Getirisi Yüksek Olan En Karlı Tarım Ürünleri 2022

getirisi yüksek olan en karlı tarım ürünleri1

Dünyanın en büyük ekonomisine sahip olan Amerika’nın bile tarım ürünleri ihracatı, gelirinin büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Hollanda ise her yıl karlı tarım ürünlerine yatırım yaparak ihracat fazlası vermektedir. 2000’li yılların başında teknolojik ürünler yüksek katma değerli iken, 2021 den sonra tarım teknolojik ürünlerin yerini almaya başlayacaktır. Bu yazımızda sizler için getirisi yüksek olan en karlı tarım ürünleri listesini hazırladık. Tarım yaparak para kazanmak için bir çok seçeneğinizin olduğunu hatırlatmak isteriz. Köylerden kentlere yaşanan büyük göç ve tüketimin artması ile tarım ürünlerinin fiyatları her geçen gün daha da yükselmektedir.

getirisi yüksek olan en karlı tarım ürünleri1
Getirisi yüksek olan en karlı tarım ürünleri

TV ekranlarında veya okuduğunuz haberlerde çiftçinin zor durumda olduğuna dair duyumlar almışsınızdır. Peki durumlar böyleyken neden tarıma yatırım yapmalısınız? Öncelikle çiftçinin neden zor durumda olduğunu anlamaya başlayalım.

 

  • En karlı tarım ürünlerine yatırım yapmaktansa, geleneksel tarım ürünlerinin yetiştirilmeye devam edilmesi.
  • Eski üretim yöntemlerinin terk edilmemesi.
  • Maliyet düşürücü önlemler alınması yerine, mevcut durumun ısrarla korunması.
  • Topraksız tarım, susuz tarım ve kazançlı tarım gibi daha modern üretim yöntemlerine geçiş yapılmaması.
  • Kısa zamanda ekonomik olarak yaşanan enflasyon en büyük etkidir. Çiftçiler bu duruma hazırlıksız yakalanmıştır.
  • Mekanik Ekipmanları kiralamak yerine satın alarak büyük bir borç yükünün altına girilmesi.
  • Teşvik rakamının yüksek olduğu ürünlere geçiş yapılmaması.

 

Bu saydığımız nedenler hem çiftçi, hem ülke yönetimi hem de diğer nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. Ancak tarım ürünlerinin hiç bir zaman krizden etkilenmeyeceğini, her zaman kazandıracağını unutmayınız. Yeter ki kendinize getirisi yüksek olan karlı bir tarım ürünü seçin. Bunun yanında modern üretim yöntemleri ve devlet teşviklerini almayı deneyin. Hedef pazara yakın olmanız ise sizin için büyük bir avantaj sağlayacaktır.

 

En Karlı Tarım Ürünleri 2022

En karlı tarım ürünleri
En karlı tarım ürünleri 2021

Katma değerli üretim yapmak için, yani düşük maliyetle yüksek kar etmeniz için sizlere para kazandıracak en karlı tarım ürünleri listesini hazırladık. Listede yer alan ürünler farklı iklimlerde ya da serada yetiştirilebilmektedir. Aynı zamanda yetiştirdiğiniz ürünün rekoltesi de gelirinizi etkileyecek en büyük unsurdur. Listede yer alan tüm ürünler için detaylı olarak inceleme yaptık. Para kazandıracak tarım ürünleri ile ilgili seçimi yaparken bulunduğunuz bölgeye en uygun ürünü bulmaya özen göstermelisiniz. Getirisi yüksek olan en karlı tarım ürünleri 2021 listesi sizlerle:

 

1. Ginseng Yetiştiriciliği

En Karlı Tarım Ürünleri
En Karlı Tarım Ürünleri

Yüksek rakımlı ve soğuk iklimlerde yetişen Ginseng dönüm başına 50.000 dolar kazanma fırsatı tanıyor. Yıllardır Asya’da yetişen ve çiftçilerin büyük bir geçim kaynağı olan Ginseng iyileştirici olarak kullanılır. Ginseng yetiştirilmesi 6 yılı bulmaktadır. Türkçe de adam otu olarak anılır. Güncel olarak N11 sitesinde 1 kg Ginseng kökü fiyatı 1500 TL’ye satılmaktadır. Kırmızı Ginseng’in kilogram fiyatı ise 1000 dolara kadar alıcı bulmaktadır. Ginseng özellikle Avrupalı kozmetik üreticileri tarafından yaşlanma karşıtı ürünlerde kullanılır. Ginseng yetiştiriciliği nasıl yapılır başlıklı yazı üzerinden bu ürünle ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 

