Hollanda’ya Nasıl Gidilir? Hollanda Vatandaşlık Şartları?

Hollanda'ya nasıl gidilir

Schengen ülkeleri arasında yer alan Hollanda, liman kenti olması ile önem kazanır. Stratejik konumu ile bütün Avrupa ülkelerinden farklı olan Hollanda, sahip olduğu farklı toplum yapısı ile de dikkat çeker. Sayısız milletin bir arada yaşadığı bu farklı devlet her yıl sayısız turist ağırlar. Bunun yanı sıra yabancıların çalışmak ve eğitim görmek için en fazla tercih ettiği ülkelerden birisi Hollanda’dır. Hollanda’ya kabul edilmek için gerekli belgelere sahip olduktan sonra, bireyler Hollanda vatandaşlık şartları hakkında araştırma yaparak, bu ülkede kalıcı olarak yaşama fırsatına da sahip olabilir.

Hollanda'ya nasıl gidilir
Hollanda’ya nasıl gidilir

Hollanda, Türkiye’den yapılacak seyahatler için vatandaşlardan vize talep eder. İki ülkenin anlaşması bulunmadığından dolayı bireyler Schengen vizelerine sahip olduktan sonra bu ülkeye giriş hakkı kazanır.  Yeşil, Gri ya da siyah pasaportu bulunan bireyler vize almadan direkt olarak Hollanda’ya giriş yapabilirler.

Hollanda’ya Nasıl Gidilir?

Hollanda’ya nasıl gidilir ve Hollanda vatandaşlık şartları neler gibi sorulara yanıt bulmak için öncelikle bireylerin Hollanda vizesine sahip olmaları gerekir. Ardından ülkede kalmak, çalışmak, eğitim görmek ve yaşamak mümkün olabilecektir. Hollanda, Schengen ülkesi olduğu için bu ülkeye girişte Türkiye’de giden vatandaşların Schengen vizesine sahip olmaları gerekir. Vize için gerekli belgelerin hazırlanmasının ardından, bireyler gerekli kamu kurumlarına başvurularını gerçekleştirerek Hollanda Schengen vizesine sahip olabilir.

Schengen Vizesi Nedir?

Schengen ülkelerine giriş için talep edilen Schengen vizesi, normal vizeye göre daha özel bir vize türüdür. Kapsamı geniş olan Schengen vizesi, Schengen ülkeleri haricinde bütün dünya ülkelerine giriş sırasında geçerlidir. Schengen vizesine normal vizeye göre daha detaylı evraklar gerektirir. Ülkelerin ilgili konsoloslukları ve vize merkezleri aracılığı ile yapılacak başvuru sonrasında, bireyler Schengen vizesine sahip olabilir.

Schengen vizesi, vatandaşlara 90 günü geçmeyecek şekilde seyahat izni verir. İlk defa Schengen vizesi alacak olan bireyler için bu süre 7 gündür. Schengen vizesine başvuru talebi odlukça bu süre kademeli olarak artar.  Schengen vizesi, seyahat türüne göre ilk seferde daha fazla süreler ile de verilebilmektedir.

Hollanda Vize Türleri

Hollanda, ülkeye gelecek olan bireylere, seyahatine uygun birçok farklı vize seçeneği sunar. Vizeler başvurusu esnasında gerekli olacak evraklarda ve ziyaret süresinde görülen farklılıklar ile birbirinden ayrılır. Vize türleri sayesinde bireylerin ülkeye girişleri daha kolay hale gelir. Amacına uygun vize türünü seçen bireyler, bu doğrultuda gerekli olacak evrakları hazırlayarak vize başvurusunu gerçekleştirebilir. Hollanda vize türleri şu şekildedir;

 • Hollanda Turistik Vize
 • Hollanda Ticari Vize
 • Hollanda Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi
 • Hollanda Eğitim Vizesi
 • Hollanda Denizci Vizesi
 • Hollanda Şoför Vizesi
 • Hollanda Antilleri Vizesi
 • Hollanda Transit Vize
 • Hollanda Kültür, Sanat ve Eğitim Vizesi
 • Hollanda Ekspress Vize

Hollanda vize türleri süresine göre iki farklı gruba ayrılır. Bu iki grup içerisinde çok sayıda vize çeşidi yer alır. Seyahat planlaması yaparken bireyler Hollanda’da ne kadar süre kalacağını planlayarak, kendilerine en uygun vize türüne başvurabilir. Hollanda seyahati 90 günden az sürecek bireyler Kısa Süreli Vize başvurusunda bulunmalıdır. 90 günü geçecek ziyaretler için ise Uzun Süreli Vize başvurusu yapılmalıdır. Hollanda, acil durumda gerekli olacak giriş ve çıkışlar için de Express vize uygulamasını yürürlüğe koymuştur.

