Fransa’da İş Kurmak | Fransa’da Ne iş Yapılır?

Fransa'da İş Kurmak

Fransa Avrupa ülkeleri arasında mali yönden en iyi ülkelerden birisi. Fransa’da iş kurmak çoğu yatırım yapmayı isteyenler ve küçük lokal işletmeler için kazançlı bir kapı sunmaktadır. Fransa ülkesinin ekonomisinin iyi olması çeşitli yatırım planlarıyla girişimcilik yapılmasına uygundur. Özellikle ülkenin başkenti ‘’ Paris ‘’ ticari anlamda büyük bir geliri kapısı oluşturmaktadır.

Fransa'da İş Kurmak
Fransa’da İş Kurmak

Fransa yerli halkı başta olmak üzere dış ülkelerden yatırım amacıyla işletme kurmayı isteyenleri oldukça nazik karşılamaktadır. Yasal prosedürleri esnek olan Fransa ülkesinde işletme kurmayı isteyenleri ayrıca devlet desteklemektedir. Fransa’da iş kurmayı planlayan sizler için rehber niteliğinde bir yazı hazırladık.

 

Fransa’da İş Kurmak

Dünya’da bir çok ülkenin işletme kaydetme prosedürleri olduğu biliniyor. Fransa’da iş kurmak isteyenler içinde bazı yasalar bulunmaktadır. Yasalar özellikle işletme planının gerçekleştirileceği iş türüne göre farklı prosedürleri içermektedir. Her ülkenin vatandaşına aynı hakları tanıyan Fransa’da iş kurulması için kimlik belgeleriniz yeterli olmaktadır.

Fransa vatandaşları için yasal prosedürler daha kolay olsa da, dış ülkelerden işletme kurma amacıyla ülkeye yatırım çekilmesininse önü açılmaktadır. Fransa’da iş kurmak için öncelikle ülkenin ticaret lisansına sahip olunması gerekmektedir. Özellikle ticaret lisansı yürütülmesi planlanan iş koluna göre farklı ticari lisans veren kurumları bulunuyor. Türkiye’de limited şirket olarak bildiğimiz isim orada sarl ismiyle geçmektedir.

 • Ortaklık içeren en az 2 kişinin birleştiği şirketler.
 • Çoğunlukla yabancı yatırımcılar tarafından tercih gören halka açık limited şirketler.
 • Anonim veya Kamu limited şirketleri.
 • Tek ortağı bulunan yalnızca tek hissedarı olan tek ortaklı şirketler.
 • Küçük işletmelerde sıklıkla görülen şahıs mülkiyet işletme türü.
 • Serbest çalışanlar yada bağımsız yürütülen işlerde kullanılan Özel limited şirket unvanı.

İşte tüm bu amaçlara yönelik işletme kurulması için Limited şirket yani SARL kurulmaktadır. Fransa’nın limited şirket unvanı olan sarl özellikle farklı ülkelerden gelen yatırımcılar tarafınsan sıklıkla kullanılmaktadır. İş kolları içerisinde Fransa’da iş kurmak isteyen özellikle küçük yada orta ölçeğe sahip firmalar ve ticari amaç güden kuruluşlara önerilmektedir.

Fransa’da yasal prosedürlere kıyasla en kolay alınabilen limited şirket unvanıdır. Özellikle pazardaki işletme türlerinin çoğunun küçük ve orta ölçeğe sahip olması SARL’ı yeterli kılmaktadır. Ayrıca Fransa ülkesinde işletme kurmayı planlayan herkes devletin gözünde eşittir. İster Fransız olun ister başka bir ülkeden gelin tamamen yasal haklarınız aynıdır. Açacağınız şirket için adres teyidi yapabileceğiniz bir büroya veya alana sahip olmanız yeterlidir. Özellikle adres teyidi amacıyla belirtilen alan kayıt edilmektedir.

Bunun yanında Fransa’da oturum izniniz kesinlikle bulunmalıdır. Hatta birden fazla hissedar veya sahip olması durumunda tam bilgilerin ve adreslerin iletilmesi zorunludur.

