Fransa Ekonomisi Nasıl? Fransa’da Asgari Ücret 2022

Fransa Ekonomisi - Fransa Asgari Ücret

Fransa Ekonomisi oldukça gelişmiş bir ülkedir. Fransa Cumhuriyetinde geçerli olan ekonomi sistemi serbest piyasa ekonomisidir. Fransa ekonomisinde %78.8’lik kısım hizmet sektörüdür. %19.5’lik kısmı ise sanayi sektörüdür. Tarım, hayvancılık ve madencilik ise Fransa ekonomisinin %1.7’lik kısmını oluşturmaktadır. Asgari ücret ise 1554 Euro civarındadır. Saatlik çalışma ücreti ise 10.25 Euro olarak belirlenmiştir. Ancak Fransa’da pek çok Batı Avrupa devleti gibi pandemi sürecinden etkilenmiştir.

Fransa Ekonomisi - Fransa Asgari Ücret
Fransa Ekonomisi – Fransa Asgari Ücret

İş imkanları açısından hem göçmenler için hem de Fransız halkı için geniş iş olanakları sunan bir devlettir. Fransa’daki türü fark etmeksizin tüm şirketlerde yasal çalışma süresi haftalık 35 saattir. Günlük çalışma saati kesinlikle 10 saati geçmemektedir. Ayrıca Fransa’da çalışan kişiler ara vermeksizin en fazla 4.5 saat çalışabilmektedir. Fransa’da haftada 35 saat çalışan kişiler temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek bütçeye sahip olabilmektedir.

Fransa ekonomisini oluşturan sektörler arasında turizm, imalat ve ilaç sektörleri bulunmaktadır. Fransa Cumhuriyeti enerji, toplu taşıma ve savunma sanayi gibi sektörlerde oldukça güçlüdür. En çok çalışanın bulunduğu sektör ise hizmet sektörüdür. Fransa Cumhuriyetinde para birimi Euro’dur. Euro kullanılmadan önce ise Fransa’nın para birimi Fransız frangıydı. 2002 yılında para birimi olarak Euro’ya geçmesi ile birlikte Fransız frangı kullanımı sona ermiştir. Paris Fransa’nın başkenti olduğu için para birimi de Euro’dur.

 

Fransa Ekonomisi Neye Dayalı

Fransa Ekonomisi çeşitlendirilmiş bir ekonomiye sahiptir. Özellikle Kimya endüstrisi Fransa için kilit ve çok önemli bir işkoludur. Kimya endüstrisi diğer üretim etkinliklerinin gelişmesi için önemlidir ve ekonominin büyümesinde önemli bir katkısı vardır. Ayrıca dünyada en çok ziyaret edilen ülke Fransa olduğu için ekonominin önemli bir kısmı da turizm işkoluna aittir. Fransa Ekonomisi için Sophia Antipolis, asıl teknoloji merkezleri arasındadır. Ayrıca Paris moda endüstrisinin ama kaynağı olarak dünyanın en önemli ve zarif şehridir.

IMF’ye göre, 2013’te Fransa’da kişi başına düşen GSYİH ile dünyada 20. Ülke olmuştur. Kişi başına düşen GSYİH ise 44.600 dolar olmuştur. 2013 yılında Fransa, Birleşmiş Milletler İnsani Gelişme Endeksi’nde 0.884 puan almıştır. Fransa’nın 2000 yıllarında yaşadığı durgunluk sebebi ile ekonomisi olumsuz yönde etkilenmiştir. Fransa’nın başlıca ticaret ortağı olan ülkeler; Almanya, İtalya, ABD, Belçika, İspanya, Çin’dir.

