğuk alanlardan uzak kaçmak ve ılıman iklime sahip bölgelerde çiftlik kurmak önemlidir.

Not: Kaz yetiştiriciliği yaparak para kazanmak istiyorsanız, mutlaka profesyonel bir çiftlik kurmanız gerekiyor. Kurumsal müşteriler ise düzenli para kazanmanızı sağlayacak ana faktördür. Kaz eti alan firmalarla iletişime geçerek, kendi adınıza karlı anlaşmalar yapabilirsiniz.

kaynak: https://www.timbercreekfarmer.com/raise-healthy-geese-backyard-farm/

Scroll to Top