Brokoli Yetiştiriciliği | Nerede Yetişir ve Ekimi

Brokoli Yetiştiriciliği

Lahana, karnabahar, alabaş, şalgam, brüksel lahanası ile aynı familyada bulunan brokoli, soğuk mevsim bitkisidir. Bu nedenle tarımsal üretimde önemli bir yere sahiptir. Sağlık açısından birçok faydaları bulunması nedeniyle ülkemizde brokoli yetiştiriciliği gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Genel anlamda ülkemiz coğrafik açıdan tarımsal potansiyeli oldukça yüksek bir bölgedir. Sebzelerin büyük çoğunluğu rahatlıkla üretilebilir. Brokoli de söz konusu bu sebzeler arasında yer alır. Bu bağlamda brokoli nerede yetiştirilir, brokoli hangi mevsimde olur ve diğer brokoli yetiştiriciliği ile ilgili tüm merak edilenleri yazımızda aktarmaya çalıştık.

Brokoli Yetiştiriciliği
Brokoli Yetiştiriciliği

Tarımsal üretimin ana etmeni sebzelerdir. Çünkü sebzeler herhangi bir alternatifi olmayan, besin değeri yüksek ürünlerdir. Ayrıca uzmanların da görüşlerini dikkate alırsak diyet programlarının da vazgeçilmez parçasıdır. Bu nedenle brokoli, içerisinde birçok vitamin barındıran, anti kanserojen özelliğe sahip gıda olarak bilinir. Brokoli yetiştiriciliği büyük dikkat ve özen isteyen bir prosedürdür. Bunun için uygulanması gereken adımlar sırasıyla, ayrıntılı bir şekilde incelenmelidir. Buna rağmen oldukça kolay bir yetiştirme süreci söz konusudur.

Faydalı yönleri nedeniyle sıklıkla tüketilen brokolinin sebzecilik açıdan üretimi son yıllarda azalmıştır. Bu nedenle brokoliye olan yoğun talebin ödenmesi adına brokoli yetiştiriciliği son dönemlerde büyük önem kazanmıştır. Birçok açıdan karnabahara benzetilen bu bitki tüketim açısından hız kazansa da üretim açısından gerilemektedir. Sonuç olarak özellikle son yıllarda brokoli üretimine olan talep oldukça büyüktür. Yukarıda da belirttiğimiz gibi brokolinin yetiştirilmesi zorlu bir süreç olmasa da belirli kurallar gereğince uygulanmalıdır.

Not: Brokoli yetiştiriciliği bulunduğunuz bölge için uygun değilse, En karlı tarım ürünleri başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

Brokoli Yetiştiriciliği

Brokoli Nasıl Yetiştirilir
Brokoli Nasıl Yetiştirilir

Kalın ve etli çiçek sapları ile yenilen bir bitki olan brokoli bir lahanagil sebzesidir. Görsel açından karnabahara benzetilse de pek çok açıdan farklı özelliklere sahiptir. Bitkinin sebze değerinde olan kısımlarında renkli çiçek taslakları ve etli çiçek sapları bulunur. Brokolinin çiçek sapları karnabahardan farklı olarak yenir. Brokoli çiçekleri, brokoli dallanmalarının ucunda gelişir.

Brokoli sağlık açısından faydaları ve kolay yetiştirilme süreci nedeniyle tarımcılıkta da önemli bir bitkidir. Brokoli yetiştiriciliği, brokoli çeşitlerinin erkencilik durumlarına göre farklı süreçler izler. Ancak genel anlamda dikim ve hasat arasındaki süre ortalama 45 – 130 gün şeklindedir. Brokoli özellikle son yıllarda popülerlik kazanan bir bitki olduğu için brokoli yetiştiriciliği de ülkemizde köklü bir geçmişe sahip değildir. Bu nedenle son zamanlarda çoğu kişi tarafından ilgi gören bir alan haline gelmiştir.

