Futbolcu Menajeri Nasıl Olunur | Menajer Olma Şartları

Futbolcu menajeri olmak

Futbolcu menajerliği, son yıllarda oldukça göz önünde olan ve tercih edilmeye başlanan bir meslektir. Futbolun ilk olarak ortaya çıktığı dönemlerde futbolcu menajeri olmak için de başvurular yapılmaya başlanmıştır. Günümüzün en popüler meslekleri arasında kabul gören futbolcu menajeri olmak için üst düzeyde futbol bilgisine sahip olmak ve mesleğin gerektirdiği diğer koşulları da sağlamak gerekir.

Futbolcu menajeri olmak
Futbolcu menajeri olmak

Futbol menajerliği ilk dönemlerden beri birçok kesim tarafından haksız kazanç olarak nitelendirilir. Yani asıl parayı futbolcunun kazandığı ve menajerin de bu futbolcu üzerinden para kazandığı düşünülür. Kısmen bu fikir doğru olsa da aslında futbolcu menajeri olan kişilerin de perde arkasında günler ve geceler süren bir çalışma yürüttüğü bilinmelidir.

Futbolcu menajeri, futbolcunun deyim yerindeyse sağ koludur ve futbolcunun attığı adımdan menajeri sorumludur. Hem zevkli hem de kazançlı bir meslek olan futbolcu menajerliği son derece tempolu bir meslektir. Futbolcu menajeri nasıl olunur sorusuna yanıt bulan adaylar bu mesleği tercih etmek için gerekli koşulları da öğrendikten sonra ilk adımı atabilirler.

 

Futbolcu Menajeri Olmak İçin Şartlar

Futbolcu menajerliği dünya genelinde en fazla kazandıran meslek grupları arasında yer alır.  Aktif olarak futbol hayatı bulunan her futbolcunun mutlaka bir menajeri vardır ve transfer döneminde yoğun bir mesainin ardından menajerler de ciddi miktarlarda kazanç elde eder. 90’lı yıllarda futbolun endüstriyel bir meslek olarak öne çıkmasının ardından meslek niteliği kazanan futbolcu menajerliği o günden bugüne popülerlik kaybetmeden ulaşmıştır.

Futbolcu menajeri olmak isteyen belirli koşulları sağlaması ve belirli evraklara sahip olması gerekir. Öncelikli olarak menajer olmak isteyen kişilerin Türkiye Futbol Federasyonu’nda kaydının bulunması gerekir. TFF’ye 10.000 TL ödemede bulunan ve adli sicil kayıtlarında temiz sonucuna ulaşan adaylar menajer olmak için hak kazanabilir.

 

Futbolcu menajeri olmak için şartlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ya da Türkiye’de ikamet ile çalışma iznine sahip olmak
 • Teşvik primi ve şike ile ilgili olarak Futbol Disiplin Talimatında yer alan maddelerden herhangi biri nedeni ile hüküm giymemiş olmak
 • Müsabaka sonuçlarına engel olma, doping, bahis, ayrımcılık ya da sahtecilik gibi konulardan dolayı kesinleşmiş bir cezaya sahip olmamak
 • Sosyal, ahlaki ve mesleki yönden iyi olarak anılmak ve kusursuz bir itibar sahibi olmak
 • TFF, FIFA, FIFA’ya bağlı olarak hizmet yürüten konfederasyonlar, diğer ülkelerde yer alan federasyonlar ve herhangi bir şekilde lig oluşumu faaliyeti bulunan kulüplerden herhangi birisinde ücretli ya da fahri olarak görevlerde bulunmamak
 • Teknik direktör, aktif bir futbolcu, müsabaka görevlisi ya da antrenör gibi görevlerde bulunmuyor olmak
 • TFF’nin belirlediği diğer futbol menajerliği maddelerine uygunluk sağlamak

Belirtilen maddeler, futbol menajeri olmak isteyen kişilerin sahip olması gereken özelliklerdir. Özelliklere tam olarak sahip olan kişiler önceki dönemlerde TFF’de gerçekleştirilen sınav neticesinde menajer olurken; günümüzde bu sınavın kaldırılması ile direkt olarak mülakat sonucunda futbolcu menajeri olabilmektedir.

