Etüt Merkezi Açmak | Maliyeti ve Kazancı

Etüt Merkezi Açmak

Günümüzde en önemli şeylerden biri de eğitimdir. Pek çok ebeveyn, çocuğunun daha başarılı olması için çabalamaktadır. Bu sebeple de okul dışında da eğitim almasını sağlamak istemektedir. Bu sebeple de çocuklarını etüt merkezlerine göndermektedir.

Etüt Merkezi Açmak
Etüt Merkezi Açmak

Tüm bu nedenlerden de yola çıkarak pek çok kişi etüt merkezi açmak istemektedir. Gelişen eğitim sektörü ile birlikte hemen hemen her yerde bir sürü etüt merkezi açılmıştır. Güzel bir iş imkanı olduğu söylenen etüt merkezlerini açmayı isteyen kişilerin sayısı da epeyce artmıştır.

 

Etüt Merkezi Nasıl Açılır? 

Etüt merkezini açmaya karar verenlerin aklına ilk gelen soru etüt merkezinin nasıl açılacağı sorusudur. Elbette ki bunu yapmak çok da kolay olmayacaktır. Birden çok detayın etkisiyle bu etüt yerlerini açmak ancak mümkün olacaktır.
Etüt merkezi açmak istiyorsanız öncelikle güzel bir lokasyon bulmanız gerekiyor. Yani öncelik olarak bir yer bulmamız gerekiyor. Büyüklüğünün ve sınıf sayısı elbette ki tamamen size kalıyor. Yine de kesin bir dille söylenmelidir ki öncelik etüt merkezi için bir yer bulmanız olacaktır.

Etüt merkezi açarken yine gerekli belgelerin eksiksiz temin edilmesine dikkat etmeniz gerekiyor. Belli başlı her yerde gerekli belgeler ve şehrinize özel belgeleri almalısınız. Bundan sonra da bu belgeleri onaylatmanız gerekecek. Tüm gerekliliklerin sonrasında ise etüt merkezini açmanız için önünüzde bir engel kalmayacaktır.

Etüt merkezi nasıl açılır sorusunun cevabı kısaca bu şekilde verilebilir. Tüm bu detaylar dahilinde hayalimizi gerçeğe dönüştürebilirsiniz.

 

Etüt Merkezi Açmak İçin Şartlar 

 Etüt merkezi açmak çok da kolay olmayacaktır. Etüt merkezi açmak için şartlar elbette ki fazlasıyla vardır. Bu şartların sağlanmadığı durumlarda etüt merkezi açmanız mümkün olmayacaktır.

Etüt merkezi açabilmek için bazı şartlar şunlardır:

> Gerekli mercilerden izin ve onay almanız gerekecektir.
> Ders dinlemek için uygun sınıfların olduğu belli seviyede büyüklükteki bir yer bulmanız lazımdır.
> Gerekli eğitimci kadrosuna sahip olmanız gerekmektedir.
> Yeterli kaynak, doküman ve eğitim malzemesine sahip olmalısınız.

Bu şartlar, genelde ne olursa olsun her yerde geçerli olan koşullardır. Bunun dışında etüt salonunu açmayı düşündüğünüz şehrin ve lokasyonun da etkisiyle diğer bazı koşullar da olacaktır. Fakat, yine de başlıca şartlar bunlardır diyebiliriz.

Okuyunuz: Yazılımcı Nasıl Olunur? 

 

Butik Dershane Açma Maliyeti 

Her işte olduğu gibi etüt salonu ve büyük dershane açmak için de belli bir maliyet gerekecektir. Butik dershane açma maliyeti ne olduğu da bu sebeple merak edilmektedir. Bu oldukça değişkenlik gösteren maliyet hakkında pek çok etken olacaktır.

Öncelikle etüt merkezi açmak konusuna ortalama olarak yaklaşmak gerekir. Çünkü oldukça değişken bir maliyet söz konusudur. Yine de ortalama olarak maliyetin 600 bin lira olduğu söylenebilir. Tabi ki bu ortalama olarak 300 kişilik bir büyük dershane içindir. Kişi sayısının artması ve azalması ile birlikte maliyet de değişecektir.

Butik dershane açma maliyetini etkileyen başka faktörler de vardır. Bunlardan ilki dershane eğitim kadrosunda kaç eğitimci bulunduğudur. Bunun dışında yine dershane lokasyonu ve benzeri unsurlar da etkili olacaktır. Elbette ki lokasyon, maliyet kadar alacağınız ücretin de artmasına neden olacaktır.

 

Dershane Açmak İçin Gerekli Belgeler 

Dershane açmak isteyenlerin tüm şartların yanı sıra belgelere de sahip olması gerekir. Bazı istenen belgeler vardır ve bu belgeler olmazsa olmazdır. Bu belgeler olmadan ve bu belgeleri onaylatmadan asla dershane açamayacaksınız.