 

Brokoli Hangi Mevsimde Olur?

Brokoli hangi mevsimde olur
Brokoli hangi mevsimde olur

Brokoli mevsimi kış aylarıdır. Hücre yapısını koruması, kansere meydan okuması, kronik iltihaplanmaları önlemesi, serbest radikallere karşı mücadele etmesi nedeniyle tercih edilir. Aynı zamanda içerisinde bol miktarda C vitamini bulundurur. Tüm bu nedenlerden dolayı brokoli, faydalı bir sebzedir. Uzmanlar günlük 1 adet brokoli tüketimi tavsiye ederler.

Son dönemlerde tüketimi artan brokoli ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri de brokoli mevsimi olarak karşımıza çıkar. Brokoli yetiştiriciliği yaz aylarında yapıldığı için kış aylarında tüketilebilir. Bir diğer anlamda Ekim, Kasım ayları brokoli tüketimi için ideal zamanlardır. Özellikle kış aylarında C vitamini ihtiyacı brokoli ile karşılanabilir. Buna ek olarak bağışıklık sistemini güçlendirmesi ile bilinir.

 

Brokoli Nasıl Ekilir?

Brokoli nasıl ekilir
Brokoli nasıl ekilir

 Kendini has tadı ve dokusu olan brokolinin ekilme şekli üretim sürecinde oldukça önemli bir husustur. Brokolinin üretim şekli lahana ve karnabahar ile benzerlik gösterir. Brokoli ekimi brokoli tohumlarının, lahana ve karnabaharda olduğu gibi fide yetiştirme tavalarında ekilmesi ile gerçekleştirilir. Tohumları da lahana ve karnabahar tohumlarına benzer. Bu nedenle tohumların çimlenme sıcaklığı diğerlerinde olduğu gibi 20 derecedir. Normal koşullarda 3 – 4 gün içerisinde çimlenen tohumlar toprak yüzeyine çıkar.

Brokoli ekimi fide yastıkları ile sağlanır. Fide yastıklarına ekilen brokoli tohumları 4 – 7 hafta sonra tarlaya taşınır. Brokoli yetiştiriciliği için fide yastıklarının kolay ufalanabilir toprağa sahip olması şarttır. Fide yastıklarında tohumlar her 2.5 cm alana 2 – 4 tohum gelecek şekilde atılmalıdır. Alanlar arasındaki mesafe 10 – 15 cm olmalıdır. Fide yetiştiriciliğinde tohumların 0.5 cm – 1 cm derinliğe atılması gerekir. Ana yetiştirme yerinde ise brokoliler arasındaki mesafe 45 x30 cm şeklinde ayarlanmalıdır.

Okuyunuz: Tarım Ürünlerinin İhtiyaç Duyduğu Mineraller

 

Brokoli Çeşitleri ve Türleri 

Brokoli Çeşitleri
Brokoli Çeşitleri

Brokoli çeşitleri genellikle bir yıllıktır. Buna rağmen çok yıllık alternatifleri de bulunur. Karnabahar çok benzeyen bu bitkinin gövdesi 50 – 90 cm uzunluğa sahiptir. Brokoli çeşitleri şaşırtıldıktan olgunluğa kadar geçen süreye, tomurcuk ve sürgün rengine, tomurcuk boyutuna göre sınıflandırılır. Brokoli yetiştiriciliğinde tüm çeşitlerin özelliği mutlaka dikkate alınmalıdır. Aynı zamanda çeşidin yetiştirilme koşulları ve olgunluk dönemi de önemli faktördür.

Yaygın brokoli çeşitlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz; 

  • Sultan – Sonbaharın erken sıcaklarına dayanır.
  • Green Chargen – Büyük tek baş. Sonbahar mahsulüdür.
  • Emperor – Yüksek verimli ilk ve sonbahar ürünüdür.
  • Arcadia – İlk ve sonbahar içindir.
  • Green Belt – Sonbahar ürünüdür. 67 gün ister.
  • Ninja – 86 gün ister. Sonbahar ve ilkbahar ürünüdür.
  • Pinnacle – İlk ve sonbahar içindir. Küçük nohut tanesi büyüklüğündedir.

