Güzellik Salonu Açmak | Güzellik Merkezi Açma Şartları

Güzellik Salonu Açmak

Güzellik salonu nasıl açılır diye merak ediyorsanız bu rehberde aradığınız ve merak ettiğiniz her şeyi bulabilirsiniz. Son yıllarda ülkemizde giderek yaygınlaşan güzellik merkezleri güzellik salonu açmak isteyenlere ilham kaynağı oluyor. Tam teşekküllü bir güzellik merkezi açtığınız zaman siz de güzel paralar kazanabilirsiniz. Güzellik salonu açma maliyeti dikkatli bir şekilde hesaplandığında bir yıldan kısa sürede kendini amorti edebilmekte ve işletme sahibine kâr bırakabilmektedir.

Güzellik Salonu Açmak
Güzellik Salonu Açmak

Not: Güzellik merkezi açmak dışında farklı iş kolları için 100 Dükkan Açma Fikri başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Güzellik Salonu Açmak

Güzellik salonu açma 2
Güzellik salonu açma 2

Güzellik salonu açmak istiyorsanız ortalama olarak 400.000 TL gibi bir ön bütçe belirlemeniz gerekiyor. Ayrıca müşterilerinizin tüm ihtiyaçlarına en iyi şekilde karşılık verebilmek için gerekli ekipmanlara ve eğitimli personellere sahip olmalısınız. Güzellik merkezlerinde güzellik salonlarına nazaran lazer epilasyon cihazları bulunduğu için tabip çalıştırılması zorunludur.

Güzellik salonlarında iç dekorasyona önem verilmesi gerekir. Ortamın hijyenik olması hem müşterilerinizin memnun kalmasını sağlayacak hem de hijyen nedeniyle ceza yemenizin önüne geçecektir. Güzellik salonu açmak için minimum 4 – 5 personele ihtiyacınız olacaktır. Personellerinizin eğitimli ve sertifikalı olmasına dikkat etmelisiniz.

 

Güzellik Merkezi Nasıl Açılır?

Güzellik merkezi nasıl açılır
Güzellik merkezi nasıl açılır

Güzellik merkezi nasıl açılır diyorsanız ilk olarak ilk adımda evrak işlerine dikkat etmeniz gerekiyor. Dikkat etmeniz gereken bürokratik ve evrak işleri;

 • İlk adımda işletme ruhsatı almalısınız. Türkiye’deki tüm güzellik merkezleri bu ruhsatı almak zorundadır.
 • İşletmenizde çalışacak olan kuaför, güzellik uzmanı, manikür ve pedikürcü gibi çalışanların diplomalarının veya kurs belgelerinin olması gerekiyor. Eğer çalışanlarınızın diploması ya da kurs belgesi yoksa en kısa sürede bu belgeleri almalarını sağlayın.
 • Temizlik ve hijyen güzellik merkezlerinde daha da ön planda bulunuyor. Olası bir para cezası ya da salon kapatılmasının önüne geçmek için resmi kurumlar tarafından hazırlanmış olan hijyen kurallarına harfiyen uymalı ve denetimlerinizi resmi kurumlardan önce kendiniz yapmalısınız.

 

Güzellik salonu açmak için dikkat edilecek bir diğer husus salonun konumudur. İşletmenizin başarısı için salon konumu oldukça önemlidir. Salonunuzu seçerken dikkat etmeniz gerekenler;

 • Yayaların yoğun bulunduğu noktaları tercih edin. Özellikle AVM ve büyük market yakınları, yürüyüş yolları ve yakınları gibi insanların sık sık ziyaret ettiği yerler salon seçimi için doğru noktalardır.
 • Salonunuza ulaşımın kolay olması gerekiyor. Ulaşımın zor olması ya da müşterilerinizin park sorunu yaşaması salonunuzu tercih etmemelerine neden olabilir.
 • Diğer güzellik merkezlerinin yanına salon açarak rekabete girmemelisiniz. Bu birbirinizin işlerini baltalamanıza neden olur. Bunun yerine birkaç blok uzaktaki farklı bir dükkâna göz atmalısınız.

