İspanya’da İş Kurmak | İspanya’da Ne İş Yapılır

İspanya'da İş Kurmak

İspanya ülkesinde kurmayı planladığınız şirket türüne göre süreç değişiklik gösterir. İspanya’da iş kurmak isteyenlerin asıl korktuğu nokta sürecin oldukça bürokratik ve uzun solukla sürmesidir. Çünkü İspanya ülkesinde Ab vatandaşı olan kişilerin bu süreçleri daha kolay savuşturduğu görünmektedir. Bunun yanında gurbetçi konumunda ülkeye gidenlerin süreçleri daha zor olabiliyor.

İspanya'da İş Kurmak
İspanya’da İş Kurmak

İspanya’da kendi işletmesini açmayı düşünen gurbetçilerin öncelikle ülkeye taşınabilmesi için çalışma vizesine sahip olmalıdır. Küçük veya orta ölçekli fark etmeksizin İspanya ülkesinde işletme açılması oldukça maliyetli olmaktadır. Sürecin bu şekilde işlemesinin birincil sebebi İspanya hükümetinin işletme açmayı düşünenlere uyguladığı mali gereklilik politikasıdır.

Fakat İspanya’da iş kurmak için en az maliyetli olan yöntemin tek tüccarlar ve ortaklık yapısıyla gerçekleştiği görülmektedir. Bunun için açacağınız işletmenin şirket olmaması gerekmektedir. Bunun amacı ülke tarafından belirlenen minimum yatırım miktarına takılmamanız içindir. Ayrıca ülkenin işletme açarken yapmanızı emrettiği olası bir çok formaliteden uzak kalmanızı sağlamaktadır.

 

İspanya’da İş Kurmak

İspanya’da şirket kurarken ülkenin anonim şirketlerden 61 bin Euro yatırım yapmasını beklemektedir. Bunun yanında limitet şirketlerin yalnızca 3.000 Euro minimum sermaye ile açılmasına izin vermektedir. Burada yer alan sermaye ödemesi şirketin açılması esnasında ilgili banka tarafından bloke konulmaktadır.

İspanya’da iş kurmak için en az maliyetle açılması sağlanan limitet şirket yapıları olmaktadır. Sociedad limiteda veya SL unvanıyla şirketin açılması sağlanır. Özellikle iflas kanununda yer alan maddeye göre şirket sahibinin kişisel sorumlu tutulmaması için önem arz etmektedir. Diğer şirket gruplarına göre farklı vergi ve ek giderleri olsa da küçük ölçekli bir şirket için uygundur.

Ülkede limitet şirket açmayı isteyenlerin izlemesi gereken birkaç yol vardır. Bu konuyu tamamen anlamanız için ele alacağız. Göçmenlerin iş kurması için talep edilen detaylı bilgilere özellikle bakalım. Burada yer alan her şey şirket kurulumu esnasında gerekli olmaktadır.

 • İspanya’da iş vizesi alınmalı
 • Sosyal güvenlik sistemine kayıt olunması gerekli
 • Yabancı kimlik vergi numaranızın statüsünün ( NIE ) olması gerekmektedir.
 • Şirketin vergi numarasını gösteren bir ( CIF ) koduna sahip olunmalıdır.
 • İşletmenin resmi banka hesabı tercih edilen bankadan açılmalıdır.
 • İşletme kurulumu esnasında kuruluş senedi imzalanacaktır.
 • İlgili ülkenin şirket kayıt odasına şirketin kayıt olması gerekmektedir.

İspanya’da iş kurmak amacıyla ülkeye giden özellikle AB vatandaşlarının geçerli bir çalışma vizesi bulunmalıdır. Çalışma vizesini yalnızca ülkenizin içerisinde yer alan konsolosluk üzerinden talep edilmektedir. Konsolosluk ülkede yürütmeyi düşündüğünüz faaliyete yeterli düzeyde bir yatırıma sahip olup olmadığınızı değerlendirmektedir.