2. Trüf Mantarı Yetiştiriciliği

Getirisi Yüksek Olan Tarım Ürünleri
Getirisi Yüksek Olan Tarım Ürünleri

Trüf mantarı meşe ağaç köklerin 20 cm – 30 cm altında bulunur. Ülkemizde ise özellikle Antalya ve Muğla bölgesinde bu alan çiftlikler bulunmaktadır. Köylüler ise yılın belirli zamanlarında Akdeniz ikliminin olduğu bölgelerde trüf mantarı toplayıcılığına başlar. Tabi bunu av köpeği yardımıyla gerçekleştirir.

 

Eğer Akdeniz ikliminde yaşıyorsanız meşe ve kestane ağacı ekerek trüf mantarı oluşumunu sağlayabilirsiniz. Tabi bulunduğunuz bölgenin sadece Akdeniz iklimi değil aynı zamanda yazın yağış alan bölge olması gerekir. Bir meşe ağacının kökünde 1-2 kg kadar trüf mantarı bulmanız mümkün. Güncel olarak Trüf mantarın kilosu ülkemizde 800 dolardan satılmakta. Avrupa da ise fiyatlar 1500 dolara kadar çıkıyor. Daha detaylı bilgi için Trüf Mantarı Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

3. Kuzu Göbeği Mantarı

kuzu göbeği mantarı yetiştiriciliği 11
Kuzu Göbeği Mantarı

Genelde ormanlık alanlarda bulunan bir mantar türüdür. İlk olarak evcilleştirilmesi 1980 yılında yapılmıştır. Dünyanın bir çok ülkesinde hobi olarak bahçelerde yetiştirilir. Doğal ortamda ise orman yangınlarından sonra ortaya çıkmaya başlar. Kuzu göbeği mantarı kurutulmuş olarak satılır. Ülkemizde kurutulmuş kuzu göbeği mantarı kilosu 1500 TL den alıcı bulmaktadır. Bu ürünü yetiştirmek için nemli toprağa ve ortama 15-20 C° derece hava sıcaklığına ihtiyacınız var. Kuzu Göbeği Mantarı Yetiştiriciliği başlıklı yazımızı okuyarak detaylı bilgi edinebilirsiniz. En karlı tarım ürünleri arasında yetiştirilmesi ilk iki tarım ürününe göre daha kolaydı.

 

4. Aloe Vera Yetiştirmek

Aloe Vera
Aloe Vera

Aloe Vera sağlık ve kozmetik alanlarında kullanılan bir bitkidir. Yetiştirilmesi ise diğer tarım ürünlerine göre oldukça kolaydır. Aloe Vera tohumunu internet üzerinden ortalama 0,30 kuruşa satın alabilirsiniz.Belirli bir olgunluğa gelen bitkinin kilogram satış fiyatı ise 300 TL’den başlıyor. Bu ürünü yetiştirip yurt dışına satabilirseniz daha yüksek karlar elde etmeniz mümkün. Özellikle Fransa’da kozmetik firmaları rekolteye göre kg fiyatı 100 Euro’dan alım yapmaktadır.Aloe vera Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır başlıklı yazı üzerinden ihtiyacınız olan bilgileri bulabilirsiniz.

 

5. Lavanta Tarımı Yapmak

En Karlı Tarım Ürünleri
En Karlı Tarım Ürünleri

Lavanta bitkisi dünyada en çok kullanılan uçucu yağlardan birisidir. Verimliliği yıllara göre artış sağlamaktadır. Yaptığınız yatırım türüne göre ortalama 2 yılda kendini amorti etme özelliğine sahiptir. Uçucu yağ olarak kilogramı 150 Euro’dan satılıyor. Alıcı bulma sorununuz ise hiç yok diyebiliriz. Ayrıca toprak açısından fazla seçiciliğe sahip bir bitki değildir. Otsu bir bitki olduğundan yayılma özelliğine de sahiptir. Ülkemiz de ise Akdeniz ikliminin yaygın olduğu bölgelerde yetiştirilir. Daha detaylı bilgi almak için Lavanta Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