Not: Farklı sektörler ile ilgili bilgi sahibi olmak için En Yeni İş Fikirleri başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Güzellik Salonu Açma Maliyeti

Güzellik salonu açma maliyeti
Güzellik salonu açma maliyeti

Güzellik salonu açarken birçok farklı maliyet kalemi bulunur. Tüm bu maliyetleri dikkatli bir şekilde analiz ederek başlangıçta size ne kadar para gerektiğini belirlemelisiniz. Eğer yeni bir iş kuracaksanız başlangıçtaki maliyetleriniz oldukça yüksek olabilir ve kâra geçmeniz 1 yılı bulabilir.

İlk olarak giderlerinizi hesaplamalısınız. Kira bedeli, maaşlar, alınacak malzemeler, evrak masrafları ve acil durum masraflarını dikkatli bir şekilde belirlemeniz gerekiyor. Bu sayede güzellik salonu açma maliyeti hakkında fikir edinmiş olacaksınız.

İkinci aşamada ise işletmenizi sağlıklı bir şekilde döndürebilmeniz için sunacağınız hizmetlerden ne kadar bir ücret talep edeceğinizi belirlemelisiniz. İşletme maliyetinizi önceden çıkartacağınız için aylık minimum ne kadarlık bir ücrete sahip olmanız gerektiği hakkında fikir edineceksiniz. Bu sayede hizmet ücretlerini belirleyebilirsiniz. Ancak kâr edebilmek için hizmet ücretlerini çok yükseltmek müşterilerinizin kaçmasına neden olabilir. Fiyat belirlemeden önce aynı bölgede bulunan benzer güzellik salonlarının hizmet fiyatlarına göz atarak ortalama bir fiyat belirlemelisiniz. Eğer geliriniz giderinizi karşılamıyorsa bu durumda kendinize farklı gelir kalemleri bulmanız gerekebilir.

Güzellik salonu açmak için son olarak vergilerinizi ve vergi ödemelerinizi hesaplamanız gerekiyor. İşletme vergileri bireysel vergilerden farklı olduğu için hesaplamalarınızı vergileri göz önünde bulundurarak yapmalı ve ödemelerinizi aksatmamalısınız.

 

Güzellik Merkezi Açma Şartları

Güzellik merkezi açma şartları
Güzellik merkezi açma şartları

Güzellik merkezi açma şartları ve istenilen belgeler şunlardır;

 • En az 75 m2 kullanılabilir alan.
 • Manikür, pedikür, makyaj ve epilasyon hizmeti.
 • İşyeri sahibi ya da çalışanlara ait olan MEB’e bağlı bir kurumdan alınmış diploma ya da sertifika.
 • Sertifikalı çalışanlar için sözleşme yapılması.
 • Güzellik merkezinde saç kesimi ve cilt bakımı yapılmayacağını belirten taahhütname.
 • Manikür, pedikür ve epilasyon aletlerinin dezenfeksiyonu için kullanılan OTOKLAV aletinin bulunması.
 • Bedensel engellilerinde kullanabileceği şekilde düzenlenmiş olan WC.
 • Güzellik merkezindeki tüm kabinlerin yerini gösteren proje.

 

Güzellik Salonu Açmak İçin Gerekli Belgeler

Güzellik salonu açmak için gerekli belgeler
Güzellik salonu açmak için gerekli belgeler
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Muhtarlık tasdikli ikametgâh senedi
 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Güzellik merkezinin tapusuna ait fotokopi
 • Yapı kullanım izin kâğıdı
 • İşyeri kiralıksa kira sözleşmesinin orijinali ya da noter onaylı fotokopisi
 • Vergi levhası fotokopisi
 • Esnaf ve Sanatkârlar Odası kayıt belgesi fotokopisi
 • Meslek dalına göre ustalık belgesi
 • Sigorta belgesi (Başvuruda bulunan emekli ise emeklilik cüzdanı fotokopisi)
 • Çöp konteynırı ve buna dair fatura
 • Kartlı sayacı olan su saati takılacak
 • Aynı yere daha önceden açma ruhsatı verildiyse bu ruhsat ilgili belediyeye verilecek
 • Emniyete kimlik bildiriminde bulunularak buna dair belgenin fotokopisi
 • Şirket olunması halinde Ticaret Sicil gazetesi fotokopisi ve imza sirküleri
 • Cumhuriyet Savcılığından alınan yeni tarihli sabıka kaydı. Sabıka kaydı olanlar mahkeme kararını da dosyalar içerisine ekleyecek.