 

Brokoli Ne Zaman Ekilir?

Brokoli Mevsimi
Brokoli Mevsimi

 Brokoli ekim zamanı haziran, temmuz ve ağustos ayları olarak belirlenmiştir. Ancak brokoli yetiştiriciliği sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli husus, hava sıcaklığının 24 derece üzeri olmamasıdır. Aksi halde istenen sonuç elde edilmez. Brokoli ekimi genellikle fide yetiştirme tavalarından başlanır. Sonrasında ana yetiştirme alanına geçilir.

Tarlada brokoli yetiştirme sırasında dikilen bitkiler arasındaki mesafeye dikkat edilmelidir. Söz konusu bu mesafe bazı faktörlere göre belirlenir. Ekilen brokoli bitkisinin çeşidinin erkenci veya geçici olması, yan sürgünlerin hasat durumu bu faktörler arasında yer alır. Erkenci brokoli çeşidi daha küçük olduğundan mesafe azaltılabilir. Pratikte sıra üzeri 50 – 75 cm, sıra arası ise 75 – 100 cm şeklinde belirlenmelidir. Aynı zamanda, brokoli ekimi için doğru bir zaman belirlenmelidir. Aksi halde başarılı bir üretim mümkün değildir.

 

Brokoli Tohumu ve Fidesi Nereden Alınır?

Brokoli tohumu ve fidesi hem internet hem de botanik mağazalar üzerinden temin edilebilir. Her iki alternatifte de fiyatlar neredeyse aynıdır. Vücut sağlığı açısından birçok faydaları bulunan brokoli hem tohum hem de fidandan elde edilir. Bunun için tek yapılması gereken kaliteli bir tohum elde etmektir. Bu nedenle brokoli tohumu ve fidesi almak için güvenilir satış noktaları tercih edilmelidir. Buna ek olarak alım sırasında tohumun ve fidenin özellikleri hakkında bilgi almakta da fayda var.

 

Brokoli Yetiştiriciliği Püf Noktaları

Brokoli yetiştiriciliği püf noktaları
Brokoli yetiştiriciliği püf noktaları

Brokoli yetiştiriciliği püf noktaları dendiğinde akla birçok husus gelmektedir. Bunların başında ekim yapılacak toprağın durumu gelir. Brokoli yetiştiriciliği için toprağın iyi derene olması, su tutma kapasitesi önemlidir. Aynı zamanda iyi drenajlı toprak seçilmelidir. Özellikle kış dönemindeki bitkiler için önemli bir noktadır. Bir diğer püf nokta ise gübrelemedir. Gübrelemenin iyi yapılmaması boş sürgün oluşumuna neden olur.

Okuyunuz: Tarımda %100 Verim Arttırıcı Yöntemler

 

Brokoli yetiştirilecek toprakta aynı lahanagillerden bir sebzeden daha fazlasının yetiştirilmemesine dikkat edilmelidir. Buna ek olarak brokoli yetiştiriciliği yapılacak toprağın derin sürüm ile 2 – 3 yıllık periyotlarla kırılması gerekir. Aynı zamanda toprağa 2 – 3 ton ahır gübresi verilmesi gerekir. Gübre sonbaharda verilmeli ve ilkbahara kadar kesekli bırakılmalıdır. Sonrasında yağmur ve karlarla dağılacak olan kesekler çizelle işlenir.

Brokoli yetiştiriciliği nasıl yapılır ” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Makaleyi beğendiyseniz paylaşıp, yorum yaparak bizlere destek olabilirsiniz.

kaynak: https://www.canr.msu.edu/resources/how_to_grow_broccoli

Scroll to Top