Hostes Nasıl Olunur | Hostes Olma Şartları Nelerdir 2022

Hostes nasıl olunur

Uçağa yolcu alınması ve uçuş esnasında hizmet faaliyetleri için hostes olarak adlandırılan görevlilere ihtiyaç duyulur. Bu mesleği yapan bireyler çeşitli sorumlulukları yerine getirmekle yükümlü olan kişilerdir. Hostes nasıl olunur gibi konular meslek tercihi yapmak isteyenlerin merak edebilecekleri konulardır. Tabi öncelikle hostes olma şartları, kabin memuru nasıl olunur gibi soruların da araştırılması gibi gerekmektedir. Bu yazıda sizlere hosteslik mesleği ile ilgili tüm detaylı bilgileri aktarmış olacağız.

Hostes nasıl olunur
Hostes nasıl olunur

Sorumlulukları arasında yolcuların uçağa yerleştirilmesi, güvenlik tedbirlerinin anlatılması, ikramların yapılması gibi konular yer almaktadır. Yolcular ile ilgilenmeleri, emniyet kemeri kontrolleri gibi işlemlerden de hostesler sorumludur. Meslek grupları arasında tercih edilen iş kolları içinde yer alan hosteslik keyifle yapılabilecek bir çalışma ortamına sahiptir. Hostes nasıl olunur sorusunu araştıran kişiler mesleğin kolay yanlarının yanı sıra zorluklarını da bilmek isteyeceklerdir.

Hosteslik mesleği sürekli seyahat etme imkânı vermesi açısından birçok insana cazip gelmektedir. Farklı yerleri görme şansı yaratması bu mesleğe duyulan ilgiyi arttırmaktadır. Gelir açısından ise bu meslekte çalışanlar hizmet yılına bağlı olarak artan oranlarda maaşlar almaktadırlar. Aynı zamanda yılda birkaç kez ikramiye almaları sebebiyle de yüksek gelir elde edilebilecek meslekler arasında değerlendirilmektedir. Hostes nasıl olunur diye araştırdığımızda mesleğe ait zorluklar hakkında da bilgi edinmek isteriz. Hosteslik özverili bir çalışma prensibini gerekli kılan mesleklerden. Fedakârlık istemesi ve yorucu bir meslek olması dezavantajları arasında değerlendirilmekte.

 

Hostes Nasıl Olunur?

Hostes nasıl olunur 2
Hostes nasıl olunur 2

Hostes olmak isteyenler mesleğin cezbedici yanları karşısında Hostes basıl olunur sorusuna da yanıt aramaktadırlar. Hostes olma süreci başvuru aşaması ile start almaktadır. CV hazırlanması ve başvurunun bu yolla gerçekleşmesinin ardından hostes adayı çeşitli elemelere tabi olacaktır.

Yazılı ve sözlü sınavlar, mülakatlar mesleğe geçiş esnasında karşılaşılan eleme yöntemleri arasındadır. Mesleki anlamda aranan özellikleri taşıyan kişiler elemelerde zorlanmamaktadır. Bu tür eleme yöntemlerinde özellikle yabancı dil bilgisi önemli hale gelmektedir. Günümüzde birden fazla yabancı dile hâkim olmak bireyin seçilme şansını da artırmakta etkilidir. Hostes Nasıl Olunur? Sorusuna yanıt arayanlar için bu konular önemli hale gelecektir.

Hostes olarak mesleğe başlayacak kişilerin bu sınavların dışında fiziki görünümleri ile de elemeye tabi olmaları söz konusudur. Boy ve kilo oranındaki denge, dış görünüşün uygun olması, vücudun görünen yerlerinde dövme ve benzeri unsurların olmaması kişilerin şansını arttıracak etmenler arasındadır. Hostes Nasıl Olunur? Birçok kişi bu konuyu merak ederek araştırmaktadır.

Okuyunuz: Astrolog Nasıl Olunur

 

Hostes Olma Şartları Nelerdir?

