Finlandiya Ekonomisi Nasıl? Finlandiya Asgari Ücret 2022

Finlandiya Ekonomisi - Finlandiya Asgari Ücret

Finlandiya Ekonomisi Nasıl ve Finlandiya’da Asgari Ücret Ne Kadar? Finlandiya refah seviyesine ulaşmış ve Avrupa Birliğine üye olan bir ülkedir. Finlandiya Ekonomisine göre kişi başına düşen gayrisafi milli hasıla yaklaşık olarak 37.500 Euro kadardır. Yalnızca İsveç, Danimarka ve Lüksemburg ülkeleri Finlandiya’dan daha yüksek refah seviyesine sahiptir. Finlandiya’nın da tıpkı diğer Nordik ülkelerde olduğu gibi eşit bir gelir dağılımı vardır. 2002 yılı itibarı ile Euro para birimine geçiş yapmıştır. Ayrıca hizmet sektöründe de en büyük işverendir.

Finlandiya Ekonomisi - Finlandiya Asgari Ücret
Finlandiya Ekonomisi – Finlandiya Asgari Ücret

Ekonomide, üretilen kağıt makineleri, asansörler ve başka sermaye mallarının montajı, bakımı gibi hizmetler en çok ihraç edilen hizmetler arasında yer almaktadır. Finlandiya’da yer alan en önemli sektörlerden biri de yenilenebilir ham maddeleri kullanan orman endüstrisidir. Bununla birlikte fosil yakıtların yerini alması amacıyla ahşap esaslı yakıtlar da üretmeye başlamıştır. Bununla birlikte mekanik mühendisliği endüstrisi de gelişme göstermektedir. Ayrıca Finlandiya gemi inşası ve büyük dizel motorlar, asansörler ve kağıt makineleri üretimi de yapan ve yaptığı üretim ile öne çıkan bir ülkedir.

Ekonomide önemli etkenler arasında yer alan sektörler arasında temiz su arıtma kimya endüstrisinde ve elektronik ve yazılım sektörleri de yer almaktadır. Linux işletim sistemi de Fin Linus Torvalds tarafından oluşturulmuştur. Oyun sektöründe ise Rovio’nun Angry Birds’ünü ve Supercell’in Clash of Clans’ını içermektedir. Finlandiya’da kış mevsimleri soğuktur ve endüstri bu mevsimde yoğun bir şekilde yapılmaktadır. Bununla birlikte enerji tüketimi de yine kış mevsiminde yüksektir. Finlandiya’da da pek çok İskandinav ülkesinde olduğu gibi asgari ücret kanunlar çerçevesinde belirlenmiştir ancak net asgari ücret belirlenmemiştir. Ülke genelinde çalışanların aylık 1500€ civarı brüt, 1190€ -1300€ net en düşük maaş miktarıdır.

 

Finlandiya Ekonomisi Neye Dayalı?

Finlandiya yaklaşık olarak 5.5 milyon nüfusa sahiptir ve dışa açık bir ekonomisi vardır. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’ne göre Finlandiya Ekonomisi yüksek yaşam standartları için uygun ve yeterli refah seviyesine sahiptir. Finlandiya’da eğitim ve araştırma için yapılan harcamalar

ülkede kalifiye işgücü potansiyelini arttırmıştır. Ekonomide metal ve metal ürünlerine, elektroniğe, makine ve bilimsel aletlere, gemi inşasına, kağıt hamuruna ve kağıt, gıda maddeleri, kimyasallara, tekstile, giyim çoğunluklu ihracat politikasına sahip bir ekonomidir.

Finlandiya ekonomisinde en önemli sektörler ise şunlardır;

-Finans

-Sigorta ve iş hizmetleri

-Ticaret

-İnşaat

-Endüstri

-Kamu Hizmetleri

-Ulaştırma ve Haberleşme

-Tarım ve Ormancılık

Karma ekonomi modeline sahip olan Finlandiya Ekonomisinde hizmete, yaşam bilimlerine, yüksek teknoloji endüstrisine ve ticarete, sanayiye ve yatırım odaklı bir ekonomi yapısı mevcuttur. Hizmet, endüstri ve tarım sektörlerinden daha çok gelir elde etmektedir. Finlandiya’nın sahip olduğu gelirin büyük çoğunluğu metal ve metal ürünleri, elektronik, makine ve bilimsel aletler, gemi inşası, kağıt hamuru ve kağıt, gıda maddeleri, kimyasallar, tekstil, giyim sektörleri ile sağlanmaktadır. Finlandiya Ekonomisi temelinde bulunan sektörler; teknoloji, sanayi ve hizmet sektörleridir.