İhracat yaptığı sektörler ise otomobil sanayi ürünleri, hazır giyim, otomobil yan sanayi ürünleri, elektrikli ev aletleri, genel kullanım için makine ve cihazlar, tekstil endüstrisi ürünleri ve elektrikli cihazlardır. İthalat yaptığı alanlar ise uçak ve uzay endüstri ürünleri, otomobil sanayi ürünleri, genel kullanım için kullanılan makine ve cihazlar, temel kimyasallar, azotlu, plastik ve sentetik kauçuk ürünlerdir.

Türkiye’de 1524 Fransa sermayeli direkt yer almaktadır ve faaliyet göstermektedir. 2002 ile 2018 yılları arasında Fransa sermayeli firmalar tarafından ülkemize yapılan doğrudan yatırımlar ise 7 milyar 274 milyon Dolar tutarında olmuştur. Yine aynı dönem içerisinde Türk sermayeli firmaların Fransa’ya gerçekleştirdiği yatırımlar toplamı ise 235 milyon Dolar tutarında olmuştur.

 

Fransa İşçi Maaşları

Ulusal İstatistik ve Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü’ne göre Fransa’daki işsizlik oranı %7,1’dir. Bu oran İspanya ile karşılaştırıldığı zaman daha düşük bir oran olsa da Belçika, Almanya ve İngiltere ile karşılaştırıldığı zaman daha yüksek bir oran olmaktadır. Pek çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi Fransa’da da 25 yaşın altındaki kişiler arasında işsizlik oranı daha yüksektir. Açık pozisyonun bulunduğu sektörler arasında ise konaklama, catering ve IT sektörleri yer almaktadır.

Fransa’da çalışma günleri pazartesiden cumaya kadardır ve saatler ide 08:00 veya 09:00’dan başlayarak 12:00 ile12:30 ve 14:00/14:30-18:00 arasında olmaktadır. Her türlü şirkette çalışma için yasal çalışma süresi haftalık olarak 35 saattir. Fransa’da ödenen asgari ücret Avrupa’daki en yüksek ücretlerden biridir. 2021 yılı itibari ile Fransa’da işçiler saatte en az brüt 10,25 Euro kazanmaktadır. Ayrıca ödenen asgari ücret yaş ya da deneyime bakılmaksızın çalışan vermiş için geçerlidir. Ancak Fransa’daki bazı endüstriler, sendikalar ve işverenler arasındaki toplu sözleşmeler ile daha yüksek ücretler ödenebilmektedir.

Fransa Ekonomisi için pek çok farklı sektörde iş fırsatları bulunmaktadır. Ancak bazı sektörler diğerlerine göre daha yüksek ücretler kazanabilmektedir. Fransa ekonomisinde en yüksek ücretler IT yöneticileri, üst düzey yöneticiler, satış müdürleri, bölge müdürleri, muhasebeciler ve proje yöneticileri tarafından kazanılmaktadır. Bu noktada eğer Fransızca akıcı bir şekilde konuşulabilmek ya da İngilizce çok iyi düzeyde konuşabilmek yüksek ücretler kazanabilmek için yardımcı olabilmektedir. En yaygın İngilizce konuşulan işler ise IT ve telekom sektörleridir. İngilizce konuşabilen kişiler daha çok finans ve bankacılıkta da yüksek talep görmektedir.

Fransa’da çalışanlara en az 20 dakika olacak kadar altı saatte bir mola hakkı verilmektedir. Pazar günleri genel olarak dinlenme günleri ilan edilmiştir. Fransa’da bir iş kolunda yapılacak fazla mesai ilk sekiz saatin her biri için saatte %25 olurken bu saatten sonraki her saat için %50 ek ücret ödenmektedir. Gece çalışması ise 21.00 ile 06.00 saatleri arasında olurken günde 8 saati, haftada 40 saati geçemez. Kararname ya da sözleşme ile yönetilen yerlerde ise 44 saati geçemez. Haftalık dinlenme günleri ve gece çalışmalarında ekstra ücret alınmaktadır.

