Bulgaristan’da iş kurmak | Bulgaristan’da Ne İş Yapılır?

Bulgaristan'da iş kurmak

Türkiye’nin komşu ülkelerinden biri olan Bulgaristan yabancı girişimcilere önemli fırsatlar sunmaktadır. Bulgaristan’da iş kurmak için farklı sektörleri değerlendirmek mümkün olmaktadır. Çok yönlü bir ülke olması ve farklı fırsatlar sunması Bulgaristan’a iş anlamında ciddi bir ilginin doğmasını sağlamıştır. Birçok Türk firmasının yatırımlarını bu ülkeye yönlendirmesinde ki en önemli amaçlardan birisi de veri oranlarının son derece düşük olmasından kaynaklanmaktadır. Özellikle bu ülke teknolojik ürünlerin üretimi açısından oldukça geniş iş imkânları sunmaktadır. Birçok Türk firmasının bu ülkeye yaptıkları lojistik yatırımlar en çok dikkati çeken konular arasında bulunuyor.

Bulgaristan'da iş kurmak
Bulgaristan’da iş kurmak

Bulgaristan’a Türkiye’den yatırımların artış göstermesi Sovyetlerin dağılmasından sonra gerçekleşmiştir. Birçok ülke gibi Bulgaristan da Sovyetlerin dağılması sonrasında girişimciler tarafından tercih edilen ülkelerden biri haline gelmiştir. Bulgaristan’da iş kurmak konusunda yatırım düşünen kişiler için birçok yatırım sektöründen bahsetmek mümkün olmaktadır. Ülkede otomotiv ve yan sanayi alanlarında son derece önemli iş açıkları bulunmaktadır. Özellikle bu alanlarda üretim gerçekleştirmek isteyen girişimciler Bulgaristan’ı tercih edebilirler.

 

Bulgaristan’a en fazla yatırım gerçekleştiren ülkeler arasında Avusturya, Almanya ve Hollanda’dır. Bu üç ülke dışında Yunanistan ve İtalya’nın da çok ciddi yatırımları olduğunu söylemek mümkündür. Aynı zamanda Bulgaristan Merkez Bankası tarafından açıklanmış olan verilere göre Türkiye bu yatırımcı ülkeler arasında 16. sırada yer almaktadır. Günümüzde Bulgaristan’da faaliyet gösteren yaklaşık 65 Türk firması bulunmaktadır. Bu firmalarda ise 15 binden daha fazla kişi istihdam edilmektedir.

 

Bulgaristan’da İş Kurmak

Bulgaristan'da ne iş yapılır
Bulgaristan’da ne iş yapılır

Bulgaristan’da iş kurmak kişilerin düşündüğünden daha karlı olabilmektedir. Türkiye’nin birçok önde gelen firması bu ülkede ciddi anlamda yatırımlar gerçekleştirmektedir. Bulgaristan’da ne iş yaparsak tutar diye soruyorsanız birçok sektörden bahsetmek mümkün olmaktadır. Bu sorunun yanıtı için öncelikle Bulgaristan’da ne tür sektörlerin öne çıktığını bilmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda bu ülkenin ekonomik standartları hakkında da detaylı bilgiler edinmeniz önemlidir. Bulgaristan ekonomisi özel sektör kamu sektörüne dayalı serbest piyasa ekonomisine hâkim bir ülkedir. Son yıllarda beklenilenden çok daha hızlı bir ekonomik büyüme içerisine girmiştir. Özellikle endüstri alanında çok ciddi atılımlar göstermiştir. Ülkenin para birimi Leva’dır. Bulgaristan’da ki en güçlü sektörler arasında şunları saymak mümkündür:

 

 • Enerji sektörü
 • Madencilik sektörü
 • Makine endüstrisi
 • Metalurji sektörü
 • Tarım sektörü
 • Turizm sektörü
 • Demir ve çelik sektörü

 

Öne çıkan sektörler arasında yer almaktadır. Bunların yanında giyim endüstrisi ve makine ve arıtılmış atıklar konusunda da ciddi bir ilerleme bulunmaktadır. Bulgaristan’da iş kurmak isteyen kişiler bu sektörlerden birini tercih ederek güzel bir işletme kurup gelişme gösterebilmektedir. Girişimciler gıda ve bakliyat anlamında da çok ciddi girişimlerde bulunabilme şansı elde etmektedir. Son yılların yatırım yapılabilecek ülkeler arasında Bulgaristan’ı ilk sıralarda bulunması ülkenin ciddi bir ekonomik büyüme göstermesinden kaynaklanmaktadır.