 

Finlandiya İşçi Maaşları

Finlandiya Ekonomisi için işçi maaşları aylık 1.190 € ile 8.030 € arasındadır. Ortalama maaş ise aylık yaklaşık olarak 3.270 Euro’dur. Finlandiya’da işçi sendikaları uzun yıllar boyunca mücadele etmiştir ve sonuç olarak işçilerin çalışma koşulları büyük ölçüde iyileştirilmiştir. Bu sebepten dolayı da diğer ülkeler ile kıyaslandığında Finlandiya’daki işçilerin çalışma ve yaşam koşulları daha iyidir. Hatta bu gelişmeler sonucunda Finlandiya işçi vizesi almak isteyenlerin sayısı da artmıştır.

Finlandiya Ekonomisine göre fabrika ve imalatta çalışan erkek işçiler, kadın işçilere göre %4 daha fazla kazanmaktadır. Finlandiya’daki işçilere her 16 ayda bir %8’lik bir maaş artışı yapılmaktadır. İşçilik düşük ikramiyeli bir meslektir. Finlandiya Sosyal Sigorta Kurumu tarafından işsizlik maaşı da verilmektedir. Belirlenen işsizlik maaşına göre ödenen işsizlik maaşı günlük 33,78 Euro’dur. Yardım ücretleri hafta ortasında yer alan tatiller de yer almak üzere haftada 5 gün ödenmektedir.

Finlandiya’da belirlenen 18 yaşından küçük çocuk sayısına göre işsizlik maaşları vardır. Bu maaşlar şöyledir;

-Bir çocuk için günlük verilen ücret 5,30 €

-İki çocuk için günlük toplam verilen ücret 7,78 €

-Üç veya daha fazla çocuk için günlük toplam verilen ücret 10,03 € . Maaş artışı çocukların doğumundan itibaren ödenmeye başlanır. Finlandiya Sosyal Sigorta Kurumu (Kela), işsizlik durum raporuna göre işsizlere ödenecek miktarı belirlemektedir ve ödemektedir.

 

Finlandiya Asgari Ücret Rakamları

Finlandiya’da asgari ücret rakamları pek çok kişi tarafından merak edilen bir konudur. Finlandiya’da maaşlar aylık olarak en düşük 1.190€ ile en yüksek 21.000€ arasındadır. Yani ortalama olarak bir maaş 4.300 € ile 5.000€ arasındadır. Finlandiya nüfusunda %25’lik bir kısım 2500€‘dan az bir kazanca sahiptir. %50’lik bir kısım ise 10.000€‘dan az bir kazanca sahiptir. %25’lik kalan kısım da 10.000€‘dan fazla kazanmaktadır. Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığı zaman daha farklı bir sisteme sahip olan Finlandiya’da çalışan işçiler aylık yaklaşık olarak 160 saat kadar mesai yapmaktadır.

Diğer İskandinav ülkelerinde olduğu gibi Finlandiya Ekonomisi için de kanun çerçevesinde belirlenmiş asgari ücret yoktur. Ancak ülke genelinde çalışanlar aylık ortalama olarak 1500€ civarı brüt, 1190€ -1300€ net en düşük maaş almaktadır. Asgari ücret net bir şekilde belirlenmediği için se mesleki branşlara verilecek ücretler toplu sözleşmeler yapılarak belirlenmektedir. Bu toplu sözleşmeler ile birlikte ücrete ek olarak yemek ve ikamet ücretleri de eklenebilmektedir. Verilecek ücretler toplu sözleşmede meslekte olan kişinin becerisine, kişinin deneyimine ve iş yerinin coğrafi konumuna göre belirlenmektedir. Asgari ücret karşılığında çalışan işçiler günde 8, haftada 40 saat kadar çalışmaktadır.

