Evden Yapılabilecek İş Fikirleri Listesi 2022

Evde Para Kazandıran İşler

Son zamanlarda internette en fazla aranan konulardan biri, evde para kazandıran işler ve mesleklerdir. İnsanların birçoğu günümüzde evde çalışarak para kazanıyor. İster bir ev hanımı bir anne olun, ister üniversite mezunu bir genç olun, siz de evden gelir elde edebilirsiniz. Ancak evde çalışarak para kazanmak göründüğü kadar kolay bir iş değildir. Sabahları kalkıp pijamalarınızla istediğiniz saatlerde çalışmak kulağa çok kolay bir şeymiş gibi gelebilir. Ancak evden para kazanabilmek için başlangıçta disiplinli olmayı öğrenmek ve bazı püf noktalarına dikkat etmeniz gerekecektir.

Evde Para Kazandıran İşler
Evde Yapılabilecek İş Fikirleri

Evden para kazanmak için yapmanız gereken ilk şey kendinize dikkatiniz dağılmadan çalışabileceğiniz özel bir çalışma alanı hazırlamak olmalı. Bu çalışma alanı, evinizde ayrı bir oda olmalı. Ancak evinizde çalışma odası olarak kullanabileceğiniz fazla bir odanız yoksa yatak odanızın bir bölümünü de çalışma alanı olarak düzenleyebilirsiniz. Evde para kazandıran işler yaparak para kazanabilmek için belli bir disiplin geliştirmelisiniz. Bunun için belli bir saatte çalışmaya başlayabilir ve çalışma saatlerinizi önceden belirleyebilirsiniz. Her gün aynı yerde ve aynı saatte çalışmak, size kısa sürede çalışma disiplini kazandıracaktır.

 

Evden çalışmanın pek çok avantajı vardır. Evden çalışmak, öncelikle aylık ne kadar para kazanabileceğinizin bir sınırı olmadığı anlamına gelir. Evden çalışmak, çocuğunuza daha çok zaman ayıracağınız anlamına gelir. Aynı zamanda evden çalışmayı, sevdiğiniz işi yapmanız için size sunulmuş bir fırsat olarak da görebilirsiniz. Bu sayede evinizde hayalinizdeki işi yaparak para kazanabilirsiniz. Ancak evden çalışmanın birçok dezavantajı da vardır. Örneğin evden çalışırken, ev ve iş hayatını birbirinden ayırmanız zordur. Aynı zamanda evden çalışırken zamanı iyi yönetemezseniz, gece yarılarına kadar çalışmak zorunda kalabilirsiniz. Bu ise uyku düzeninizin bozulmasına ve en sonunda sağlığınızın bozulmasına neden olabilir. Evde para kazandıran işler yaparak evden çalıştığınızda sadece çalıştığınız kadar para kazanırsınız. Evden çalışırken faturalarınızı, ve ihtiyaçlarınızı karşılayabilmek için disiplinli çalışmalısınız. Tüm dezavantajlarına rağmen evden çalışmaya karar verdiyseniz, evde çalışarak para kazanabileceğiniz birçok iş bulabilirsiniz. Bu işlerden size en uygun olanını seçerek hemen harekete geçebilir, siz de evde çalışarak para kazanmaya başlayabilirsiniz.

 

Blog Yazmak

Evde para kazandıran işler listesinde ilk sırada yer alan blog yazmak, düzenli ve yüksek bir gelir elde etmenizi sağlayan işlerden biridir. İlgilendiğiniz belirli bir konu hakkında blog yazarak web sitenizin trafiğini arttırdığınızda, gerçekten yüksek gelir elde edebilirsiniz. Bunun için öncelikle kendinize bir blog platformu seçmelisiniz. WordPress, Blogger, Tumblr, Medium, Ghost, Squarespace vb. birkaç ücretsiz blog platformundan birini seçebilirsiniz. Ancak kendi alanınıza sahip olup hosting ve domain satın alırsanız web sitenize daha fazla ziyaretçi çekebilirsiniz. Ama kendinize tamamen ücretsiz bir blog da açabilirsiniz. Ancak ücretsiz blog açmanın çeşitli dezavantajları vardır. Öncelikle ücretsiz blog servisleri birçok kısıtlamaya sahiptir. Bu blog servislerinde blog sitenize reklam alıp para kazanmanız çok zordur. Ayrıca bu blogların size verdiği alan da oldukça azdır ve depolama kapasiteleri çok düşüktür. Blog yazarak düzenli bir gelir elde etmek istiyorsanız, hosting ve alan adı için para ödemelisiniz. Bunun için godaddy, namecheap vb. bilinen ve güvenilir şirketleri tercih edebilirsiniz.

