Fabrika Nasıl Kurulur | Sıfırdan Fabrika Kurmak 2022

Fabrika nasıl kurulur

Fabrika kurmak, ticari faaliyetlerde bulunmak bazı insanların tercih edeceği iş fikirleri arasındadır. Her birey yaşamına bir yön vermek ister. Kişisel tercihler çoğu zaman değişkenlik göstereceğinden her insanın yaşamı, meslek seçimi birbirinden farklıdır. Fabrika Nasıl Kurulur gibi bir sorunun yanıtını almak için ise yazımızın içeriğine bir göz atmak konunun meraklıları açısından yönlendirici olacaktır. Fabrika kurmak isteyenler için yerli ve yabancı bir çok makaleden araştırma yapıp tüm ayrıntılarını anlattık.

Fabrika nasıl kurulur
Fabrika nasıl kurulur

Fabrika kurma aşamaları bazı araştırmaların yapılmasını gerekli kılar. Fabrika kurma hedefi olan kişiler öncelikle kendi bireysel özelliklerini iyi tanımalıdır. Ticari faaliyetlerde bulunmak, sorumluluk almak ve insan çalıştırmak çeşitli becerilere sahip olmayı gerektirir. Bu yeteneklerin doğru tanımlanması ise meslek seçiminde işleri kolaylaştırır. Fabrika Nasıl Kurulur sorusu konuya merakı olanların araştıracağı bir konudur.

Fabrika Nasıl Kurulur öğrenmek isteyenler önce hangi sektörde yer alacaklarını bilmelidirler. Pazar araştırması yapmak, ticari faaliyetler hakkında bilgi sahibi olmak da önemlidir. Ayrıca mali konularda tecrübe sahibi olmak kişinin finansal işlerini yürütmesi için gereklidir. Küçük işletmelere sahip olanlar bazen işlerini büyütmek isteyebilir. Daha fazla gelir elde etmek, faaliyet alanını genişletmek ticaretle uğraşanların hedefleri arasında yer alabilir. Bu durumlarda firma sahipleri fabrika kurmak, markasının bilinirliğini daha fazla arttırmak isteyeceklerdir.

Fabrika nasıl kurulur diyenler farklı iş fikirleri için En Yeni 100 İş Fikirleri başlıklı makaleyi inceleyebilirler.

Fabrika Nasıl Kurulur?

Fabrika nasıl kurulur 2
Fabrika nasıl kurulur 2

Fabrika kurmak için kişinin belirli bir bütçeye sahip olması gerekir. Bu bütçe yapılacak işin kapsamına bağlı olarak değişmektedir. Buna rağmen hangi iş yapılırsa yapılsın fabrika kurmak maliyet gerektiren iş kolları arasında yer almaktadır. Fabrika Nasıl Kurulur öğrenmek isteyenler için piyasa araştırması yapmak öncelikler arasında olmalıdır.

Fabrika kurmadan önce bazı koşullar göz önünde bulundurulmalıdır. Bir fabrika için gerekli olan hammadde temini, lojistik çalışmalar ve kurulacak arazinin belirlenmesi gibi durumlar araştırılmalıdır. Fabrika’nın hangi bölgede kurulacağı da araştırma aşamasının safhaları arasında yer alacaktır. Fabrika Nasıl Kurulur? Sorusu için öğrenilmesi gereken birçok konu olacaktır.

Fabrika kurma aşamaları bazı yasal prosedürlerin de uygulanmasını gerekli kılar. Bu tür bir karar alındığında kanunlar çerçevesinde hareket etmek gerekecektir. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı bu konu ile ilgili olarak başvurulacak merciler arasındadır.

Fabrika kurma aşamalarında SWOT analizi adı verilen çalışmalar da önemli yer tutmaktadır. Şirketin piyasada yer aldığında bu şartlara uygun bulunması için hangi koşullarda olması gerektiği SWOT analizi ile öğrenilebilmektedir. Araştırma aşamalarına ait bazı basamaklar ise şu şekilde olacaktır:

 • Hangi sektörde yer alınacağına karar vermek
 • Piyasa araştırması yapmak
 • Hammaddeye erişim imkanlarını araştırmak
 • Çalışacak personel ihtiyacını tespit etmek
 • Devlet desteğinin yapıldığı bölgeleri araştırmak

 