 

Finlandiya Market Fiyatları

Finlandiya son yıllarda özellikle eğitim sistemi ile adında sıkça söz ettiren bir ülkedir. Bununla birlikte Finlandiya ekonomisi ile de dikkat çekmektedir. Ekonomisi oldukça sağlam bir ülke olan Finlandiya ülkede vermiş olduğu maaşlar konusunda da kendini göstermiştir. Çünkü Finlandiya Asgari Ücret belirlemesi yapmamıştır. Asgari ücret bulunmadığı için de maaşlar saatlik ücret üzerinden verilmektedir. Refah düzeyi ve kişi başına düşen gayrisafi milli hasılanın yüksek olmasından dolayı ödenen saatlik ücretler de pek çok ülke ile karşılaştırıldığı zaman uygulamanın çok üzerinde olmaktadır. Yaşam masrafları ve maliyetleri açısından oldukça pahalı bir ülkedir.

Finlandiya’da market fiyatları ise genel olarak şöyledir;

-Finlandiya’da ekmek fiyatı ortalama 0,5 Euro

-Finlandiya’da süt fiyatı ortalama litresi 3 Euro

-Finlandiya’da sıvı yağ fiyatı ortalama litresi 7 Euro

Finlandiya ülkesinde en pahalı bölge başkenti olan Helsinki bölgesidir. Helsinki diğer bölgelere göre daha pahalıdır bunun için de Helsinki’de tek başına yaşam maliyeti 1400 Euro olarak belirlenmiştir. Finlandiya’da yaşayan 2 ya da 3 çocuklu aileler için yaşam maliyeti ise 3 bin Euro’nun üzerinde olmaktadır. Ev kiraları da merak edilen konular arasındadır. Ev kiraları bölgeden bölgeye değişiklik göstermektedir. Kırsal kesimler daha uygun fiyatlı iken kentsel bölgelerde ücretler daha yüksektir. Finlandiya’da ev kiraları kırsal kesimlerde 500 Euro civarındadır. Başkent Helsinki’de ev kiraları son derece yüksektir. Aylık 2 bin Euro ile 10 bin Euro arasında değişmektedir.

 

Finlandiya Halkı Alım Gücü

Finlandiya Ekonomisi başka ekonomiler ile özellikle de Birleşik Krallık ve İsveç gibi ülkelerin ekonomisi ile oldukça sanayileşmiş karma bir ekonomi sistemine sahiptir. Yüksek refah düzeyine sahip olan Finlandiya’da işsizlik çok azdır. Hizmetler konusunda %72 oranla birinci sıradadır. %31’lik kısmı ise imalat işlerinden oluşmaktadır. Kişi başı gelir oldukça fazladır. Yaklaşık olarak 50.000 Euro kadar kişi başı geliri olan bu ülke dünya sıralamasında ilk 15 ülke arasında yer almaktadır.

Ülkede ihracat oldukça önemlidir ve ekonomide büyük bir önemi vardır. Finlandiya’da nüfus az olduğu için dış pazarlara karşı olumlu bir yaklaşım ve açılım vardır. Ancak ülkede bulunan nüfus giderek yaşlanmaya başlamıştır bu durum sonucunda da iş gücü maliyetleri artmıştır. Bu durum ilerleyen zamanlarda büyük problemler ortaya çıkarabilir. Finlandiya ekonomisi genel olarak hizmet sektörüne dayanmaktadır. Teknoloji ve finans sahasında oldukça gelişmiş bir ülkedir. İkinci dünya savaşının ardından sanayisi de gelişmiştir ve böylece milli gelirin %30’unu karşılar hale gelmiştir.

Kâğıt, metal, elektronik, tekstil gibi alanlarda da oldukça gelişmiş ve gelişme gösteren bir ülke olan Finlandiya’nın gelişme gösteremediği alan tarım sektörüdür. Bunun sebebi ise iklim koşullarının çok fazla gelişmemiş olmasından kaynaklanmaktadır. Tarım konusunda genellikle buğday, patates, şeker pancarı tarımı yapılmaktadır. Ayrıca ormanlarının varlığı ile birinci sırada yer alırken balıkçılık konusunda da kendini geliştirmiş bir ülkedir.