Güzellik salonu açma için gerekli belgeler bilgilendirme amaçlı sunulmaktadır. Daha detaylı bilgi almak isterseniz güzellik salonu açmak için ruhsat alacağınız sırada ilgili kurumdan daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 

Güzellik Salonu Aylık Kazancı ve Kâr Marjı

Güzellik salonu aylık kazancı
Güzellik salonu aylık kazancı

Güzellik merkezi açarken karşınıza çıkacak gider kalemleri;

 • Salon kira ücreti
 • Ekipmanlar
 • Personel maaşları
 • Ruhsat ücreti ve diğer dosya masrafları
 • Vergi ücreti
 • Reklâm maliyetleri

Tüm bu maliyetler gider kalemlerini oluşturur ve ortalama olarak 400.000 TL gibi bir masrafı bulunmaktadır. Güzellik salonu açmak istediğinizde salonun iline ve konumuna göre maliyetler değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle güzellik salonunu açacağınız noktaya yakın güzellik salonlarının maliyetlerini inceleyerek net maliyet fiyatını bulabilirsiniz.

Güzellik salonu gelir kalemlerini ise sunduğunuz hizmetler oluşturur. Hizmet fiyatlarını belirlemek için açacağınız salona yakın konumdaki diğer güzellik merkezlerinin hizmet fiyatlarını incelemeli ve kendinize ortalama bir fiyat belirlemelisiniz. Fiyatlarınız çok yüksek ve çok düşük olmamalı. Küçük ölçekli bir güzellik salonu açmanız durumunda ilk zamanlar kârınız 20.000 TL bandında olacaktır. İlerleyen dönemde müşteri sayınızın artmasına ve sunduğunuz hizmetin kalitesine göre kâr marjınızı artırabilirsiniz.

Okuyunuz: İlk defa iş kuracakların mutlaka Ticaret Nasıl Yapılır başlıklı makaleyi incelemelerini tavsiye ederiz.

 

Güzellik Salonu Açmak İstiyorum Diyenlere Tavsiyeler

Güzellik salonu açmak istiyorum diyenlere tavsiyeler
Güzellik salonu açmak istiyorum diyenlere tavsiyeler

Bir güzellik salonu açmak istediğinizde müşterilerinizin sizden beklentilerine karşılık vermeli ve aynı zamanda çalışanlarınıza örnek olmalısınız. Kendiniz gibi çalışanlarınızı da kullandığınız ürünler ve sunduğunuz hizmetler konusunda bilgilendirmek müşterilerinizin sizi tercih etmesinde önemli rol oynar.

Güzellik salonu açmak aslında göründüğü kadar zor değildir. Önemli olan doğru planlamayı yapmak ve daha sonrasında da bunu devam ettirmek gerekir. Çalışanlarınız ne kadar iyiyse işyeri de o kadar iyi olacaktır. Bunun için çalışanların kendilerini rahat hissedebilecekleri bir ortam oluşturun. Çalışma saatlerini çalışanlarınız ile birlikte oluşturun. İlk etapta çalışanlara vereceğiniz maaş düşük olabilir ancak bunu zamanla artırmayı hedefleyin.

Çalışanlarınızın maaşlarını zamanında alabilmeleri ve dinlenme günlerini mesai ile geçirmemeleri için çalışma planı oluşturmalısınız. Ayrıca ayın belirli günlerinde çalışanlarınızın bir arada olacağı etkinlikler organize ederek motivasyonu artırabilirsiniz.

Güzellik salonu açmak istiyorum diyenlere tavsiyeler kadar uyarılarda da bulunmak gerekir. İşletmenize ait kural kitapçığınız, çalışanlarınızı tatmin edecek maaş sisteminiz ve personelleriniz için iyi bir sözleşmeniz olmalı. Personel sözleşmelerinizin yasalar ile uyumlu olduğundan emin olmalısınız. Olası bir anlaşmazlık durumunda durumun üstesinden kolayca gelebilirsiniz.

Kazalar ve aksilikler işletmenizin kötü görünmesine neden olabilir. Bu nedenle iyi ve size en iyisini sunacak sigorta şirketleri ile çalışmalısınız. Sigorta poliçenizin müşteri şikâyetlerinden kaynaklanan yükümlülükleri yerine getirip getirmediğini kontrol edin.

Güzellik salonu ve merkezi açmak ” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Aklınıza takılan konularda yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Scroll to Top