İç Giyim Dükkanı Açmak | Maliyeti ve Aylık Kazancı 2022

İç giyim mağazası açmak

İç giyim, alışveriş sirkülasyonunun yoğun olduğu bir sektörüdür. Sürekli ihtiyaç duyulan, tasarruf edilemeyen sektörlerden diyebiliriz. İç giyim dükkanı açmak istiyorsanız, yüksek kar marjının olduğu bir sektör sizi bekliyor. Üstelik açacağınız iç çamaşırı mağazasının müşteri potansiyeli edinmesi, diğer sektörlere göre daha hızlıdır.

İç giyim dükkanı açmak
İç giyim dükkanı açmak

Sektör içerisinde yer alanlardan yaptığımız araştırma sonucu sizlere bu makaleyi oluşturduk. Sektöre girenlerin büyük bir bölümü pastadan pay almaktadır. Ancak bazı konularda dikkatli davranmayan ve gerekli atılımı yapamayanlar  işletmelerini kapatmak zorunda kalıyor.

 

Bu sektörde kalıcı olmak ve para kazanmak istiyorsanız yazımızı en ince detayına kadar inceleyin. İç giyim dükkanı açmak ve para kazanmak için güncel trendleri takip etmeniz gerekiyor. Gerekli reklam doneleri, pazarlama faaliyetleri ve işletme dekoru sizi rakiplerinizin önüne geçirecektir.

 

İç giyim alanında bayilik veren 100’ü geçkin yerli Türk markası mevcut.Bunlardan bir kaçını aşağıda alt başlıklar halinde sizlerle paylaşacağız.İşletmenizde mümkün olduğunca tek bir markadan ziyade, 10’larca marka bulundurmaya özen gösterin.Bu sayede farklı zevklerde müşteriler edinmiş olursunuz.Çünkü iç giyim markalarında müşteri sadakati daha yüksektir.

 

İç Giyim Dükkanı Açmak

İç giyim dükkanını hangi semtte açacağınızın pek bir önemi yok diyebiliriz.Her semtin kendine ait farklı bir potansiyeli mevcut.Burada önemli olan ne tarz ürünler satacağınız ile ayıracağınız sermayedir.Öncelikle iç giyim dükkanı açmak için ne kadar sermaye ayıracağınızı belirleyin.

İç giyim mağazası açmak
İç giyim mağazası açmak

Ayıracağınız sermaye, işletme kirasını, dekoru, ürün çeşitini, bulundurulacak markaları ve pazarlama faaliyetlerini belirleyecektir.Örneğin; totalde 50 Bin TL sermayeniz var ise, 5 Bin TL kira bedeli olan bir işletme açmanız pek mantıklı değil.Sonuçta müşteri kitlesinin oturması en az 6 ayı alacaktır.Bu nedenle kira bedeli sizin için büyük yük olacaktır.

 

Şimdi iç giyim dükkanı nasıl açılır maddeler halinden yazalım.

 • İşletme için ayırdığınız sermaye oranında bir dükkan belirleyin.Kiralayacağınız dükkanın mutlaka yaya sirkülasyonunun yoğun olduğu caddelerde olması gerekiyor.

 

 • Gerekli sermayeyi ayırdıktan sonra 2 seçeneğiniz mevcut.Sektörü hiç bilmiyorsanız bayilik almak, ya da araştırma yapıp kendi markanız üzerinden iç giyim mağazası açmak.

 

 • İşletme iç ve dış tasarımı için bir mimar ile anlaşın.Tüm tasarımlar için özel renkler belirleyin.Örneğin; AVM’de iç giyim mağazalarında pembe ve beyaz renkler daha çok kullanılır.

 

 • Tüm tasarımı yaptıktan sonra, ürünleri sergilemek için raf, cansız manken, ürün sepeti ve fiyat tabelası gibi demirbaş alışverişlerinizi yapın.

 

 • Demirbaş alımı  yaptıktan sonra, iç çamaşırı toptancıları ile tek tek iletişime geçin.Bu toptancıların listesi aşağıda yer almaktadır.