6. Safran Bitkisi Yetiştirmek

Safran Yetiştiriciliği
Safran Yetiştiriciliği

Boyu 20-30 cm olan safran bitkisi tohum vermez, soğan ile yetiştirilir. Rüzgara karşı korunmuş Akdeniz ikliminin etkili olduğu güney bölgelerde en yüksek verim alınır. Boya, ilaç ve baharat yapımı gibi sektörlerde kullanılır. Olukça etkili olan bu bitki Orta Doğu ülkelerinde kg fiyatı olarak 30 Bin TL’ye kadar alıcı bulmaktadır. Kilogramının bu kadar pahalı olmasının nedeni ise yıllara göre verimliliğin artmasıdır. İlk yıl ortalama olarak  1 dekar araziden 750 gram safran toplayabilirsiniz. Her yıl ise %50 verimlilik artışı yaşanır. Safran Yetiştiriciliği başlıklı yazı üzerinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Not: Sizler için oluşturmuş olduğumuz farklı fikirler edinmenizi sağlayacak Yeni İş Fikirleri Listesi başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

 

7. İstiridye Mantarı 

İstiridye Mantarı
İstiridye Mantarı

Son yılların en popüler tarımsal ürünlerinden birisidir. Kuruluş maliyeti diğer ürünlere göre hem uygun hem de daha kolaydır. İsteğinize bağlı olarak istiridye mantarını çatı katında bile yetiştirebilirsiniz. Kilogram fiyatı ise 15 TL’den alıcı bulmaktadır. Protein bakımından zengin ve lezzetli olması talebi arttırmaktadır. Bir kereye mahsus kullandığınız tohumlar ile 3 defa mahsul alabilirsiniz. Kapsamlı bir şekilde üretim yapmak isterseniz özel olarak mantar çadırı kuran firmalar ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz. Daha detaylı ekipman bilgisi ve yapmanız gerekenlerle ilgili İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

8. Kiraz Yetiştirmek

Kiraz Yetiştiriciliği
Kiraz Yetiştiriciliği

Kiraz dünya üzerinde bir çok ülkede yetişebilmektedir.Ancak ticari alanda en çok Türkiye, İran ve İtalya tarafından üretilmektedir.Kiraz yetiştiriciliği yapanların iklim şartlarına dikkat etmesi gerekir. -2 C° dereceye kadar dayanabilen kirazlar, -4 C° de ölmektedir.Bu nedenle ülkemizde Akdeniz ikliminin yaşandığı bölgelerde yetiştirilir.Meyve döllenmeleri için her 1 dekar için 1 arı kovanı bulundurmanız gerekiyor.Çeşitlerine ve mevsime göre ise kilogram fiyatını 10 TL’den satmanız mümkün.Kiraz çeşitleri ve yetiştiriciliği ile ilgili Kiraz Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

9. Kinoa Bitkisi Yetiştirmek

Kinoa Tarlası
Kinoa Tarlası

Bitkiler protein bakımından oldukça fakir olan gıdalardır. Ancak kinoa ise bütün bitkilerin aksine protein bakımından oldukça zengindir. Bir dönem NASA tarafından astronotlar için uzayda yetiştirilmesi kararlaştırılmıştır.100’lerce çeşidi olduğu için hemen hemen her iklim koşuluna ayak uydurabilir. Kilogram fiyatı 9-15 TL arasında satılır.1 dönüm alana kinoa ekerek ortalama olarak 3-5 Bin TL arasında kazanç sağlayabilirsiniz. Üstelik devlet teşviği diğer tarım ürünlerine göre yüksektir.Kinoa Yetiştiriciliği başlıklı makale içeriğinde detaylı bilgiler yer almaktadır. En karlı tarım ürünleri arasında oldukça popüler bir üründür.