 

Hosting ve alan adınızı satın aldıktan sonra, kendinize ilgilendiğiniz bir konu seçerek yazmaya başlayabilirsiniz. Web sitenizde videolar ve ses dosyaları da paylaşabilirsiniz. Web sitenizin takipçi sayısını artırmak istiyorsanız, sıkı çalışmalı ve kaliteli içerikler üretmelisiniz. Web sitenizin trafiğini artırmak için, düzenli olarak gönderi paylaşmalısınız. Paylaştığınız gönderilerde insanların ihtiyaçlarını karşılayacak özgün bilgiler vermeye dikkat etmelisiniz. Web sitenize daha fazla ziyaretçi çekmek için web sitenizi Facebook, Instagram, Twitter, Reddit vb. tüm sosyal medya platformlarında tanıtabilirsiniz. Ziyaretçi sayısı yüksek bir blog yazarı, ayda 10.000 TL kazanabilmektedir. Yeni başlayanlar için bu rakam çok daha düşük olsa da, sıkı çalışarak bir yıl içinde kazancınızı kolayca artırabilirsiniz.

 

Tişört Tasarlamak

Evde para kazandıran işler sıralamasında ilk sıralarda yer alan bir diğer iş de tişört tasarlamaktır. Sanatsal bir yeteneğiniz varsa, tişörtler için farklı tasarımlar oluşturarak para kazanabilirsiniz. İnternette bunu yapabileceğiniz birçok web sitesi var. Bu web sitelerini kullanarak farklı ve sanatsal tişörtler tasarlayabilir, tasarladığınız bu tişörtleri internet üzerinden satabilirsiniz. Bunun için seçtiğiniz bir tişört tasarım sitesinde hesap oluşturun. Daha sonra tişörtünüzün rengini, ölçülerini, stilini ve tasarımını seçin. Tasarladığınız tişörtleri yüksek kâr oranlarıyla satmak için instagram, facebook gibi sosyal medya kanallarını kullanabilirsiniz.

 

İnternetten Özel Ders Vermek

Evde para kazandıran işler olarak yapabileceğiniz bir diğer iş ise internetten özel ders vermektir. Matematik, fizik, Türkçe, İngilizce, Tarih vb. konularda özel ders vererek para kazanabilirsiniz. Eğer bir müzik aleti çalıyorsanız, gitar, piyano, keman dersleri de verebilirsiniz. İyi resim çizebiliyorsanız çocuklara resim konusunda da özel ders verebilirsiniz. Resim gibi sanatsal alanlarda yeteneğiniz vfarsa, Halk Eğitim kurslarından belli bir saat eğitim aldıktan sonra o konuda eğitmenlik sertifikası kazanarak özel atölye ve kurs merkezleri açabilir ya da Halk Eğitim Merkezlerinde öğretmenlik yapabilirsiniz. Ayrıca Udacity, Udemy veya Lynda gibi çevrimiçi platformlarda online ders vererek de para kazanabilirsiniz. Online ders veren bu sitelerde ders verebilmek için öncelikle siteye kayıt olmanız gerekmektedir. Ardından çevrimiçi bir görüşmeden sonra değerlendirilir ve sonra uygun görülürse web sitede eğitimci olarak çalışmaya başlayabilirsiniz. Bu sitelerde eğitimci olabilmek için vereceğiniz ders konusunda yetkinliğe sahip olduğunuzu diploma veya sertifikalarla kanıtlamanız gerekmektedir. Ayrıca web sitenin insan kaynaklarıyla yapacağınız görüşmenin olumlu sonuçlanması da gerekmektedir. Kurumsal web siteleri sizinle genellikle 1 yıllık bir sözleşme yaparlar. Özel ders vererek alacağınız ücretler deneyiminize göre değişmketedir. Deneyimli ve uzman bir eğitmenseniz evde online ders vererek ayda 4 bin ila 5 bin TL arasında gelir elde edebilirsiniz.