Dershane ya da etüt merkezi açmak için gerekli başlıca belgeler şunlardır:

> İl müdürlüğünden alınacak dilekçe formu
> Milli eğitim tarafından onaylanmış çeşitli belgeler
> Binaya dair tüm detayları gösteren fotoğraflar ( Bir sorun olmadığını kanıtlamak için)
> Talim ve Terbiye Kuralları kararı onaylanmış belgesi
> Genel Müdürlük tarafından onaylanmış kurs program belgesi
> Çeşitli protokol ve raporlar

Bu belgeler hemen hemen her yerde geçerli olan belgelerdir. Bunun dışında da pek çok belge bulunmaktadır ve bulunduğunuz konuma göre değişir. Ayrıca, söylemekte fayda var ki bu belgelerin hepsini onaylatmalısınız. Belgeler, bulunduğunuz belediyeler ve çeşitli kurumlar tarafından onaylanacaktır.

 

Kimler Etüt Merkezi Kurabilir ? 

Akıllara gelen en önemli sorulardan biri de kimlerim etüt merkezi kurabileceği sorusudur. Pekala herkes etüt merkezi açamaz. Etüt merkezi kurabilmek için de belli başlı gereklilikler bulunmaktadır.

Etüt merkezi kurabilmek için en önemli gereklilik elbette ki sermayedir. Belli bir sermayeniz ya da birikiminiz yoksa etüt merkezi kuramazsınız. Etüt merkezi açmak için o sebeple gerekli şartın sermaye olduğunu söyleyebiliriz.

Etüt merkezini kimler kurabilir sorusuna verilebilecek bir diğer cevap ise çalışkan insanlardır. Bunun neden gerekli olduğu aklınıza takılabilir. Fakat bu soru söyle açıklığa kavuşturulabilir. Etüt merkezini açmak belli başına bir şey değildir. Bunun dışında sürekli çalışmanız ve çabalamaniz gerekecektir. Bu sebeple de çalışkan biri olursanız etüt merkezi kurabilirsiniz.

 

Ders Çalışma Salonu KOSGEB Desteği 

Etüt merkezi açmak çok büyük miktarlarda maliyet gerektirmektedir. Tam bu noktada bir destek almak ders çalışma salonu açma konusunda yardımcı olacaktır. Ders çalışma salonu KOSGEB desteği de tam bu konuda umut ışığı olmaktadır. İş açmak isteyenler için en iyi imkanları KOSGEB sağlamaktadır.

KOSGEB, bir süre geri ödemesiz daha sonra geri ödemeli destek sağlamaktadır. Açacağınız iş yerinin bazı masraflarını karşılamayı üstlenmektedir. Bu açıdan bakıldığında KOSGEB için büyük bir velinimettir diyebiliriz.

 

Özel Eğitim Merkezi Yönetmeliği 

Özel eğitim merkezi açacaklar için belli bir yönetmelik de vardır. İş kuracakların bu yönetmeliklere uyarak ve dikkat ederek iş kurması gerekir. Bu yönetmeliğe uyulmaması belli sorunlara yol açacaktır.

Özel Eğitim merkezi yönetmeliği oldukça gerekli maddeler içerir. Bu maddeler ışığında eğitim merkezini kurmanız gerekecektir. Bu maddelerin dışında yapılacak herhangi bir şey etüt merkezi açmak açısından sorunlara yol açabilir.

Bu yönetmeliğin maddeleri genellikle alınacak tedbirler ve uyulması gereken kurallarla ilgilidir. Bu maddelere uyarak etüt merkezi veya dershanelerin sorun yaşamadan eğitime devam etmesi amaçlanmaktadır.

 

Etüt Merkezinde Kişisel Gelişim Kursu Vermek 

Etüt merkezleri denince akıllara öncelikle çocuklar gelir. Daha doğrusu ortaokul ve lise düzeyindeki öğrencilere verilen eğitim gelir. Pek çok etüt merkezi de zaten bu amaçla hizmet vermektedir. Fakat, bazı etüt merkezleri ve kurslar kişisel gelişim kursu da verebilmektedir. Kısacası etüt merkezinde kişisel gelişim kursu vermek gayet normal bir durumdur.

Etüt merkezinde bu kursları vermek için Milli eğitim, belediye ve benzeri kurumlardan mutlaka izin almanız gerekiyor. Yoksa kurduğunuz kişisel gelişim kursu kapatılacaktır. Bu kurslar için onay almadan bir şey yapmanız kesinlikle mümkün olmayacaktır.

Yine kişisel gelişim kursu denince hangi alanların akıllara geldiği merak edilmektedir. Bu kişisel gelişim kurslarından bazıları yabancı dil kursları, yazılım kursları, el işi kursları ve benzeri kurslardır. Elbette ki bu kurslar dışında da oldukça fazla kişisel gelişim kursu mevcuttur.

Kişisel gelişim kursları sayesinde her yaştan pek çok birey eğitim almaktadır. Bu eğitimler sayesinde de kendini geliştirmekte ve hayata daha farklı pencerelerden bakabilmektedir.

Scroll to Top