 

10. Serada Çilek Yetiştirmek

Organik Çilek Yetiştiriciliği
Organik Çilek Yetiştiriciliği

Serada çilek yetiştiriciliği özellikle Akdeniz bölgesinden oteller için yapılmaktadır.Normal toprakta da kolaylıkla çilek yetiştirebilirsiniz.Madde bakımından zengin toprak isteyen çilekler için organik gübre kullanım verimliliği arttırmanız mümkün.Serada ise topraksız tarım veya torf kullanarak yılın 4 mevsimi çilek ekimi yapabilirsiniz.Yaz ve kış aylarında farklı fiyatlara satılan çileğin ortalama alım fiyatı 10 TL’dir.Çilek ekmeyi düşünüyorsanız, organik tarım yaparak daha çok para kazanmanız mümkün.Hormonlu çileklerin piyasada fazla olması nedeni ile organik çileğe olan talep oldukça fazla.Çilek yetiştirciliği Nasıl Yapılır başlıkla makaleyi okuyup gerekli bilgi alabilirsiniz.

 

11. Zencefil Yetiştirmek

Zencefil Kökü
Zencefil Kökü

Zencefil tropikal iklimi seven bir bitkidir.Ülkemizde iklim açısından yeterli koşulların sağlandığı bölgelerde yetiştirilmesi mümkün.Humuslu toprağı seven zencefil baharat ve ilaç yapımında kullanılmaktadır.Yetiştirilen ortamın ortalama 10 C° derece sıcaklığa sahip olması gerekir.Zencefil ekimi yaptıktan sonra 10 ay içerisinde hasatını yapabilirsiniz.Sulu ve nemli ortamları seven zencefilin serada yetiştirilmesi daha mantıklıdır.Detaylı bilgi için Zencefil Yetiştiriciliği başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

12. Bambu Ağacı Yetiştirme

Tarım İş Fikirleri
Tarım İş Fikirleri

Hasat alması 5 yıl süren bambu bitkisi henüz Türkiye’de fazla bilinmeyen bir tarım ürünüdür.Ancak verimli olması nedeniyle en karlı tarım ürünleri listesinin başında yer alır.İsteğe bağlı olarak hem süs bitkisi hem de mobilya üretimi için üretebilirsiniz.Avrupa’da yıllık 3 milyon bambu bitkisi satılmaktadır.Bu ihtiyaç ise Kanada ve Polonya gibi ülkelerden sağlanır.Bambu yetiştiriciliğinin önemli olan kısmı ise köklerin filizlenmesini sağlamaktır.Filizlenme aşamasından sonra günlük 30-40 cm arasında büyüme sağlanır.Eğer hazır fide olarak bu köklerden satın alırsanız 5 yıl kadar beklemenize gerek kalmaz.Daha detaylı bilgi için Bambu yetiştiriciliği başlıklı makaleyi okuyabilirsiniz.

 

13. Badem Yetiştirmek

Badem Ağacı
Badem Ağacı

Botanik olarak erik,, kayısı ve şeftali ile aynı familyada yer almaktadır.Türkiye’de yüksek rakımlı bölgeler hariç her yerde yetiştirilebilen bir üründür.En çok kullanıldığı alanlar ise kuruyemiş ve kozmetik sektörü.Badem içi ve çağla olarak 2 şekilde satmanız mümkün.Tabi badem içi olarak satışını yaparsanız daha karlı çıkarsınız.Kilogram fiyatı 40-50 TL arasında alıcı bulmaktadır.Yetiştirilmesi için en ideal iklim Akdeniz iklim şartlarıdır.-20 C° kadar dayanıklı olması ile her bölgede kolaylıkla yetiştirilebilir.Kullandığınız gübre ve bakım ile verimliliği yıldan yıla arttırabilirsiniz.Badem Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır başlıklı yazıyı okuyarak daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 

14. Siyah Sarımsak Yetiştirmek

Siyah Sarımsak
Siyah Sarımsak

Son zamanların en popüler ve en karlı tarım ürünleri arasında yer almaktadır.Sarımsağın saça faydalı olduğu herkes tarafından bilinir.Bilinmeyen ise bu faydayı siyah sarımsağın sağladığıdır.Migros gibi marketlerde siyah sarımsağın 40 gramını 30 TL’den satın alabilirsiniz.Yaş olarak satılan sarımsağın kg fiyatı ortalama 150 TL.Anavatanı Asya olan siyah sarımsak ülkemizde en çok Kastamonu’da yetiştirilmektedir.Beyaz sarımsağın  2 aylık bir süre ile ısıl işleme maruz bırakılması ile elde edilir.Antioksidan bakımından oldukça zengindir.Daha detaylı bilgi için siyah sarımsak yetiştiriciliği başlıklı yazımızı okuyunuz.