Fabrika Kurma Maliyeti

Fabrika Kurma Maliyeti
Fabrika Kurma Maliyeti

Fabrika kurmak için bir şirket kurulumu gerekiyor. Şirket kurulumu içinse bazı resmi işlemler yapılması gerektiğinden mali müşavirden danışmanlık alınması isabetli bir karar olmaktadır.  Fabrika Kurma Maliyeti söz konusu olduğunda ise yapılacak işin büyüklüğüne göre miktarlar değişecektir. Kullanılacak teçhizatlar, teknolojik alt yapının oluşturulması, lojistik faaliyetler maliyetleri etkileyecek olan unsurlar arasındadır. Bunun yanı sıra fabrika binasının kurulumu, üretim bantları, arazinin temini gibi detaylar da maliyetin belirlenmesinde etkili olacaktır. Bu sebeplerden fabrika kurmak yüksek maliyetli iş kolları arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Fabrika Nasıl Kurulur? Sorusuna yanıt arayanlar maliyet oranlarını da merak edeceklerdir.

Fabrikanın hangi sektörde hizmet vereceği kurulum maliyetlerine etki edecek bir konudur. Fabrika kurmak konusunda tam bir rakam telaffuz etmek bu sebeplerle oldukça zordur.

Fabrikaların tasarladıkları ürünler ya da üretimleri söz konusu olduğunda farklı özelliklerde kurulmaları gerekecektir. Bazı fabrikalar işleyecekleri hammaddeye yakın yerlerde kurulurken bazıları dağıtım noktası esas alınarak kurulur. Bu durum da maliyetlerin belirlenmesindeki etkenlerden biridir.

İlk defa ticaret ve üretim yapacaksanız mutlaka Ticaret Nasıl Yapılır Başlangıç Rehberi başlıklı makaleyi inceleyiniz.

 

Fabrika Kurmak İçin Devlet Destekleri ve Teşvikler

Fabrika Kurmak İçin Devlet Destekleri ve Teşvikler
Fabrika Kurmak İçin Devlet Destekleri ve Teşvikler

Fabrika kurmak isteyenler için faizsiz kredi ya da hibe gibi yardımlar söz konusu olabilmektedir. KOSGEB, küçük ve orta ölçekte işletme olarak adlandırılan firmalara destek sağlamaktadır. Fabrika Kurmak İçin Devlet Destekleri ve Teşvikler nelerdir? Merak edenler için KOBİ’ler ya da şirketlerin başvuru yapabileceği adreslerden biri KOSGEB olacaktır. Başvuru yapılmadan önce girişimcilerin öğrenmesi gerekenlerden biri de kuracakları işin KOSGEB tarafından desteklenip desteklenmediğini öğrenmektir. Tabi bunun yanında Sanayi Bakanlığı sitesini ziyaret edip farklı teşviklerle ilgili de bilgi alabilirsiniz.

 

Fabrika Yapımı İçin Kredi

Fabrika Yapımı İçin Kredi
Fabrika Yapımı İçin Kredi

OSB olarak adlandırılan Organize Sanayi Bölgeleri’nde fabrika açmak isteyenler devlet desteğinden yaralanabilecekleri için Fabrika Yapımı İçin Kredi başvurusu yapılması gerekecektir. Kobi ve şirketler fabrika kurmak istediklerinde faizsiz kredi ya da hibe gibi seçeneklerden yaralanabilmektedirler. Üretim yapılmak istenen sektörün tespit edilmesi ve başvuruların bu doğrultuda yapılması verilecek kredi miktarının da belirleyicisi olmaktadır. Fabrika kurarken teminat mektubu ya da banka kredisi gibi durumlar da kaynak yaratma konusunda seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Fabrika Kuruluş Aşamaları

Fabrika Kuruluş Aşamaları
Fabrika Kuruluş Aşamaları

Fabrika kurmak bir takım karışık süreçlerin sonunda gerçekleşmektedir. Bu işlemlerin takip edilmesi, başvuru süreçleri için belirli bir zaman aralığına gereksinim duyulmaktadır. Fabrika Kuruluş Aşamaları ise meşakkatli çalışmaların ardından gerçekleşebilmektedir. Fabrika Nasıl Kurulur? Sorusunu araştıranlar için bilinmesi gereken bir konu da yeterli bir sermaye birikiminin olması gerektiğidir. Fabrika kurmak bazı riskleri de göze almayı gerekli kılmaktadır.

