Dondurma Dükkanı Açmak | Dondurmacı Açma Maliyeti

Dondurmacı dükkanı nasıl açılır

Sezonluk iş yapmak isteyenler için dondurma dükkanı açmak yapılabilecek en karlı işler arasında yer alır. Sadece 6 aylık bir sezonda, normal bir işletmenin 1 yılda elde edebileceği parayı kazanabilirsiniz. Bunun nedeni hem kar marjı hem de cironun aşırı yüksek olması. Özellikle akşam saatlerinde dondurmacı dükkanlarının önlerinde kuyruk ile karşılaşmak mümkün. Sizde dondurmacı açmak istiyorsanız, sizlere maliyet, aylık kazanç ve yapılması gerekenler konusunda detaylı bilgiler aktaracağız.

Dondurma dükkanı açmak
Dondurma dükkanı açmak

Evet, dondurma dükkanı açmak oldukça karlı bir iş. Ancak bazı konularda dikkat etmediğiniz sürece kısa zamanda batmanız da mümkün. Öncelikle lezzet, sunum, ürün tedariği ve müşteri iletişimi sizin başarılı olmanızı sağlayacak altın etmenler arasında yer alır. Bunun dışında dondurmacılık yapmak emin olun sizin için eğlenceli bir iş haline gelecek.

Daha önce dondurmacılık sektöründe yer almadıysanız, bu durum sizi korkutmasın. Dondurma nasıl yapılır konusunda hiç bilginizin olmaması da normal. Sonuçta dondurma dükkanı açtığınızda ürünü siz üretmeyeceksiniz. Hazır olarak sektörde çok iyi olan firmalarda tedarik etme yoluna gideceksiniz. Şimdi sizlere dondurmacı açmak ile ilgili tüm detayları alt başlıklar halinde paylaşalım.

Not: Dondurma dükkanı açmak dışında farklı fikirler edinmek için İşyeri açma fikirleri başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Dondurma Dükkanı Açmak

Bu sektöre giriş yapmak istiyorsanız, ürünü nereden tedarik edeceğinizi belirlemelisiniz. Evet lezzet olmazsa olmazlardan. İstediğiniz kadar güler yüzlü olun, lezzetli bir ürün sunamadığınız taktirde başarılı olmanız çok zor. Dondurma tedariği için ise bir kaç seçeneğiniz var.

Bazı başarılı firmalar sadece bayilik verme modeline gitmektedir. Yani kendi markanız için toptan dondurma almak istediklerinde kabul etmiyorlar. Bunun nedeni yaptıkları ürüne güvenmelerinden kaynaklanıyor.

Sizin ise iki seçeneğiniz mevcut. Ya dondurmacı bayiliği alacaksınız, ya da çok iyi bir tedarikçi bulup sıfırdan dondurma dükkanı açacaksınız. Bayilik alma aşaması hem zahmetsiz hem de sizin için daha kolay olacaktır. Bayilik veren firmalar sizin için her şeyi sıfırdan kurup, işletmeyi hazır hale getirmektedir.

Dondurmacılık sektöründe bayilik almak istiyorsanız Karakayalar, Maraş Dondurması, Karpedo ya da Roma Dondurmacısı gibi firmalara danışabilirsiniz. Bunun dışında kapalı ürün için Algida ve Golf dondurma firmalarından da ek bayilik talep edebilirsiniz.

Ancak sıfırdan dondurma dükkanı açmak istiyorum diyorsanız, sizlere bunu nasıl yapacağınızı adım adım anlatalım.

 

Dondurmacı Dükkanı Nasıl Açılır

Dondurmacı dükkanı nasıl açılır
Dondurmacı dükkanı nasıl açılır
 • Öncelikle ne kadar sermaye ayıracağınıza karar verin. Ortaya koyacağınız sermaye işletmenizin konumunu, tasarımını ve yapacağı işi belirleyecektir. Diğer iş yeri açma fikirleri için çok sermaye istemese de, demirbaşlar sizin en büyük maliyet kaleminiz olacaktır.
 • En önemli konu tedarikçi bulmaktır. Özellikle Maraş usulü dondurma yapan firmalar ile iletişime geçiniz. Hepsinden numune alıp deneyiniz. Damak tadınıza güveniyorsanız, o firma ile tedarik anlaşması yapabilirsiniz.
 • Sıra geldi en önemli diğer aşamaya. Dondurma dükkanı açmak için dükkanınızın nerede olduğu çok önemli. Ana cadde ve yan caddelerde köşe konumda olmak büyük bir avantaj. Tabi bunun yanında ön kullanım cephesinin olması da var. Gerekli şartları karşılayan bir dükkan bulunuz.
 • Dükkan kiraladıktan sonra demirbaşları tedarikçi firmaya danışarak bulabilirsiniz. Ya da internet üzerinde dondurma tezgahı ya da soğutucusu satan bir çok firma mevcut. Onlarla iletişime geçip, kiraladığınız dükkan için uygun bir seçim yapabilirsiniz.
 • Dükkan tasarımında profesyonellerle çalışmalısınız. Kullanılacak renkler, tabela, vitrin dekoru gibi konular müşteri çekmenizi sağlayacak. Basitlikten ve kötü renk kullanımından uzak durunuz.
 • Vergi levhası ve işletme ruhsatı aldıktan sonra açılış aşamasına geçebilirsiniz. Vergi levhasını ilk 15 gün içinde, işletme ruhsatını ise vergi levhasını aldıktan sonra da temin etmeniz mümkün.
 • Açılış ise olmazsa olmazlardan. Ancak bedava dondurma dağıtmak söz konusu olmaz. Onun yerine daha farklı ikramlarda bulunabilir, ya da animasyon ekibi ile anlaşıp görsel show oluşturabilirsiniz. Burada amaç müşterileri yeni bir işletmenin açıldığını duyurmaktır.