Uzun Süreli Vize

Hollanda vizesi alırken 90 günden daha uzun süre kalacağınızı belirtirseniz bu durumda size gerekli olacak vize türü uzun süreli olandır. Bu vize diğer adı ile Hollanda Ulusal vizesi ya da D tipi vize olarak bilinir. Uzun süreli vize kapsamına giren vize çeşitleri; Hollanda Çalışma Vizesi, Hollanda Eğitim Vizesi ve Hollanda Aile birleşimi Vizesi ve Hollanda Oturum Vizesi’dir. Uzun süreli vize başvurusu sadece Hollanda Büyükelçiliği ya da Hollanda Başkonsolosluğu aracılığı ile yapılır. Gerekli evraklarınızı kurum yetkililerine verdikten sonra vize başvuru sürecinizi başlatabilirsiniz.

Kısa Süreli Vize

Hollanda seyahatinin 90 günden daha az süreceği durumlarda bireylere gerekli olacak vize türü kısa süreli vizedir. Çıkartması daha kolay olan bu vizeye resmi vize acenteleri aracılığı ile de başvuru yapılabilir. Turistik vize, aile ziyareti vizesi gibi kısa süreli vize çeşitleri bu grupta yer alır.

Ekspress Vize

Hollanda’ya acil gidiş gerektiren durumlarda bireyler vize işlemleri ile zaman kaybı yaşamamak için Ekspress vize talebinde bulunabilir. BU vize türünde işlemler aynı gün gerçekleştirilir ve bireylerin biyometrik işlemler başvuruyu takip eden ilk randevu gününe verilir. Bu sayede vize süreci en kısa süre içerisinde tamamlanarak, bireylerin mağduriyetleri giderilir. Ölüm başta olmak üzere diğer acil durumlarda çıkartılabilecek bir vize türüdür.

Hollanda Vize Başvurusu

Hollanda’ya seyahat etmek için öncelikle Hollanda Başkonsolosluğu’na başvuruda bulunmanız ve Hollanda Schengen vizesine sahip olmanız gerekir. Yetki sahibi olan vize acenteleri ile iletişime geçerek de resmi başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Eğer uzun süreli vize talebiniz olacaksa bu aşamada Hollanda diplomatik temsilcilikleri ile bizzat iletişime geçmeniz ve başvuru evraklarınızı sunmanız gerekir.

Hollanda Schengen başvuru için oturduğunuz adrese en yakın Hollanda Başkonsolosluğu veya Büyükelçiliği ile iletişime geçebilirsiniz. Ardından vize talebinize göre sizden talep edilecek evraklar hakkında bilgi sahibi olmanız mümkün olur. Vize başvurusu için size tanınan süre içerisinde evrakları hazırlamanız ve temsilciliklere teslim etmeniz gerekir. Randevu gününüzde bütün evraklarınızı eksiksiz bir şekilde kurum yetkililerine teslim ederek bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

Hollanda vize başvurusunun ikinci aşamasında biyometrik işlemler yer alır. Eğer evraklarınız eksiksiz bir şekilde teslim edilmişse ve herhangi bir engel taşımıyorsanız, parmak izi taramasına girerek vize başvuru sürecinizi devam ettirebilirsiniz. Parmak izi taramanız da olumlu olarak sonuçlanırsa, bu durumda vizenizin 7 ila 15 gün içerisinde onaylanması söz konusu olur.

Seyahatlerinizde olası bir gecikme ve problemler ile karşılaşmamak için, vize başvurunuzu mutlaka seyahat dönemi öncesinde gerçekleştirmelisiniz. Şayet oturum izni ya da çalışma izni gibi durumlarda alınacak olan vizenin değerlendirme süresi daha uzun olacaktır. Bu durum da işlemlerinizin daha da uzamasına neden olur. Tahmini olarak seyahatinizden 1 ay önce vize başvurularınızı gerçekleştirirseniz, seyahatinizi sorunsuz olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Hollanda Vize Başvuru Evrakları

Hollanda Schengen vize başvurusu için sizden talep edilecek evraklar şöyledir;