Hostes Olma Şartları Nelerdir
Hostes Olma Şartları Nelerdir

Hostes olmak isteyen adaylar mesleğin olumlu ve olumsuz yönlerini analiz ettikten sonra Hostes Olma Şartları Nelerdir? Sorusuna da yanıt arayacaklardır. Genel olarak hostes alımlarında birbirine benzer şartlar aranmaktadır. Şirketler arasında bazı farklılıklar olsa da mesleği yapacak olan kişilerde aranan belli özellikler ortaktır. Buna göre hostes olmak için aranan bazı şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak hostes olmak için gerekli bir durumdur
 • Hostes olabilme koşulları arasında boy uzunluğu önemlidir. Kadınlar için 1.60-1.75cm, erkekler içinse 1.70-1.85cm boy uzunluğu olmalıdır.
 • Fiziki görünümde boy ve kilo oranı dikkate alınmaktadır
 • İngilizce seviyesi adaylarda iyi derecede olmak zorundadır
 • En az iki yıllık yükseköğrenim eğitimi almış olmak hostes olmak için gerekli bir durumdur
 • Fiziki olarak vücudun görünen kısımlarında yara veya dövme olması mesleğe kabulde olumsuz bir etki yaratır
 • Hostes olabilmek için bir de sağlık raporuna ihtiyaç duyuluyor
 • Adli sicil kaydında bir sorun olmaması gerekmektedir
 • Erkek adaylarda askerliğin yapılmış olması zorunluluktur
 • İkinci bir yabancı dil bilmek kabul edilme konusunda avantaj yaratmaktadır

Aynı zamanda THY kariyer sitesi üzerinden daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 

THY Hostes Maaşları

THY Hostes Maaşları
THY Hostes Maaşları

Türk Hava Yolları, güvenilir hava yolu şirketleri arasında ön sıralarda yer alan bir kurumdur. Mesleğe yeni başlayan Türk Hava Yolları hostesleri yaklaşık olarak 16000TL maaş almaktadırlar. Maaşın artış oranını belirleyen unsur ise hizmet yılı ve deneyimdir. Tecrübeli bir personelin alacağı maaş ise yaklaşık olarak 20-30 bin TL aralığında olmaktadır. THY Hostes Maaşları mesleğe ilgi duyan kişilerin merak edeceği bilgiler arasında yer almaktadır.

Türk Hava Yolları sektörde oldukça iyi bir statüde yer almaktadır. Uluslararası arenada da oldukça güvenilir bir hava yolu olarak kabul edilen kurum, çalışanlarına yüksek maaş vermesi nedeniyle tercih edilmektedir. Hostes Nasıl Olunur? Bu konuda araştırma yapanlar aynı zamanda mesleğe ait kazanç şartları hakkında da bilgi sahibi olmak isteyeceklerdir.

 

Yurtdışı Hostes Maaşları

Yurtdışı Hostes Maaşları
Yurtdışı Hostes Maaşları

Kabin memuru olarak da adlandırılan hosteslerin maaşları çeşitli meslekler açısından değerlendirildiğinde iyi oranlarda kabul edilmektedir. Yurtdışı Hostes Maaşları söz konusu olduğunda bu durum değişiklik göstermektedir.

 

Kabin Memuru Olmak İçin Okunması Gereken Bölüm

Kabin Memuru Olmak İçin Okunması Gereken Bölüm
Kabin Memuru Olmak İçin Okunması Gereken Bölüm

Kabin memuru olarak adlandırılan kişiler, uçakla ilgili birçok sorumluluğu yerine getiren personele verilen isimle tanınırlar. Kabin memurları hostes ve host olarak iki başlık altında değerlendirilirler. Kabin görevlisi kadın ise hostes erkek ise host olarak adlandırılmaktadır. Kabin Memuru Olmak İçin Okunması Gereken Bölüm Nedir? Öğrenmek isteyenler bu konuda da araştırma yapmaya gereksinim duyarlar.

Bu mesleği yapabilmek için iki yıllık bir yükseköğrenim görmüş olmak gerekmektedir. Bir kabin memurunda yükseköğrenim diplomasının yanı sıra birçok niteliğin de olması aranan özellikler arasındadır. Bu niteliklerden biri de iyi derecede yabancı dil bilgisidir. İkinci bir yabancı dile hakimiyet ise mesleğe seçilme şansını arttıran bir unsurdur. Hostes Nasıl Olunur? Konusunda çeşitli şartları sağlamak gerekmektedir. Kabin memuru olarak da adlandırılan hosteslerin başvuru esnasında 18 yaşını doldurmuş olmaları lazımdır.