 

Bu ülkenin özellikle Türk yatırımcılar açısından son derece önemli avantajları bulunmaktadır. Bununla birlikte devlet teşvikleri de yabancı yatırımcıları harekete geçiren önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Bulgaristan’da küçük, orta ve büyük ölçekli yatırımlarınızı rahatlıkla gerçekleştirebilir ve kendi işlerinizin uluslararası bir kimlik kazanmasını sağlayabilirsiniz.

 

Okuyunuz: Polonya’da Ne İş Yapılır?

 

Bulgaristan’da Yapılabilecek İşler

Bulgaristan’da yapılabilecek işler konusunda geniş bir seçenek bulunmaktadır. Bu ülkenin yatırımcılara sunduğu olanakların geniş olması kişilerin iş yeri açmak için Bulgaristan’ı tercih etmesini sağlamaktadır. Bu ülkede yapılabilecek iş imkânları oldukça fazladır. Bu iş olanakları arasında şunları söylemek mümkün olmaktadır:

 

 • Giyim ürünleri satış mağazası
 • Kırtasiye ve zücaciye satış mağazası
 • Gıda işletmesi
 • Restoran ve kafe işletmesi
 • Elektronik eşya üretim ve satış işletmesi
 • Nakliye şirketi açmak
 • Temsilcilik firması kurmak
 • Muhasebe işleri yürütmek

 

Gibi birçok farklı alanda işletme kurabilme şansınız bulunmaktadır. Özellikle gıda alanında iş yapmak isterseniz dönerci ya da fast food gıdaların satışa sunulduğu bir işletme günlük kazancın çok olmasını sağlayacaktır. Bulgaristan’da iş kurmak konusunda son derece kararlıysanız mutlaka bu ülkede bir oturum ve çalışma iznine sahip olmanız gerektiğini de bilmeniz gereklidir.

 

Özellikle Bulgaristan’da şirket kurmanın girişimcilere sağladığı olanaklar düşünüldüğünde günümüzde birçok kişinin bu ülkeyi neden tercih ettiği rahatlıkla anlaşılabilmektedir. Hem kültürel hem de ekonomik açıdan son derece iyi ülkeler arasında yer alan Bulgaristan’da kişiler düşük sermayeleri sayesinde de rahatlıkla iş kurabilme avantajına sahip olabilirler.

 

Bulgaristan Yatırım Teşvikleri

Bulgaristan devleti uzun yıllardır ekonomiyi geliştirmek adına çok ciddi çalışmalar gerçekleştirmiştir. Bu çalışmalar ışığında ülkenin birçok endüstri alanında ciddi revizyonlar yaşanmıştır. Bununla birlikte kendi vatandaşını birçok konuda desteklerken bir yandan da yabancı yatırımcıların ülkeye yatırım konusunda ciddi projeler geliştirilmiştir. Bulgaristan yatırım teşvikleri bakımından birçok ülkeden daha iyi avantajlar sunmaktadır. Özellikle son yıllarda ekonominin daha da iyiye gitmesi ile birlikte bu yatırım teşviklerinde vaat edilen hibeler daha da iyi duruma getirilmiştir. Bulgaristan’da yatırımcıya sunulan destekler arasında ilk sırada gelen sektörlerden birisi turizm sektörüdür.

 

Turizm sektöründe ki tüm gelirlerini ciddi oranda artırmak isteyen Bulgaristan, birçok Türk turistin ülkeye gelmesini istiyor. Bununla birlikte Türk yatırımcıları da teşvik amaçlı çalışmalar yapıyor. Özellikle belirlenen alanlarda yatırım yapma kararı alan Türk yatırımcılara teşvikler verilmektedir. Hatta Bulgaristan ve Türkiye arasında 3 tane sınır kapısının bulunması yatırım açısından bu ülkeyi son derece avantajlı bir duruma getirmektedir.