 

Fransa Asgari Ücret Rakamları

Avrupa Birliğinde yer alan en önemli ülkelerden olan Fransa ekonomisi içinde asgari ücret miktarı oldukça merak edilen bir konudur. Bu konuda AB İstatistik Ofisi’nin verilerine göre, 2020 yılı itibari ile Avrupa’daki brüt asgari ücretin en yüksek olduğu ülkeler arasında ilk sırada Lüksemburg yer alırken Fransa Cumhuriyeti ise asgari ücretin en yüksek olduğu 10 ülke içerisinde yer almaktadır. 2020 yılında Fransa’da asgari ücret 1.539 Euro olmuştur.

Net asgari ücret ise 1.219 Euro olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte Fransa her yıl yeni bir asgari ücret düzenlemesi yapan bir ülke değildir. Bunun için de asgari ücret çoğu zaman sabit kalmıştır. Öyle ki zorlu pandemi sürecinde dahi bu süreçten en çok etkilenen ülkeler arasında yer almasına rağmen ne 2021 yılında ne de 2022 yılında yeni bir asgari ücret belirlemesi yapmamıştır. Fransa’da şuan uygulanan asgari ücret tutarı en son 2020 yılında alınan kararlara göre belirlenmiştir. Fransa’da çalışan bir işçinin ayda en az miktarda ve resmî olarak aldığı asgari ücret tutarı 1.219 Euro’dur. Güncel döviz kuru ile hesaplandığı zaman 18.812 TL civarında bir rakama denk gelmektedir.

Fransa’ya çalışmak için gitmek isteyen ve ilk defa gidecek olan kişiler niteliğe sahip olmayan Türk vatandaşları ilk aşamada genellikle Türk firmalarda çalışabilmektedir. Fransa’da da oldukça fazla Türk vatandaşı bulunmaktadır. Gelişmiş olan sektörler ise sanayi sektörü, hizmet sektörü ve turizm sektörüdür. Ayrıca Fransa’da sosyal imkanlar, sağlık hizmetleri, eğitim hizmetleri ücretsiz olarak verilmektedir. Ancak ne kadar refah seviyesi yüksek bir ülke olsa da yine de yaşam standartları açısından özellikle kuzey bölgeleri ve büyük şehirleri oldukça pahalıdır.

 

Fransa Market Fiyatları

2022 yılında Fransa’ya gitmek isteyen kişiler gitmeden önce mutlaka Fransa Ekonomisi, market fiyatları, ev kiraları, maaşlar hakkında araştırma yapmalıdır. Turistik gezi yapmak amacı ile Fransa’ya giden bir kişi bir günde ortalama olarak 56 Euro ile geçimini sağlayabilmektedir. Fransa’da yiyecek, gıda giderlerinin ne kadar olduğu ve ortalama maliyetin ne kadar olacağı pek çok kişi tarafından araştırılan bir konudur. Biz de bunun için sizlere bilgi vermesi amacı ile bir liste hazırladık;

-Fransa’da bir tane ekmek satın almak için ödenecek tutar; 0.65 Euro

-İçerisinde 20 Tane sigara olan sigara paketi satın almak için ödenecek tutar; 2.60 Euro

-Bir kilo et satın almak için ödenecek tutar; 16 Euro’dur.

-1 koli 12’li Yumurta satın almak için ödenecek tutar; 2.65 Euro

-Yarım kilo tavuk satın almak için ödenecek tutar; 5.75 Euro.

-Bir litre süt satın almak için ödenecek tutar; 1 Euro

-Bir kilo elma satın almak için ödenecek tutar; 2.5 Euro

-Bir kilo marul satın almak için ödenecek tutar; 1.10 Euro

-1 Kilo soğan satın almak için ödenecek tutar; 1,75 Euro

-1 Kilo patates satın almak için ödenecek tutar; 1.5 Euro.

-1 Kilogram domates satın almak için ödenecek tutar; 2.5 Euro.