Belirli iş kollarında işe yönelik bilgi ve birikim düzeyinizin kanıtlanması konsolosluk talep edebilmektedir. İspanya hükümeti açacağınız işletmenin ülkede nasıl bir istihdam yaratacağını değerlendiriyor. Özellikle alınan çalışma izninin her yıl yenilenmesi gerekmektedir. Yalnızca 5 yıl sonra İspanya vatandaşlığına başvurma hakkınız olacaktır.

Süreç aşağıdaki şekilde ilerlemelidir.

 • İşletmenin İspanya’ya kayıt edilmesi
 • İspanya ülkesinde işletmeye ait bir banka hesabı oluşturulması
 • İşletme resmi kuruluş belgesi
 • Vergi formu, ticaret sicil sertifikası, NIE, banka hesabında nakit para eşliğinde noterden alınan kuruluş belgesiyle vergi dairesine gitmeniz gerekmektedir.

 

İspanya’da Yapılabilecek İşler

Ülkelerin nüfus durumu işletme kuranların ve pazarda çeşitli işletmesi bulunanların kazançlarına doğrudan etkilemektedir. İspanya nüfusuna bakıldığında 47 milyon bir nüfusa sahip olduğu görülmektedir. Aslında büyük bir pazarın olduğu söylenemez. Bu nedenle İspanya ülkesinde küçük ve orta ölçekli çoğu işletmenin belirli bir düzeyde büyüme gösterebilmektedir.

Fakat bazı iş kolları var ki İspanya’da devamlı artan arz talep dengesini gösteriyor. Bazı işletme grupları Pazar küçük olsa bile istikrarlı yatırımlarla büyüme göstermektedir. İspanya’da iş kurma fikirleri içerisinde yatırımcılara önerilen iş kollarına bakalım.

 • Onarım, bakım veya dekorasyon hizmeti sunan şirketler
 • Gıda, içecek üretimi veya ürün satışı yapan işletmeler
 • Tekstil ve kimya alanlarında toptan ürün satan veya üreten işletmeler
 • Taşıma işlerinde nakliye, insan taşıma ( Uber vb. ) lojistik hizmetleri
 • İnşaat sektörüne malzeme üreten imalat endüstrileri
 • Kağıt yada plastik üretimi yapan fabrikalar

 

İspanya’da iş kurmak isteyen kişilerin ve kurumsal şirketlerin rağbet gösterdiği meslek alanları olmaktadır. Bu gruplar İspanya ülkesinde istikrarlı büyüme gösteren yatırımcılara kazanç getiren iş kollarıdır. Bu meslek grupları özellikle küçük veya orta ölçeğe sahip yatırımcıların yatırım yapmasına uygundur.

Ülkede küçük ve orta ölçeğe sahip dışarıdan gelen yabancıların işletme kurması için en uygun ülkelerden birsidir. Fakat büyük işletmeler için durumun aynı olduğunu söylemek zordur. Çünkü ülkenin nüfusu oranında büyük şirketlerin alabileceği yeterli düzeyde bir Pazar payı bulunmaktadır. Elbette bu Dünya’da kendini ispatlayan trend olan büyük şirketler için geçerli değildir.

Küçük bir işletmeye sahip olmayı planlayanların ve İspanya’da yaşamayı düşünlerin ülkenin yaşam giderlerini de analiz etmesi önemlidir. Çünkü İspanya Avrupa ülkeleri arasında yaşamın en pahalı olduğu ülkeler arasında yer almaktadır. Özellikle bir ev kirası normal yaşam giderlerinin iyi hesaplanması gerekmektedir.

Ülkenin başkenti Madrid haricinde bir çok yerde en uygun ev kiralarının 750 Euro ile 1500 Euro arasında olduğu bilinmektedir. Buda ülkeye küçük ölçekli yatırım amacıyla gidenlerin bütçelerini isi hesaplanmasını göstermektedir.

Okuyunuz: Sırbistan’da İş Kurmak

İspanya Yatırım Teşvikleri

İspanya ülkesi son dönemde yatırım teşviki paketinde 72 milyar dolar bir paket açıklamıştı. Miktarın büyük kısmı şirket grupları içerisinde işsizliğin yüksek olduğu bölgelerde iş kuranlara ayırdı. Genellikle daha fazla istihdam sağlamasını öngördüğü şirket gruplarına destek oldu. Enerji, dijitalleşme, alt yapı ve bilim faaliyetleri yürüten şirket grupları pastadan en büyük payı alanlar olduğu bilinmektedir.