 

Dereköy, Hamzabeyli ve Kapıkule sınır kapılarından kişilerin kendi araçları ya da otobüslerle daha kolay bir şekilde geçmelerine imkânlar yaratılmaktadır. Ülkeye giriş ve çıkışların kolay bir hale getirilmesi Bulgaristan’a yatırım yapmak isteyenler açısından son derece yüksek avantaj olarak değerlendirilmektedir.

 

Özellikle ülkede turizm sektörüne yatırım yapacak olan kişilere birçok devlet desteği sağlanmaktadır. Bu nedenle turizm acentesi açmak ya da otel tarzı konaklama alanları kurmak avantajlı seçimler olabilecektir. Bulgaristan’da iş kurmak isteyenler için birçok kazançlı iş alternatifi bulunuyor.

 

Okuyunuz: Sırbistan’da İş Kurmak

 

Bulgaristan Oturum ve Çalışma İzni

Bulgaristan’da iş kurmak için kişilerin bu ülkede oturma ve çalışma iznine sahip olması gerekmektedir. Ülkeye gelen yabancı vatandaşların vize işlemlerinde sorun yaşamaması için Bulgaristan hükümeti oldukça kolay bir vize süreci sunmaya çalışmaktadır. Bulgaristan oturma ve çalışma izni alabilmek için kişilerin belli başlı izin belgelerini hazırlaması gerekmektedir. Bu belgeler içerisinde sizin kimlik ve kişi bilgilerinizi içeren bilgiler yanında aynı zamanda finansal durumunuzu ve bu ülkede ne tür bir iş yapmak istediğinizi gösteren belgelere yer verilmektedir.

 

Bulgaristan’da çalışma izinleri iki farklı şekilde verilmektedir. Öncelikle kişilerin çalışma izni alabilmeleri için mutlaka ilk işlemin Bulgaristan tarafından başlatılması gereklidir. Eğer bir firmada çalışmak için çalışma izni almanız gerekiyorsa bu işlemlerin başlatılması Bulgaristan’daki firmaya bırakılmıştır. Firmalardan alacağınız davetiye sayesinde Bulgaristan çalışma izni işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Bunlarla birlikte Bulgaristan çalışma izni alabilmek için bir takım evraklar hazırlamanız gereklidir. Bu evraklar içerisinde şunları saymak mümkündür:

 

 • Çalışma Bakanlığı tarafından onay verilmiş olan çalışma izni talep dilekçesi
 • 3 tane fotoğraf
 • Başvuru sahibinin kimlik ve pasaportunun detaylı fotokopileri
 • Eğer yabancı uyruklu bir vatandaş ise mezuniyet belgesi ya da benzeri bir meslek eğitim belgesi
 • Çalışma izni başvurusu gerçekleştirecek olan firmaların Bulgar vatandaşı ya da yabancı vatandaşlar için oluşan toplam çalışanların listesi
 • Kanun gereklerinin tam olarak uygulandığını gösteren ve firma tarafından hazırlanmış bir taahhütname
 • Çalışanın pasaport fotokopisi
 • Taraflar arasında yapılmış bir iş sözleşmesi

 

Gibi evraklar bu süreçte oldukça gereklidir. Bu evrakların detaylı bir şekilde hazırlanması ve Bulgaristan Konsolosluğu’na teslim edilmesi gerekmektedir. Çalışma izni alan kişiler otomatikman bu ülkede oturma izni de almaya hak kazanmaktadırlar. Kişiler başvuru yaptıklarından 1 ay sonra çalışma iznini alabilme şansına sahip olmaktadırlar. Çalışma izni başvurusu yapan kişiler bu izni aldıktan 3 iş günü içerisinde ücret yatırılmaktadır.

 

Yatırılan bu ücret makbuzu ile birlikte sizlere çalışma kartı da teslim edilmektedir. Kişiler için çıkartılan çalışma izninin süresi yalnızca bir yılı kapsamaktadır. Eğer işletmenizin devamlılığı varsa ya da oradaki firma ile uzun yıllar çalışma planınız bulunuyorsa bu izni uzatma hakkınızda bulunmaktadır. Her uzatma zamanında izninizi 3 yıla kadar uzatma şansınız bulunmaktadır.