 

Okuyunuz: Dedektif Nasıl Olunur

 

Host ve Hostesler İçin Boy Sınırı

Host ve Hostesler İçin Boy Sınırı
Host ve Hostesler İçin Boy Sınırı

Hostes ya da host olmak isteyen adaylar için bazı fiziki özellikleri taşımaları gerekecektir. Bu özellikler arasında en bilineni boy uzunluğudur. Mesleği yapabilmek için belli bir boy ölçüsüne sahip olmak gerekmektedir. Host ve Hostesler İçin Boy Sınırı merak edildiğinde kadın ve erkek için farklı ölçüler söz konusu olacaktır.

 • Kadınlar için bu sınır 1.60cm-1.75cm aralığındadır
 • Erkekler için 1.75cm-1.85cm boy sınırı söz konusudur

 

Hosteslik Başvurusu Nereye Yapılır?

Hosteslik Başvurusu Nereye Yapılır
Hosteslik Başvurusu Nereye Yapılır

Hostes olmak isteyenlerin öğrenmek isteyecekleri bilgiler arasında Hosteslik Başvurusu Nereye Yapılır? Hostes Nasıl Olunur?  Soruları ilk sıralarda yer alacağından bu konuların da açıklığa kavuşturulması gerekecektir.

Hostes olmaya karar veren adaylar öncelikle kendilerine ait özgeçmişlerini içeren bir CV sahibi olmalıdırlar. Günümüzde tüm başvuruların ilk aşaması online olarak gerçekleştirildiğinden firmaların resmî web siteleri üzerinden başvuru yapılmaktadır.

Başvurusu kabul edilen ve gerekli kriterleri sağlayan adayların ilerleyen aşamalarda çeşitli testlere tabi tutulması ve mülakat süreçlerine katılması talep edilecektir.

 

Hostes Olmak İsteyenlere Tavsiyeler

Hostes Olmak İsteyenlere Tavsiyeler
Hostes Olmak İsteyenlere Tavsiyeler

Hostes Nasıl Olunur?  Merak edenler çeşitli tavsiyelere de ihtiyaç duyacaklardır. Hostes olmak isteyen kişiler öncelikle bu mesleğin kendilerine ne kazandıracağı yönünde bir araştırmaya girmelidirler. Mesleği sadece maddi kazanç yönüyle değil kişisel anlamda bireyin kendisine ne katacağı açısından da değerlendirmek sağlıklı kararların da verilmesine olanak yaratır. Hostes Olmak İsteyenlere Tavsiyeler başlığı altında birden fazla konu ele alınabilir. Bu konulardan bazıları şu şekilde ifade edilebilir:

Mesleğin avantaj ve dezavantajlarının çok iyi araştırılması seçim yaparken doğru kararlar almak konusunda yararlı olacaktır

 • Sürekli seyahat etmekten keyif alıp almayacağınızı doğru tespit edin
 • İşin yorucu yönlerinin olması fiziki dayanıklılık gerektireceğinden dikkate alınması gereken bir konudur
 • Ev ve aile ortamından uzak kalmak durumunda olunacağı için bu hususlar dikkate alınmalıdır
 • Saat farkına maruz kalmak yaşam dengesinde bozulmalara yol açabilmektedir
 • Sosyal yaşam konusunda bazı aksamalar yaşamak kaçınılmaz olduğundan bu konu da dikkate alınmalıdır
 • Birçok farklı insanla tanışma şansı yaratması mesleğin cazip yönleri arasında olduğundan tercih edilmesinde etkili bir durumdur
 • Birden fazla ülkeyi gezip görmek ve farklı kültürlerle tanışmak bireyin kişisel gelişimine katkı sağladığından mesleğin avantajları arasında yer alır
 • Başlangıç aşamasında çok yüksek maaşlar almak söz konusu olmasa da ilerleyen süreçler gelir seviyesinde de belli bir artışa yol açmaktadır. Bu sebeplerle de hosteslik mesleği tercih edilen iş grupları arasında üst sıralarda yer almaktadır.

Hostes nasıl olunur, Hostes olma şartları nelerdir ” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Aklınıza takılan konularda yorumlar bölümünden benimle iletişime geçebilirsiniz.

Scroll to Top