 

15. Üzüm – En Karlı Tarım Ürünleri 

Üzüm Yetiştiriciliği
Üzüm Yetiştiriciliği

Dünya üzerinden ilk yetiştirilen meyvelerden birisidir.Tarihi M.Ö 5000’li yıllara kadar dayanmaktadır.Türkiye ise üzümün anavatanı olarak bilinir.Tüm dünyada 10 bin üzüm çeşidi varken bunların 1500 çeşidi ülkemizde yetişmektedir.Türkiye de sırasıyla en çok Akdeniz ve Ege bölgesinde üretilir.Çeşitlerine göre kilogram fiyatı değişmektedir.Dünyanın en pahalı üzümü ise Japon yakut roman üzümüdür.Kilogram fiyatı 5 Bin dolara kadar alıcı bulmaktadır.Üzüm çeşitleri ile ilgili bilgi almak için Üzüm Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır başlılı makaleyi okuyabilirsiniz.

 

16. Yaban Mersini Yetiştirmek

Yaban Mersini
Yaban Mersini

Yaban mersini genellikle dağlık alanlarda yetişen bir üzüm çeşitlerinden birisidir.Dünyada en çok Amerika, Polonya, Litvanya ve Hollanda gibi ülkelerde üretilmektedir.Mor ve mavi renklerden oluşan yaban mersini ülkemizde yüksek bölgelerde yetiştirilir.Konserve yapımı, kozmetik ve şarap yapımı gibi alanlarda kullanılmaktadır.Güncel olarak kilogramı 80 TL’ye satılıyor.-26 C° derecelik soğuğa dayanıklı olması nedeniyle Doğu Anadolu Bölgesinde ekimi yapılmaktadır.Daha detaylı bilgi edinmek için Yaban Mersini Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

17. Stevia Bitkisi Yetiştirme

Stevia Bitkisi
Stevia Bitkisi

Ülkemizde şeker otu olarak bilinen stevia bitkisi doğal ve kalorisizdir.Anavatanı Güney Amerika olan stevia gelişmiş ülkelerde tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır.Bakımı ve maliyeti düşük olmasına karşılık verimi oldukça yüksektir.Kurak alanları sever ve ortalama 28 C° sıcaklığın olduğu ülkelerde yetişir.Son yıllarda büyük içecek firmalarının da merceği altına girmiştir.Bu nedenle milyar dolarlık bir pazara sahiptir.Çalı ve otsu formda kurak alanlarda kolaylıkla yetişebilmektedir.Kurutulmuş halde satılan şeker otunun fiyatı ortalama 150 TL’dir.Son yılların en karlı tarım ürünleri arasında yer alır.Detaylı bilgi için Stevia Yetiştiriciliği başlıklı makaleyi okuyabilirsiniz.

 

18. Beyaz Çay Yetiştirmek – En Karlı Tarım Ürünleri

Beyaz Çay Yetiştiriciliği
Beyaz Çay Yetiştiriciliği

Anavatanı Çin olan beyaz çayın yetiştiriciliği oldukça zahmetlidir.Ancak zahmetinize karşılık harcadığınız emeğin karşılığını kat ve kat almanız mümkün.Açmamış çay yapraklarının üzerindeki beyaz tomurcukların toplanması ile elde edilir.Bu işlemi sadece yağışsız havalarda yapabilirsiniz.Ülkemizde Çaykur tarafından son 5 yıldır üretimi yapılmaktadır.Tabi yapılan bu üretime karşılık tüketimi halen karşılayabilmiş sayılmayız.Beyaz çay çeşidine göre kg fiyatı 150 TL ile 5000 TL arasında değişiklik gösterir.Beyaz Çay Yetiştiriciliği başlıklı makale üzerinden detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 

19. Fasulye Yetiştirmek

Tarımsal İş Fikirleri
Tarımsal İş Fikirleri

Fasulye son zamanlarda fiyatı yükselen ve yetiştiriciliği popüler olan en karlı tarım ürünleri arasında yer alır.Fasulye yetiştirmek ne kadar kolay olsa da fiyatı ortalama 20 TL civarında dolaşmaktadır.20-25 C° derece sıcaklıkta ise en iyi verimi almanız mümkündür.Toprak hazırlığı ise fasulye yetiştiriciliği için oldukça önemlidir.Toprak ph + derecesi ortalama 5.2 olması gerekir.Doğada 80 çeşit fasulyenin olduğu bilinmektedir.Ektiğiniz fasulyenin çeşidine göre satış fiyatınız da değişecektir.Daha detaylı bilgi için Fasulye Yetiştiriciliği başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