 

Bulgaristan’da İş Kurmanın Avantajları

Bulgaristan’da iş sahibi olmak isteye kişilerin bu işe sahip olduklarında elde edecekleri avantajları da iyi bilmesi gerekir. Bulgaristan’da iş kurmanın avantajları arasında kişileri en çok cezp eden konu Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde serbestçe dolaşım iznine sahip olmaktır. Hem yatırım hem istihdam hem de arazi teşviklerinden yararlanma hakkı elde edebilirsiniz. Bunların yanında ülkenin son derece düşük vergi oranlarının olması ve uygun bir işçilik maliyetinin bulunması Bulgaristan’ı iş kurmak açısından avantajlı ülkelerden biri haline getirmektedir.

 

Bulgaristan’da iş kurmak konusunda kişiler aynı zamanda çok fazla uğraşmadan oturma izni de elde edebiliyor. Bununla kişiler şirketleri adına araç alabiliyor ve araçları aynı zamanda Türkiye’de de kullanma şansı elde ediyor. Tüm avantajların yanında eğer kişiler şirket kurarak bir iş sahibi olmak istiyorlarsa Avrupa vatandaşı olmaları gerekmiyor. 18 yaşını doldura tüm TC vatandaşlarına Bulgaristan’da iş kurma şansı tanınmıştır. Ancak kişilerin bu ülkede şirket kurabilmesi için öncelikle şirketlerinin türünü belirlemeleri gerekmektedir.

 

Bu şirket türlerinden birisi Limited Şirket bir diğeri de Anonim Şirkettir. Kişiler Bulgaristan’da iş kurmak konusunda çalışmalar yapıyorsa vize konusunda da birtakım avantajlar sağlanmaktadır. Kişiler C tipi vize başvurusu sayesinde uzun süreli vize alabildikleri gibi bu vizelerde multi özellikler de bulunmaktadır. Bulgaristan’da şirket kurarak Türkiye’ye araba getirmek önemli avantajlar arasındadır. Çünkü Bulgaristan’da ki araba fiyatları Türkiye2ye göre çok daha uygundur. Kişiler bu şekilde Bulgaristan’dan getirdikleri aracı Türkiye2de belli bir süre kullanabilirler.

 

Bulgaristan’da İş Kuracakların Bilmesi Gerekenler

Kişiler eğer Bulgaristan’da iş kurmak istiyorlarsa bilmeleri gereken birtakım detaylar vardır. Öncelikle güvenlik konusunda gerekli tedbirleri almanız gerekiyor. Eğer iş kurma konusunda ilk defa Bulgaristan’a gidiyorsanız mümkünse ilk gidişinizde kendi aracınız ile gitmeyin. Aynı zamanda konaklama açısından otel seçimlerinizi önceden araştırarak yapmanız gereklidir.

 

Bulgaristan’da iş kuracakların bilmesi gerekenler arasında piyasa araştırması da son derece önemlidir. Bu süreçte vize sorunu yaşamamak için Schengen vizesi almanız önerilmektedir. Bu ülkede küçük çapta bir işletme kurmayı düşünüyorsanız restoran, cafe ya da bar tarzında eğlence mekânı kurmak çok avantajlıdır. Özellikle ülkenin turizm ve kültürel alanlara yatırımlar yapması bu iş fikirleri açısından büyük bir önem taşımaktadır.

 

Bulgaristan’da en çok tercih edilen yatırım şehri genelde Filibe’dir. Ancak Başkent Sofya özellikle yatırım için değerlendirebileceğiniz şehirleri arasındadır. Burada daha dinamik bir iş ortamı yaratabilmeniz mümkündür. Turizm açısından bir iş kurmayı düşünüyorsanız Varna ya da Burgaz sahil kentlerini tercih edebilirsiniz. Bulgaristan’da iş kurmak kişilere önemli avantajlar sağlayan bir alandır.

Scroll to Top