 

Podcast ile Hikâye Anlatmak

Hikaye anlatmayı seviyorsanız podcastler oluşturarak hikâye anlatabilir, bu şekilde düzenli gelir elde edebilirsiniz. Podcast, bir kullanıcının dinlemek için indirebileceği bir dizi dijital ses veya video dosyasıdır. Podcast oluşturmak için cep telefonunuzla da ses kaydı yapabilirsiniz, ancak profesyonel bir ses kaydı için iyi bir ekipman almanız gerekebilir. Bunun için bir mikrofon, ses filtresi, bilgisayar veya dizüstü bilgisayar ile bir ses düzenleme yazılımına ihtiyacınız olacaktır. Ardından, podcast’inizi yayınlayabileceğiniz bir platform bulmalısınız. Apple en fazla tercih edilen podcast platformu olsa da, Google Podcast, Anchor, Spotify vb. platformları da kullanabilirsiniz. Kayıtlarınızı yüklemek için öncelikle seçtiğiniz uygulamaya kaydolmalısınız. Daha sonra kayıtlarınızı yükleyip dinleyicilerin kullanımına sunabilirsiniz. Podcast ile sponsor ve reklamlarla para kazanabilirsiniz. Kayıtlarınız 500 kez indirildiğinde, para kazanmaya başlayabilirsiniz, ancak yüksek gelir elde edebilmek için 5000’den fazla takipçinizin olması gerekmektedir. Takipçi sayınızı ise sosyal medyada reklam vererek veya paylaşım yaparak artırabilirsiniz.

 

Çeviri Yapmak

İngilizce biliyorsanız İngilizce’den Türkçe’ye çeviri yaparak internette para kazanabilirsiniz. İngilizce dışında başka diller öğrenerek çeviriden kazandığınız geliri artırabilirsiniz. İnternette güvenli olarak çeviri yaparak para kazanabileceğiniz birçok web sitesi mevcuttur. Bu web sitelerinden en fazla iş alarak para kazanabileceğiniz platform ise proz.com’dur. Bu platformda neredeyse her dil gruplarında çeviri işi alarak yüksek gelir elde edebilirsiniz. Bu web sitesinde çeşitli testlere katılarak çeviri hizmeti sunduğunuz dilde başarılı olduğunuzu kanıtlayabilir, böylece çok daha fazla çeviri işi alabilirsiniz. İnternette çeviri yaparak para kazanabileceğiniz diğer web siteleri ise freelancer, fiverr, worknhire ve upwork gibi web siteleridir. Bu web sitelerinin her biri internette çevirmen olarak para kazanabilmeniz için size güvenli bir platform sunmaktadır.

 

Sosyal Medya Yöneticiliği

Facebook, Twitter, Instagram ve Snapchat gibi sosyal medya platformlarında sosyal medya yöneticiliği yaparak para kazanabilirsiniz. Tüm şirketler ve markalar, ürünlerinin popülerliğini artırmak için sosyal medya hesaplarına bir sosyal medya yöneticisi atamaktadır. Siz sosyal medya yöneticisi olarak şirketin sosyal medya hesabında ürün paylaşımı yaparak hesabı güncel tutarsınız. Sosyal medya yöneticiliği, kurumsal bir hesapta gönderiler ve videolar paylaşarak markanın değerini artırmayı kapsayan bir iştir. Sosyal medya yöneticiliğinde başarılı olabilmek için düzenli olarak gönderi paylaşmalı ve takipçilerle düzenli olarak iletişim kurmalısınız. Ancak bu işi yaparken sürekli hesapta aktif olmalı, bu yüzden zamanınızın ve enerjinizin büyük bölümünü işinize harcayacağınızı unutmamalısınız.