 

 • İşletme içerisinde herkes kesim için uygun fiyatlı ya da yüksek fiyatlı ürün bulundurmanız gerekiyor.Bu nedenle orantılı olarak ürünler temin edin.Alışveriş yaptığınızda kaliteyi mutlaka kendiniz test edin.

 

 • Ürün alışverişleri yaptıktan sonra, işletmenizde sergilemeye başlayın.Tek tek raflara yerleştirin ve görsel güzelliği önem verin.

 

 • Tüm bu aşamalar tamamlandıktan sonra vergi levhası ve işletme ruhsatı alın.İç giyim mağazası açmak için gerekli şartlar aşağıda alt başlık içerisinde belirtilmiştir.

 

 • Mümkünse görkemli ve gösterişli açılış yapın.Açılışa yönelik uygun ve kampanyalı fiyatlar müşterilerinizin sizden haberdar olmasını sağlayacaktır.

 

 • İşletmede aktif olarak perakende iç çamaşırı satmaya başladıktan sonra, acil bir şekilde instagram sayfası açıp, müşteri kitlesi edinin.Bir alt başlıkta bu konuda size detay vereceğiz.

 

İnstagram Üzerinden İş Çamaşırı Satmak

İnstagram’da iç giyim ürünlerinin satışı artmış durumda.Bir çok firma ya da mağaza instagram üzerinde, fili işletmesine göre daha fazla ciro yapmakta.Sizde bu rekabette geride kalmamak için mutlaka mağaza açmalısınız.Hatta maddi durumuz müsait ise e-ticaret paketleri alıp, site üzerinden satış yapın.Özellikle Ticimax, ideasoft ya da tsoft gibi firmalar bu konularda çözüm sunmaktadır.

İnstagram İç giyim Dükkanı
İnstagram İç giyim Dükkanı

Ürün fotoğraflarını nasıl çekeceğim diye endişe duymayın.Alışveriş yaptığınız firmalarda bu ürünler mevcut.Firmalara ek olarak xml dosyasını ya da mevcut ise mankenli ürün fotoğraflarını istediğinizi belirtin.Temin ettiğiniz bu fotoları sırasıyla paylaşıp takipçi kasmaya başlayabilirsiniz.

 

İç Çamaşırı Dükkanı Açılış Maliyeti

İç çamaşırı dükkanı açmak için harcamanız gereken minimum sermaye 50 Bin TL diyebiliriz.Maksimum sermaye gibi bir limit yok.Lüks bir Avm’de 1 milyon TL sermaye ile iç giyim mağazası açmanız da mümkün.Evet kar marjı yüksek bir sektör.Ancak bu sektörde deneyiminiz yok ise aşırı büyük sermayeler harcamanıza gerek yok.

İç çamaşırı dükkanı açma maliyeti
İç çamaşırı dükkanı açma maliyeti

Bayilik alacaksanız iç çamaşırı dükkanı açılış maliyeti daha da artıyor.Örneğin; Dagi, Kompedan ya da Penti gibi markalarla çalışmak için minimum 500 TL gibi sermayeyi ayırmanız gerekiyor.

 

Sizin için en iyi ve ideal seçenek sektör hakkında bilginiz yok ise ortalama 70-80 TL gibi bir sermaye ile başlamanız olacaktır.Perakende satış sektöründe olduğunuz için, elinizde bulunan iç çamaşırları sermaye olarak işletme de yer alacak.Bu nedenle olumsuz bir durumda büyük bir kayıp yaşamış gibi düşünmeyin.

 

Not: İç giyim mağazası açmak için yeterli sermayeniz yok ise 100 Adet işyeri açma fikirleri başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

 

İç Giyim Mağazası Aylık Kazancı

İç giyim kar marjı, giyim sektöründe en yüksek oranlara sahiptir.%100 ile %300 arasında ortalama kar bırakır.Eğer markasız, yani kendiniz için ürettirdiğiniz ürünler mevcut ise kar oranınız daha da artacaktır.

İç giyim mağazası aylık kazancı
İç giyim mağazası aylık kazancı

İç giyim mağazası aylık kazancı ise sizin yaptığınız cirolara göre değişiklik gösterir.Günlük minimum 1000 TL gibi bir ciro yapan dükkan ile aylık net 10 Bin TL kar edebilirsiniz.Tabi ekstra oluşturmuş olduğunuz maliyetler net karınızı düşürecektir.