 

Futbolcu Menajeri Kazancı

Menajerlerin futbolculara verdikleri hizmet sadece transfer dönemi ile ilişkili değildir. Futbol menajeri olmak isteyen adaylar birçok konuda futbolcuya hizmet etmeleri gerektiğini unutmamalıdır. Her anlamda futbolcunun ihtiyacı olan hizmeti sağlayan menajerler, bu hizmet karşılığında da oldukça dolgun ücretler alır. Menajerlerin futbolculara transfer hizmeti haricinde sundukları diğer hizmetler şunlardır;

 • Futbolcuların kişisel gelişimini sağlama
 • İnsanlar ile nasıl ilişki kurmaları gerektiği konusunda eğitimler verme
 • Marka ve sponsorluk yönetimi
 • Yabancı dil ve diksiyon eğitimi
 • Finansal danışmanlık
 • Hukuki danışmanlık
 • Futbolcunun liglerdeki hedeflerine göre puanlama taktikleri

Türkiye’de hizmet veren menajerlerin birçoğu TFF bünyesine kayıtlıdır. Ancak TFF’de kaydı bulunmayan sayısız futbol menajeri bulunmaktadır. FIFA’da menajerler için tanımlanan transfer ücreti futbolcunun aldığı ücretin %3’ü kadardır. Türkiye’de ise menajerler futbolcuların transferlerinde, transfer bedelinin %10’u kadar ücret talep etmektedir. Yine Türkiye’de birçok futbolcunun değerinin çok üzerinden transfer ücretleri ile transfer edildiği bilinmelidir. Bu açıdan bakıldığında da futbolcu menajeri kazancı ve aldığı ek ödemelerinin oldukça yüksek olduğu görülür.

 

Menajer Olmak İçin Okunması Gereken Bölüm

Menajer olmak için okunması gereken bölüm konusunda üniversitelerde herhangi bir eğitim alanı bulunmaz. Menajerlik daha çok kuvvetli çevreye sahip olan ve tanınırlığı olan kişilerin yapabileceği bir meslektir. Bununla birlikte üst düzey futbol bilgi birikimi gerektirir. Türkiye’de eğitimi bulunmayan futbol menajerliğinin yurtdışında birçok eğitimi ve kursu bulunur. Tercihe göre bu kurslardan gerekli sertifikaları alan adaylar Türkiye’de futbolcu menajeri olmak için ilk adımı atabilir. Türkiye’de direk olarak futbol menajeri olmak isteyen kişilerin de TFF2ye başvuru aşamasını tamamlaması ve şartlarına uygunluk sağlaması gerekir.

Türkiye’de ve dünyada bazı futbol kulüpleri menajerlik eğitimi de vermektedir. Futbolcu menajeri olmak isteyen adaylar bu kulüplerden herhangi birine üye olarak sunulan kurs ve eğitim fırsatlarından da yararlanabilirler. Bunun haricinde menajer olmak üst düzey deneyim gerektirdiğinden bu konuda deneyimi olan adayların da menajer olma ihtimalleri daha fazladır.

 

Futbolcu Menajeri Olmak İçin Gerekli Belgeler

Futbol, dünyanın her yerinde oynanan popüler bir spor dalıdır ve bu sektörde her yıl milyonlarda dolar döner.  Futbolun en önemli öğeleri olan futbolcular da hem oynadıkları oyunlar ile hem de kazandıkları paralar ile her daim konuşulur. Futbolcuların sahip oldukları başarılarda bir kısım hak sahibi olan menajerler de futbolcuların hem haklarını koruma hem de kulüp çıkarlarını futbolculara karı savunma görevini üstlenen kişilerdir. Başarılı bir futbolcu menajeri olan kişiler futbolcunun transfer döneminde futbolcu kazancı kadar kazanca sahip olabilir.

Futbolcu menajeri olmak isteyen kişilerin öncelikle başvuru formunu doldurarak TFF’ye başvuruda bulunması gerekir. Başvuru sonrasında futbolcu menajeri olmak için gerekli belgeler şunlardır;

 • 1 adet son 6 ayda çekilmiş vesikalık fotoğraf
 • İkametgâh belgesi
 • Nüfus Cüzdanı örneğinin tasdik edilmiş hali (Türkiye Cumhuriyeti kimliği olmayan kişiler için tasdikli pasaport örneği)
 • Başvuru esnasında gerekli olacak başvuru ücretinin yatırıldığını gösterir fotoğraf
 • Başvuru tarihinin en az 1 ay öncesinde alınmış olan adli sicil kaydı belgesi
 • İmzalı Menajerlik Taahhütnamesi. (Menajerlik Taahhütnamesi TFF ve FIFA’nın getirmiş olduğu talimat ve düzenlemelere harfiyen uymayı ve faaliyetlerin temel ilkelerine de saygılı olunacağı gibi konuları içerir)

Yapılacak olan başvurularda eksik belgenin olmaması önemlidir. Herhangi bir eksik belge bulunması durumunda kişilerin başvuruları geçersiz sayılır. Evrakların tamamlanmasının ardından tekrar TFF’ye futbol menajeri olmak için başvuru yapılması mümkündür.