 

Web tasarımı

Tüm işletme sahiplerinin günümüzde bir web sitesi olmalıdır. Bu yüzden günümüzde en çok para kazandıran işler ve mesleklerden biri de web tasarımıdır. Evde çalışarak yapabileceğiniz bir iş olan web tasarımı için kodlama öğrenmeli ve kendinizi web tasarımı konusunda geliştirmelisiniz. Başlangıçta kendinizin için web siteleri tasarlayarak bu işi iyi bir şekilde öğrenebilir ve düzenli bir gelir elde etmeye başlayabilirsiniz.

 

Makale Yazmak

Evde para kazandıran işler arasında düzenli gelir elde etmenizi sağlayan bir diğer iş, makale yazmaktır. İçerik üreticiliği olarak da bilinen makale yazmak, web sitelerine çeşitli konularda SEO makaleleri yazmayı kapsayan bir iştir. SEO makaleleri yazan makale yazarları, google ve diğer arama motorlarında kişilerin aradığı anahtar kelimelerle ilgili yazıları yazan kişilerdir. SEO makaleleri doğru bir biçimde yazıldığında aramalarda web sitesinin üst sıralarda görüntülenmesini sağlamaktadır. Bu yüzden özellikle işletme sahipleri, müşterilerini artırmak için SEO makalesi yazdırarak web sitelerinin trafiğini artırmaya çalışırlar. Bir SEO makale yazarı Türkiye’de aylık 2000 TL ile 2500 TL arasında gelir elde etmektedir. Ancak yurt dışında bu fiyatlar çok daha yüksektir. Bu yüzden İngilizce biliyorsanız hem Türkiye’de hem de yurt dışında SEO makalesi yazarak yüksek gelir elde edebilirsiniz.

 

YouTube Üzerinden Para Kazanmak

Evde para kazandıran işler listesinde yer alan bir diğer iş youtube üzerinden para kazanmaktır. Youtube web sitesinde bir kanal oluşturarak çektiğiniz videoları bu kanala yükleyebilir, bu videolarınızdan para kazanabilirsiniz. Kanalınız popüler hale geldikçe ve abone sayınız arttıkça Youtube üzerinden elde edeceğiniz gelir de artmaktadır. Youtube’da bir kişinin aldığı ödemeler ise videonun görüntülenme sayısına bağlı olarak değişmektedir. Youtube üzerinden para kazanabilmek için, bir videonuzun en az 1000 görüntüleme alması gerekmektedir.

 

Instagram Üzerinden Para Kazanmak

Evde para kazandıran işler listesinde seçebileceğiniz bir diğer iş instagram üzerinden para kazanmaktır. Başlangıçta sadece görsel paylaşımlar yapmak amacıyla kullanılan instagram, günümüzde en fazla para kazanabilmek için kullanılan bir sosyal medya uygulaması haline gelmiştir. Instagram üzerinden para kazanabilmenin ise birçok yolu vardır. Instagramda para kazanabilmenin en temel şartı ise belirli bir takipçi sayısına sahip olmaktır. Bunun için çeşitli yöntemler kullanarak takipçi sayınızı mümkün olduğunca artırmanız gerekmektedir. Çoğu insan para kazanabilmek için para ödeyerek takipçi satın almaktadır. Ancak bu yöntem para kazanmanızı engelleyecek yöntemlerden biri olduğu için asla kullanmamanız gereken bir yöntemdir. Instagram üzerinden para kazanmak istiyorsanız, takipçileriniz para ile satın alınan sahte hesaplar olmamalıdır. Gerçek takipçi kazanmak için ise çeşitli yöntemler kullanabilirsiniz. Instagram üzerinden para kazanabilmek için öncelikle instagramda profesyonel hesap oluşturmalısınız. Profesyonel hesapların, kişisel hesaplardan en temel farkı hesabın herkese açık olmasıdır. Kişisel hesaplarda ise eğer isterseniz hesabınızı takipçilerinizin dışındaki herkese gizli hale getirebilirsiniz. Profesyonel bir hesap oluşturduktan sonra hesabınıza paylaşım yaparak, diğer hesapları takip ederek ve hesabınızla diğer hesaplarla etkileşim kurarak takipçi sayınızı artırmalısınız. Takipçi sayınız en az 40-50 bin seviyelerine ulaştığında instagram üzerinden para kazanmaya başlayabilirsiniz. Instagram’dan kazanacağınız paranın sınırını takipçi sayınız belirlemektedir. Ancak bazı durumlarda takipçi sayınız az bile olsa instagramda yüksek gelir elde edebilirsiniz. Örneğin günümüzde takipçi sayısı 100 bin olan profesyonel bir hesap bin lira kazanabilirken, takipçi sayısı 5 bin olan bir hesap ayda 3 bin lira kazanabilmektedir. Instagram’dan para kazanmanın çeşitli yöntemleri vardır. Bu yöntemlerin başlıcaları; influencer olarak para kazanma, satış ortaklığı ile para kazanma, ürün satarak para kazanma, instagram hesabı alıp satarak para kazanmadır.