 

20. Cherry Domates Yetiştirmek

Alternatif Tarım Ürünleri
Alternatif Tarım Ürünleri

Domates Türkiye’nin ihracatında önemli bir paya sahip olan tarım ürünüdür.Ilık ve sıcak iklimde en verimli halini alır.Anavatanı ise Güney Amerika’dır.Avrupa domates ürünü ile 1500’lü yıllarda tanışmıştır.Yaptığınız gübreleme ve bakım çalışmasına göre dekar başına 6 ton ürün alabilirsiniz.Cherry Domates ise en karlı tarım ürünü olarak bilinir.Normal bir domatese göre fiyatı 3 kat daha pahalıdır.Bu ürünle para kazanmak istiyorsanız mutlaka organik tarım yapmanız gerekiyor.Domates Yetiştiriciliği başlıklı makalemizi okuyarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

21. Patlıcan Ekimi Yapmak

Patlıcan Yetiştiriciliği
Patlıcan Yetiştiriciliği

Patlıcan sıcak iklimi seven tarım ürünüdür.Dünyada en çok Asya kıtasında yetiştirilir.Türiye’de ise yıllık ortalama 900 ton civarında üretimi yapılır.Hem serada hem de toprakta yetiştirilen Patlıcan yıllık tek seferlik mahsul alınabilen bir üründür.Tabi patlıcan yetiştiriciliğini karlı yapan ise hem arsız hem de verimli olması.Ekim yapılmadan önce mutlaka yabani otların temizlenmesi gerekir.Toprak analizi yaparak ihtiyaca göre gübre kullandığınızda dekar başına 6 ton patlıcan üretimi yapmanız mümkün.Detaylı bilgi için Patlıcan Yetiştiriciliği başlıklı yazımızı okuyunuz.

 

22. Patates Yetiştirmek

Patates Tarlası
Patates Tarlası

Fiyatından en çok artış yaşanan tarım ürünlerinden birisidir.Fiyatı diğer tarım ürünlerine göre düşük olabilir, ancak verimliliği sayesinde 1 dekar alanda diğer tarım ürünlerine göre daha fazla mahsul alabilirsiniz.Ekimi ilkbaharda 8-10 C° sıcaklıkta yapılır.Hasat zamanı içinde sonbaharı beklemeniz gerekiyor.Fiyatı ürünün çeşidine göre ortalama 4 TL’den alıcı bulmaktadır.Patatesin en az 60-65 cm aralıklarla ekilmesi gerekir.Bu sayede hastalık riski de azalmış olur.Detaylı bilgi için Patates Yetiştiriciliği makalemizi okuyabilirsiniz.

 

23. Gül ve Süs Bitkisi Yetiştirmek

Gül Yetiştiriciliği
Gül Yetiştiriciliği

Hollanda’nın 2018 yılı tarım ürünleri ihracatı 90 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir.Bu ihracattaki en büyük pay ise gül ve süs bitkilerinden oluşur.Yani katma değeri yüksek olan tarım ürünlerinden.Gül yetiştiriciliği diğer tarım ürünlerine göre daha kolaydır.Sadece ilk 1 yıl sizden hazırlık süreci ister.2. yıl ise mahsul almaya başlarsınız.İstanbul ve çevre illerde yapacağınız gül tarımında alım garantisi vardır.Bu ürünler patent hakkı olan firma tarafından direkt ihraç edilir ya da pazara dağıtılır.Detaylı bilgi için Gül Yetiştiriciliği başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

 

24. Fide Yetiştirmek

Fide Yetiştiriciliği
Fide Yetiştiriciliği

Son yıllarda tarım ürünü yetiştiriciliğine olan talep artmış durumda.Ancak çoğu tüketici bunu hobi amaçlı yapmaktadır.Bu nedenle bahçe bitkilerine ya da tarım ürünlerine ilgi gösteriliyor.Fide satışı ise yeterli bilginiz olduğu taktirde size iyi para kazandıracaktır.Önemli olan kısmı ise sertifikaya sahip olmanız.Aksi taktirde 20 Bin TL gibi bir ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz.2 metrelik 5 yaşında olan kiraz ağacı fidesi ortalama 200 TL’den satılıyor.Daha detaylı bilgi için Fide Yetiştiriciliği başlıklı makalemize bakabilirsiniz.