Not: Dondurmacı açmak dışında, online ve offline iş fikirlerinin yer aldığı Yeni İş Fikirleri başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Dondurma Dükkanı Açma Maliyeti

Dondurma dükkanı açma maliyeti
Dondurma dükkanı açma maliyeti

Dondurma dükkanı açmak bir çok dükkan açma fikrine göre daha uygun maliyetlidir. Verdiğiniz ürünlerin bir çoğu take away servis ürünleri olduğundan ekstra ürün sunum maliyetlerine ihtiyacınız yok. Sadece dondurma tezgahı, stoklama için soğutucu dolap, sos ısıtıcı, masa sandalye ve işletme dekorunuz ana maliyetlerinizi oluşturacak.

İş yapan bir dükkan açmak için 60 Bin TL ile 150 Bin TL arasında sermaye ayırmanız gerekiyor. Daha üst baremlerde para harcamanız da mümkün. Ancak biraz gereksizdir. Sadece 6 aylık sezonda iş yapacak bir işletme için yüksek sermaye bağlamak gereksizdir.

Bazı işletmeler sadece dondurma tezgahı koyup, daha küçük dükkanlarda iş yapmaktadır. Bu gibi durumlarda harcayacağınız sermayeyi dükkan kirası belirlemektedir.

Not: Daha önce herhangi bir ticari faaliyette bulunmadıysanız, mutlaka Ticaret Nasıl Yapılır başlıklı makaleyi okuyunuz.

Dondurmacı Dükkanı Aylık Kazancı

Dondurmacı aylık kazancı
Dondurmacı aylık kazancı

Dondurmacılıkta kar marjı %100 ile %500 arasında satış fiyatınıza göre değişir. Tabi bunda dondurmayı nasıl temin ettiğiniz de büyük rol oynar. Eğer dondurmayı kendiniz imal ederseniz kar marjınız maksimum seviyeye çıkar. Bu sadece dondurmacılık sektöründe olan bir durum değil. Her işte geçerli.

Ancak hem dondurma üretip, hem de satışını siz yapacaksanız, buna yetişmeniz mümkün değil. Oldukça yıpratıcı olur. Dondurmayı hazır olarak temiz edip, siz sadece satışa odaklanırsanız, avantajlı çıkan siz olursunuz.

Günlük 2000 TL ciro yapan bir dondurmacının, masrafları çıkıldığı zaman net karı 500- 700 TL kadardır. Bu hazır olarak temin edilen dondurma satışı için geçerli rakamlardır. Aylık kazancınız ise ortalama ne 20 Bin TL’nin altına düşmüyorsa, iyi bir noktada iş yapamaya başlamışsınız denilebilir.

 

Dondurmacı Açmak İçin Gerekli Belgeler

Dondurmacı açmak için gerekli belgeler
Dondurmacı açmak için gerekli belgeler
 • Kira kontratı
 • Tapu fotokopisi
 • Vergi levhası
 • SGK girişi bildirgesi
 • Faaliyet belgesi
 • Oda kayıt belgesi
 • İtfaiye uygunluk raporu
 • 2 Adet Fotoğraf
 • Sicil Kaydı
 • Ticari sicil kaydı
 • Yap kayıt belgesi

Not: Yukarıda ki belgeler bulunduğunuz ilçenin belediyesine göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle en iyi seçenek, belediye ruhsat işleri müdürlüğünü ziyaret etmek olacaktır. Oradan gerekli listeyi temin edebilirsiniz.

 

Dondurma Dükkanı Açmak İstiyorum Diyenlere Tavsiyeler

Dondurma dükkanı açmak istiyorum diyenlere tavsiyeler
Dondurma dükkanı açmak istiyorum diyenlere tavsiyeler
 • Bu sektörde elinizin bol olması oldukça önemlidir. Müşteriler lezzet kadar, kaç top dondurma aldığının takibini de yapar. Her geçen gün maliyetler artsa da, müşterinize karşı her zaman bonkör olur.
 • Güler yüzlü ve tatlı dilli olmak size her zaman kazandırır. Sadece dondurma dükkanı açmak ve lezzetli ürün satmak yeterli değildir. Gelirinizi arttırmak istiyorsanız, her konuda 4*4’lük olmalısınız.
 • İnternet üzerinden özellikle yemeksepeti.com‘da dondurma satış ve servisi yapan dükkanlar mevcut. Bulunduğunuz semte göre sizde internet üzerinden dondurma satışı yapabilirsiniz.
 • Dükkan tasarımı konusunda İnstagram üzerinden tüm dünyadaki dondurmacı ya da farklı dükkan tasarımlarını inceleyebilirsiniz. Özellikle pembe, beyaz ve fıstık yeşilinin hakim olduğu tonlar müşterilere daha çekici gelmektedir.
 • Oturduğunuz ya da yaşadığınız bölgede dondurmacı açmak zorunda değilsiniz. Sizin içi en önemli faktör rekabetin az olması ve dükkan konumu olarak köşede yer alması olmalıdır.
 • Dondurma satışı yaz aylarında gecenin geç saatine kadar devam etmektedir: Bu nedenle gündüz daha geç açıp, gece de bir o kadar geç kapatmanız daha çok ciro yapmanızı sağlayacaktır.

Dondurma dükkanı açmak ” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Aklınıza takılan konularda yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sorularınız en kısa zamanda cevaplandırılacaktır.

Scroll to Top