-1 Kg muz satın almak için ödenecek tutar; 1.95 Euro

-Bir kilo peynir satın almak için ödenecek tutar; 15 Euro

-Yerli bira satın alırken ödenecek tutar; 1.65 Euro olurken Yabancı bira satın almak için ödenecek tutar; 2 Euro’dur.

-Alkolsüz Şarap satın almak için ödenecek tutar; 6 Euro.

-1.5 Litrelik Su için ödenecek tutar; 0.62 Euro’dur.

Fransa’da kıyafet ve ayakkabı fiyatları da market, alış veriş fiyatları arasındadır. Kıyafet ve ayakkabı fiyatları ortalama olarak şöyledir;

-Deri kundura ayakkabı satın almak için 115 Euro

-Normal ayakkabı satın almak için 70 Euro

-Kot pantolon satın almak için 85 Euro

-Spor ayakkabı satın almak için 85 Euro

-Kadın elbise fiyatları için belirlenen ücret 35 Euro olmaktadır.

 

Fransa’da yemek fiyatları ise şöyledir;

-Normal bir restoranda yenilecek tek kişilik yemek için ödenecek tutar; 14 Euro

-İyi restoranda yenilecek iki kişilik yemek için ödenecek tutar; 50 Euro

-Mc Donalds Menü için ödenecek tutar; 8 Euro

-Bir kafede kahve içmek için ödenecek tutar; 3 Euro

-Bir kutu kola için ödenmesi gereken ücret 2.5 Euro

-Bir şişe 330 ml suyun maliyeti 1.60 Euro olmaktadır.

 

Fransa Halkı Alım Gücü

Fransa refah düzeyi oldukça yüksek bir ülkedir ve Fransa Ekonomisi, kültürel faaliyetleri açısından oldukça önemli bir konumda yer alan dünya ortalamasının üzerinde olan bir ülkedir. Ancak bazı yerleri ile de yaşam pahalılığı ile dikkat çeken bir Batı Avrupa ülkedir. Fransa’da yaşamak isteyenler için yaşam koşulları ve masrafları yaşanılacak bölgeye, kişilerin sahip olduğu yaşam standartlarına ve kişilerin ekonomik durumuna göre değişebilmektedir.

Fransa’da yaşayacak ve yaşayan kişilerin sahip olacağı yaşam standartları ise dünyadaki pek çok ülke ile karşılaştırıldığında oldukça yüksek seviyede olmaktadır. Yaşamak için kişilerin masrafları aylık olarak beslenme, barınma, sosyal ihtiyaçlar, ulaşım masrafları ve teknolojik ihtiyaçlar olarak farklı kategorilere ayrılmaktadır. Fransa Ekonomisi bakımında dünya üzerindeki 6. Ve satın alma gücü bakımından ise 9. Büyük ekonomiye sahip bir ülkedir. Almanya’dan sonraki 3. Büyük ekonomiye sahip olan ülke Fransa’dır.

Çeşitlendirilmiş ekonomisi vardır. Özellikle Kimya endüstrisi Fransa için oldukça önemli bir iş koludur. Bu iş kolu sayesinde yapılan üretimler ile gelişime ve ekonomik büyümeye katkı sağlanmaya devam edilmektedir. 2018 yılı itibari ile dünyadaki en büyük 500 şirket içerisinden 28 tanesi Fransa’ya aittir. Fransa’da kişi başına düşen milli gelir 2019 Dünya Bankası’nın yani IMF verilerine göre 40,494$’dır. Ayrıca Fransa 2019 yılı dahilinde 679 milyar $ ithalat, 584 milyar $ ihracat yapmış bir ülkedir.

 

Fransa Ekonomisi Nasıl Gelişti?