 

Finlandiya Ekonomisi Nasıl Gelişti

Finlandiya Ekonomisi gelişmeye başlarken işin en dip noktasından yani eğitimden başlamıştır. Ders saatlerini kısalmıştır ve sınav ile ödev sayısı oldukça azaltılmıştır. Çocuklar için eşit bir ortam hazırlamak isteyen Finlandiya bu işe beşikteki çocuklardan başlıyor. Finlandiya’da yer alan okullarda bir iş adamının çocuğu ile bir işçinin çocuğu arasında hiç bir fark yoktur. İki ailenin çocuğundan da okul ücreti ya da harç alınmamaktadır.

Okul malzemelerinin hepsinin bedava olmasının yanında çocuk gelişimi uzmanı pedagog ve psikologlar tarafından öğrenciler dikkatli bir şekilde takip edilmektedir. Böylece çocuklardaki sorunların hızlıca tespiti yapılarak müdahale edilmektedir. Düşük gelirli ailelerin çocukları için de bakım merkezlerinde ücret talebinde bulunmuyor. Hamileler için 50 Adet basit bebek bakım malzemesinden oluşan paketler verilmeye başlanmıştır. Böylece çocukların hayata eşit başlamaları sağlanmaktadır.

Bebek dünyaya geldiğinde ise anneye 105 iş günü, babaya ise 54 iş günü izin verilmektedir. Bu sayede çocuklar ilk aylarını ailesi ile birlikte geçirmiş olmaktadır. Eğer ebeveynlerden yalnızca biri çocukla kalmayı tercih ederse devlet tarafından o kişiye 450 Euro destek veriliyor. 6 yaşından itibaren çocuklar anaokuluna ücretsiz olarak başlatılıyor. Buradaki amaç ise basit yetenek ve bilgilere aşina olmalarını sağlamaktır. Anaokulundan doktoraya kadar eğitim ücretsiz olarak verilmektedir. Bu sayede Finlandiya halkı halkanın en alt kısmından itibaren eğitilmeye başlanıyor ve böylece ekonomi gelişiyor.

 

Finlandiya’da Yaşam Şartları

Finlandiya Ekonomisi oldukça gelişmiş bir ülkedir ve dünya üzerindeki en pahalı ülkeler arasında 19. Sırada yer almaktadır. Finlandiya’da yaşamak isteyen bir kişinin ortalama kira harcaması 724 Euro, ulaşım harcaması 56 Euro, elektrik, su ve gaz harcaması 107 Euro, çocuk bakımı ve masrafı ise 284 Euro’dur. İlköğretim, ortaöğretim ve yükseköğretim kurumlarının çoğu ücretsizdir ve bir öğrencinin aylık masrafı ortalama olarak 1.000 Euro’dur.

 

Finlandiya’da market fiyatları genel olarak şöyledir;

-1 litre süt, 0.95 Euro

-1 somun beyaz ekmek, 2.01 Euro

-1 kilogram pirinç, 2.06 Euro

-1 paket yumurta, 2.21 Euro

-1 kilogram peynir, 6.83 Euro

-1 kilogram tavuk göğsü, 9.99 Euro

-1 kilogram elma, 2.26 Euro

-1 kilogram muz, 1.62 Euro

-1 kilogram portakal, 2.10 Euro

-1 kilogram domates, 3.02 Euro

-1 kilogram patates, 1.02 Euro

-1 kilogram soğan, 1.41 Euro

-1.5 litre su, 1.40 Euro

-1 paket sigara, 8 Euro

 

Finlandiya’da yaşayan bir ailenin bir aylık kira masrafı ortalama olarak 1.238 Euro olurken kira dışında oluşacak masrafları ise ortalama olarak 2.928 Euro’dur.

Finlandiya’da ev kiraları şöyledir;

-Şehir merkezinde 1 yatak odalı daire için kira masrafı 724 Euro

-Şehrin dışında 1 yatak odalı daire için kira masrafı 572 Euro

-Şehir merkezinde 3 yatak odalı daire için kira masrafı 1.238 Euro

-Şehrin dışında 3 yatak odalı daire için kira masrafı 963 Euro’dur.

 

Finlandiya kıyafet masrafları ise şöyledir;

-1 adet kot pantolonun fiyatı 85 Euro

-1 adet yazlık elbisenin fiyatı 36 Euro

-1 adet Nike koşu ayakkabısının fiyatı 82 Euro

-1 adet deri ayakkabının fiyatı 118 Euro’dur.

Okuyunuz: Bulgaristan’da İş Kurmak 

 

Finlandiya’da Ne İş Yapılır?