 • Hollanda vize başvuru formu
 • Hollanda vize talep dilekçesi
 • Pasaport
 • Eğer varsa daha önceki pasaportlara ait fotokopiler
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Biyometrik fotoğraf
 • 000 EURO kapsamlı seyahat sağlık sigortası
 • Bireyin maddi geçim durumunu gösterir belgeler
 • Kullanılan banka hesabının 3 aylık dokümanı
 • Vize ücretinin ödendiğine dair dekont
 • Konaklama ve gidiş- dönüş uçuş bilgileri
 • Seyahatin amacını destekleyen diğer belgeler

Hollanda Schengen vizesi almak için ilk başta ilgili kuruma verilmesi gereken evraklar bunlardır. Bunlara ilave olarak, kurum sizden seyahat amacınıza uygun bir takım ilave evraklar da talep eder. Bu evraklar şu şekildedir;

 • Çalışanlar için maaş bordrosu, 4/A hizmet dökümü ve SGK işe giriş bildirgesi gibi çalışma hayatını gösterir belgeler
 • İşyeri sahipleri için vergi levhası, imza sirküleri ve faaliyet belgesi gibi işyerine ait belgeler
 • Kamu personeli için, görev yapılan yerden alınacak resmi bir belge
 • Öğrenciler için sponsor bilgileri ve öğrenci belgeleri
 • Çiftçiler için Ziraat odasından alınacak sicil kaydı, çiftçilik belgesi
 • Emekliler için emekli banka cüzdanı ve emeklilik belgesi
 • Çalışmayanlar için kira geliri gibi ek gelirlerin olduğunu gösterir belgeler, sponsor bilgileri vb.
 • 18 yaşından küçükler için ebeveynlerinden yasal olarak alınan noter onaylı muvaffakatname
 • Şoför vizesi için uluslararası ehliyet, hizmet verilen şirketten alınan teminat yazısı,
 • Denizci vizesi almak isteyenler için denizci cüzdanı, Türk firmasından alınmış imza sirküleri, Hollanda’da bulunan firmadan alınacak garanti yazısı
 • Turistik ya da aile ziyaretinde bulunacaklar için Hollanda’da ikamet eden aileden gelecek olan davetiye veya istek mektubu

Hollanda Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Hollanda vize başvuruları Hollanda Konsolosluğu aracılığı ile yürütülür. Bütün evrakları eksiksiz olarak sunduğunuzda bütün süreçler sorunsuz olarak gerçekleşirse, otalama 20 gün içerisinde vize başvurunuz sonuçlanır. Konsolosluğun tatil olduğu günler ve Hollanda’nın resmî tatil olarak kabul ettiği günler bu süreye dahil değildir.  Vize değerlendirme süresi, talep edilecek vizenin özelliklerine ve süresine göre değişiklik gösterir.

Hollanda Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Hollanda’da sürekli olarak yaşamak ve Hollanda’da ikamet eden vatandaşlar ile eşit şartlara sahip olmak isteyenler Hollanda vatandaşlığı alarak bu ülkede yaşayabilir. Hollanda hükümeti vatandaşlık verme konusunda oldukça titizdir. Bu nedenle bu ülkeden vatandaşlık almak kolay değildir.  Uzun bir süreç sonrasında bütün evrakların eksiksiz verilmesi ve şartlara uygunluk sağlanması ile Hollanda vatandaşlığı almak mümkün olur.

Hollanda vatandaşlık başvurusu yapmak ve Hollanda başvuru şartları hakkında bilgi almak için yaşadığınız şehirde bulunan Göç İdare Müdürlüğü ile iletişime geçmeniz gerekir. Başvuru sonrasında Göç İdaresi tarafından size bir mektup gönderilir. Bu zarfta başvurunun süreci ve nasıl sonuçlanacağı gibi aşamalar detaylı bir şekilde bilgilendirilmektedir. Ardından sizden gerekli evraklar istenir. Evrakları teslim ettikten sonra değerlendirme süreci başlar. Gerekli olduğu durumda hakkınızda ek incelemeler talep edilir. Yasal süre içerisinde gerçekleşen inceleme ve değerlendirmeler sonucunda eğer başvuru olumlu sonuçlanırsa, bu durum posta yolu ile bireylere iletilir.

