Dövmeci Nasıl Olunur | Dövmeci Olmak İstiyorum 2022

Dövmeci Nasıl Olunur 1

Dövme sanatı son yıllarda popüler olan alanlardan biri. İnsanların birçoğu vücutlarının çeşitli bölümlerinde dövmeciler tarafından tasarlanan ya da şekillendirilen unsurlara yer veriyor. Dövmeci Nasıl Olunur diyenler için bilinmesi gereken bazı detayları bir araya getirmeye çalıştık.

Dövmeci Nasıl Olunur
Dövmeci Nasıl Olunur

Tasarım, bir şeyi kafada biçimlendirdikten sonra onu uygulama yoluyla ortaya çıkarma eylemine verilen isimdir. Dövme tasarlayan kişiler de hayal güçleri ya da esinlendikleri konular yardımıyla bunu gerçekleştirebilirler. Dünya genelinde birçok kişi bu konuda çalışmalar yapmaktadır.

 

Dövme sanatçıları insan vücudu üzerinde kalıcı olabilen dekoratif şekilleri tasarlayarak bunları renklendirerek ya da tek renk üzerinden uygularlar. Dövme stüdyosu adı verilen çalışma alanlarına sahip olan dövmeciler faaliyetlerini burada gerçekleştirirler

 

Dövmeci Nasıl Olunur

Dövmeci Nasıl Olunur 1
Dövmeci Nasıl Olunur 1

Dövmeci olmak isteyenler bu mesleği yaptıklarında gelir elde edebilirler. Tasarım yapmak ve bunu insanların beğeneceği şekilde gerçekleştirmek birtakım çalışmaları gerekli kılar. Dövme sanatını icra edenler resim yapma konusunda da yetenekli kişilerdir. Nasıl Dövmeci Olunur? Sorusu bu meslekten para kazanmayı isteyenler tarafından araştırılacaktır.

 

Profesyonel olarak bu tür bir işle meşgul olan kişiler çeşitli aletler kullanmaktadırlar. Bazı elektronik makineler dövmecilere tasarım konusunda yardımcı olurlar. Dövmeciler öncelikle tasarladıkları çizimi uygularlar. Ardından makineler aracılığı ile bunu şekillendirmeye başlarlar.

 

Yuvarlak astar iğnesi, gölgelendirici aletler, magnum iğnesi adı verilen araçlar tasarım esnasında dövmecilerin yararlanacağı cihazlardır. Dövme sanatçıları bu araçlara sahip olduklarında başarılı işlere de imza atacaklardır. Dövme makinesi adı verilen bir cihaz yardımıyla dövme sanatı icra edilebilmektedir. Dövmeci Nasıl Olunur? Sorusu bu sanatı uygulamak isteyenlerin merak ettiği konular arasındadır.

 

Dövmeci Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Dövmeci olmak için ne yapmak gerekir
Dövmeci olmak için ne yapmak gerekir

Dövmeci olmak için belli bir süre sektörde çalışmalar yapmak gerekmektedir. Bu alanda hizmet veren kişiler, mesleğe ilk başladıklarında stüdyoda çalışma koşulları hakkında deneyim kazanırlar. Temizlik, hijyen gibi konularda tecrübe kazanıldıkça profesyonelliğe doğru bir geçiş mümkün olacaktır. Dövmeci Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir? Araştırılması gereken bir konudur.

 

Tasarım konusunda da dövmeciler deneyim sayesinde kendilerini geliştirebilirler. Çizim yapmak, tekniklerini öğrenmek belli bir süre üzerinde çalışılması gereken konulardır. Bu konuda profesyonel işler çıkarmak isteyen kişiler bir çıraklık eğitimine gerek duyabilirler. Bunun için alanında uzman kişilerden yardım alınabilir.