Finlandiya’da ne iş yapılır sorusu refah seviyesi yüksek olan bir ülke olduğu için sıkça araştırılan bir konudur. İş arayan yeni mezunlar için çalışabilecekleri pek çok alan bulunmaktadır. Elektronik, ormancılık, metal, tarım, kağıt gibi pek çok sektörde istihdam ihtiyacı vardır. Genel olarak sağlık ve bilişim sektörlerinde fırsat bulunabilir ancak yeni bir proje yapmak isteyen kişiler için de büyük avantajlar sunabilecek bir ülkedir. Yüksek yaşam standartlarına sahip olan bu ülke en faal hizmet sektöründe yer almaktadır. Özellikle sağlık sektöründe büyük açıkların olduğunu ve uzun yıllar bu alanda çalışma imkanı olduğunu da belirtmek isteriz. Fince bilmeniz size bu konuda bir avantaj sağlayacaktır.

Bir diğer önemli iş alanı ise İngilizce öğretmenliğidir bu meslekte çalışma alanları oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Finlandiya’da aynı zamanda dünyaca ünlü şirketlerde bulunmaktadır. Telefonlarda en ünlü marka Nokia, dünyadaki en büyük kağıt üreticisi Stora Enso, Angry Birds oyunu gibi dünyaca bilinen oyun geliştiricisi Rovio Mobile ve yine çok ünlü mobilya tasarım firması olan Artek de en bilinen markalardandır. Finlandiya’da eşitlik eğitimden başlar ve sağlık, sosyal yaşam, iş hayatı gibi pek çok konuda bu eşitlik devam eder.

Finlandiya’ya yurtdışından gelenler iş kurmayı tercih ederler genelde. Finlandiya ekonomisi için en önemlisi hizmet sektörüdür ve ülkede girişimcilik oldukça yaygındır. Hükûmet de girişimcilere destek vermektedir. Bununla birlikte teknoloji sektöründe de Finlandiya çok gelişmiştir. Nokia, Angry Birds gibi şirketlerin bulunması bu noktada oldukça önemlidir. Finlandiya’da en çok tercih edilen sektörler şunlardır;

-Ormancılık

-Elektrik ve elektronik

-Kâğıt sektörü

-Bilişim

-Tarım

-Sağlık

-Metal alanı

 

Finlandiya’ya Gitmek İstiyorum Diyenlere Öneriler

Finlandiya Ekonomisi için oldukça gelişmiş bir ülke olduğunu söylemiştik. Finlandiya’ya gitmek istiyorum diyenler için öncelikle kamuya bağlı tüm sektörlerin ücretsiz olduğunu belirtmek isteriz. Ayrıca bu ülkede geri dönüşüme oldukça fazla önem verilmektedir. Plâstik şişelerin neredeyse tamamı geri dönüştürülebilmektedir. Finlandiya pasaportu ise dünyanın her yerinde geçerlidir. 7 ile 17 yaş aralığındaki çocukların eğitim almaları zorunludur.

Kişi başına düsen yıllık milli gelir yüksektir ve yaklaşık olarak 30 bin dolar civarındadır. Finlandiya bunun için dünyanın en zengin ülkeleri arasında yer almaktadır. Ayrıca teknoloji alanında da oldukça gelmiştir. Finlandiya’ya gitmek isteyenlerin için bu alanda iş imkanı bulma imkanı yüksektir. İnternet erişimi yasal hak olarak kabul edilen bir ülkedir. Yaz mevsiminde Midnight Sun olarak bilinen gece yarısı güneşi görülür. Yaz mevsimlerinde 19 saat kadar gün ısınından faydalanmak mümkündür.

Finlandiya’da başka insanların haklarını ihlal etmemeniz önemlidir. Başkalarının haklarını ihlal etmeden özgürce yaşama hakkında sahip olduğunuz güvenilir ülkelerden biridir. Kış mevsimlerinde -40 dereceye kadar düşen soğuk havaları vardır. Finlandiya’da kahve oldukça fazla tüketilen bir içecektir ve kahve içerken yanında kek yemek ise Fin kültüründe bir gelenektir. Eylül ve mart ayları arasında ülkenin Lapland bölgesinden Kuzey ışıkları izlenebilmektedir.

Scroll to Top