Hollanda Vatandaşlık Şartları

Hollanda vatandaşlık şartları şu şekildedir;

 • Hollanda doğumlu olmak ve doğum itibari ile bu ülkede oturum hakkına sahip olmak
 • Hollanda’da doğduktan sonra vatansız olarak oturum izni ile 3 yıl boyunca bu ülkede ikamet etmek
 • Babalık onayı ile 3 yıl Hollandalı bir baba tarafından bakılıyor olmak
 • 4 yaş itibari ile oturum iznine sahip olarak Hollanda’da yaşayan yetişkinler sınıfında yer almak
 • Eskiden Hollanda vatandaşı olan ve süresiz oturma izni ile Hollanda’da 3 yıl yaşamış olmak
 • 65 yaş üzeri olup oturum izni ile 15 yıldır Hollanda’da yaşıyor olmak
 • 1 Ocak 1985 tarihi öncesinde Hollanda vatandaşı olan bir anneden doğmuş olmak
 • 1 Ocak 1985 tarihi öncesine Hollanda vatandaşı olan bir kadın tarafından evlat edinmiş olmak
 • 1 Ocak 1985 yılı öncesinde Hollanda vatandaşı olmayan bir adam ile nikah yaparak vatandaşlığı kaybetmek, daha sonra boşanma davası açıp 1 yıl süre ile bekar olmak
 • Hollanda vatandaşı olan bir partner ile 15 yıl boyunca Hollanda’da yaşıyor olmak

Doğum yolu ile Hollanda’dan vatandaşlık almak isteyen ancak gerekli koşulları sağlayamayan bireyler için en iyi yolu direk Hollanda vatandaşlığı başvurusu yapmaktır. Genel bir Hollanda vatandaşlığı almak isteyenlerde aranacak şartlar şunlardır;

 • 18 yaşından büyük olmak
 • Flamanca diline yeterli seviyede hâkim olarak bu dili hem konuşabilmek hem de yazabilmek
 • Yurtdışında girilecek entegrasyon sınavından geçmek
 • Uyruğunu ve kimliğini resmî belgeler ile kanıtlayabilmek
 • Oturum izni ile 5 yıldan daha fazla süre Hollanda’da yaşıyor olmak
 • Hollanda’da bulunan kamu düzenine uyum sağlayacak şartlara sahip olmak ve herhangi bir tehdit teşkil etmemek
 • Geçerli vatandaşlık hakkından feragat etmek
 • Kabul töreni sırasında dayanışma beyanında bulunma şartlarına uygun olmak
 • Hollanda vatandaşlık şartları konusunda araştırma yaptıktan sonra vatandaşlık başvurusu yapıldığı sırada geçerli bir oturum iznine sahip olmak

Hollanda Vatandaşlık Başvuru Belgeleri

Hollanda vatandaşlık şartları ve Hollanda vatandaşlık başvuru belgeleri hakkında detaylı bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız, yetkili vize acenteleri ya da Hollanda konsolosluğu ile iletişime geçebilirsiniz. Hollanda vatandaşlık şartları konusunda yapacağınız araştırmanın ardından, vatandaşlık başvurusu sırasında sizden istenecek belgeler şunlardır;

 • Geçerliliği bulunan bir pasaport ya da seyahat belgesi
 • Doğum ülkesinden alınacak doğum belgesi
 • Geçerliliği bulunan oturum izni
 • Yurttaşlık entegrasyon sınavından geçer not alındığını gösterir belge

Seçimli yol ile Hollanda vatandaşlığı almak isteyenlerden istenecek belgeler şu şekildedir;

 • Doğum belgesi
 • Geçerli bir pasaport
 • Geçerli bir oturum izni

Hollanda Vatandaşlık Başvuru Süreci

Hollanda vatandaşlık şartları ve başvuru sürecinin nasıl ilerlediği gibi konularda bilgi sahibi olarak, seyahatinizi doğru tarihte planlama fırsatına sahip olursunuz. Hollanda vatandaşlığı için yapacağınız başvuruda sürecin ne kadar süreceği, başvuruyu yaptığınız kurum ile doğrudan ilişkilidir. Genel yol ile Hollanda vatandaşlığı almak isterseniz, Göç İdaresi Müdürlüğüne yapacağınız başvurular 12 ay içerisinde sonuçlanır.  Seçimli yol ile Hollanda vatandaşlığına başvuruda bulunursanız bu başvuru 13hafta içerisinde sonuçlanacaktır. Sonuçlar posta yolu ile resmi kayıtlarda görünen adresinize ulaştırılır.

Oturum İzni ile Hollanda Vatandaşı Olma

Hollanda vatandaşı olmak isteyenler için birçok alternatif bulunur. Hollanda vatandaşlık şartları konusunda araştırma yaparken vatandaşlık verilen yolalr hakkında da bilgiye sahip olabilirsiniz. Hollanda’da oturum izni ile vatandaşlık sahibi olmak isterseniz genel başvuru adımlarını izleyerek kısa sürede başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.  Oturum izni ile Hollanda vatandaşlığına başvururken 5 yıllık geçerli bir oturum iznine sahip olmanız gerekir. Eğer geçerli süre boyunca Hollanda’da yaşamışsanız, diğer gerekli koşulları sağlayarak başvurunuzu tamamlayabilir ve Hollanda vatandaşlığına sahip olabilirsiniz.

