Çiğ Köfteci Açmak İstiyorum Diyenlere Yol Haritası 2022

Çiğ Köfteci Açmak

Daha önce çiğ köfte sektöründe bulunma tecrübesi elde etmiş bir işletmeci olarak size tüm tecrübelerimi aktaracağım. Çiğ köftenin tarihi, ilk nerede çıkmış ya da istatistikleri neler gibi boş bilgilerin olduğu bir makale değil. Çiğ köfteci dükkanı açmak istiyorum diyenlere başaralı olmaları ve para kazanmaları için bir yol haritası sunacağım.

Çiğ Köfteci Açmak
Çiğ Köfteci Açmak

Evet doğru! Çiğ köfte sektörü olmasa işsizlik %20’lere çıkmıştı diyebiliriz espirili dille. Yaklaşık 20 binin üzerinde, farklı markalara ait çiğ köfte bayisi mevcut. Bakkal, market ve cep telefonu bayileri gibi çevrenizde en çok görebileceğiniz 3 işletmeden birisidir. Bu nedenle çiğ köfteci açmak ve para kazanmak istiyorsanız doğru adımları atmanız gerekiyor. Aksi taktirde aşırı rekabet sonucu iflas eden siz olacaksınız.

Peki diğer rakiplerinizi geçip, bu sektörde nasıl para kazanabilirsiniz?

Karşınızda 2 seçenek var. Ya kendiniz çiğ köfte yapıp bir marka oluşturursunuz ya da çiğ köfteci bayiliği alma yoluna gidersiniz. Öncelikle 1. seçeneği unutun. Kendi markanızı oluşturup, çiğ köfteci açmak hem çok riskli, hem de daha yüksek maliyet içerir.

Yolda 10 tane adam çevirseniz, bunlardan 9’u piyasadaki meşhur çiğ köfte bayilerini size sıralar. Yani müşteriler bilinçli. Tadını bilmediği çiğ köfteye para verip, zevkini riske atmak istemez. Komagene, Oses, Çiğköftem, Tatlıses gibi marklar varken, adı bilinmeyen bir markanın sıfırdan iş yapması çok zor. Tabi imkansız değil. Denemek isterseniz serbestsiniz bu konuda.

Ben sizlere en iyi seçenek olan bayilik ile çiğ köfte dükkanı nasıl açılır onu anlatacağım. Dükkan açmadan önce yapmanız gerekenleri not alırsanız, emin olun ilerde bu yazıyı iyi ki okumuşum diyeceksiniz. Şimdi arkanıza yaslanın ve yapılması gerekenleri dikkatle okuyun.Nasıl kar marjını en yüksek seviyelere çıkarırsınız, onu anlatacağım sizlere.

 

Çiğ Köfteci Açmak

Bir ara 5 Bin TL’ye çiğ köfte bayiliği diye bir furya oluşmuştu.Evet bir çok kişi bundan faydalandı. Peki şimdi 25 Bin TL, 30 Bİn TL ya da 50 Bin TL’ye çiğ köfteci dükkanı açmak mümkün mü? Keşke sermayesi yeterli olmayanlar için evet diyebilsem. Ancak maalesef kazın ayağı öyle değil. Doğruları size  bir alt başlıkta anlatacağım.

Çiğ Köfte Dükkanı Açmak
Çiğ Köfte Dükkanı Açmak

Şimdi yeterli sermayeniz var ve çiğ köfte dükkanı açmak istiyorsunuz senaryosu üzerinden gideceğim. Peki hangi bayiliği alarak daha hızlı ilerlersiniz.

Öncelikle hangi bayiliği alacağınızı düşünmeden, bir dükkan bulmayı deneyin. Yeri çok iyi olduğu taktirde kira konusu sizi endişelendirmesin. Sonuçta kar marjı % 1000’lere çıkan bir sektörde iş yapıyorsunuz. İş yaptığınız taktirde ödeyeceğiniz kira bedeli sizi korkutmasın.

Yaya trafiğinin yoğun olduğu, düz ayak, önüne masa sandalye atılabilen, evlere servis yapılabilecek bir lokasyon seçin. Dükkanın vitrini mümkünse geniş olsun arkadaşlar. Bu büyük avantaj sizler için.

Dükkan kiraladıktan sonra sıra geldi bayi seçim aşamasına. Hangi çiğ köfte bayiliği daha iyi?

Öncelikle daha önce bu işi yapmış biri olarak değil de bir müşteri olarak cevaplayayım. Benim 3 tane yakın arkadaşım var ve her birimizin favori çiğ köfte bayisi farklı. Birimiz Oses çiğ köfteyi, birimiz Komagene’yi ve diğeri ise Aşık Abuzer ustanın çiğ köftesini daha çok seviyor. Burada önemli olan soru siz hangi çiğ köfte bayisini seviyorsunuz?