Açıklanan paket Avrupa ülkelerine bakıldığında az değildir. Oldukça iyi bir yatırım teşviki dağıtımının şirket açan veya işletme açanlara destek olunduğu görülmektedir. Bunun yanında küçük ve büyük ölçekli işletmelere ve şirketlere buradan daha ufak bir bölüm destek olundu. Buda ülkenin yatırım teşvikinde büyük bir pay dağıtsa bile yine büyük balıkların piyasada daha fazla teşvik aldığını göstermektedir.

Yani küçük bir kafe açan veya kendi halinde orta ölçekli bir işletme kuranların çok büyük paylar aldığı söylenemez. Fakat hiç vermeyen ülkelerin olduğu düşünülürse, şirket açarken teşvik paketlerinin yine iyi bir destek olacağı düşünülmektedir. Fakat teşvik paketlerinin ülke dışından gelen yatırımcılara ne oranla uygulandığı konusunda net bir bilgi verilmiyor.

Yani göçmen yasasıyla veya iş vizesiyle ülkeye giden ve kendi işletmesini kuranlara ne oranda yardım edildiği bilinmemektedir. Bu yüzden ülkeye işletme ve şirket açmaya gidenlerin büyük bir beklenti içinde olmaması önerilmektedir. Çünkü Amerika’da ve Fransa’da olduğu gibi tüm yatırımcıları destekleyen bir yapısı bulunmuyor. Sadece ihtiyaca yönelik belirli organizasyonlar içerisindeki şirket gruplarına destek olmaktadır.

Ar-ge çalışmaları yürüten şirketler ve entegrasyon çalışmaları yürüten bir şirket kurmayı düşünüyorsanız, sizin için elzem bir ülke olabilir. Çünkü bu konuda İspanya’nın bu tarz şirketlerin açılmasına büyük oranda destek verdiği bilinmektedir. Fakat market veya küçük bir dükkan açma hayaliyle büyük bir teşvikte ülkeden beklemeyin.

Okuyunuz: Yunanistan’da Ne İş Yapılır?

İspanya’da Oturum Ve Çalışma İzni

İspanya’da oturum izni 2 türde verilmektedir. Bunlar geçici oturum izinleri ve kalıcı oturum izinleridir. Oturum izni süreleri kendi içerisinde yine 90 gün ve 5 yıl arasında değişmektedir. Ülkede oturum izni almayı düşünenler konsolosluğa İspanya’da yaşama süresi boyunca ihtiyaçlarını karşılayabileceği bütçesi olduğunu göstermelidir.

İbraz sonrası İspanya ülkesi uygun görürse kişiye ve bütün ailesine oturum izni vermektedir. Birincil derecede ailesine oturum izni verdiği unutulmamalıdır. Kalıcı olan oturum izninde ülke yabancı ülkeden gelen vatandaşa bir İspanyol vatandaşı gibi kalıcı yaşama hakkı tanımaktadır. 5 yılın sonunda geçici olan ikamet şartlarını yerine getiren kişiler İspanya’nın kalıcı ikametine başvurmaya hak kazanırlar.

 

Bunun yanında zaten bir Avrupa ülkesi vatandaşı serbest geçiş hakkına ve ikamet hakkına zaten sahiptir. Onların ülkeye girişleri, ülkede yaşamaları daha kolay olmaktadır. Bunun yanında AB mavi kart ismi verilen karta sahip olan bireyler geçici süreli oturum izni hakkı elde ederler.

 

İspanya Çalışma İzni

Çalışma izni durumu İspanya ülkesinde üçüncü ülke vatandaşı gözüyle bakıldığı göçmenlere uygulanmaktadır. İspanya’da iş kurmak veya bir işte çalışılabilmesi için bu vizeye göçmenlerin sahip olması gerekmektedir. Aranan şartlara bakalım.