 

Çoğu işte olduğu gibi çıraklık aşaması bazı meslekler için oldukça önemlidir. Deneyimli bir sanatçının yanında gerçekleştirilecek bir eğitim kişiye oldukça fazla tecrübe kazandıracaktır. Çıraklık eğitimini tamamlayan bir sanatçı kendi stüdyosunu açarak profesyonel işlere imza atabilir. Öğrenme eylemi yaşam boyu süren bir durumdur. Dövme sanatçılarının da kendilerini hayat boyu eğitmesi ve gelişime açık olması gerekecektir. Dövmeci Nasıl Olunur? Merak edenler uzun süren bir eğitime de hazır olmalıdırlar. Bu eğitim modelinde kişi sürekli kendini yenilemelidir. Dış dünyaya açık olmak, gelişmeleri yakından takip etmek oldukça önemli bir yaklaşım olacaktır.

 

Dövmeciler Ne Kadar Kazanıyor?

Dövmeciler ne kadar kazanıyor
Dövmeciler ne kadar kazanıyor

Dövme yapan kişiler için kazanç oranları bireysel özelliklere göre değişmektedir. Makinelerin açılışı ve küçük bir figürün yapılması en alt basamakta fiyatlandırılırken büyük bir tasarıma imza atacak dövmecilerin kazançları da bu doğrultuda şekillenecektir. Dövmeciler Ne Kadar Kazanıyor? Araştırıldığında bir kolun tamamen kaplanması ve üzerinde tasarım ögelerine yer verilmesi durumunda yaklaşık olarak 18.000TL gibi rakamlara çalışan dövmeciler bulunmaktadır.

 

Bu rakamı belirleyen unsur tasarımın boyutları ile ilgili olmaktadır. Figürlerin ne oranda kullanıldığı ne sürede tasarımın gerçekleştiği gibi detaylar rakamların değişkenliğinde en önemli etkendir. 200TL’ye ufak bir dövme yaptırabilmek de mümkündür.

 

Dövmeden para kazanan kişilerin aylık kazancını belirleyen etkenler ne oranda iş aldığı ile de ilgilidir. Dövmecinin tanınırlığı, alanında uzman oluşu bu kazanç miktarında değişkenlikler yaşanmasına sebep olmaktadır. Dövmeci Nasıl Olunur? Sorusu için yapılacak araştırmalarda mesleğin tüm detayları hakkında fikir sahibi olmak mümkündür.

 

Dövme Yapmayı Nasıl Öğrenebilirim?

Dövme yapmayı nasıl öğrenebilirim
Dövme yapmayı nasıl öğrenebilirim

Dövme yapmayı öğrenmek için bireysel olarak kişiler kendilerini eğitebilirler. Resim yeteneğine sahip olma bu noktada oldukça önemlidir. Sürekli çizim yapmak, tasarlamak bu gelişim süreçlerinde deneyim kazandırır. Dövme Yapmayı Nasıl Öğrenebilirim? Diye merak edenler çeşitli resim kurslarına gidebilir ya da bir dövmecinin yanında çırak olarak işe başlayabilir.

 

Bu eğitimin kişiye katkısı yüksek olacaktır. Bunun yanı sıra çeşitli dövme kursları açılmakta ve buralarda eğitimler verilmektedir. Bu kurslar sayesinde adaylar kendilerine has bir tarz geliştirme şansını da elde etmiş olurlar. Dövmeci Nasıl Olunur? Araştırma yapanlar bu kurslar hakkında da bilgi sahibi olmalıdırlar.

 

Her isteyen insan bir dövme kursuna katılabilir. Burada aranan koşul biraz yetenek ve mesleğe ilgi duymaktır. Yaratıcı bir çabaya sahip olmak da önemli bir koşuldur. Dövme kursundan eğitim alan bireylere öğretilen bazı konular şunlardır:

 • Dövme yapılan ekipmanların tanıtılması
 • Dövmede kullanılan malzemelerin tanıtımı
 • Hijyen koşulları
 • Temel düzeyde çizim yeteneklerinin geliştirilmesi
 • Model tasarımları

 

MEB Dövme Ustalık Belgesi

MEB Dövmeci Ustalık Belgesi
MEB Dövmeci Ustalık Belgesi

Dövme sanatına merak salanlar ve bunu bir meslek olarak sürdürmek isteyen kişiler öncelikle bir sınava tabi olurlar. Bu sınav iki aşamalı bir sınav olmaktadır. Kalfalık ve ustalık aşamalarını içeren bu sınavlardan başarı elde edenlere belge verilmektedir. MEB Dövme Ustalık Belgesi almak için Güzellik Salonları İşletmeleri Odalarına bağlı olarak açılan sınavlardan alınacak belgeler Millî Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmaktadır.