TFF futbol menajerliği başvurusunda önemli olan bir diğer konu başvurunun asıl kişiler tarafından yapılması gerektiğidir. Futbol menajeri olmak isteyen kişilerin başvuru esnasında bizzat TFF’de hazır bulunması gerekir.

 

TFF Menajerlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Menajerlik talimatlarında futbol menajerliği “Ücretsiz olarak ya da belirli bir ücret karşılığında, profesyonel anlamda futbolcu sözleşmesi müzakeresi yürütmek nedeni ile bir futbolcuyu ya da kulübü temsil etme ya da kulüpler arasında geçerli olacak transfer sürecini yönetme görevini sürdürme yetkisine sahip olan gerçek kişiler” olarak tanım bulur.

Bu hususta futbollar ile birlikte kulüpler talimatta bulunan istisnaların saklı kalması şartı ile sadece Menajerlik Taahhüdünü imzalayan ve taahhüde uygun koşullarda lisans sahibi olabilen menajerler ile çalışmak zorundadır.

TFF futbol menajerlik başvurusu nasıl yapılır sorusuna yanıt arayan adaylar birkaç kolay adında bu başvuruyu gerçekleştirebilirler. Futbolcu menajeri olmak isteyen kişiler hazır olan başvuru evrakları ile birlikte TFF’ye bizzat başvuruda bulunur. Başvurunun ardından TFF’de bir ön görüşme gerçekleşir ve kişiler değerlendirme sürecine alınır. Evrakların incelenmesi ve adayların incelenmesinin ardından futbolcu menajeri olmak için uygun bulunan adaylar tekrar görüşmeye çağırılır ve mülakata girer. Mülakattan olumlu olarak geçen kişiler futbol menajerliği için gerekli olacak lisansa sahip olur.

 

TFF Futbolcu Menajerliği için yapılan başvuruların değerlendirilmesi

TFF’ye yapılan menajerlik başvurularının değerlendirilmesi TFF’nin atadığı yönetim kurulu tarafından gerçekleştirilir. Değerlendirme Komisyonu adayları inceler ve sonuçları karara bağlar.  Yapılan başvurular her yıl Aralık ile Mayıs aylarında incelenir.

Değerlendirme Kurulu’nun inceleme sonrasında uygun bulmadığı adaylar için menajerlik başvuruyu reddetme hakkı bulunur. Ret kararının adaylara tebliğ edilmesinin ardından adaylar 7 gün içerisinde karara itiraz etme hakkına sahiptir. Bu süre içerisinde itiraz gerçekleştirmeyen adayların ret kararları onaylanmış olur. Ret kararı verilen menajer adaylarının tekrar menajerlik başvurusunda bulunabilmek için en az 1 yıl beklemesi gerekir.

Değerlendirme komisyonu tarafından menajerlik için gerekli onayı alan kişiler hemen menajer olarak göreve başlayamazlar. Alınan bu kararın ardından TFF tarafından düzenlenen Futbol Menajerliği Eğitim Semineri’ne katılım zorunluluğu bulunmaktadır. Futbol menajeri olmak isteyen kişiler onay kararı sonrasında bu seminere katılarak menajerlik için uygun koşullara sahip olabilirler.

Okuyunuz: Afad Gönüllüsü Nasıl Olunur

TFF Futbolcu Menajerliği görevinin tescillenmesi

TFF’ye yaptıkları başvurunun onaylanmasının ardından Futbol Menajerliği Eğitim Semineri’ne de katılan adaylar Menajerlik Lisansı almaya hak kazanabilir. Bu lisans, TFF tarafından, federasyona katılım için gerekli olan ödemeyi yaptığına dair makbuzun teslim edilmesi koşulu ile adaylara teslim edilir. Bu adımdan sonra menajerler “Türkiye Futbol Federasyonu Lisanslı Futbol Menajeri” ünvanlına sahip olurlar.  Bu adımdan itibaren artık menajerlerin kullandıkları isim kartında ve basın kartında TFF ile başlayan ibareler yer alır.