Okuyunuz: Almanya’da İş Kurmak

Yatırım Yoluyla Hollanda Vatandaşı Olma

Hollanda vatandaşlığı almanın bir diğer yolu da bu ülkeye yatırım yapmaktır. Hollanda hükümeti belirli miktarda yatırım gerçekleştiren ya da bu ülkede işyeri açan bireylere vatandaşlık verme yolunu açar. Yatırım yolu ile vatandaşlık alabilmek için yine e n az 5 yıllık oturuma sahip olmanız önemlidir. Eğer oturum izniniz varsa bu durumda başvuru yaparak resmi süreç başlatabilirsiniz.

Evlilik Yolu ile Hollanda Vatandaşı Olma

Evlilik yolu ile Hollanda vatandaşlık şartları, diğer yollardan birtakım farklılıklar içerir. Evlilik yolunu tercih edenlerin Hollanda Vatandaşlık Yasası’nda bulunan kriterlere uygun olması gerekir. Hollanda vatandaşı olan bir bireyin eşi ya da diğer partneri, uygun koşullar sağlandığında vatandaşlık için başvuru yapabilir. Evlilik yaparak kalıcı vatandaş olmak isteyenler için Hollanda vatandaşlık şartları şunlardır;

 • Kabul töreninde dayanışma beyanı yapmak
 • Hollanda’da bulunan kamu kurum ve düzenine aykırı bir durum teşkil etmemek
 • Uyruk ve kimliği geçerli belgeler ile ispatlamak
 • En az 15 yıl Hollanda vatandaşlığında bulunan birisi ile 3 yıl boyunca Hollanda’da yaşamış olmak

Evlilik için yapılacak başvuru, yaşanılan yerde b ulunan belediyelere yapılabilir.  Yapılan başvuruların değerlendirme süreci 13 haftadır. Hemcinsler arasında yapılan evlilikler Hollanda’da yasaldır. Hemcins ile kayıtlı bir ilişkide bulunan ya da evli olan bireylerin Hollanda vatandaşlığına başvuru yapmalarında herhangi bir sakınca yoktur.

Mülteci Olarak Hollanda Vatandaşı Olmak

Hollanda’da Mülteci sıfatı ile yaşayanların Hollanda vatandaşlığı alabilmeleri için uymaları gereken şartlar şu şekildedir;

 • 18 yaşını geçmiş olmak
 • Yurttaşlık entegrasyon sınavından geçer not almak
 • Uyruk ve kimliği resmî belgeler ile onaylamak
 • Sığınmacı oturum izni ile 5 yıl kesintisiz Hollanda’da yaşamış olmak
 • Flamanca diline yeterli seviyede hâkim olmak
 • Hollanda’nın ulusal güvenlik anlayışına aykırı bir tavırda bulunmamak
 • Geçerli olan vatandaşlıktan çıkmış olmak

Bütün şartların eksiksiz olarak yerine getirilmesi ile Mülteci olan kişiler genel vatandaşlık başvurusunda bulunabilirler. 12 ay içerisinde vatandaşlık başvurusu değerlendirilen mültecilere sonuç hakkında posta yolu ile bilgilendirme yapılır.

Hollanda Vatandaşlığında İstisnai Durumlar

Hollanda vatandaşlığı almanın temel kuralı bu ülkede 5 yıl yaşamaktır. Ancak bazı durumlarda bazı bireylerde bu şart aranmaz. Hollanda vatandaşlık şartları konusunda vatandaşlığa istisnai olan durumlar şu şekilde özetlenebilir;

 • Reşit yaşa geldikten sonra Hollanda vatandaşı bir aile tarafından evlat edinilmek
 • Hollanda’da en az 3 yıl boyunca vatansız olarak yaşamış olmak
 • Hollanda’da en az 3 yıl yaşadıktan sonra reşit yaştan sonra Hollanda vatandaşı olarak tanınmak
 • Önceden belirli süreler ile oturum iznine sahip olan toplamda 10 yıldan fazla bu ülkede yaşamış olmak
 • Vatandaşlığı bulunurken bu vatandaşlık hakkını kaybetmiş olmak

http://amsterdam.bk.mfa.gov.tr/Mission/ShowInfoNote/355549

Scroll to Top