 

Influencer Olarak Para Kazanma

Influencer İngilizce bir kelime olup anlamı ‘etkileyen’ demektir. Instagram’da kişileri etkileyerek onların çeşitli ürünleri satın almasını sağlayan kişilere influencer denilmektedir. Influencer, profesyonel hesabında ortağı olduğu ürünlerin tanıtımını yapan kişidir. Bir hesap sadece belli bir ürünün tanıtımını yapabileceği gibi farklı ürünlerin ve farklı markaların tanıtımını da yapabilmektedir. Eğer sosyal medyada takipçi sayınız yüksekse siz de influencer olarak para kazanabilirsiniz. Firmalar takipçi sayısı yüksek hesaplara reklam teklifi iletmektedir. Bu sayede evde çalışarak yüksek gelir elde edebilirsiniz. Influencer olarak çalışan kişiler çoğunlukla paylaşım başına ücret alırlar. Markaların reklamlarını gönderilerinizde ve hikâyelerinizde paylaşarak düzenli ve yüksek ücretler kazanabilirsiniz.

 

Satış Ortaklığı ile Para Kazanma

Instagram’da en fazla para kazandıran yöntemlerden bir diğeri satış ortaklığı ile para kazanmaktır. Satış ortaklığında markaların ürünlerini tanıtarak sizin sayenizde satılan ürünlerden komisyon alırsınız. Trendyol ve benzeri sitelerle satış ortaklığı kurarak instagram üzerinden yüksek gelir elde edebilirsiniz. Ancak bu sistemde kazanç elde edebilmek için takipçi sayınızın en az 10 bin olması gerekmektedir.

 

Ürün Satarak Para Kazanma

Instagram üzerinden para kazanabilmenin bir diğer yöntemi ürün satarak para kazanmaktır. Kendi tasarladığınız ürünleri veya toptancılardan satın aldığınız ürünleri instagram hesabınızda satarak da para kazanabilirsiniz. Instagram üzerinden ürün satarak iyi para kazanmak istiyorsanız satış oranı yüksek ürünler tercih etmelisiniz. Ürünlerinizi gönderi ve hikayelerinizde paylaşarak tanıtımını yapmalı, yorumlara mutlaka cevap vermelisiniz. Hesabınızda aktif olduğunuzda, düzenli paylaşım yaptığınızda ve size gönderilen yorum ve mesajlara cevap verdiğinizde bu yöntemle yüksek ve düzenli bir gelir elde edebilirsiniz.

Okuyunuz: Yeni İş Fikirleri

 

Instagram Hesabı Alıp Satarak Para Kazanma

Instagram üzerinden para kazanabilmenin diğer bir yöntemi instagram hesabı alıp satmaktır. Bu yöntemle instagramda para kazanmak için bir hesabı geliştirip takipçi sayısını artırdıktan sonra işletmelere ve firmalara satabilirsiniz. Takipçi sayısı yüksek hesapları yüksek ücretler ödeyerek satın alan firmalara düzenli olarak instagram hesabı satarak kazanç elde edebilirsiniz. Instagram üzerinden hesap satarak para kazanma ücretleri takipçi sayılarına göre değişmektedir. Örneğin 5 bin takipçili hesaplar 200 TL’ye alıcı bulurken, 50 bin ve üzeri takipçisi olan hesaplar 2000 – 3000 TL’ye alıcı bulmaktadır.

 

Scroll to Top