 • 18 yaşını dolduran bir birey olmalı
 • İspanya’da ikamet izni bulunması gerekli
 • Ülkeye girişi sonrası sosyal güvenlik kurumuna kayıt yaptırmalı
 • İspanya’da ticari faaliyet gösteren bir firmayla iş sözleşmesi bulunması gereklidir.
 • Ülkenin yabancı kimlik kartına başvurusu yapılmalıdır.

İspanya’da çalışma izni alınabilmesi için kişinin meslek düzeyinde kendisini ve ailesinin geçindirebilmesi gerekmektedir. Yada kişinin varlıklı biri olması yada yatırımlarının bulunması şartı aranmaktadır. Geçici oturum izni sonunda İspanya ülkesine vatandaşlık başvurusu yapmayı planlayanların bilmesi gereken bir husus bulunmaktadır.

İspanya çifte vatandaşlık sağlamıyor. Bu nedenle vatandaşlık alabilmeniz için gerçekte vatandaş olduğunuz ülkenin vatandaşlığını bırakmanız istenmektedir. Yalnızca kişinin annesi ve babasından birisi İspanyol vatandaşı değilse ve kişinin İspanya’da doğumu gerçekleşmemişse çifte vatandaşlık vermektedir.

Türk vatandaşlarına bakıldığında 10 yıl boyunca İspanya’da ikamet etmesi durumunda vatandaşlığa başvuru yapabiliyorlar. Fakat göç ve vatandaşlık kuralları gereği Türk vatandaşlığını bırakmadan İspanyol vatandaşlığını elde edemiyorlar. Klasik yapılan yöntemlerden biride evlilik yoluyla vatandaşlık hakkı elde edilmesidir. Burada süre kısıtlamasının yalnızca 1 yıl olduğu görülmektedir.

 

İspanya’da İş Kurmanın Avantajları

İspanya’da iş kurmak öncelikle kişiye siyasi ve ekonomi alanında bir istikrar sağlayacaktır. AB üyeliği olduğu için diğer AB üyeleriyle iş yapma fırsatını tanımaktadır. Özellikle para biriminin Euro olması daha istikrarlı bir kazanç sağlamaktadır. Küçük şirketler İspanya’da neredeyse yüzde 90’dan fazlasını oluşturmaktadır.

Bu yüzden İspanya hükümeti küçük şirket ve işletme açanlara dostça yaklaşmaktadır. İstihdamın küçük veya büyük olmasına bakılmaksızın yardımcı olunmaktadır. Çünkü İspanyol ekonomisinin büyük gelir kaynağını küçük ve orta ölçekli şirketler oluşturmaktadır. Teşvik paketinde açıklanan rakamların belirli bir kısmı yine küçük ve orta ölçeğe sahip olan işletmelere verilmektedir.

Yabancı sermayeli şirket gruplarının İspanya’da iş kurmak amacıyla gelmesinin önü açılmaktadır. Özellikle büyük yatırımcıları kapsayan teşvik primlerinin daha fazla olduğu bilinmektedir. Yani hali hazırda bir şirketin İspanya ülkesinde şube açmasını ülke desteklemektedir. Şuana kadar bu yöntemle ülkede 15.000’den fazla şirket kurulduğu bilinmektedir.

İspanya ülkesi şirketlere ve işletmelere uyguladığı kurumlar vergisini 2016 yılından beri yüzde 25 oranında tutmaktadır. Bir şirketin kurulma maliyeti özellikle limitet şirketse yalnızca 3.000 Euro civarında olması yeterlidir. Hatta bir şirketin kurulmasında tahmini sürenin en fazla 40 gün olarak belirlenmektedir.

Şirket sahipleri bu süreç içerisinde ülkenin talep ettiği sertifikaları ve işletme kayıtlarını yapmayla görevlidir. Ekonomisinin istikrarlı olması işletme türüne bakmadan kazançla çıkıldığını göstermektedir. AB ülkesi olması ve para biriminin Euro olması parasının değerinin stabil kalmasına ve yükselmesini sağlamaktadır.

Scroll to Top