 

Fransa’da Yapılabilecek İşler

Fransa kendi içerisinde oldukça muazzam bir pazara sahip. Girişimcilik ruhuyla aklınıza gelen her alanda çeşitli iş kollarıyla Pazar kazanılmaktadır. Yenilikçi olan küçük ve orta ölçekli işletmeler Fransa’da en rağbet gören lokal işletmeleri oluşturmaktadır. Alan ne olursa olsun benzersiz bir hizmetin sunulması pazardaki payınızı artıracaktır. Fransa’da yatırımın en çok yapıldığı işletme türlerine bakalım.

GIDA SEKTÖRÜ: Hangi ülkede olduğunuz fark etmeksizin gıda sektörü en çok satış yapılabilen alandır. Özellikle Fransa gibi bir ülkede şarap üretimi ve peynir üretimi yapan bir çok işletme bulunmaktadır. Her birinin pazarda kaliteli bir payı bulunmaktadır. Bu tarz işletmeler ve bu tarz ürünleri satan işletmeler yerel halk tarafından sıklıkla kullanılır.

Gıda sektöründe kar marjlarının Fransa’da yüksek olduğu bilinmektedir. Kaliteli üretilen her ürünün pazarda bir değeri bulunur. Süt ve süt ürünlerine yönelik üretim yapan binlerce tesis bulunmaktadır. Aynı oranda şarap tesisside bulunuyor. Bunlar pazarda binlerce çeşit peynir türüne ve şarap türüne sahiptirler. Eğer bu tür bir tesisle uğraşamayacağınız düşünüyorsanız, klasik kafe restoran tarzında bir işletme düşünebilirsiniz.

Çünkü Fransa’da her bir birey ortalama istatistiğe göre hafta içerisinde 2’den fazla kafelere uğramaktadır. Özellikle kaliteli kahve sunan firmaların sıklıkla tercih edildiği görünmektedir. Buna oranla kahve çekirdekleri de kafeler üzerinden satılmaktadır.

LOJİSTİK SEKTÖRÜ: Fransa’da iş kurmak  isteyen kişiler veya kurumların en büyük ilgisini lojistik sektörü çekmektedir. Çünkü lojistik sektöründe ülkede büyüme göstermeniz oldukça kolay olmaktadır. Bu işi yapan çok fazla işletme ve firma bulunmadığından yeterli kamyon ve tıra sahip olan çok fazla büyük işetmede bulunmuyor.

Yani pazardan elde edebileceğiniz iyi bir Pazar payı olduğu görülmektedir. Hatta birkaç tır veya kamyonla bile başlanılsa lojistik sektöründe büyüme göstermeniz şaşırtıcı olmayacaktır. Fransa’da en büyük işletme ihtiyacının lojistik şirketleri olduğu bilinmektedir. Özellikle beyaz yakalı çalışanların çok olması mavi yakalı eleman ihtiyacını ortaya koyuyor. Lojistik sektörüne yapılan yatırım tutarı ne olursa olsun yaklaşık 3 sene içerisinde kendini amorti etmektedir. Korkmadan yatırım yapılması konusunda en iyi alan kısaca lojistik sektörüdür.

 

Fransa Yatırım Teşvikleri

Fransa ülkesinde yatırım yapmayı planlayanları ülkeye çekmek için çeşitli yollara başvurmaktadır. Ülkenin ekonomik durumunun iyi olması yatırım desteği kapsamında daha iyi paketlerin açıklanmasını sağlıyor. Pandemi sürecinde çeşitli iş kollarında da boşlukların oluştuğu görülmektedir. Bu nedenle şuanda 100 milyar EURO değerinde bir teşvik primi işletmelere dağıtılmaktadır.

Yani bir bütçeniz var bir işletme açmayı düşünüyorsunuz, fakat bir kısımda yatırıma ihtiyacınız varsa devlet sizi desteklemektedir. Özellikle Covid sürecinde işsiz kalanlar olduğu için şuanda işletme kurmayı isteyenleri oldukça sıcak karşılamaktadır. Tüm yıllar baz alındığında Fransa’da şuan işletme kurulması daha kolay olacaktır.