 

İnternet üzerinden satış yaptığınızda ise, ekstra bir dükkan sahibiymiş gibi gelir elde etme fırsatı yaratacaksınız.Avantajlı olan kısmı ise hem yurt içi hem de yurt dışı satış yapma fırsatı doğacak.Örneğin; Tükiye’de 60 TL’ye satılan Sütyen takımları, İngiltere’de 60 Sterlin’den satılmakta.Bu nedenle yurt dışından kredi almak sizi şaşırtmasın.

 

İç Çamaşırı Toptancıları

İç çamaşırı toptancıları
İç çamaşırı toptancıları
 • Şahinler Tekstil
 • Tutku İç Çamaşırları
 • Mite love iç Çamaşırları
 • Ay Işığı Tekstil
 • Polat Yıldız İç Çamaşırları
 • Cemka Tekstil
 • Sinan Tekstil

Bu  tarz toptancılarla iç giyim dükkanı açmak için iletişime geçebilirsiniz.Tabi 100’e yakın tekstil şirketi mevcut.Bu şirketleri firmalar rehberinden inceleyebilirsiniz.Ya da Eminönü Yeşildirek, Mahmutpaşa gibi toptancılarla iletişime geçebilirsiniz.

 

İç Giyim Dükkanı Açmak İsteyenlere Tavsiyeler

İÇ giyim dükkanı açmak isteyenlere tavsiyeler
İÇ giyim dükkanı açmak isteyenlere tavsiyeler
 • Çevrenizde yer alan bütün iç giyim mağazalarını inceleyin.İş potansiyeline bakın.Gerekiyorsa işletmecilerle sohbet edin.Kendi işletmeniz için mantıklı planlar oluşturabilirsiniz.

 

 • Tek bir firma ile çalışmak yerine bir çok firma ile anlaşma yapın.Her firma kendi içerisinde farklı kaliteye ve modele sahiptir.Bu modeller işletmenizin zenginliği olacak.

 

 • İşletmenizin vitrini müşteri kitlenizin oluşmasını sağlayacak.Dışarıdan reklamınızı bu sayede yapacak ve müşterilerin işletme içine gelmesini sağlayacaksınız.Bu nedenle en iyi kreasyonları sergilemeye özen gösterin.

 

 • İç giyim dükkanı açmak için kredi kullanmak isteyebilirsiniz.Ancak işlerinizin bir anda iyi gitmeyeceğiniz unutmayın.En az 6 ayda müşteri kitleniz oturacak.Bu nedenle ödeme planlarınızı bu doğrultuda oluşturun.

 

 • İnstagram, e-ticaret sitesi ya da e-ihracat gibi satış kanallarında mutlaka şansınızı deneyin.Eğer başarılı olursanız aylık kazancınız 50 Bin TL’nin üzerine çıkabilir.

 

 • İşletme içerisinde mutlaka bayan personel çalıştırın.Bayan personellerin eğitimi için profesyonel bir firmadan destek alabilirsiniz.

 

İç Çamaşırı Mağazası Açmak İçin Gerekli Şartlar

İç giyim mağazası açmak için öncelikle vergi levhanızı alın.Daha sonra bulunduğunuz belediyenin ruhsat işleri müdürlüğüne başvurun.

 

Her ilçe belediyesi kendi bünyesinde farklı evraklar isteyebilir.Biz ortak evrakları sizler için listeyeceğiz.Ancak bunlar dışında olan evraklar için ruhsat müdürlüğünden liste isteyin.

 • Kira kontratı ve tapu fotokopisi
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • 2 adet fotoğraf
 • İtfaiye uygunluk raporu
 • Meslek odası kayıt belgesi
 • Ticari sicil kaydı
 • SGK giriş bildirimi
 • İşletme faliyet belgesi
 • İmza sirküleri

 

İç giyim dükkanı açmak ” başlıklı yazımızın sonuna geldik.Beğendiyseniz yorum yaparak ya da paylaşarak destek olabilirsiniz.

 

Okuyunuz: Giyim Mağazası Açmak

Scroll to Top