 

25. Kivi Yetiştirmek

Alternatif Tarım Ürünleri
Alternatif Tarım Ürünleri

Anavatanı Çin olan ve dünyayla tanışması son 50 yılda olan bir tarım ürünüdür.İlk olarak 1970’li yıllarda Yeni Zellanda’dan dünyaya yayılmıştır.Ortalama satış fiyatı ise 10 TL civarındadır.Ülkemizde ise 15 yıllık bir geçmişe sahiptir.Son yıllarda ise Rize ve Iğdır’da yetiştirme çalışmaları yapılmaktadır.Kivi ortalama 300 metre yükseklikte ve %80 nem oranına sahip bölgelerde yetişir.Oldukça hassas olan kiviyi yetiştirdiğiniz de yabani otlarla mücadele etmeniz gerekir.Aksi taktirde hastalık kolay yayılır.Daha detaylı bilgi için Kivi Yetiştiriciliği başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

 

26. Nar Ağacı Ekimi

Nar Yetiştiriciliği
Nar Yetiştiriciliği

Nar çalı tipinde ve sıkı yapraklara sahip ılıman iklimlerde yetişen tarım ürünüdür.Bulunduğu bölgeye kolay adapte olur ve verimliliği oldukça yüksektir.Kış aylarının ise vazgeçilmez meyvesi olarak talep görür.Türkiye’de hem iç pazar hem de dış pazar için üretimi yapılır.2014 yılında yaklaşık 145 ton nar ihracatı yapılmıştır.Ilık ve yağışlı iklimin olduğu bölgelerde maksimum verim alınabilir.-10 C°’ye kadar dayanıklılık gösterebilen bir yapıya sahiptir.Kilogram fiyatı ise mevsimine göre değişiklik gösterir.Diğer meyvelere göre daha geç bozulması üretici için büyük bir avantajdır.Daha detaylı bilgi için Nar Yetiştiriciliği başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

27. Avokado Yetiştirmek

Avokado Ağacı
Avokado Ağacı

Anavatanı Meksika olan ortalama 6-10 metre yükseklikte ağaca sahip tropikal bir tarım ürünüdür.Son yıllarda marketlerde satılmaya başlanmasıyla oldukça popüler olmuştur.Yağ ve kalori bakımından zengin olması ayrıca detox ürün olarak kullanılması talebin artmasındaki en büyük etmen.Türkiye’de en çok Mersin ve Antalya bölgelerinde üretilmektedir.Ortalama üretim ise 1200 ton civarındadır.Marketler de tane olarak satılan bu ürünün kg fiyatı ortalama 15-20 TL arasında değişir.Daha detaylı bilgi için Avokado Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

28. Mango Yetiştirmek

Mango Ağacı
Mango Ağacı

Tropikal meyvelerin daha karlı olduğunu öğrenen girişimciler mango üretimine de el atmış durumda.En popüler ve en karlı tarım ürünleri arasında yer alan mango Antalya bölgesinde yetiştirilmeye başlanmıştır.Dönüm başına 40 bin TL gelir sağlayan bu ürünün markette tanesi 10 TL.Ilıman iklim şartların yetişen mango ağacı ortalama 250-400 adet meyve verebilmektedir.Anavatanı Hindistan olan meyvenin ağacı 40 metreye kadar uzanabilmektedir.Detaylı bilgi için Mango Yetiştiriciliği başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

29. Kuşkonmaz – En Karlı Tarım Ürünleri

Kuşkonmaz
Kuşkonmaz

Gelişme evresi 3 yıl süren ve Avrupa’da oldukça fazla tüketilen tarım ürünüdür.Kilosu markelerde 15-20 TL arasında satılmaktadır.Büyük otellere ve Avrupa’ya satışı yapılan bir bitki türü.ilk 3 yıl yetiştirdikten sonra her yıl hasadını yapmanız mümkün.Geçmişte Romalılar tarafından yetiştirilerek, gemilerle Kraliyet ailesine ve soylulara gönderilirdi.Kuşkonmazı bir kez ektikten sonra 20 yıl boyunca hasat alabilirsiniz.Daha detaylı iklim ve piyasa bilgisi için Kuşkonmaz Yetiştiriciliği başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

