Karadağ’da İş Kurmak | Karadağ’da Ne İş Yapılır?

Karadağ'da iş Kurmak

Henüz yeni yeni gelişen ülkeler arasında yer alan Karadağ, sahip olduğu iş fırsatları anlamında da oldukça geniş seçeneklere sahiptir. İş istihdamının oldukça fazla olduğu bu ülkede hem çalışmak hem de iş kurmak için son derece uygun bir ortam bulunur. Karadağ’da iş kurmak veya Karadağ’da çalışmak isteyenlerin sayısı da bu anlamda her geçen gün artış göstermektedir.

Karadağ'da iş Kurmak
Karadağ’da iş Kurmak

Ülke bazında Euro para birimini kullanan Karadağ, verdiği ücret ile de oldukça tatmin edicidir. Her açıdan son derece pozitif imkânlara sahip olan ülkede Karadağ’da ne iş yapılır sorusuna oldukça geniş bir yelpazede cevap bulmak mümkündür.

 

Karadağ’da iş kurmak, vergi açısından da oldukça caziptir. %9 Kurumlar Vergisi bulunan ülkede hemen her sektörde insanlar diledikleri işletmeyi oldukça uygun sermayeler ile açabilirler.  Karadağ’da ne iş yapılır diye düşünenler işletme açmayı düşündükleri sektörde aktif olarak hizmet veren birçok firmanın gerçekleştirdiği başarılı işleri gözlemleyerek girişimlerine başlayabilir.

 

Karadağ’da İş Kurmak

Karadağ'da Ne iş Yapılır
Karadağ’da Ne iş Yapılır

Karadağ’da iş kurmak sanıldığı kadar zor bir iş değildir. Ülke değiştirmek birçok durumda insanlara zor bir seçim gibi gelse de ülke dışından Karadağ’a yerleşen insanlar kısa sürede bu sıcak ülkede yaşamaya alışır. Ülkeye girişin vizesiz olması da bu ülkenin iş kurmak için oldukça ideal şartlara sahip olmasını sağlar.

 

Kendi ülkesinde iş sıkıntısı yaşayan vatandaşlar için Karadağ’da iş kurmak oldukça iyi bir fikir olabilir. Karadağ’ın Avrupa ülkeleri arasında yer alması da bu ülkenin iş kurmak için tercih edilme nedenleri arasında yer alır. Vatandaşlar ülkeye ilk adımlarını attıktan sonra sektörleri niceleyerek kısa yoldan kendi işletmelerinin sahibi olabilir.

 

Karadağ’da Ne İş Yapılır?

Karadağ’da ne iş yapılır diye merak edenler bu ülkede kendilerini cezbeden onlarca farklı seçenek ile karşılaşabilir. İş kurma düşüncesi ile Karadağ’a gidip daha sonra bu girişiminden memnun olmayan vatandaş yoktur. Kısa süre içerisinde sektörde büyüme gösteren vatandaşlar ne kadar doğru bir tercih yaptıklarını her fırsatta dile getirir. Kendi ülke vatandaşının yanı sıra her yıl ağırladığı turistler ile de ekonomiye çok ciddi katkı sağlar.

 

Karadağ’da güncel rakamlar ile aylık maaşlar ortalama 300 Euro ile 500 Euro arasındadır.  Bu ücretler sadece en hafif ve basit işlerde alınan maaşlardır.  Nitelikli bir iş yapmanın aylık geliri 500 Euro’dan başlar ve bu ücret kişilerin performansına göre daha da artmaktadır. Bu açıdan bakıldığında Karadağ’da iş kurmak isteyenler bu ülkenin her konuda avantajlı olduğunu bir kez daha anlar.