Yapılan sınavda iki aşama söz konusudur.

 • Kalfalık
 • Ustalık

Kalfalık sınavı yaklaşık 15 sorudan oluşan yazılı bir sınavdır. Ardından uygulamalı olarak gerçekleştirilecek sınavda sanatçı adayının mesleğe yönelik tüm becerileri teste tabi tutulmaktadır. Bu sınavda başarı gösteremeyen adaylar için tekrar sınava girme şansı verilmektedir. Dövmeci Nasıl Olunur? Sorusunun yanıtları araştırıldığında çıraklık eğitimi ya da bir sanat okulunda eğitim almakla işe başlanabileceği anlaşılmaktadır. Meslekte yer alabilmek içinse bazı belgelere ihtiyaç vardır. Bu belgeleri elde etmenin yolu ise açılan sınavlarda başarı gösterebilmektir.

 

Okuyunuz: Astrolog Nasıl Olunur

 

Dövmeci Olmak İstiyorum Diyenlere Tavsiyeler

Dövmeci Olmak İstiyorum Diyenlere Tavsiyeler
Dövmeci Olmak İstiyorum Diyenlere Tavsiyeler

Dövmeci olmak isteyenler için öneri niteliğinde söylenebilecek birkaç tavsiye bulunmaktadır. Her şeyden önce bu meslekte yer almak isteyen kişilerin kesin kararlı olması gerekmektedir. Ne istediğini bilmek ise ilerde karşılaşılabilecek sorunlar karşısında hazırlıklı olma şansı yaratır. Dövmeci Olmak İstiyorum Diyenlere Tavsiyeler:

 • Kararlı olmak meslek seçerken isabetli hedefler belirlemeye yarayacaktır
 • Kendini geliştirmeye açık ve hevesli olmak hızlı yol almada etkili olacaktır
 • Çizim konusunda yeteneklerini geliştirmek daha başarılı işlere imza atmak için zemin hazırlar
 • Kendini eğitmek, araştırma yapmak yenlikler hakkında fikir sahibi olmaya yardım eder
 • Çıraklık eğitimi ya da bir sanat eğitimi almak. Her meslek için eğitimle tecrübeyi birleştirmek başarı getirecektir
 • Sektör hakkında araştırmalar yapmak karşılaşılan sorunlar ve çözüm yolları hakkında bilgi sahibi olmaya yarar
 • Kendine ait bir tarz geliştirmek sektörde yer alan dövmeciler arasında öne çıkmaya yardım eder
 • Dövme sanatında kullanılan malzemeler ve cihazlar hakkında araştırmalar yapmak ve yeniliklere açık olmak sanatçının sektörü daha iyi anlamasına yardım eder

 

Dövmeci Nasıl Olunur sorusu, son yıllarda artış gösteren dövme yaptıranlar dikkate alındığında mesleğe olan ilginin arttığının da bir göstergesidir. Dövme yaptıranlar kadar bu mesleğin nasıl öğrenileceğine dair de bir ilgi oluşmuştur. Dövmecilik mesleği ile uğraşan kişilerin kendini geliştirmelerinin yanı sıra bir sanat eğitimi almaları da mesleki başarılarında etkili olacaktır. Bu sebeplerle deneyim kazanma süreçleri öncesinde alınacak temel düzeyde dahi olsa bir eğitim başarılı işler çıkarmada sanatçılara yardım edecektir.

 

Dövmeci Nasıl Olunur başlıklı makalemizin sonuna geldik. Aklınıza takılan konularda yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sorularınız en kısa zamanda cevaplandırılacaktır.

 

kaynak: https://www.theartcareerproject.com/become/tattoo-artist/

Scroll to Top