Bu soruların cevabını bulmak için bilinen tüm çiğ köfte bayilerini ziyaret edin ve alış verişinizi yapın. İşletme için hizmet, hijyen ve güler yüz gibi her konuda şahsi değerlendirme yapın. Bir işletme de bu 3’ü yok ise, bayi tarafından yeterince motive edilmiyor ve denetlenmiyor demektir.

Aynı markanın farklı bayilerini de ziyaret edin. Ortalama olarak fikir edinmenizi sağlayacaktır. Gittiğiniz her yer için not tutun. Ve bu notlar doğrultusunda sizin için lezzeti ve hizmeti iyi olan bayilerle iletişime geçin.

Örneğin; Komagene çiğ köfteyi beğendiniz ve bayilik almak istiyorsunuz. Web siteleri üzerinden ya da telefon numaraları aracılığı ile başvurunuzu yapın. Firma size kendileri için de var olan gerekli şartları bildirecektir. Bir çok firma emin olun iş birliği yapmak için sizden daha heveslidir.

Not: Bayi seçerken kurumsal olmalarına dikkat ediniz. Bu söylediğimin değerini ileride anlayacaksınız. Aksi taktirde sizi yolunacak tavuk gibi gören firmalar işten soğumanıza neden olur.

Not 2 : Bir bayinin menüsünde ekstra ürün var ise, bu çok büyük avantaj. Örneğin bazı bayilerde içli köfte bulunur. Hatta günde 100 adet içli köfte satan bayilerde mevcut. Bu gerçekten büyük ekstra bir kazanç olacaktır.

Not 3: Size verilecek olan işletme reklam malzemeleri, ekstra yayın destekleri ve ileriye dönük kurumsal planları konuşun. Bir firmanın görevi size sadece sabahları çiğ köfte getirip satmak olmamalı.

Bayilik için gerekli kararı verdikten sonra, firma boş dükkana gelip incelemelerde bulunur. Anlaştığınız ücret üzerinden sizin için tabela, demirbaş vb gibi anahtar teslim dükkanı size verir. En az 1-2 hafta arası firma tarafından eğitim aldıktan sonra işletmeye hazırsınız.

 

Çiğ Köfteci Açma Maliyeti

Yukarıda eskiden olduğu gibi 25 Bin TL’ye çiğ köfteci açmanın imkansız olduğunu söyledim. Neden mi?

Çiğ Köfteci Açma Maliyeti
Çiğ Köfteci Açma Maliyeti

2020 yılında dolar 5 TL iken, 25 Bin TL 2500 dolar yapmaktaydı. Şimdi bu yazıyı yazdığım tarih 2022 ve 2500 dolar 50 Bin TL yapmakta. Peki en az 50 Bin TL’ye mi ihtiyacınız var? Evet. Bu işi yapmak istiyorsanız en az 50 Bin TL sermayeniz olması gerekiyor.

 

Örneğin; Komagene çiğ köfte  80 Bin TL’ye çiğ köfte bayilik paketi oluşturmuş. Bu parayı ödediğinizde sizin adınıza işletme kuruluşu yapılıyor. Peki bu kadarla bitiyor mu? Hayır.

 

Dükkan kiralama, depozito, hava parası, emlakçı parası, işletme kaydı, ruhsat, vergi levhası, reklam gideri gibi bir çok ekstra gideriniz çıkacak. Bu nedenle iş yapabilir konumda olmak için rahat bir sermaye ile deneyin şansınızı. Örneğin; 50 Bin TL hazır bulundursanız, iş yapmadığınız zamanlar endişe duymazsınız. Zamanla müşteri kitlenizi oluşturursunuz.

 

Çiğ köfteyi ne kadar lezzetli yaparsanız yapın, işletme tasarımınız kötüyse, müşteri açısından maksimum değeri alamazsınız. Artık insanlar fotoğraf çekilebileceği işletmelere gitmeyi tercih ediyor. Dışarıdan bakıp bu işletmeye girilebilir veya girilemez diye karar veriyor. Yani görsellik çok önemli. Bu da size ekstra dekor maliyeti demek. İş yapmak istiyorsanız, bu tarz giderlerden kaçamazsınız.

 

Not: Çiğ köfteci açmak beklentilerinizi karşılamıyorsa 100 Adet Dükkan Açma Fikri başlıklı makaleyi inceleyebilirsiniz.