Üstelik yatırım teşvikleri açılacak olan işletme türüne göre yüksek rakamlara denk gelmektedir. Özellikle istihdam sağlayacağınız çalışan sayısı da buradaki teşvik primini etkilemektedir. Yani ölçek ne kadar büyükse alabileceğiniz teşvik miktarı o kadar fazla olacaktır.

Üstelik işletme açmayı isteyen kişilere zor süreçler yaşatılmıyor. Şuanda daha esnek bir yapıya sahip olan prosedürler yürütülmektedir. Aslında şuanda ülkelerin yaşadığı ekonomik sıkıntılar bazı işletme kurmayı amaçlayanlara kolay süreçler yarattı. Fransa devleti oturum izni olan herkese işletme kurmasında paket bünyesinde destek olmaktadır.

Bir kafe açın veya bir market açtığınız işletme türüne ve istihdam sağlayacağınız kişi sayısına göre istihdam paketi kapsamında destek olunmaktadır. Hatta şuanda Fransa işletmelerindeki vergi oranları da bazı iş kollarında ciddi oranlarda azaltıldı. Buda işletmelerin ve işletme açacak olanların gelirlerini doğru oranda etkileyecektir.

Tabi pastadan payı fazla alan işletme türleri genelde fabrika açanlar veya büyük ölçekte işletme kuranlar olmaktadır. Fakat küçük ve orta ölçekli işletmelere de hatırı sayılır tutarda bir destek yapıldığı görülüyor. Fransa’da iş kurmak gibi bir fikriniz varsa belki de beklediğiniz zaman tamda şuandır. Çünkü yatırımınıza göre iyi bir destek paketiyle işletmenizi kurmanız daha kolay olacaktır.

 

Fransa’da Oturum Ve Çalışma İzni

ransa’da çalışma izni almayla oturum izni alma arasında gerçekten büyük bir farklılık bulunuyor. İnsanlar genelde çalışma iznini oturum izniyle veya diğerini bir diğeriyle karıştırmaktadır. Fransa’da çalışma izni yalnızca farklı ülkelerden gelen ve çalışma hayatı için gelen insanları kapsamaktadır. Yani Fransa ülkesine işçi sınıfı kategorisinde istihdama destek verme amacıyla gelirler.

Yani Fransa’da turist konumunda bulunan birinin ister öğrenci ister gezmeye gelmiş olsun çalışması kesinlikle yasaktır. Bunun için çalışma iznini alması gerekmektedir. Çalışıyorsa kişiye ve işletmeye ciddi oranda bir para cezası verilmektedir.

 

Fransa’da çalışma izni statüleri

 • Geçici süreyle ikamet izni alanlar.
 • Uzun süreli vize hakkıyla oturum izni alanlar.
 • Belirli bir süre aralığında ikamet izni bulununlar.

Yukarıda belirtilen 3 koşulda çalışma izni hakkı vermektedir. Özellikle bu 3 grup içerisinde bulunanlar Fransa’da istihdama katılmaya hak kazanırlar. Özellikle burada yer alan ( VLS-TS ) oturma iznini kapsayan uzun süreli veya ikamet izinlerini kapsamaktadır.

Çalışma izni için ise daha önceden Fransa’da bir şirketle irtibata geçişmiş ve sizin işe kabulünüz olması gerekmektedir. Şirket sizin farklı bir ülkeden Fransa’ya çalışmaya geleceğinizi ilgili valilik kurumuna dosyayla sunmaktadır. Fransa’da bölge valiliği gelmenizi uygun bulursa girişiniz gerçekleşmektedir. Üstelik işe alımınız varsa vizeyi de daha kolay alacaksınız. Kısaca çalışma izni işe başvuran kişi tarafından değil işi veren işletmenin isteğiyle alınmaktadır.