 

Karadağ, sezonluk olarak iş kurmak isteyenler için ideal bir ülkedir.  Birçok şehrinde sezonluk işletme açarak kısa sürede sermayeyi çıkarmak ve kâra geçmek oldukça kolaydır.  Kendi nüfusunu da oldukça kalabalık olan şehirde yaz dönemlerinde birçok işletme kazancını ikiye katlar. Bunun yanı sıra kalıcı olarak bu ülkeyi yerleşmek isteyenler de ticaret yapmayı tercih ederek geleceğe sağlam bir yatırım yapabilir. Karadağ’da yaşayan insanlar gezmeye oldukça düşkün olduklarından, ticaret hayatını kendilerine uygun bulmazlar. Özellikle bu ülkeye ilk defa gidecek olan insanlar rekabetin olmadığı bu ticaret sektörünü tercih ederek kısa sürede ülkenin en önemli ticari işletmeleri arasında yerini alabilir.

 

Okuyunuz: Sırbistan’da Nasıl İş Kurulur?

 

Karadağ Yatırım Teşvikleri

Karadağ’da yatırım teşvikleri oldukça fazladır. Her anlamda avantaj sağlayan fırsatlar nedeni ile vatandaşlar her sektörde işletme kurmayı düşünebilir. Her şeyden önce Karadağ’da arazi fiyatları oldukça ucuzdur.  Hem iş hem de emlak konusunda bu ülke oldukça elverişli imkânlara sahiptir.  Hem işletme kurmak hem de konaklama ihtiyacını gidermek, tahmin edilenden çok daha uygun fiyatlar ile karşılanabilir.

 

Karadağ’da iş kurmak ve Karadağ’da yatırım teşvikleri ile sunulan fırsatlardan daha fazla yararlanmak isteyen vatandaşlar bu ülkede belirli bir süre kalarak ülkenin vatandaşlığına geçebilir. Ülkenin vatandaşlığının alınması ile işletme sahibi olanlara çok daha uygun fırsatlar ve yatırım teşvikleri sunulmaktadır.

 

Karadağ’da Şirket Kurmak

Karadağ’da şirket kurmak bu ülkeye geçici gidip daha sonra herkesin hem fikir olduğu bir konudur. Vatandaşlar önce bu ülkeye seyahat eder ve ardından ülkede bulunan fırsatları öğrendikten sonra bu ülkede şirket açmaya karar verir. Karadağ’da şirket kurmak için gerekli olan koşulları yerine getiren vatandaşlar diledikleri sektörde kendi işlerinin sahipleri olabilir. Yapılacak titiz bir araştırmanın ardından da vatandaşlar en çok hangi sektörün kazandığı hakkında bilgi sahibi olarak bu sektörde yerlerini alabilir.

 

Karadağ’da iş kurmak için gerekli ilk şart ülkede oturum sahibi olmaktır. Vatandaşlar ülkenin izin verdiği süre boyunca burada kalarak oturum için başvuruda bulunabilir. Oturumum ve çalışma izinlerinin alınmasının ardından diğer belgelerin de hazır edilmesi ile gerekli yerlere başvurma mümkün olur.

Oturum iznini alan vatandaşların Karadağ’da iş kurmak için ihtiyacı olacak diğer belgeler şu şekildedir;

 • Noter tarafından onaylanmış diploma fotokopisi,
 • Türkiye’de bulunan ikametgâh adresinin fotokopisi,
 • Noter tarafından onaylanmış pasaportun ve pasaportun resimli kısmının detaylı fotokopisi,
 • Noter tarafından onaylanmış nüfus sureti,
 • Sabıka kaydı,
 • Biyometrik fotoğraf,
 • Nüfus cüzdanının aslı

Bahsi geçen bu belgeler hazırlandıktan sonra Karadağ’da iş kurmak için gerekli başvuruların yaptırılması mümkün olur. Ancak bu belgelerin başvurudan önce mutlaka kaymakamlık tarafından onaylatılması gerekmektedir.  Kaymakamlığın vereceği onay, bu evrakların tamamen yasal ve kullanılabilir olduğunu göstermesi nedeni ile önem taşır. Kişiler alacakları onayın ardından başvuru için bütün niteliklere sahip olabilir. Bu ülkede tanıdığı olan vatandaşlar bu kişilerden yardım alarak bu süreci daha da kolaylaştırabilir.