Fransa Ekonomisi açısından çeşitlendirilmiş bir ekonomiyi benimsemiş bir ülkedir. Daha önce de belirttiğimiz gibi Kimya endüstrisi Fransa için oldukça önemlidir. Aynı zamanda Turizm sektörü de Fransa için önemlidir. Dünyada en çok ziyaret eden ülkeler arasında yer Fransa bu özelliği ile de ekonomisine katkı sağlanmaya devam etmektedir. Ayrıca Sophia Antipolis, Fransa ekonomisinde yer alan ana teknoloji merkezlerinden biridir. Paris ise moda sektörü ile öne çıkan yer olarak ekonomimin gelişimine katkı sağlanmaya devam etmektedir.

IMF verilerine göre, 2013 yılında Fransa, kişi başına düşen GSYİH ile dünyanın 20. ülkesi haline gelmiştir ve kişi başına 44.600 dolar GSYİH elde etmiştir. Ancak Fransa ekonomisinin sekteye uğradığı 2000’li yılların sonunda oldukça durgun bir dönem yaşamıştır ve bu durgunluktan en çok etkilenen ülkelerden olsa dahi bu duruma erkenden müdahale etmiştir ve ekonomisinde yalnızca dört çeyrek daralma görülmüştür.

 

Fransa’da Yaşam Şartları

Fransa yaşam koşulları ile birlikte nüfusu da istikrarlı bir şekilde artan bir ülke olmuştur. Doğum oranları dikkate alındığında en yüksek orana sahip olan ülkelerden biridir. Fransa’da yaşanan işsizlik, 1997 yılından 2001 yılına kadar olan durgunluk dönemi dışında 1990 yıllarının başından itibaren %10 seviyesinde kalmıştır. Fransa’daki sağlık sistemi yaş ya da ekonomik durum fark etmeksizin tüm vatandaşlar için evrensel ve kaliteli hizmet sunmaktadır.

Fransa, 2021 yılı Birleşmiş Milletler İnsani Gelişmişlik Endeksi sıralamasında 189 ülke arasından 26. sırada yer alan Fransa yüksek yaşam koşullarına sahip olan ülkeler listesi arasında yer alan önemli bir ülkedir ve bünyesinde pek çok göçmen barındırmaktadır. Bunun için de Fransa’da iş sahibi olmak diğer pek çok ülkeye göre daha kolay olmaktadır. Fransa’daki işsizlik oranı 2021 yılı Ocak ayı verilerine göre %8 olarak belirlenmiştir.

Fransa’da çalışmak isteyenler ise ilaç, kozmetik, şarapçılık, savunma, otomotiv, havacılık gibi sektörlerde iş imkanı bulabilirler ve Fransa bu alanlarda dünya lideri konumundadır. Bununla birlikte L’Oreal, Renault, Peugeot, Orange, Michelin, AXA, Carrefour, Danone, Airbus, Sanofi, Total gibi Fransız şirketleri ile de uluslararası tanınır hale gelen bir ülke olmuştur.

Fransa’da tek yatak odasına sahip bir ev kiraları için aylık ödemesi gereken en düşük ücret 500-515 Euro arasıdır. Ancak tabii ki şehir merkezlerine doğru gidildikçe bu ücret artar. 3 yatak odalı bir ev kiralamak istiyorsanız ödemeniz gereken en düşük ücret ise 960 Euro’dur. Şehir merkezlerine gidildikçe bu fiyat artar ve 1300 Euro’ya kadar çıkabilir. ADSL/ VDSL internet ücreti için 28 Euro, sinema bileti için 10 Euro, spor salonu üyeliği için aylık olarak 35 Euro, kreş ücreti için aylık 650 Euro, özel okul ücretleri aylık olarak 15.500 Euro, ehliyet almak için de 1500 Euro civarında ücretler belirlenmiştir.

 

Fransa’da Ne İş Yapılır?