30. Brokoli Yetiştirmek

Brokoli
Brokoli

Kalorisinin düşük olması nedeniyle son yıllarda popülerliği artmış bir tarım ürünüdür. Toprak seçiciliğinin faza olmaması ve ortalama 17 C° derecede yetişmesi çiftçi için avantaj sağlıyor. Eylül ayında ekimi yapılan brokolinin hasatı ise Şubat sonlarına doğru yapılır. Hibrit tohumların ortalama olgunlaşma süresi 80-90 gün aralığındadır. Brokolinin ortalama satış fiyatı ise 6-10 TL arasındadır. Avrupa’da da oldukça fazla tüketilen bu ürün ihraç ettiğiniz taktirde güzel paralar kazanabilirsiniz.Detaylı bilgi için brokoli yetiştiriciliği nasıl yapılır başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

En karlı tarım ürünleri listesinin sunana geldik. Şimdi tarım yaparak para kazanmak isteyenleri en çok merak ettiği konulara geçelim. Tarım ile kazançlı çıkmak istiyorsanız aşağıda yer alan hususlara dikkat etmeniz gerekiyor.

 

Kazandıran Tarım Ürünleri ve Çeşitleri

En karlı tarım ürünleri listesini bir üst başlıkta sizlerle paylaştık.Şimdi tarım yaparak para kazanmak için denemeniz gereken yöntemler üzerinde duralım. Topraklı tarım, topraksız tarım, susuz tarım ve organik tarım çeşitleri üretim yöntemleri olarak kullanılmaktadır. Topraklı tarım geleneksel tarım yöntemlerini ifade eder.İlaç ve suni gübre kullanmadan yapılan tarım ise organik tarımdır.

 

Günümüzde bir çok çiftçi ilaç ve suni gübre kullanımına bağımlı durumdadır. Halkın bilinçlenmesi sonucu bu tarım ürünlerine olan talep düşmüş durumda. Bu talebin düşüklüğü ise fiyatlara da yansımıştır. Para kazanan bir çiftçi olmak istiyorsanız eski atadan dededen kalma tohumlar ile organik tarıma geçmeniz gerekiyor. Zira organik tarım ürünleri, normal tarım ürünlerine göre 3 kat daha pahalı. Yani daha az maliyetle daha yüksek kazanç ifade etmektedir.

 

Susuz tarım ise dünya da yeni gelişmekte olan bir üretim yöntemidir. Kurak bölgeler için esas alınıp, damıtma yöntemi ile yapılır. Eğer bulunduğunuz bölge su açısından fakirse bu yöntem size göre olabilir. Tabi su tarım ürünleri için verimlilik arttırıcı etmendir. Normal sulu tarıma göre daha az verim alırsınız. İhtiyaç duyulan mineralleri ise dışarıdan takviye olarak karşılamanız gerekir.

 

Not: Tarımsal ürünler dışında farklı bir alanda faaliyet göstermek isterseniz 100 Adet Dükkan Açma Fikri başlıklı makaleyi İnceleyebilirsiniz.

 

Alternatif Susuz Tarım Ürünleri

Desti domatesi yetiştiriciliği ile yapıldığı bilinmektedir. Torf ve perlit gibi toprak yerine geçen maddeler kullanılır. NASA uzayda bitki yetiştirilmesi için bu yöntemi gündemine almıştır ve hala geliştirmektedir. Tabi sadece Uzay değil, Afrika’da yer alan su sorunu yaşayan bölgeler için de geçerlidir. Su kaynakları bakımından zengin ülkemizde bu yöntemin denenmesi pek tavsiye edilmez. Normal yöntemlere göre veriminiz düşük olacaktır.

Getirisi yüksek olan en karlı tarım ürünleri başlıklı yazımızın sonuna geldik. Aklınıza takılan sorularda yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Tarım Ürünlerinin İhtiyaç Duyduğu Besin ve Mineraller

 

Tarım’da %100 Verim Arttırıcı Yöntemler

Scroll to Top