 

Çiğ Köfte Bayiliği Veren Firmalar

Çiğ Köfte Bayiliği Veren Firmalar
Çiğ Köfte Bayiliği Veren Firmalar
  • Komagene Çiğköfte
  • Çiğköftem
  • Tadıyaman Çiğ Köfte
  • Oses Çiğköfte
  • Arsemia Çiğ Köfte
  • Adı Yörem Çiğ Köfte
  • Hacı Alioğlu Çiğköfte

Bu listeyi 15-20 adet daha bayilik veren çiğ köfte firması daha ekleyebilirim. Ancak önemli olanı bilinen, kaliteli marka seçmeniz.5 Bin TL daha ucuz, ya da bulunduğunuz bölgede yok diye adı bilinmeyen, müşterilerin tercih etmeyeceği markalardan uzan durun.

 

Çiğ Köfte Kazanç Oranı

Çiğ Köfte Kazanç Oranı
Çiğ Köfte Kazanç Oranı

Çiğ köftenin toptan kg fiyatı 6 TL ile 9 TL arasında firmadan firmaya değişiklik gösteriyor. Perakende 1 kg çiğ köftenin ortalama satış fiyatı ise 50-60 TL arasıda. Aile boyu, yarım porsiyon ya da kg şeklinde satışlar yapılır.

 

Bu tarz paket satışlar ile %800 gibi kar marjı elde ederseniz. Tabi içeriğinde yer alan marul, sos, lavaş, ambalaj gibi maliyetleri düşmeniz gerekiyor.Bu maliyetler düşüldükten sonra ortalama % 500 kar elde edersiniz.

 

Dürüm satışları ise biraz farklı.50 gram ile 100 gram arası 2 dürüm seçeneği mevcut. Biri 5 TL’ye diğeri ise 10 TL ye satılır. Bu ürünlerden elde edilen kar %1000 olarak hesaplanır. Harcanan  ek ürün maliyeti ise daha düşüktür. Bir çok işletmede dürüm yapıp satmak çok karlı gibi gözüküyor. Ama büyük bir farkın olmadığını bilin.

Önemli Not: Daha fazla kazanacağım diye kesinlikle müşteriye verdiğiniz malzemeden kısmayın. Müşteriye her geldiğinde ikramda bulunun. Bir kere bile bu ikramı keserseniz müşteriniz küsebilir.

Paket içeriğine 30 tane çiğ köfte sıkıp koyuyorsanız 32 koyun, 6 lavaş koyuyorsanız 8 koyun ve bunu müşterilerinize bildirin. Bu yaptığınız bonkörlük, size geri dönecektir.

 

Çiğ Köfteci Açmak İçin Gerekenler

Çiğ Köfteci Açmak İçin Gerekenler
Çiğ Köfteci Açmak İçin Gerekenler

Çiğ köfte bayiliği alıp, muhasebe açılışı yaptırın. Vergi levhasını aldıktan sonra, mutlaka sizin için yapılan masrafları kendinize fatura ettirin. Bu sayede vergi avantajı sağlarsınız. Belediye ruhsatı için ise;

  • Kimlik fotokopisi
  • Tapu ve kira kontratı fotokopisi
  • İşletme Faaliyet  Belgesi
  • Oda kayıt belgesi
  • İtfaiye uygunluk raporu
  • Ticari sicil kaydı
  • Sgk giriş bildirgesi

Bu istenen belgeler belediyeden belediyeye farklılık gösterir. Bu nedenle ruhsat müdürlüğüne uğrayıp daha doğru bilgi alabilirsiniz.

 

Çiğ Köfte Dükkanı Açmak İsteyenlere Tavsiyeler

Çiğ Köfte Dükkanı Açmak İsteyenlere Tavsiyeler
Çiğ Köfte Dükkanı Açmak İsteyenlere Tavsiyeler

### Çiğ köfteci açmak istiyorum diyenlerin öncelikle bu meslekle ilgili uzun vadeli düşünmesi gerekiyor. Tek başınıza günlük 12-13 saat çalışabilecek misiniz? Personel çalıştırma gibi düşünceniz var mı? Bu tarz soruları mutlaka kendinize sorun. Bu işi yapanların büyük çoğunluğu zamansızlıktan şikayet eder.

### Eve servis yapmaya kesinlikle ihmal etmeyin. Bir çok çiğ köfte dükkanının servis cirosu, dükkan cirosunun üzerine çıkmaktadır.

### Daha önce bu işi yapmamış olmanız normal. Sizi endişelendirecek bir durum olmanız. Bayilik alacağınız işletme size yeterli eğitimi verecek.Siz farklı bir bayide staj yapıp işi kolaylıkla öğreneceksiniz.

### Çiğ köfte %800’lere varan kazanç sağlıyor. Kazanmak istiyorsanız eliniz bol olsun.

Çiğ köfte dükkanı açmak istiyorum diyenlere yol haritası ” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Aklınıza takılan konularda yorumlar bölümünden benimle iletişime geçebilirsiniz.

Scroll to Top