Fabrika kuruluş aşamaları için bazı işlemlerin yapılması bir zorunluluktur. Bu zorunluluklar arasında gerekli resmî belgelerin alınması ilk sırada yer almaktadır.

 • Öncelikle fabrika kurmak isteyen kişiler planlama yapmalıdır
 • Hangi sektörde üretim yapılacağına karar verilmelidir
 • Mali analizler yapılmalıdır
 • Finansal kaynaklar belirlenmelidir
 • İşletmenin oluşturulması için proje aşaması gerçekleştirilmelidir
 • Fabrikanın kurulacağı alanın tespiti, gerekli izinlerin alınması sonraki aşamalarda gerçekleşecek işler arasındadır
 • Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan uygunluk belgeleri alınmalıdır
 • ÇED raporu fabrika kurma aşamalarında alınması gereken bir belgedir

 

Ne Fabrikası Kurabilirim Diyenlere Örnekler

Ne Fabrikası Kurabilirim Diyenlere Örnekler
Ne Fabrikası Kurabilirim Diyenlere Örnekler

Fabrika kurmak isteyenler hangi alanda bu işi yapabilirim diye merak edebileceklerdir. Her sektör kendine has bazı özellikler taşımaktadır. Farklı sektörlerin kar oranları ya da kurulum aşamaları da değişik olacaktır. Kişiler iş yapmak istedikleri sektörü çok iyi analiz etmelidirler. Ne Fabrikası Kurabilirim Diyenlere Örnekler vermek istersek ilk sırada çimento fabrikasını gösterebiliriz. Çimento fabrikalarında yapılan üretimler inşaatların yapımında kullanılan çimento maddesi ile ilgilidir. Bunun yanı sıra uçak fabrikası, iplik fabrikası gibi örneklerle de seçenekler çoğaltılabilmektedir.

Dünya üzerinde birçok fabrika bulunmaktadır. Otomobil fabrikaları, tekstil fabrikaları çeşitli alanlarda üretim yapan fabrikalara verilebilecek örnekler arasındadır. Fabrika Nasıl Kurulur? Merak edenler birçok fabrika çeşidi hakkında da bilgi almak isteyeceklerdir.

 

Fabrika Nereye Kurulur?

Fabrika Nereye Kurulur
Fabrika Nereye Kurulur

Fabrikalar kurulurken dikkate alınacak birçok kriter söz konusudur. Üretim yapılan yerler olan fabrikalar, kurulurken bazı konular dikkate alınmalıdır. Fabrika Nereye Kurulur? Bu konuda araştırma yapanların öğrenmek isteyecekleri konulardan biridir.

 • Fabrika için büyük arazilere ihtiyaç duyulmaktadır
 • Kurulacak fabrikanın özelliğine göre hammaddeye yakınlığı önemli olabilmektedir
 • Fabrika kurulması planlandığında çevresindeki iş gücü de hesaba katılmalıdır
 • Fabrikanın kurulduğu bölgenin ulaşım ağlarına yakınlığı oldukça önemlidir
 • Fabrika kurulacağı zaman dikkate alınması gereken koşullardan biri de bölgesel özelliklerdir. Fabrika hangi bölgede kurulacaksa oranın yüzey şekillerinden iklimine kadar birçok özelliği dikkate alınmalıdır
 • Bazı fabrikalar ürünlerini dış dünyaya deniz taşımacılığı ile ulaştırdıklarından limanlara yakın yerlerde kurulması mali açıdan kazançlı bir durum oluşturacaktır
 • Fabrika enerji ihtiyacı sebebiyle enerji kaynaklarına yakın yere kurulmalıdır
 • Devlet teşviki yapılan alanlar yatırımcı tarafından dikkate alınmalıdır
 • Şehir merkezleri fabrika kurulumu için uygun alanlar olmayabilir

Fabrika kurmak karlı bir yatırım olabileceği gibi aynı zamanda bazı riskleri de taşıyabilmektedir. Risk faktörünü belirleyen unsurlar ise kişilerin yeterince deneyim sahibi olmaması ya da sektörü doğru tanımaması olabilmektedir. Bu tür bir yatırım ciddi bir deneyimi gerekli kılar. Profesyonel bir zihniyetle hareket edilmesi ve ekiple çalışılması gerekli olabilir. Fabrika Nasıl Kurulur sorusuna yanıt arayanlar detaylı bir araştırma yapmadan karar almamalıdırlar.

Scroll to Top