Fransa’da alınan çalışma izni 2 farklı kategori içinde yine ayrılmaktadır. Özellikle yetenek pasaportuna sahip olan kişiler iş sözleşmesine ihtiyaç duymadan Fransız konsolosluğundan oturum izni alabilmektedir. Buda yetkinliğinizin bulunduğu bir iş alanına göre değişiklik göstermektedir. Yetenek pasaportunun içerdiği alanlara bakalım.

 • Vasıflı işçi sınıfları
 • Şirket Çalışanları
 • Bilim adamı veya araştırma görevlileri
 • Fransa’da iş sözleşmesine sahip olanlar
 • Sanatçılar
 • Ekonomi veya istihdama katkı sağlayan yatırımcılar
 • Bilim ve spor dallarında ulusal tanınırlığı bulunan kişiler

Yetenek pasaportu içerisinde bulunan grupları oluşturmaktadır. Fransa istihdamına önemli katkı veren bir dalda iş yapıyorsanız, yetenek pasaportu izni sizin için muhteşem olacaktır. Çünkü yetenek pasaportu alanlara diğer çalışma izni şartları uygulanmıyor.

Yetenek pasaportuna sahip olanlara 4 yıla kadar oturum izni verildiği bilinmektedir. Süreç içerisinde ülkede herhangi bir suça karışmayanlar süreye ek ilave alabildiği gibi vatandaşlık başvurusu bile yapabilirler. Üstelik bu kişiler uzun vakit sonra Fransa’da iş kurmak isterlerse devlet uygun bulduğu kişilere yardımcı olmaktadır.

Okuyunuz: Yunanistan’da  İş Kurmak

Fransa’da İş Kurmanın Avantajları

Fransa’da iş kurmak uzun vadeli bir oturum iznini size vereceği gibi vatandaş olmazınızınsa önünü açmaktadır. Hatta Fransa’da yatırımcılara her koşulda destek olmayı amaçlayan çeşitli organlara sahiptir. Özellikle ülkenin en önemli görülen istihdam alanlarına yatırım yapılanlar onlar için en kıymetli olanlardır. Bunların başında mavi yakalı işlerini yapan ve işleten firmalar oluşturmaktadır.

Çünkü ülkedeki büyük işletmelerin çoğu beyaz yakalı kesimlere hitap etmektedir. Yani hizmet personellerinin ülkede yetersizliği bilinen bir gerçektir. Bunun yanında işletmelere çeşitli destek paketleri kapsamında Fransa ülkesinde her yıl açıklanan bir ekonomik paket bulunmaktadır. Bu paket içerisinde işletmenizin kategorisine göre destek verilmektedir.

Açıklanan işletme desteği tutarının her yıl fazla şekilde dağıtıldığı görülmektedir. Son açıklanan paketin 100 milyar Euro civarında olmasıyla küçük ve orta ölçekli işletmelere büyük destek sağladı. Fransa’da yatırım yapanlar ülkenin yerli vatandaşıyla aynı haklara sahiptir. Özellikle bunlar sonraki aşamada talep etmesi halinde vatandaşlığa geçebilmektedir.

Fransa ülkeler arasında ekonomisinin iyi olması nedeniyle çok fazla göç almaktadır. Ülkede Gıda sektörü, lojistik sektörü ve otomotiv sektörü başta olmak üzere büyük parasal destek sağlamaktadır. Sağlanan paket desteği küçük bir çok ülkenin gayri safi yurt içi hasılasından fazla olduğu görülmektedir. Buda Fransa ülkesinde işletme yönetenlerin kayıp yaşamalarının zor olduğunu gösteriyor.

Bunun yanında sosyal hayat şartlarınızı önemli oranda etkileyen haklarınız olacaktır. Yaşam standartlarının ülkede daha iyi olması yaşanılabilir bir ülkede istihdam sağlarken, daha kaliteli yaşam sürmenizi sağlamaktadır. Fransa’da insanların büyük bir kısmı zengindir. Bu yüzden bütün işletme türleri rağbet görmektedir. Avrupa ülkeleri içerisinde yatırımınızla kazanç elde edebileceğiniz en iyi ülkelerden biridir.

Scroll to Top