Fransa’da en çok aranan meslekler şunlardır;

-Restoran İşletmeciliği

-Bar ve Kafe İşletmesi

-Temizlik Hizmetleri

-Yurt Dışı Turizm ve Sağlık Danışmanlığı

-Emlak Danışmanlığı

-Ev Tadilat ve Dekorasyon İşleri

-Günlük Ev veya Daire Kiralama

-İngilizce Öğretmenliği

-Elektronik Ürünlerin Ticareti

-Sıhhi Tesisat, Isıtma ve Soğutma Makineleri Bakım ve Onarım İşleri

-Tekstil ve Tarım Ürünleri Dış Ticareti

2022 Fransa’da ödenen maaşlar ortalama olarak 1.883,25 Euro’dur. İş gruplarına göre ödenen ücretler ise ortalama olarak şöyledir;

-Muhasebeci maaşı, 2.595,24 Euro

-Mimar maaşı, 3.090,97 Euro

-Garson maaşı, 1.507,66 Euro

-Dişçi maaşı, 7.556,10 Euro

-Ev hanımı maaşı, 1.221,08 Euro

-Avukat maaşı, 4.617,32 Euro

-Tesisatçı maaşı, 1.659,85 Euro

-Doktor maaşı, 6.144,56 Euro

-Hemşire maaşı, 3.129,24 Euro

 

Okuyunuz: Fransa’da İş Kurmak

 

Fransa’ya Gitmek İstiyorum Diyenlere Öneriler

Öncelikle Fransa, Birleşmiş Milletler İnsani Gelişmişlik Endeksi`nde 26. sırada yer alan bir ülke olmakla birlikte Fransa Ekonomisi dünyanın en büyük 6. Avrupa’nın ise en büyük 2. Ekonomisine sahip olan bir ülkedir. Kişi başına düzen milli gelir oldukça yüksek olmakla birlikte refah seviyesi üst düzeylerde olan bir ülkedir bunun için de yaşam koşulları oldukça gelişmiştir.

Fransa Ekonomisi gelişmiş bir ülke standardına sahiptir. Ayrıca bununla birlikte köklü bir kültürel birikimi vardır ve tarihi atmosferi eşsizdir. Çok çeşitli eğlence imkanları bulunmaktadır ve festivaller yapılmaktadır. Fransa, Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi`nde 34. sıradadır. Suç oranları ise oldukça düşüktür. İnanç düşünce özgürlüğü ve eşcinsel ve insan haklarına en çok saygı gösteren ülkelerden biridir.

Eğitim seviyesi yüksek çok sayıda farklı etnik kökene sahip kültür alışverişi üst düzeydedir. Ayrıca çok fazla derece elde etmiş üniversiteleri bulunmaktadır. Geniş iş imkanlarına sahiptir. Fransa yerel saati ise Türkiye yerel saatinden 2 saat geridedir. Fransa’nın hangi bölgesine gitmek istediğinize bağlı olarak hava durumu değişiklik gösterir. Fransa’nın güneyinde Akdeniz iklimi görülür. Ilıman bir iklime sahiptir. Kışlar sert, karlı ve rüzgarlı geçerken, yazlar sıcak geçer.

Fransa’da para birimi olarak Euro kullanılır. Metroya bilmeniz gerekirse tek kullanımlık bir bilet alsanız dahi onu atlamanız gerekir. Çünkü metrodan çıkarken tekrar okumanız gerekecektir. Fransa’da sabah kahvaltısında genel olarak kuruvasan, ekmek ve tereyağı tüketilmektedir. Ağustos ayı Fransızlar için tatil zamanı olduğu için kapalı dükkanlar ile karşılaşabilirsiniz. Tren seyahatleri sanıldığı gibi uygun fiyatlı değildir bunun için de biletlerin önceden planlanıp alınması önemlidir.

Fransızlar iletişim konusunda bazen bazı katı kurallara sahip olabilmektedir. Bunun için de tanımadığınız insanlara bir soru soracağınız zaman ya da konuşmanız gerektiğinde Madame, Monsieur veya Mademoiselle diye hitap etmeniz önemli olacaktır. Bir mağazaya girdiğinizde de mutlaka merhaba demenizi tavsiye ederiz.

Scroll to Top