 

Karadağ’da şirket kurmak isteyen vatandaşlar şu adımları izleyebilir;

 • Öncelikli olarak ülkede bulunan kayıt bürosuna gidilerek iş kurma kaydını açtırmak gerekir.  Türkiye’de bu kayır Ticaret Mahkemeleri tarafından gerçekleştirilir. Karadağ’da da Ticaret Mahkemelerine gidilerek bu kaydın açtırılması mümkün olur. Bu aşamada yanında bir avukat ya da muhasebeci bulunduran vatandaşlar bu aşamayı zorluk yaşamadan kolay bir şekilde geçebilir.

 

 • Bir tercüman ile birlikte adım atılmalıdır. Karadağ’da iş kurmak isteyen vatandaşlar yabancı dil bilseler bile bir tercüman her koşulda onlara kolaylık sağlayacaktır. Zaman kaybetmemek ve işlemler arasında yorulmamak için bir tercüman ile birlikte hareket etmek kişilere fayda sağlar.

 

 • Şirketin hangi sektörde kurulacağına karar vermek gerekir. Şirket kurmak içeriden bakıldığında oldukça zorlu bir iştir. Kişiler ne şirketi kuracağına karar verdikten sonra şirketi nereye kuracağı, şirkette kaç personel çalıştıracağı, şirketin adını ne koyacağı gibi soruları kafasında netleştirmiş olmalıdır.

 

 • Şirketin nerede kurulacağı belirlenmelidir. Karadağ birçok farklı şehrinde oldukça farklı ticari işletmeleri barındıran bir ülkedir. Kişiler başvuru aşamasında hangi şehirde ve hangi adreste işletmeyi kurmak istediklerini belirlemelidir. Karadağ’da her ülkede olduğu gibi popülerlik seviyesine göre farklı işyeri kirası alan bir ülkedir. Vatandaşlar çevre potansiyelini araştırdıktan sonra kendileri için en uygun olan adrese karar vererek bu adımı kolayca geçebilir.

 

 • Karadağ Ticaret Mahkemeleri vatandaşlardan şirket kurmak için bir takım koşullara sahip olmalarını ister. Kişilerin bu özelliklerin her birini taşımaları önemlidir.  Bu aşamada kişiler bir muhasebeci ile ortak hareket ederek bu mahkemenin kişilerden istediği bütün şartlara sahip olabilirler. Muhasebecilerin de çok fazla olmamak kaydı ile belirli bir ücret karşılığında hizmet verdiği unutulmaması gereken önemli bir detaydır.

 

 • Evrakların ve şartların tam olması ile vatandaşlar Karadağ Ticaret Mahkemelerine başvurularını gerçekleştirdikten sonra değerlendirme sonuçlarını bekleyebilir. Ticaret Mahkemeleri ortalama 1 hafta içerisinde başvuruları sonuçlandırmaktadır.

 

 • Ticaret Mahkemelerinden olumlu sonuçların alınmasının ardından vatandaşlar ülkenin bankalarından dilediğini tercih ederek bu ülkelerden bir hesap açtırmalıdır.

 

 • Her adımın başarı ile geçilmesinin ardından ülkenin vergi dairelerine gidilerek şirkete ait vergi kayıtlarının ve işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekir.

 

Karadağ’da İş Yapan Türk Firmalar

Karadağ’da iş kurmak veya çalışmak isteyen vatandaşlar bu ülkede daha önceden hizmet yürüten Türk firmalardan yardım alabilir. Hali hazırda birçok farklı işletmesi bulunan Türkler bu anlamda elde ettikleri başarı ve kazançlar ile yeni girişimcilere de örnek teşkil eder. Yatırım anlamında kapılarını sonuna kadar açan Karadağ’da Türk girişimcilerin sektördeki ilerlemelerini inceleyen vatandaşlar onların yolundan giderek sunulan birçok şehir arasından kendi tercihini yaparak işletmesini kurabilir.