Menajerden talep edilen ödemenin yapılmaması ve ödeme makbuzunun tanımlanan süre içerisinde federasyona teslim edilmemesi durumunda ise menajere verilen lisans iptal edilir.

Menajerlik faaliyetleri, bizzat lisansa sahip olan kişinin kendisi tarafından yürütülmesi zorunlu olan faaliyetlerdir. Buna ek olarak gerçekleştirilen ticari faaliyetler, şirket olarak da organize edilebilir. Bu durumda da şirkete ait görevlerin bizzat lisans sahibi olan kişiler tarafından idare edilmesi gerekir. Aksi durumların tespit edilmesi halinde yine menajerlerin lisansların iptali söz konusu olabilir.

 

Menajer Olmak İsteyenlere Öneriler

Futbol menajerliği birçok farklı anlamda avantaja sahip olan bir meslektir. Futbol ile yakından ilgilenen kişiler menajer olmaya biraz daha yakın olur. Geleceğin de meslekleri arasında yer alan futbolcu menajeri olmak, özellikle gençler ve iş insanları tarafından tercih edilir. Kendine güvenen ve belirli birçok evreye sahip olduğunu düşünen kişiler, diğer koşulları da taşıdıktan sonra futbolcu menajeri olmak için gerekli başvuruyu yapabilir.

Futbolcu menajeri olmak isteyenlere öneriler şu şekilde sıralanabilir;

 

 • Futbol kurallarına üst seviyede hâkim olmalı

Futbolcu menajerleri üst düzey futbol bilgisine sahip olması gereken kişilerdir. Futbol kuralları, transfer ile ilgili kurallar, disiplin kuralları ve daha birçok farklı konuda menajerin bilgi sahibi olması gerekir. Yeri geldiğinde menajer, futbolcu eğitmeni konumunda yer aldığı için her anlamda futbolcuya örnek teşkil edebilecek birisi olması gerekir. Bilgi birikimini üst düzey tutan kişiler bu alanda daha başarılı bir kimliğe sahip olabilirler.

 

 • Geniş bir çevre tarafından tanınır olmalı

Menajer olmak isteyen kişilerin mutlaka geniş bir çevreye sahip olması gerekir. Bu aşamada menajer olmadan önce çevresinde adaylar çevrelerinde olabildiğince tanınmalı ve güven kazanmalıdır.

 

 • Deneyimli ve disiplinli olmalı

Menajerlikte en önemli noktalardan bir tanesi deneyimdir. İlk defa menajer olacak olan kişiler her anlamda yetersiz kabul edilir. Kendini geliştiren ve çevresine güven veren kişiler bu sektörde uzun yıllar emek verdikten sonra amaçladıkları başarıya ulaşabilirler. Daha önceden menajerlik hikayesi bulunan kişilerden de gerekli tecrübelerin öğrenilmesi önemlidir.

 

 • Hırslı olmamalı

Menajerler hırslı olmaması gereken kişilerdir. Şayet transfer dönemi çok hızlı ve heyecanlı geçen bir dönemdir ve bu dönemde hırsa kapılan menajerler istedikleri başarıyı yakalayamadıkları gibi kısa süre içerisinde görevlerinde de başarısız olabilirler. Özellikle para konuşunda hırs yapan menajerler daha fazla kazanma konusunda hırs yaparsa, kısa süre içerisinde sektörden silinme tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir. Bu nedenle özellikle para hırsı gibi konulara kapılmadan eğitime ve hizmete odaklı olarak çalışan menajerlerin sektördeki yolu daha açıktır.  

 

 • Seyahat engeli bulunmamalı

Menajerler yeri gelir futbolculardan daha fazla seyahatte bulunurlar. Birçok durumda futbolcular için yapılacak transfer görüşmelerini menajerler yürütür ve futbolcular gitmeden önce menajerle görüşmek için seyahate çıkar. Bu anlamda futbolcuya en iyi kulübü bulmak ve futbolcuya en iyi rehber hizmeti sunabilmek için menajerlerin herhangi bir seyahat engelinin bulunmaması gerekir. Bununla birlikte kendine güvenen sektörde bilgi sahibi olan menajerler her konuda futbolculara daha kaliteli ve profesyonel bir menajerlik hizmeti sunabilmektedir.

 

Scroll to Top