 

Karadağ’da Türklerin en sık tercih ettikleri alan turizm, inşaat ve gıda sektörüdür. Turizm ülkenin en popüler sektörü iken inşaat sektörü de ülkenin topraklarının yeni yeni değerlenmesi nedeni ile popülerdir. Yiyecek sektöründe de dışa bağımlı olan bu ülkede birçok gıdanın henüz yeni yeni satış noktalarında yer alması gıda sektörünün popüler olmasını sağlar. Ülkede belirli bir seviyede dil bilen vatandaşlar bu sektörlerden herhangi birini tercih ederek kısa süre içerisinde avantaj sahibi olabilir.

 

Okuyunuz: Polonya’da Ne iş Yapılır?

 

Karadağ’da İş Kurmak Ne Gibi Avantajlar Sağlar?

Karadağ, özellikle bu ülkede yeni istihdam sağlayacak olan vatandaşlara birçok avantaj sağlar. Karadağ’da iş kurmak ne gibi avantajlar sağlar sorusuna verilebilecek yanıtlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Karadağ’ın para birimi Euro’dur. Bu nedenle kazançlar direk olarak Euro üzerinden sağlanır. Euro’nun da şu an TL’ye oranla kat kat fazla olması, kazanılan paranın Türkiye’de çok ciddi rakamlara tekabül etmesini sağlar.
 • Karadağ’da kira bedelleri çok fazla değildir. Birçok şehirde şu an oldukça uygun fiyatlar istenilen iş yerlerinin kiralanması mümkündür. Eğer tercih edilecek olan yer devlete ait ise, bu durumda kira bedeli çok daha aşağı seviyelere düşer.
 • Karadağ’da iş kurmak için gerekli olan Karadağ vatandaşı olmak oldukça kolaydır.
 • Karadağ’da bürokrasi oldukça hızlı ilerler. Hiç zaman kaybetmeden bürokratik işlemler halledilebilir.
 • Devlet, ülkedeki iş gücünü artırmak için yeni girişimcilere her konuda gerekli desteği sağlamaktadır.
 • Karadağ, konumu itibari ile de birçok ülkeye yakın konumda yer aldığından dış ticaret açısından ideal bir ülkedir.
 • Ülkede çalıştırılacak olan işçilere ödenecek olan asgari maaş tutarları, kazanç seviyesine göre çok düşüktür. Diğer giderler ile birlikte hesaplandığında ay sonunda kazancın büyük bir kısmı girişimciye kalır.

 

Karadağ’da İş Kurmak İsteyenlere Tavsiyeler

Karadağ’da iş kurmak isteyenlere tavsiyeler, bu ülkede ilk defa girişimci olacak olan vatandaşlar için oldukça önemlidir. Karadağ’a birçok ülkeden giriş yapmak mümkündür. Ancak bu ülkede iş kurmak istiyorsanız öncelikle ülkede zaman geçirmeli ve ülkeyi olabildiğince tanımalısınız.  

 

Karadağ bilindiği üzere turistik açıdan oldukça tercih edilen popüler bir ülkedir.  Bu nedenle bu ülkede turizm sektörü de oldukça gelişmiştir.  Bununla birlikte diğer sektörlerde de oldukça güzel iş fırsatları bulunur. Ülkede öncelikle kuracağınız işletme koluna karar vermeli ve bu yönde hizmet veren rakip firmaların çalışmalarını izlemelisiniz. İşletmenize ait her tür detayı tasarladıktan sonra kısa süre içerisinde ülkede kendi işletmenizin sahibi olabilir ve hizmetleriniz ile güzel kazançlar elde edebilirsiniz.

 

Karadağ’da iş kurmak, Karadağ’da ne iş yapılır” başlıklı yazılarımızın sonuna geldik. Aklınıza takılan konularda yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Scroll to Top